Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Matthew Kasırgası'nın Vurduğu Haiti'de Yaşanan Dramı Gösteren Çok Çarpıcı 55 Fotoğraf

-

Matthew Kasırgası nedeniyle Haiti'de gerçek bir insanlık dramı yaşanıyor. Ölü sayısı 800'ü aşmışken, bölgeden kötü haberler gelmeye devam ediyor. Fotoğraflar ise yaşanan felaketin boyutlarını gözler önüne serer nitelikte...

1. Karayipler'i vuran Matthew Kasırgası nedeniyle Haiti'de yaşamını yitirenlerin sayısı artıyor.

2. Birleşmiş Milletler kasırganın Haiti'de neden olduğu tahribatın boyutunun anlaşılmasının günler alabileceğini söyledi.

3. Ölü sayısı ise 800'ü aştı.

4. Sadece güneydeki Roche-a-Bateau kentinde 50'den fazla kişinin öldüğü belirtildi.

5. Dünya Gıda Programı Başkanı Carlos Veloso bazı kasabalara sadece deniz ya da havadan ulaşılabildiğini söyledi.

6. Kasırga Haiti'yi hafta başında vurmuş olmasına rağmen, ülkenin özellikle güneydoğuyla iletişim kesilmiş olduğu için felaketin boyutu yeni ortaya çıkıyor.

7. Bölgedeki en büyük kent olan Jeremie'deki evlerin yüzde 80'inin tamamen yıkıldığı belirtildi. Sud ilinde de 30 bin ev hasar gördü.

8. Birleşmiş Milletler ülkede 350 bin kişinin insani yardıma ihtiyacı olduğunu açıkladı.

9. Haitililerin yıkılan evlerini onarmaya çalıştıkları, hükumet ya da ordudan henüz bir yardım gelmediği bildiriliyor.

10. Fırtınanın hızının, Haiti üzerinde saatte 230 kilometreye ulaştığı belirtmişti.

11. Matthew Kasırgası, Karayipleri etkileyen son 10 yılın en kuvvetli kasırgası.

12. Haiti'nin komşusu Dominik Cumhuriyeti'nde de kasırgada yıkılan binalar ve toprak kayması nedeniyle en az 4 kişi hayatını kaybetti.

13. Bahamalar'da ise ağaçların yerlerinden söküldüğü ve elektriğin kesildiği haberleri geliyor, ancak henüz can kaybına dair bir bilgi yok.

14. Haiti ve Küba'yı vuran kasırga, Bahamalar üzerinden ABD'nin doğu kıyılarına doğru ilerliyor.ABD'nın güneydoğusu kasırgaya hazırlanıyor.

15. Kasırga ABD'ye yaklaşırken kategorisi de en şiddetli ikinci seviye olan 4'e yükseltildi. Florida Valisi Rick Scott, kasırganın eyaleti doğrudan vurabileceğini ve herkesin hazır olması gerektiğini söyledi.

16. ABD Başkanı Barack Obama da "Kentinizde tahliye emri varsa ciddiye almalısınız" yönünde açıklama yaptı. Florida ve Güney Carolina acil durum bölgesi ilan edildi.

17. ABD'de halka en az 3 gün yetecek kadar su ve gıda stoğu yapmaları söylendi. Ayrıca olası elektrik kesintilerine karşı cep telefonlarını şarj edebilecek yedek pil bulundurmaları istendi.

18. Sizi Haiti'deki felaketin izlerini gösteren fotoğraflarla baş başa bırakıyoruz...

19. 

20. 

21. 

22. 

23. 

24. 

25. 

26. 

27. 

28. 

29. 

30. 

31. 

32. 

33. 

34. 

35. 

36. 

37. 

38. 

39. 

40. 

41. 

42. 

43. 

44. 

45. 

46. 

47. 

48. 

49. 

50. 

51. 

52. 

53. 

54. 

55. Umarız uluslararası toplum ve dünya medyası Haiti'deki bu drama daha fazla ilgi gösterir. Gönlümüz Haiti halkıyla birlikte...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yorgunkiz

Çok üzüldüm yaa yazık insanlar evlerinden insanlarından olmuşlar. Ama kızdığım bir şey var ki olayı dinsel nedenlere falan bağlayan aptallar var. Ne kadar salaksınız doğal felaket bu herkesin başına gelebilir. Ne yani 99 yılında başımıza gelen deprem dinsel nedenlerden mi oldu aklınızı başınıza alın ve orda ki insanlara dua edin. Aptallığın lüzumu yok.

meaculpa

üzücü bir olay umarım en kısa zamanda toparlanır..

meyyus

inşallah gerekilen yardım ve ilgi gösterilir de en kısa sürede toparlanırlar, Allah yardımcıları olsun :(

yori

çok üzügü durum tebii felaketler insanlar bi an içinde her şeylerini kaybediyorlar

Görüş Bildir