Güney Kore'de 'Tarikat Skandalı': Yüz Binlerce Kişi Devlet Başkanı Park'ın İstifası İçin Toplandı

 > -

Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye'nin 'gizemli arkadaşı'  Choi Soon-sil'in resmi bir görevi olmamasına rağmen ülke yönetimine müdahil olmasıyla ortaya çıkan skandalın ardından ülkede sular durulmuyor. Yüz binlerce kişi Devlet Başkanı Park'ın istifası için gösteri düzenliyor.

Güney Kore'de Devlet Başkanı Park'ın eski dostu Choi Soon-sil'in, resmi görevi bulunmamasına rağmen önemli devlet işlerine müdahil olduğunun ortaya çıkmasıyla patlayan skandala tepkiler artıyor.

Yüz binlerce kişinin başkent Seul'da gösteri düzenleyerek Park'ın istifasını istediğini duyurdu.

Protestolar giderek büyüyor...

Gösteriyi organize eden gruplar protestocuların sayısının 1 milyona yaklaştığını söylüyor

Gösteriye, üç muhalefet partisi de destek verdi.

Polise göre göstericilerin sayısı 260 bine ulaştı. Gösteriyi organize eden gruplar ise katılımcı sayısının 1 milyona ulaştığını duyurdu. 

Eylem nedeniyle başkentte 25 binden fazla polis görevlendirildi.

'Son 30 yılın en büyük protesto eylemi'

Gösterinin, ülkede son 30 yıl içinde yapılan en büyük protesto eylemi olması bekleniyor.

Ülkede en son 2008'de 80 bin kişi, hükümetin ABD'den dana eti ithalatını sürdürme kararını protesto etmek için gösteri düzenlemişti.

Peki kim bu Choi Soon-sil?

Güney Kore basınında yer alan haberlerde, Choi'nin, 1994'te ölmeden önce Park'ın danışmanlığını yapan Hristiyan bir papazın kızı olduğu belirtiliyor. Ölmeden önce Hristiyanlığa geçen ve 'Şamanist-Hristiyan' karışımı bir tarikatın başında olan Choi Tae Min, 1994 yılında ölünce tarikatın başına kızı Choi Soon-sil geçmiş. 

Bu papazın ve kızının etkisinde kalan Güney Kore liderinin de bütün konuşmalarını, hatta 2014'te 300'e yakın çocuğun öldüğü gemi faciasından sonra yaptığı konuşmayı Choi'nin yazdığı öne sürülüyor.

Bunların yanı sıra Choi'nin ülkenin ekonomik kararlarında hatta gizli olması gereken askeri görüşmeler de Park'tan bilgi sızdırdığı ve yönlendirmede bulunduğu belirtiliyor.

Güney Kore'de, geçmişte Rus Çarı'na siyasi meselelerde fikir veren ve doğa üstü güçlere sahip olduğuna inanılan Grigori Rasputin'e benzetilen Choi, Devlet Başkanı'na akıl hocalığı yapan "gizemli bir karakter" olarak görülmesinin yanı sıra Park ile ilişkisini kullanarak iş adamlarını bazı vakıflara bağış yapmaya zorlamak ve  zimmetine yaklaşık 9 milyon dolar geçirmekle suçlanıyor.

Tarikatın Başkan Park ile ürkütücü ilişkisinin detayları... 👇

Ürkütücü Bir Skandal: Güney Kore Lideri'nin Bir Medyum Tarafından Yönlendirildiği İddiası! - onedio.com
Ürkütücü Bir Skandal: Güney Kore Lideri'nin Bir Medyum Tarafından Yönlendirildiği İddiası! - onedio.com

Protestocular tarafından istifası istenen Park, Choi skandalı nedeniyle televizyona çıkarak Güney Kore halkından özür dilemişti

Park Geun-hye, 2012'deki devlet başkanlığı seçimi kampanyası sırasında ve 2013'te göreve başladığında Choi Soon-sil'in konuşma metinleri ve halkla ilişkiler konularında kendisine yardımcı olduğunu söyleyerek bu durumun o dönemde sona erdiğini belirtmiş ve halkından özür dilemişti.

Choi Soon-sil gözaltına alınmıştı

Skandalın ortaya çıkmasının ardından Başkan Park Geun-hye'e yönelik kamuoyu desteğinde önemli bir düşüş yaşandığı belirtiliyor

Skandalın, Park'ın Güney Kore'de gelecek yıl yapılacak genel seçimlerden önce popülaritesini önemli ölçüde azalttığı belirtiliyor. Bazı muhalefet partileri de Park'a istifa çağrısında bulunuyor.

Güney Kore'de yapılan bir ankete göre Park'a kamuoyu desteği yüzde 5'e kadar düştü.

Sputnik, Onedio

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir