Fransa'da Terör Saldırısı: 84 Ölü, 52'si Ağır 202 Yaralı

 > 
2.6bPAYLAŞIM

Terör Fransa'yı ulusal gününde, hürriyet, eşitlik ve kardeşliği kutlarken vurdu... Nice’de, ülkenin en önemli ulusal bayramı 14 Temmuz Bastille Günü'nü kutlamaları sırasında bir kamyon kutlama yapan kalabalığın içine daldı. Saldırgan kamyonla 2 kilometre boyunca kalabalık içerisinde ilerledi, önüne geleni ezdi ve silahla etrafa ateş açtı. Yetkililer saldırganın öldürüldüğünü ve kamyonda önemli miktarda bomba, mühimmat ve silah ele geçirildiğini açıkladı. 

Paris Savcısı Francois Molins, saldırıda 10’u çocuk ve genç 84 kişinin hayatını kaybettiğini, 52’si ağır 202 yaralının olduğunu açıkladı. Savcı, saldırganın 85 doğumlu Tunus asıllı bir Fransız  Mohamed Lahouaiej Bouhlel olduğunu açıkladı.

 Henüz saldırıyı üstlenen yok ancak terör örgütü IŞİD destekçileri sosyal medyada saldırıyı öven paylaşımlarda bulunuyor. 

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazaneuve saldırı ardından yaptığı açıklamada 'Teröristlerle savaştayız' ifadelerini kullandı.  Hollande olağanüstü hâl uygulamasının 3 ay daha uzatılacağını duyurdu. Fransa Başbakanı Manuel Valls ise 'halkımızdan tek talebimiz, 14 Temmuz ruhuna sıkı sıkıya bağlı kalmasıdır' dedi ve 3 günlük ulusal yas ilan edildiğini açıkladı.

Son dönemde Avrupa'da en fazla saldırı Fransa'da gerçekleşti. Ülke 7 Ocak 2015'ten, yani  Charlie Hebdo saldırısından bu yana birçok saldırının hedefi oldu. Terör saldırılarında 250'ye yakın insan hayatını kaybetti.

Saldırıya ilişkin dün geceden bu yana yaşananları derledik...

Fransa'nın turistik ve beşinci büyük şehri Nice'de, 14 Temmuz Ulusal Günü kutlamalarının gerçekleştirdiği sırada kalabalığın içine sürülen bir kamyon dehşet saçtı. 

Yerel saatle 23.30 sularında gerçekleşen saldırı, kentin sahil kıyısındaki ünlü caddesi Promenade des Anglais'de düzenlenen bir hava fişek gösterisi sırasında gerçekleşti.

'Şoför, mümkün olan en fazla sayıda insana çarpmak için sürekli direksiyon kırıyordu'

Kamyonun daha fazla kişiyi öldürmek amacıyla zig zag çizerek ilerlediği aktarılıyor.

Daily Telegraph'daki haberde, görgü tanığı Fabien Lallemand'ın şu sözleri de yer aldı: "Dev bir beyaz kamyonun çılgınca bir hızla hareket ettiğini gördüm. Şoför, mümkün olan en fazla sayıda insana çarpmak için sürekli direksiyon kırıyordu."

Saldırı anında yaşananlar amatör bir kameraya böyle yansıdı...

Saldırganın polis tarafından öldürüldüğü çatışma anı da bir amatör kamera tarafından görüntülendi

Fransa'da Saldırganın Öldürüldüğü Çatışma Anları Amatör Kamerada - onedio.com
Fransa'da Saldırganın Öldürüldüğü Çatışma Anları Amatör Kamerada - onedio.com

Çok sayıda kişi ezilerek can verdi

90 km hızla kalabalığın arasına dalan kamyon 2 km boyunca insanları ezerek ilerledi ve çok sayıda kişinin kamyonun altında kalarak can verdi. 

Can pazarının yaşandığı olayda 80'in üzerinde kişi hayatını kaybetti ve çok sayıda yaralı hastanelere kaldırıldı.

New York Times gazetesi, kamyonun ilerlediği güzergahı paylaştı

Saldırı sonrası halk korku ve panikle kaçıştı

Bir diğer görgü tanığının ifadesine göre ise, kalabalığa daldıktan sonra kamyondan inen şoför, elindeki silahla etrafa rastgele ateş açtı

Nice'deki saldırı anına tanık olan Cansu Uçar anlatıyor

Vali: Saldırgan öldürüldü

Bölge Valisi  Sebastien Humbert kamyon şoförünün vurularak öldürüldüğünü açıkladı. Vali ayrıca ikinci bir saldırganın olma ihtimalinin de bulunduğunu ve bu yöndeki soruşturmaların sürdürüldüğünü belirtti.

Olağanüstü hal 3 ay uzatıldı

Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande yaşanan saldırı sonrasında Avignon'daki tatilini yarıda kesip başkent Paris'a dönme kararı aldı.

Olağanüstü hal uygulamasının 3 ay daha uzatılacağını açıklayan Hollande, 10 bin takviye askerin katıldığı güvenlik operasyonlarının süreceğin, ülkenin sınırlarına da takviye birlik gönderileceğini, Fransa'nın Suriye ve Irak'taki operasyonlarını da artıracağını söyledi.

"Saldırıda 10'u çocuk 84 kişi öldü, 202 yaralı var"

Paris Savcısı Francois Molins basına yaptığı açıklamada, "10'u çocuk ve genç, 84 kişi öldü, 52'sinin durumu ağır 202 yaralı var" bilgisini paylaştı.

Saldırganın kimliğini netleşti

Savcı, saldırganın Tunus asıllı, 85 doğumlu Mohamed Lahouaiej Bouhlel olduğunu açıkladı. Savcı, saldırganın 2010 ve 2016 yılları arasında hırsızlık suçundan sabıkalı olduğunu ve 2016 yılında silahlı şiddet suçundan 6 ay hapis cezası aldığını ancak cezanın ertelendiğini açıkladı.

Bouhlel'in radikal örgütlerle ilişki içinde olduğuna dair bilgi bulunmadığını aktaran savcı Molins saldırganın terör dosyasının olmadığını söyledi. Molins, 3 çocuklu ve boşanmış olan Bouhlel'in eski eşinin polis sorgusunda olduğunu da belirtti.

Medyada, Bouhlel'e ait olduğu belirtilen bu kimlik paylaşılıyor

Saldırı sonrası Nice'de taksi şöförleri taksimetreleri kapatarak, insanları güvenli bölgelere taşıdı

Sosyal medyada #portesouvertesnice etiketi altında buluşan Nice sakinleri, sokakta kalanları evine aldı

Yaşanan saldırı sonrası Twitter'dan da #JeSuisNice ve #PrayForNice hashtag'iyle binlerce tweet atıldı

Eyfel'den yükselen dumanların havai fişekten kaynaklandığı belirtildi

Nice'deki terör saldırısının gerçekleştiği sıralarda Fransa'nın başkenti Paris'te bulunan Eyfel Kulesi'nden dumanlar yükselmesi ilk başta korku ve paniğe neden oldu.

Daha sonra yapılan açıklamalarda olayın bir terör saldırısından değil, Paris'te gerçekleştirilen 14  Temmuz 'Milli Gün' kutlamaları için patlatılan havai fişekleri taşıyan kamyonetin yanması neticesinde meydana geldiği bilgisi aktarıldı.

Nice, Suriye’ye en çok cihatçı gönderen Fransa kenti olarak biliniyor...

DHA'nın verdiği bilgiye göre bu yüzden Fransız emniyet güçleri ve istihbarat servisi tarafından en çok izlenen kent olarak öne çıkıyor. 

Nice ayrıca Fransa genelinde en çok sokak gözleme kamerasına sahip kent olarak biliniyor.

Türkiye'deki Fransız misyonları güvenlik gerekçesiyle "Milli Gün" kutlamalarını iptal etmiş, ayrıca ikinci bir emre kadar Ankara'daki Fransız Büyükelçiliği ve İstanbul'daki Başkonsolosluğu kapatma kararı almıştı

Fransa Türkiye'deki Resepsiyonlarını İptal Etti ve Elçiliklerini Kapattı - onedio.com
Fransa Türkiye'deki Resepsiyonlarını İptal Etti ve Elçiliklerini Kapattı - onedio.com

Fransa'nın Nice kentindeki terör saldırısı nedeniyle, Fransa'nın İstanbul Başkonsolosluğu'nda bayraklar yarıya indirildi. Taksim'de İstiklal Caddesi üzerindeki başkonsolosluk binası çevresinde polis ekiplerinin güvenlik önemi aldığı görüldü.

Başkonsolosluk, güvenlik gerekçesiyle iki gün önce kapatılmıştı.

BBC Türkçe, Reuters, AFP, Onedio ve Ajanslar

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir