Haftalardır Protesto Edilen Güney Kore Devlet Başkanı Görevinden Uzaklaştırıldı

 > 
101PAYLAŞIM

Güney Kore'de "Choi skandalı" sonrası adı yolsuzlukla anılan ve haftalardır protesto edilen Devlet Başkanı Park Geun Hye geçici olarak görevinden alındı. 

Haftalardır aleyhinde protesto gösterileri düzenlenen Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun Hye hakkında görevden azil işleminin başlatılması için verilen önerge parlamentoda kabul edildi. Muhalefetin verdiği önergeye Park'ın partisinden milletvekillerinin de olumlu oy vermesiyle üçte ikilik çoğunluk sağlandı.

Oylama sonucu devlet başkanının bütün yetkilerinin elinden alınması anlamına geliyor. 

Anayasa Mahkemesi’nin altı ay zarfında parlamento kararını onaylaması gerekiyor. Hukuki sürecin tamamlanmasına kadar devlet başkanının yetkileri Başbakan Hwang Kyo Ahn'a geçecek.

Güney Kore haftalardır süren protestolara sahne oldu

Güney Kore'de 'Tarikat Skandalı': Yüz Binlerce Kişi Devlet Başkanı Park'ın İstifası İçin Toplandı - onedio.com
Güney Kore'de 'Tarikat Skandalı': Yüz Binlerce Kişi Devlet Başkanı Park'ın İstifası İçin Toplandı - onedio.com

Park'ın azli kesinleştiği takdirde 2017 sonlarında yapılması öngörülen genel seçimlerin erkene alınması gerekecek. Anayasa mahkemesi parlamentonun kararını onadığı takdirde Park Güney Kore'nin görevden azledilen ilk devlet başkanı olacak. 

Dokunulmazlığı kalkmış olacağından devlet başkanı hakkında cezai kovuşturma açılabilecek.

"Choi skandalı" nedir?

Binlerce Güney Korelinin haftalardır sokaklara dökülmesine neden olan skandal, Park'ın, eski dostu Choi Soon-sil'in, resmi görevi bulunmamasına rağmen önemli devlet işlerine müdahil olduğunun ortaya çıkmasıyla patlak vermişti. 

Halk, Ekim sonundan bu yana protestolarını artırarak sürdürüyordu.

Park ile ilişkisini kullanarak iş adamlarını bazı vakıflara bağış yapmaya zorlamakla da suçlanan Choi, kültür ve spor faaliyetlerini destekleme adı altında yardım kuruluşlarından zimmetine yaklaşık 9 milyon dolar geçirdiği iddiasıyla da yargılanıyor.

Choi Soon-sil ve Park Geun Hye maskeli protestocular

Vakıflara bağış yapmaları için büyük şirketlere baskı yapılmasında Park’ın da rolü olduğu iddia ediliyor.

Devlet Başkanı, kendisine zor zamanlarında yardım ettiğini ifade ettiği Choi ile ilişkilerinde dikkatsiz davrandığını belirtiyor. Park’ın avukatı ve Devlet Başkanlığı, suçlamaları reddediyor.

Güney Kore'nin ilk kadın devlet başkanı

1961 – 1979 yılları arasında devlet başkanlığı yapan Park Chung Hee'nin kızı olan Park Geun Hye 2013 yılında Güney Kore'nin ilk kadın devlet başkanı olmuş ve yolsuzluk iddialarının ortaya atılması üzerine görevden azil işlemlerinin başlatılmasına razı olduğunu duyurmuştu.

Güney Kore Lideri: 'İstifaya Hazırım' - onedio.com
Güney Kore Lideri: 'İstifaya Hazırım' - onedio.com

Park’ın annesi 1974’te o zamanki Güney Kore Devlet Başkanı olan babası Park Chung Hee’yi hedef alan suikast girişimi sırasında öldürülmüştü. 

Choi ile o zamandan bu yana arkadaş olan Park’ın babası ise 1979’da istihbarat dairesi başkanı tarafından öldürülmüştü.

“Devlet başkanına güven yüzde 4’e düştü”

Gallup Korea şirketinin yayımladığı son kamuoyu yoklamasına göre, Güney Kore’de Park’a güven duyanların oranı yüzde 4’e düşmüş durumda.

DW Türkçe

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir