Görüş Bildir
onedio.com, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Make a Wish Türkiye resmi destekçilerindendir. Bu projenin tüm geliri Make a Wish ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi'ne bağışlanmaktadır.
Ümit Sanlav Profil Resmi

Ümit Sanlav

Sosyal Medya Epistemolojisi

icon

Hakkında

Uzun yıllar medya sektöründe görev yaptıktan sonra; Yıldız Teknik Üniversitesi Basından Sorumlu Rektör Danışmanlığı; çeşitli şirket, üniversite ve eğitim kurumlarında Kurumsal İletişim Direktörlükleri yaptı. Eğitim Teknolojileri Zirvesi (ETZ) danışma kurulu üyesi olup tüm ETZ'lerin medya ve iletişim süreçlerini yönetti. Ayrıca MEB ETZ'lerin tamamında medya ve eğitim panelleri düzenleyip, oturumlarda moderatörlük ve sunumlar yaptı. Türkiye'de sosyal medya alanında ilk kitap olan "Sosyal Medya Savaşları" kitabının yazarıdır. İlgi alanları, sosyal ağlar, teknoloji, eğitim, eğitim teknolojileri, ticaret-siyaset ve medya ilişkileri; tenis, masa tenisi, yüzme ve futbol başta olmak üzere spor; profesyonel fotoğrafçılık, sinema ve görsel sanatlardır. En sevdiği yer Sarıyer, tuttuğu takım Sarıyer, doğduğu yer Sarıyer, doyduğu yer Sarıyer'dir. :) En sevdikleri, yine Sarıyer'de aynı yaşamı paylaştığı eşi ve kızlarıdır. ;)
icon

Tüm İçerikler

görsel

Temel İçgüdü: İnteraktif İletişim

İnsanlar arası iletişim; bilgi, duygu, düşünce, tutum ve kanallarla davranış biçimlerinin kaynak ile alıcı arasındaki bir ilişkileme yoluyla bir insandan (insanlardan) diğerine (diğerlerine) bazı oluklar kullanarak ve değişim amacı ile aktarma sürecidir. İletişim kurmadaki temel amacımız karşımızdaki kişiye anlaşılabilir mesajlar göndermek ve karşı tarafın tutum ve davranışlarında değişiklikler yaratmaktır. Bu hafta temel iç güdülerimizden olan iletişim kurma güdümüzün, sosyal medya mecraları ile interaktif bir etkileşim oluşturma güdümüze dönüşüm sürecine değineceğiz.
15 Kasım 2021
görsel

Algoritmalar Zihinleri Kontrol Ediyor

Uzun yıllar tartışılan ve yargılanan “görünmez el”in insanları yönetme ve yönlendirme tarzının yerini şimdilerde algoritmalar aldı. Algoritmalar, kullanıcıların bireysel ve kişilerarası düzeylerde neyi, nasıl bilmeleri gerektiğine ilişkin yollar geliştiriyorlar.
27 Ağustos 2021
görsel

Bana Sosyal Medyanı Söyle, Arka Bahçende Neler Var Söyleyeyim

Vizontele filminin unutulmaz repliği olan “Zeki Müren de bizi görecek mi?” sorusunun sorulduğu günlerden, anlık veri transferinin sıradanlığına aşina olduğumuz bu günlere geldiğimizde, sosyal medyada dertleşiyor, üzülüyor, seviniyor, evleniyor, ayrılıyor, kavga ediyor, kıskanıyor, tanıtım ve PR yapıyor, algı yaratıyor, ilgi çekiyor, ordu kuruyor, savaşıyor, eğleniyor yani; bir anlamda hayatı sanal ortama taşıyıp, orada yaşıyoruz.
5 Ağustos 2021
görsel

Geleceğin Meslekleri ve Mavi Diploma

Bir önceki yazımızda sosyal medya mecralarını en iyi kullanan gençlerden bahsetmiştik. İngiltere’de yapılan bir araştırma, gençlerin %50’sinden fazlasının influencer olmak istediğini ortaya koyuyor. Bunun birkaç nedeni var elbette. Bir tanesi bu alanı doğru kullanan gençlerin yakaladığı fırsat eşitliği imkanı; bir tanesi günlük hayatta kendini ifade edemeyen gençlerin bu alanda kendilerini ifade edebilme imkanı bulmaları; bir tanesi de geleceğin meslekleri meselesi. İşte bu yazımızda geleceğin mesleklerinden ve gençlerin gelecek kaygısından bahsedeceğiz. Herkesin gayet iyi bildiği yaygın bir motto var; Amerikan Çalışma Bakanlığı 2015 yılı raporu der ki; “bugün ilkokul seviyesinde eğitim gören çocukların %65’i, bugün var olmayan mesleklerde çalışacaklar.” Peki nedir geleceğin meslekleri?
31 Temmuz 2021
görsel

Özel Sektörün Kullanımı Açısından Sosyal Medya

Geçen hafta başladığım ve seri olarak tasarladığım yazımda kimilerinin dost, kimilerinin ciddi ilişki, kimilerinin anlık eğlence arayışında olduğu; kimilerinin sadece vakit geçirmek, kimilerinin yaşam tarzı olarak gördükleri sosyal medyanın bu yönleriyle birlikte, daha çok profesyonel kullanımına değinmiştim. Bu seri dahilinde bugün özel sektörün kullanımı açısından sosyal medya ve bu karmaşık alanı ustaca kullanan; GENÇLERİ konu alacağım.“Etki yaratma” üzerine sosyoloji alanında yapılan araştırmalarla; iletişim, pazarlama ve siyaset biliminde hareket tarzları ve toplumlara nasıl yön verildiği inceleniyor. Toplu eylem ve hareketlerde, doğru ya da yanlış çizgisinin netliğinden çok, yaratılan algının etkili olduğu öne çıkmıştır. Örneğin, Wikipedia’da yazılan her şey doğru olmasa da kullanıcıların büyük çoğunluğu burada yazılanların doğru olduğuna inanır ve bunu kaynak olarak kullanır. Yine sosyal medya mecralarında çoğunluk tarafından kabul gören gönderiler ya da bot hesaplarla çoğunluk tarafından ilgi görmüş gönderilerin gerçekliği sorgulanmadan kabullenildiği pek çok örnek var önümüzde.
14 Temmuz 2021
görsel

Sosyal Medyayı Kimler Hangi Amaçla Kullanıyor? 1

Bu hafta ve bir sonraki haftalardaki yazımızda kimilerinin dost, kimilerinin ciddi ilişki, kimilerinin anlık eğlence arayışında olduğu; kimilerinin sadece vakit geçirmek, kimilerinin yaşam tarzı olarak gördükleri sosyal medyanın bu yönleriyle birlikte, daha çok profesyonel kullanımına değineceğiz.Sosyal Medya tanımlanmasında gerek kullanıcılar, gerekse sosyal medya araçları anlamında farklı mecralar bulunmakla beraber, 5 ana başlık altında toplanabilir:Ortaklaşa yapılan projeler, bloglar, mikroblog siteleri, içerik grupları ve sosyal ağ siteleri.
23 Haziran 2021
görsel

İlişki Durumu Karmaşık!

Özellikle pandemi süreci itibariyle her türlü iletişim ihtiyacımızı idame ettirmemiz anlamında yaşamsal bir zorunluluk haline gelen sosyal ağlar, gerçek anlamda bir yüz-yüze görüşme etkisi yaratmasa da, insan iletişimi konusunda hayatımızın bir parçası oldu. Sosyal medyada dertleşiyor, üzülüyor, seviniyor, evleniyor, ayrılıyor, kavga ediyor, kıskanıyoruz. Duygularımızı yaşadığımız ve ifade ettiğimiz bu mecralarda davranış tarzıyla ilgili bazı çalışmalardan bahsedeceğiz bu haftaki yazımızda. Öncelikle evlilik, nişan, söz yüzüğü takmanın sosyal medya dilindeki karşılığı olan “ilişkisi var, ilişkisi yok, evli, nişanlı” durum güncellemelerini anlarız da; ilişki durumu karmaşık ve serbest ilişki nedir abi? İlişkim var ama gel, yan cebime ;) hele bir de “eşinden ayrı, boşanmış ve dul seçenekleri var ki seçenek mi, sosyal deney mi anlayabilene aşk olsun.
9 Haziran 2021
görsel

WhatsApp Onam Zorunluluğunu Kaldırdı. Ee?

Türkiye’nin dijital mecralarını etkin kullanan vatandaşları arasında kaos oluşturan WhatsApp güncelleme onamının, yürürlüğe girmeyeceği açıklandı. Olayın geçmişini kısaca hatırlayalım:Bütün kaos, WhatsApp’ın,8 Şubat 2021 itibariyle yürürlüğe girecek yeni gizlilik ilkelerini açıklamasıyla başlamıştı. Daha doğrusu, zaten var olup da farkında olmadığımız kaosun farkına o gün vardık. Yani ne olacaktı? WhatsApp 8 Şubat’a kadar bize uygulama içi bir bildirim gönderecekti, bu bildirimi onaylamazsak WhatsApp’ın kullanım koşullarını kabul etmemiş olacağız ve bu uygulamayı artık kullanamayacaktık. Bu durumun keyfi, hukuksuz ve onur kırıcı kısmı şuydu. WhatsApp’ın bu sözleşme güncellemesi gelişmiş ülkeler kategorisinde gördüğü Avrupa Birliği ülkelerini kapsamazken, gelişmekte olan ülkeler ve Türkiye’de böyle bir dayatma yapılmış olmasıydı. Avrupa Birliği ülkelerinin alternatif uygulamalara yöneleceğinden endişe eden Zuckerberg, Türkiye’nin WhatsApp’dan vazgeçmeyeceğini düşünmüştü.  Ama kazın ayağı öyle olmadı. Kötü komşu mal sahibi yaptı, BİP, Signal, Telegram gibi alternatif uygulamalara yöneldik. En azından olası bir dayatma karşısında bu mecraları kullanmak için altyapımızı hazırlayıp bu mecralarda hesaplar açtık.
23 Mayıs 2021
görsel

Pandemi Sosyal Medyaya Mahkum Etti

Geçtiğimiz haftalarda yıl dönümünü yaşadığımız pandemi süreci itibariyle yaşamsal bir zorunluluk haline gelen “Sosyal Medya” hayatımızın başköşesine yerleşmiş durumda. Herkesin ulaşabildiği bu iletişim araçları marifetiyle; haberler ve günlük gelişmeler takip edildi, gönül ilişkileri düzenlendi, kız-erkek arkadaşlar bulundu, birçok şey sanal ortamlarda yaşandı, görüşler, bilgilendirmeler, açıklamalar ve propagandalar yapıldı, kitleler yönlendirildi.
29 Mart 2021
görsel

İşte Çok Merak Edilen WhatsApp Güncellemesi Soruları

Herkeste bir telaş, yer yerinden oynuyor, ortalık yıkılıyor. Tüm verilerimiz, tüm mahremiyetimiz ortalığa saçılıyor, tüm yaptığımız gizli kapaklı işler ifşa olacak, tüm gizli belgelerimiz ve sırlarımız ayaklar altında, rezillik diz boyu... İyi de bu yeni bir şey mi?  
10 Ocak 2021
görsel

Eniac’dan Işık Hızında Veri Transferine

Ne kadar sosyal, ne kadar asosyal olduğu tartışıladursun, kimileri için eğlence, kimileri için vazgeçilmez bir iletişim aracı, durumunda olan “Sosyal Medya”, her kesimden ilgilisinin vazgeçilmezi olarak hayatımızın başköşesine yerleşmiş durumda. Gelişen teknolojik imkanlar ve alım gücüyle bağlantılı olsa da bir şekilde herkesin ulaşabildiği bu iletişim araçları marifetiyle, haberler ve günlük gelişmeler oradan takip ediliyor, benimle kimler ve ne amaçla iletişime geçmiş diye merak edenler güne gözünü onunla açıyor, gönül ilişkileri onunla düzenlenip, kız-erkek arkadaşlar onunla bulunuyor, görüşler onunla paylaşılıyor, bilgilendirmeler, açıklamalar ve propagandalar onunla yapılıyor, kitleler onunla yönetilebiliyor.Yaklaşık olarak 2008’den beri Türkiye’de yaygın olarak kullanılmaya başlanılan ve iletişim anlayışımızda büyük bir devrim yaşanmasına neden olan, bu güne dek bildiğimiz, eğitimini aldığımız iletişim tarzında radikal değişikliklere neden olan bu iletişim aracını kullanmada ne kadar becerikliyiz ve dünyadaki bu hızın neresindeyiz? Sosyal medya Instagram, Facebook ve Twitter’dan ibaret mi?
1 Aralık 2020
görsel

Facebook Neden Facebook?

Eğlenceden zorunlu iletişime, siyasetten ticari propagandaya, kitle yönlendirmeden marka yaratmaya, toplumsal farkındalıktan fenomenliğe, habercilikten profesyonel iletişime kadar birçok amaca hizmet eden pek çok sosyal ağ var. En fazla kullanılan sosyal ağlar Facebook, Instagram, Whatsapp, Twitter, Google+, LinkedIn, Pinterest, YouTube, Tumblr, Vine, Flickr, Myspace vb. olarak sıralamak mümkünken, sosyal mobil uygulamalar, bloglar, vbloglar (video bloglar) gibi farklı sosyal medya araçlarını da bu listede sıralayabiliriz.
25 Kasım 2020
görsel

Ateş Hızında Veri Transferi

Tamtamdan İnternet Mahir'eDuygu, düşünce ve görüşlerin karşılıklı alışverişine iletişim denir. Bu karşılıklı aktarım, Hz. Âdem ile başlayıp, günün teknolojisine uygun şekilde sürekli bir dönüşüm halinde olmuştur. Bu haftaki yazımızda iletişim gereksiniminde yola nereden çıkıldığını ve zaman içindeki dönüşümü değerlendirip, bir sonraki yazımızda da günümüz iletişim mecralarının fonksiyonel kullanımlarına değineceğiz. Ne var ki en ilkel haberleşme tarzımızdaki unsurlar ile anlık veri transferinin kusursuz haline geldiği günümüzdeki haberleşme tarzımızdaki unsurlar dikkate şayan. Hem dini ritüel hem eğlence hem haberleşme aracı TAMTAM  Dünyadaki tüm halkların kültüründe yeri olan ve yazılı tarih öncesine dayanan TAMTAM, iletişim literatüründe ilk iletişim aracı olarak tanımlanıyor. Tamtamı; ilk olarak Eski Mısırlılar, Asurlular ve Uzakdoğuluların kullandığı biliniyor. En fazla Afrika ilkel kabileleri ile bütünleştirilen tamtamla hem dini ritüeller yerine getiriliyor hem de şifreli vuruşlarla kabileler arası haberleşme sağlanıyordu.
20 Kasım 2020
görsel

Yaşasın Yeni Kral!

Geleneksel Medya ve Yeni Medyanın halef selef mücadelesi iyice kızışmışken, ABD seçimleri ve Berat Albayrak istifası esnasındaki medya refleksleri, aslında artık bu mücadelenin kazananını açık ara belli etti. Kral Öldü, Yaşasın Yeni Kral, İyi ki varsın Onedio…
10 Kasım 2020
görsel

Sosyal Mesafe Kadar Siber Mesafeye de Dikkat

Karantina ve kısıtlamalar nedeni ile ihtiyaçlarımızı internet üzerinden karşılamamızla, internet ve sosyal medya yaşamsal bir zorunluluk haline geldi. Peki bunun atalete dönüşme ve bilişsel işlevimizi olumsuz etkilemesi riski nedir?Koronavirüs sürecinde uymak zorunda kaldığımız hayatın her alanına dair öğretiler, normalleşme sürecinde ve sonrasında da günlük hayatta pek çok değerli kazanım sağlamamıza neden oldu.
7 Ekim 2020
görsel

Pedofili Var, Çocuk İstismarı Var, Sabıkası Var

'Sosyal Medya Epistemolojisi' adını taşıyan bu başlık altında, adından da anlaşılacağı gibi sosyal medyanın epistemolojisine dair görüşlerimizi ve bulguları paylaşmayı düşünmüştüm. Ne var ki sosyal medya gündemi o kadar hareketli, o kadar hararetli ki, her klavye başına oturduğumda güncel bir sosyal medya olayından bahsetmez isek, bir şeyler kaçıracağız hissine kapılıyorum.İşte sosyal medyanın bir numaralı gündem maddelerinden biri olan Netflix'in Cuties dizisi. Olayı cazip kılan temel unsur; sosyal medyanın kendi içinde sağlamış olduğu demokrasi. Bir sosyal medya ürünü olan Netflix'de, yine -Türkiye ve Dünya çapında- sosyal medyadan gelen tepkiler üzerine yayından kaldırılan Cuties isimli dizi.
27 Eylül 2020
görsel

En İyi Ücretsiz Uzaktan Öğrenme Çözümleri

Teknolojinin ve üretimin beşiği Çin'de başlayıp, küresel bir felaket olarak Dünyada ve Türkiye'de de hızla yayılan Koronavirüs olarak bahsi geçen Covid-19, hayatın her alanına dair pek çok öğretiyi bizlere kazandırdı. Hayatın her alanında olması gereken 'hijyen kuralları, sosyal mesafe ve bağışıklık sitemimizi güçlendirmek' öğretileri temel kazanımlarımız olmakla beraber, iletişimde 'teknoloji ve sosyal medyanın doğru kullanımı' konusunun ne kadar önemli olduğunu da idrak ettik.Bilgisayarın çocuklar için sadece oyun değil, bir eğitim aracı olduğunu; sosyal medyanın gizli narsisizm, teşhircilik, stalk duygularımızı tatmin ettiğimiz mecralar değil, sevdiklerimizle iletişim kurabileceğimiz mecralar olduğunu; internetin sınırsız -meşru ya da gayri meşru- alemlere akıp boşa zaman harcatarak bizleri tüketen değil, hayatta kalmamızı mümkün kılan yaşamsal bir gereklilik olduğunu anladık. Kısacası yıllardan beri anlatmaya çalıştığımız, 'Teknolojiyi, İnterneti ve Sosyal Medyayı doğru kullanmayı' Koronavirüs'ün dijital öğretileri ile anlamış olduk. ONEDİO ailesi ile tanışacağımız bu ilk yazımızda en güncel konulardan olan 'Uzaktan Eğitim Çözümlerine' değineceğiz:#EvdeKal Uzaktan #EğitimAl #EğitimsizKalmaYıllarca emek verdğimiz ve bu sene 7. düzenlediğimiz Eğitim Teknolojileri Zirvesi etkinliklerimizde sürekli ifade etmiş olduğumuz eğitimde dijital dönüşümzorunluluğunun en önemli maddelerinden biri Uzaktan Eğitim. Eğitimin aksamasını önlemek, uzaktan eğitim programlarının, çeşitli uygulama ve platformların etkili şekilde kullanılmasına bağlı. Önerebileceğim bazı açık eğitim uygulamaları ve platformları:
14 Eylül 2020