Görüş Bildir

Blackberry Haberleri

Blackberry ile ilgili tüm haberler, içerikler, galeriler, testler ve videolar Onedio’da. Blackberry ile ilgili son dakika haberleri ve gelişmelerini, yeni içerikleri de bu sayfa üzerinden takip edebilirsiniz.

Popüler İçerikler

Apple ve Samsung'u Yıkacak Şirket OnePlus mı?
Apple ve Samsung’a karşı ayakta durmayı bilen OnePlus şirketi dünyanın en iyi telefonunu yapacağını iddia ettiAkıllı telefon dünyasında lider olan firmalar ayakta duramıyor. Nokia ve BlackBerry gelişen teknolojiye ayak uyduramadı.Samsung ve Apple ‘a meydan okuyan OnePlus adlı şirket dünyanın en iyi telefonunu yapacağını iddia etti. 500 dolara en iyi telefonu yapabileceğini belirten şirket iddiasını yerine getirebilirse telefon dünyasını sarsacağı şimdiden belli.
Ashton Kutcher Telefon Tasarlayacak
BlackBerry Alicia Keys’i kreatif direktör olarak işe almıştı; Lenovo ise işi bir adım öteye götürerek, yeni akıllı telefonlarını Ashton Kutcher’a tasarlatmaya karar verdi… Mobil Dünya Kongresi’nde tanıttığı yeni akıllı telefonlarıyla dikkat çeken Lenovo’nun, Motorola satın almasıyla 2014′te mobil pazarda daha büyük işlere imza atması bekleniyor ve tabii ki, aktör Ashton Kutcher’ın firmanın akıllı telefonlarını tasarlaması bu beklentiler arasında değildi. Lenovo’nun pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısısı David Roman, Kutcher’ın yeni akıllı telefonların tasarım sürecine dahil olacağını doğruladı ve her ne kadar kulağa garip gelse de, bunun doğru olduğunu ve Kutcher’ın bu işte yetenekli olduğunu belirtti. Kutcher, Lenovo’nun satışa sunacağı yeni bir akıllı telefon serisinin tümünü tasarlayacak. Ashton Kutcher’ın önünde, Alicia Keys gibi bir örnek var. Bu yılın başında BlackBerry ile yolları ayrılan Keys’in attığı bir Tweet’in iPhone kullanılarak atıldığı ortaya çıkınca, Keys’in sadakati ve samimiyeti sorgulanmaya başlandı. Keys, hesabının hack’lendiği açıklamasını yapsa da, BlackBerry macerası bitti.Stuff
Yeni Bölüm! Adam Gibi Mobil Oyun
Bazen mobil oyunlara uyuz oluyorum! Bedava deyip de on beşinci dakikadan paramızı tırtıklamak için 'para vir, oynamaya devam et' demeye başladı mı, zıvanadan çıkıyorum! Ama geçen ay çıkan EA'in rezil Dungeon Keeper mobil versiyonunda, bir kare kazmak için 4 saat ila 24 saat arası beklemek zorunda olduğumu görmek, bardağı taşıran son nokta oldu!Bundan gayrı vereceğimiz parayı, harcayacağımız zamanı ve oynanmayı hakeden ' Adam Gibi Mobil Oyunlara ' ayırdığımız bu bölümümüz var.Bu bölümde her zaman en son çıkan oyunlara yer vereceğiz, ama birkaç sene öncesinin gözünüzden kaçmış olabilecek mükemmel oyunları da yer alacak. Genel kural: Gerçekten oynanmayı hakeden, yarım saat içinde para tuzağı haline gelmeyen oyunlar yer alacak. Oyunları 'görsel ve ses', 'ömür' ve 'fiyat ve kalite' kategorilerinde 5 üstünde puanlayıp, nihai notunu da beş üstünden vereceğiz. Bedava olup da 'Uygulama İçi Ödeme' gerektiren oyunlarda da bu kaliteyi arayacağız. Bedava oyunlarda ayrı bir değerlendirme kategorisi olarak 'UİÖ Rahatlığı' (Uygulama İçi Ödeme Rahatlığı) olacak . Mesela, Dungeon Keeper gibi nefes almak için bile para isteyen bedava bir oyun '5 üstünden 0' alırken, Plants vs Zombies 2 gibi sonuna kadar bedava oynayabildiğiniz bir oyun '5 üstünden 5' alabilecek.Ha bu arada, her zaman bu bölümdeki gibi süper oyunları değil, Dungeon Keeper tadında şamar oğlanı yapılası garabet oyunları da ele alacağız burada. Bazen gerçekten hakediyorlar tokatlanmayı, ellerim kaşınıyor!Sadece iOS ve Android oyunlarına değil, Windows Store ve Blackberry, Ouya ve Amazon Kindle Fire'da olan oyunlara da yer vereceğiz. Ancak bu ilk bölümü hazırlarken bir kez daha anladım ki, bu dört uygulama dükkanı da iOS ve Android'e göre çok daha zayıf ne yazık ki.Bu hafta ilk bölümünü hazırladığımız Adam Gibi Mobil Oyun'da beş oyunumuz var. Aralarında kimi oyunlar var ki, PC ve konsollarda oynadığınız oyunlardan beklediğimiz kalitede. Buyurun aşağıdaki görselden, başlayalım:
Glass İçin Geri Sayım Başladı
Blippar, Google Glass için ilk görüntü tanıma ve takip etme teknolojisini geliştirdi.Yayıncılar, markalar ve reklamcılar için mobil görüntü tanıma platformu olan Blippar, Google Glass için ilk görüntü tanıma ve takip etme teknolojisini geliştirdi.Halihazırda iOS, Android, Windows ve Blackberry cihazlarında bulunan Blippar, Google Glass üzerindeki Blippar deneyimi için de sahip olunan en iyi teknolojiyi kullanıyor. Fiziksel ve dijital dünyaları pürüzsüz bir biçimde birbirine bağlayarak görüntülerin, ürünlerin , hatta insanların anında tanınmasını sağlıyor.ÜÇÜNCÜ GÖZÜNÜZ OLACAKGoogle Glass sizin tam anlamıyla kişisel gözlük asistanınız oluyor. Ona bir “üçüncü göz” demek belki daha doğru olabilir. Bu cihazla ellerinizi kullanmadan akıllı telefona sahip olacaksınız. Örneğin “Okay Glass, send message” dediğinizde, Google Glass mesaj gönderebilecek. Bunun yanı sıra Glass’ta fotoğraf çekme, videoya kaydetme, adres tarif etme ve arama yapma gibi seçenekler bulunuyor.1500 DOLARDAN AZ FİYATA SATILMASI BEKLENİYORGlass’ın sağ yanında bulunan bölümde alıcılar ve veri işleyiciler bulunuyor. Bu nedenle çerçevenin sağ kısmı, diğerine nazaran daha kalın duruyor. Önümüzdeki 2-3 ay içinde satışa sunulması beklenen Google Glass’ın fiyatının 1500$’dan aşağıda olacağı tahmin ediliyor.Google Glass Teknik Özelikleri:Android 4.0.4 işletim sistemi16 GB’lık hafıza1 GB RAM1.2 GHz çift çekirdekli ARM Cortex-A9 veya OMAP 4430 işlemciler5 MP 720p görüntü kalitesinde kameraWiFi , GPS, BluetoothBlippar CEO’su Ambarish Mitra, konuyla ilgili şunları söyledi:“Bu, Blippar için oldukça heyecanlı bir süreç ve artırılmış gerçeklik piyasası için bir dönüm noktası. Spekülasyonlar, birçok kişinin görüntü tanıma özelliğinin Glass’ta mevcut olan bir özellik olduğunu zannetmesine yol açtı. Ancak bunu ilk kez bizim gerçekleştirdiğimizi belirtmekten gurur duyuyoruz. Bu sayede giyilebilir bilgisayarların potansiyeli konusunda oldukça iyimser görüşlerimiz bulunuyor.
Microsoft'tan Kablosuz Şarj Atağı!
Microsoft'tan, Nokia Lumia'larla altın çağına giren bu önemli teknolojiye büyük destek geldi!Microsoft sonunda kablosuz şarj platformlarından olan Wireless Power Consortium 'a katıldı. Qi teknoloji standardını destekleyen Nokia'yı satın aldıktan sonra, Microsoft'un ne yapacağı merakla bekleniyordu. Ve beklenen cevap geldi; Microsoft, ' Qi ile yola devam ' dedi. Böylece gelecek Nokia modellerinde de aynı standardı kullanmaya devam edeceğini ilan etmiş oldu. Ayrıca bu hamle, Qi kablosuz şarj teknolojisinin standartlaşma yolunda büyük bir avantaj kazanması anlamına da geliyor.Nokia 'nın pek çok Lumia modelinde standart olarak benimsenen Qi teknolojisi, rakip teknolojiler gibi, telefonların kablosuz olarak şarj edilebilmesini sağlıyor. Samsung , Motorola , HTC , BlackBerry ve Qualcomm gibi dev şirketler tarafından da desteklenen Qi teknolojisi, şimdi Microsoft'un da resmi olarak desteği sürdüreceğini açıklaması ile, gelişimini sürecek gibi görünüyor.Bakalım Qi standardı, elde ettiği bu büyük avantajı devam ettirebilecek mi?
Kişisel Bilgilerinizi Koruma Altına Alın
LINE’da kullanıcı bilgi ve görüşmeleri 3G, 4G ve Wi-Fi dahil tüm ağlarda şifreleniyor! Whatsapp’ın Facebook’a satılmasıyla birlikte kişisel bilgilerinin güvenliğinden endişe eden birçok kullanıcı alternatif uygulamalara yönelmeye başladı. Bu uygulamalar arasında öne çıkanlardan birisi de LINE. Uygulamada kullanıcı bilgi ve görüşmeleri 3G, 4G ve Wi-Fi dahil tüm ağlarda şifreleniyor. LINE’ın iç denetim yönetimi alanında üç uluslararası sertifikaya (SOC2, SOC3 ve SysTrust) sahip olan ilk mobil mesajlaşma uygulaması olması da güvenlik standartlarına verdikleri önemin bir kanıtı niteliğinde. Telefon Numaranızı Gizli Tutun LINE’da kendinize özel bir ID belirleyerek telefon numaranızı kimselere vermeden iletişim kurabilirsiniz. Sizi LINE ID’nizi kullanarak ekleyen kişiler telefon numaranızı göremezler. LINE ID’nizi belirlemek için Diğer/Daha Fazlası > Ayarlar > Profil menüsünü kullanabilirsiniz. Telefon numaranıza sahip kişilerin LINE arkadaşları listesine otomatik olarak eklenmek istemiyorsanız “Başkalarının Eklemesine İzin Ver” seçeneğini kapatabilirsiniz. Böylece sizi sadece LINE ID’nizi paylaştığınız kişiler ekleyebilir. Tanımadığınız Kişilerin Sizi Rahatsız Etmesine Engel Olun Anlık mesajlaşma uygulamaları kullananların korkulu rüyalarından birisi de yanlışlıkla alakasız bir mesajlaşma grubuna eklenmektir. LINE’da tanımadığınız kişilerin bulunduğu bir grup sohbetine davet edildiğinizde grupta bulunan kişiler telefon numaranızı göremiyor. Tanımadığınız bir kişi size mesaj attığında LINE otomatik olarak “Ekle”, “Engelle” ve “Şikâyet et” seçeneklerini sunuyor. Eğer size mesaj gönderen kişiyi tanımıyorsanız kolayca engelleyebiliyorsunuz. Telefonunuz Yanınızda Olmasa Da Mesajlarınızı Koruyun Yazışmalarınızı meraklı gözlerden korumak için LINE’a şifre koyabiliyorsunuz. Diğer/Daha fazlası > Ayarlar > Gizlilik ayarlarından “Şifre Kilidi”ni kullanarak LINE’ın her açılışta şifre sormasını sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca “Sohbet Odası Ayarları”ndan tüm sohbet geçmişinizi ve sohbetler içerisinde paylaştığınız tüm dosyaları tamamen silebiliyorsunuz. Bir arkadaşınız LINE’dan size mesaj yazdığında bildirimin ekranda mesaj okunacak şekilde belirip belirmemesi ile ilgili ayarlarınızı da istediğiniz gibi düzenleyebiliyorsunuz. Bildirim ayarlarında yer alan “Önizleme göster” seçeneğini kapattığınızda, yeni bir mesaj geldiğinde ekranda gelen mesaj yerine “Bir mesajınız var!” yazısı görünüyor. Paylaşımlarınızı Gizleyin LINE’ı rakiplerinden ayıran bir diğer özelliği de ileti, fotoğraf, video, bağlantı gibi paylaşımların yapılabildiği, sosyal medya yapısına sahip Timeline ve Home özellikleri. LINE’daki Timeline ve Home hareketlerinizi yalnızca arkadaşlarınız görebiliyor. Ancak burada da iletilerinizin kimler tarafından görüntülenebileceğini belirleyebiliyorsunuz. Timeline’ınızda paylaşmak istediğiniz iletinizi hazırlarken alt menünün en sağında bulunan “Kişiler” sembolüne tıklayarak iletinizin gizlilik ayarlarını yapabilirsiniz. Nerede, Ne Zaman İsterseniz Güvenle Konuşun, Mesajlaşın! LINE’ı tüm akıllı telefonlarda (iPhone, Android, Windows Phone, Blackberry, Nokia), tabletlerde ve hatta bilgisayarınızda bile kullanabilirsiniz. Kullandığınız cihaza uygun LINE indirmek için: http://line.me/tr/download Bir boomads advertorial içeriğidir.
Twitter Yasağıyla İlgili En Çok Sorulan 10 Soruya 10 Cevap
Erişime engellenen bir site için alternatif erişim yöntemleri kullanmak ve bu yöntemleri yaymak, açıklamak, paylaşmak hukuka aykırı veya suç olmadığı belirtiliyor T24 Twitter’ın yasaklanması, beklenenin aksine Türk kullanıcılarının siteyi daha aktif bir şekilde kullanmasına yol açtı. Bazı kullanıcılar DNS ayarlarını değiştirerek Twitter’a girerken, bazı kullanıcılar da farklı “browser”larla siteye girdi. Twitter’a girerken en çok kullanılan yöntemlerinden biri de “sanal özel ağ” (VPN) servisleri oldu. Hürriyet gazetesinden Ahmet Can , Twitter yasağı ve VPN servisi hakkında en çok sorulan 10 soruya cevap aradı: Twitter neden kapatıldı? TİB tarafından erişime engellenen Twitter için dört farklı koruma tedbiri kararı yer alıyor. Bunlardan üçü Sulh ve Ceza Mahkemesi, biri ise Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından alındı. Söz konusu mahkemelerden verilen kararlar, kapatmanın hakaret suçlarından olduğunu gösteriyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım ve oğlu Erkam Yıldırım’ın başvurusu Anadolu 5. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından sonuca bağlanması Twitter’ın kapatılmasında gerekçe olarak gösterildi. Ayrıca emekli olup İstanbul’a yerleşen Samsunlu bir kadının kullandığı sosyal medyadaki hesaplarına başka kadınların uygunsuz fotoğraflarının yüklendiğini ileri sürerek 4 Mart’ta açtığı dava ile ilgili Samsun 2’nci Sulh Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararda yasakta etkili oldu. Twitter’ı kapatma kararı yasal mı? Twitter için alınan dört farklı koruma tedbiri kararı, Twitter hesapları bazında alındı. Başka bir deyişle mahkeme tarafından kapatılması gereken Twitter.com değil, Twitter’da bulunan hesapların olması gerekiyor. Ancak TİB, hesapları kapatmak yerine Twitter.com adresinin kapatılmasına karar verdi. Bu da geçen şubat ayında yürürlüğe giren internet yasası değişikliği ile çelişiyor. Çünkü bu yasanın 9 maddesinin 4. bendinde engellemelerin URL bazında yapılabileceği ifade ediliyor. Twitter’a şu anda nasıl bağlanılabiliyor? Twitter’a şu anda bağlabilmenin en kolay yollarından biri Sanal Özel Ağ (VPN) olarak biliniyor. Kullanıcıların sanal olarak başka bir ülkeden internete bağlanmasını sağlayan bu servislerle Twitter’ı kullanmak mümkün. Bu servisler, akıllı telefon, tablet ve bilgisayarlarda kullanılabiliyor. Bilgisayarlarda kullanabilmek için ‘ZenMate’ adındaki tarayıcı eklentisinin yüklenmesi gerekiyor. Akıllı telefon ve tabletlerde ise ‘Hotspotshield’ ve ‘Onavo’ gibi uygulamalar bulunuyor. BlackBerry kullanıcıları ise BlackBerry Internet Service (BIS) kullandığı için rahatlıkla Twitter’a bağlanabiliyor. Twitter’a VPN ile bağlanmak suç mu? Bir eylemin suç olması için ceza kanunlarında açıkça tanımlanmış olması gerekiyor. Bu anlamda ceza kanunlarında yasaklanmış sitelere farklı yöntemlerle bağlanmak suç olmasıyla ilgili herhangi bir düzenleme bulunmuyor. Ayrıca aksine bir düzenleme bulunmayan her eylem de hukuka uygun sayılıyor. Başka bir deyişle, erişime engellenen bir site için alternatif erişim yöntemleri kullanmak ve bu yöntemleri yaymak, açıklamak, paylaşmak hukuka aykırı veya suç olmadığı belirtiliyor. VPN servisilerinin kapatılması mümkün olabilir mi? Şubatta yürürlüğe giren ve 5651 sayılı İnternet Yasası’nı değiştiren düzenlemeye göre alternatif erişim yöntemlerinin de engellenebilmesinin önü açıldı. Bu yükümlülük ise, internet abonelik hizmeti veren erişim sağlayıcılara yüklendi. Henüz bu konuda bir yönetmelik yayınlanmadığı gibi, erişim sağlayıcılar tarafından da altyapı kurulamadı. Bu yüzden VPN servislerinin şu anda kapatılması mümkün değil. Ancak yönetmeliğin yayınlanması durumunda VPN servislerinin kapatılabilmesi mümkün olacak. VPN servisleri güvenli midir? VPN servislerini güvenilir şirketlerin yanı sıra kötü niyetli üçüncü parti şirketler tarafından da geliştirilebiliyor. Bu yüzden her VPN servisi güvenli olduğu ifade edilemiyor. Ancak VPN kullanırken alınması gereken bazı önlemler bulunuyor. Örneğin, bankacılık veya hassas veri olarak tanımlanan işlemlerin VPN servisleri kullanılırken yapılmaması öneriliyor. Şarj ve veri kullanımı artıyor mu? VPN servisleri internet verisi kullanımına ekstra bir yük getiriyor. Çünkü kullanıcılar, öncelikle VPN sunucusuna bağlandıktan sonra kullanmak istediği internet sitesine ulaşabiliyor. Bu yüzden kullanıcıların veri trafiği artıyor. Bu da öncelikli olarak internet kotasını çok az da olsa daha hızlı tüketmesini sağlıyor. Akıllı telefonlar ise veri trafiğinin artması ve fazladan bir uygulamanın kullanılmasından dolayı daha fazla güç harcamaya başlıyor. Bu da akıllı telefonların şarjının daha hızlı bitmesini sağlıyor. VPN servisleri internet bağlantısını yavaşlatıyor mu? VPN servislerinin kullanılması, daha fazla sunucuyla bağlantıya geçilmesini sağlıyor. Sadece yasaklı siteye bağlanırken değil, tüm internet kullanımı süresince çalışan bu servisler, internetin hızına direkt etki ediyor. Böylelikle VPN servisi kullanıcılarının akıllı telefon, tablet veya bilgisayarlarındaki internet bağlanıtısı hissedilir derece yavaşlıyor. Bu yüzden sadece yasaklı siteye bağlanırken VPN servislerini kullanmakta fayda bulunuyor. SMS ile Twitter nasıl atılıyor? Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey, Türkiye’de Twitter’ın kapatılması üzerine Türkçe bir mesaj paylaşarak internet ve akıllı telefon kullanmadan SMS ile de tweet atılabileceğini hatırlattı. Dorsey, Twitter’ın küresel hesaplarından biri olan Policy tarafından yazılan şu mesajı retweet etti: “Avea ve Vodafone’dan 2444’e, Turkcell’den 2555’e START mesajı göndererek SMS üzerinden Twitter kullanmaya başlayabilirsiniz.” Dorsey’in gündeme getirdiği SMS ile tweet atma önceden beri akıllı telefonu olmayanlar için geliştirilmiş bir yöntem. Ortalama 0,333 kuruş karışılığından atılan tweetlerin ardından, Twitter kişiye bilgi niteliğinde yeniden SMS atıyor. Tüketici sadece kendisinin attığı SMS tweetinin ücretini ödüyor. Twitter Türk hükümetiyle anlaşabilecek mi? Twitter’a erişimin engellenmesiyle şirket, Türk bir avukatı görevlendirdi. Dün sabah TİB ile görüşmek üzere Ankara’ya giden Gönenç Gürkaynak, ilk resmi teması yaptı. Engellemenin en kısa zamanda kaldırılması için çalışmalar başlatıldı. Ancak Twitter’ın kullanıcı bilgilerini paylaşmak konusunda çok katı olduğu biliniyor. Şirket, daha önce ABD başta olmak üzere Türkiye’den talep edilen bilgilere cevap vermemişti.
BBM Windows ve Windows Phone'a Geliyor
BlackBerry’nin anlık mobil iletişim uygulaması BBM, kasımda Android ve iOS için yayınlanmıştı. BlackBerry şimdi de popüler uygulamasını Windows ve Windows Phone platformlarına sunmaya hazırlanıyor. Dünya genelinde toplam 113 milyon kayıtlı kullanıcıya, aylık ise 85 milyon aktif kullanıcı sahip olan BlackBerry Messenger, iOS ve Android’in ardından Windows Phone mobil işletim sistemine ve masaüstüne geliyor. Uygulamanın masaüstüne gelmesi konusunda Reuters’a konuşan BlackBerry CEO’su John Chen, BBM’i masaüstü bilgisayarlara getirmek konusunda ciddi olduklarını ifade etti. Uygulama masaüstüne gelirse, bilgisayarınızda başlattığınız bir sohbeti, dışarı çıkmak zorunda kaldığınızda telefondan devam ettirilebileceksiniz. BlackBerry CEO’su John Chen, ayrıca BBM’in Windows Phone mobil işletim sistemine ise 2014 yılının ikinci çeyreğinde geleceğini açıkladı. BBM, Nokia X serisinde önyüklü olarak geliyor.Stuff
Blackberry Ceplerin Sonu Geldi mi?
BlackBerry, cep işini yakında bırakabilir! Bir zamanlar peynir ekmek gibi telefon satan dev şirket, artık telefon üretmeyebilir! Sadece geçtiğimiz çeyrekte 423 milyon dolar zarar eden BlackBerry'nin oldukça zor günler geçirdiği bir gerçek. Peki firmanın batmaktan kurtulmak için ne yapması gerekiyor? BlackBerry'nin yeni CEO'su John Chen, Çarşamba günü Reuters'a verdiği bir röportajda 'cep telefonlarından para kazanamıyorsam, cep telefonu işinde olmayacağım' sözlerini kullandı. Chen, bununla ilgili kararı yakın bir zamanda vermesinin gerekeceğini de ileri sürdü. BlackBerry'nin kendisini cep telefonu işinden geri çekmesi onu çok fazla etkilemeyebilir. Firma şu an yılda sadece 10 milyon telefon satıyor ve bu, çok yüksek bir rakam değil. 2011'de BlackBerry'nin sattığı telefon sayısı 52.3 milyondu. Bugün cep pazarında yüzde 2'nin altında payı bulunan BlackBerry, eski gücünü yitirmiş durumda. 2009'da bu oran yüzde 20 idi. Firma, tüketiciye yönelik ürünler üretmeye devam etse bile, 'Angry Birds'ün son sürümünü çalışır halde tutmak için artık para harcamayacağız' diyen Chen'in açıklamalarına göre odak noktasını telefondan çok, iş dünyasına özel servislerine kaydırabilir.veteknoloji
Amazon'un Akıllı Telefonu Yılın İkinci Yarısında Piyasada
Amazon'un beklenen akıllı telefonunu ile ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıkıyor. Amazon'un planları konusunda bilgilendirilen bazı kişiler, şirketin bu yılın ikinci yarısında bir akıllı telefonu satışa çıkarmaya hazırlandığını söyledi. Bu, şirketin donanım alanında Apple ve Samsung'a karşı rekabete gireceği şeklinde değerlendiriliyor. Kaynaklar, şirketin bazı telefon modellerini son haftalarda San Francisco ve merkezinin bulunduğu Seattle'daki geliştiricilere sunduğunu da ifade ettiler. Şirketin planları ile ilgili bilgilendirilen kişilere Amazon'un telefonunu Haziran ayının sununa kadar duyurmayı Eylül ayının sonuna kadar ise sevkiyatlara başlamayı amaçladığı bilgisi verildi. Bu da alışveriş sezonunun hemen öncesine denk geliyor.Kaynaklar Amazon'un telefonun gittikçe kalabalıklaşan pazarda sahip olduğu ekran ile farklılığını ortaya koyacağını belirtiyor. Bu ekran ile herhangi bir gözlüğe ihtiyaç duyulmadan üç boyutlu görüntüler izlenebilecek. Aynı kişiler telefonun ön tarafında bulunacak dört kamera ile entegre edilecek retina-izleme teknolojisi veya sensörler ile kullanıcıların hologram benzeri 3-D görüntüler elde edebileceğini ifade ediyorlar. Öte yandan Amazon sözcüsü konuyla ilgili açıklamada bulunmayı reddetti. Böylece Amazon, bir zamanların önde gelen telefon üreticileri BlackBerry ve Motorola gibi şirketlerin dahi düşüşe geçtiği rekabetçi bir pazara girmiş olacak. Araştırma şirketi IDC'ye göre Apple ve Samsung'un tek başlarına dünya genelindeki akıllı telefon pazarının yüzde 49'una hakim oldukları dikkate alındığında bu pazara yeni girecek şirketler için çok az bir alan var. Yeni telefon ile ilgili bu gelişme, Amazon'un köklü bir şekilde tasarım ve donanıma ağırlık vermeye başladığı bir zamana da denk geldi. Geçen hafta şirket Fire TV setüstü cihazını tanıtmış ve müşterilerine ürünlerin barkodlarını okuyabilecek bir okuma kaleminin çok yakın zamanda dağıtılacağını duyurmuştu. Böylece müşteriler bilgisayarlarına girmeden ürünleri yeniden sipariş edebilecek. Şirket ayrıca geçen yıl Kindle Fire cihazının yeni bir versiyonunu da tanıtmıştı. Ancak Amazon donanıma diğer birçok şirketten daha faklı yaklaşıyor. CEO Jeff Bezos yaptığı açıklamada donanımların kendisinden çok müşterilerin bu donanımlar üzerinden Amazon hizmetlerini satın almalarından kar elde etmeyi tercih ettiklerini söylemişti. Akıllı telefonun tasarımı ve fiyatı ise henüz belli değil ancak kaynaklar performans ve diğer endişeler nedeniyle Amazon'un cihazın çıkış planını değiştirebileceğine de dikkat çekiyor. Yine aynı kaynaklar 3-D ekran teknolojisinin kişinin göz hareketleri ve ekranın kullanıcının yüzüne yaklaştırıp yaklaştırılmadığını algılayabileceğini belirtiyor. Böylece kullanıcının yüzüne yaklaştırıldığında telefon otomatik olarak görüntüleri yakınlaştıracak ve kişi telefonu hareket ettirince yazı ve görüntüler ona göre ayarlanacak. Bu teknoloji oyun için ideal olabilir ki Amazon setüstü cihazı da dahil son zamanlarda bu alana da odaklanmış durumda. Kendilerine cihazı kullanmalarına imkan verilen bazı kişiler telefon yazılımının görsel oyunlara göre optimize edildiğini ve derinlik hissi verdiğini belirtiyorlar. Telefonun hangi işletim sistemini ve Amazon'un hangi iletişim operatörü ile birlikte çalışacağı da açıklığa kavuşmuş değil. Kindle Fire tablet ve Fire TV setüstü cihazının her ikisi de Google' ın Android işletim sistemi ile çalışıyor. Ancak Amazon Kindle Fire için kendi uygulama mağazasını kullanırken Google'ın Play Store'una da erişim imkanı vermiyor. AT&T, Kindle tabletlerin ve e-okuyucuların servisini sağlıyor. AT&T sözcüsü de konuyla ilgili açıklama yapmadı. Yine planlar konusunda bilgilendirilen bir kişi Amazon'un tedarikçilerinden birinden bu ayın sonunda ilk etapta 600 bin adet telefon üretmesini istediğini söyledi. Şirket ekran üretimi için de iki şirket ile görüşüyor. Bunlardan biri Apple'ın iPhone 5C ve 5S modellerinin ekranlarını üreten Japon Display şirketi. Japon Display şirketinin sözcüsü de konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti. Konuya yakın iki kaynak ayrıca Amazon'un telefonu tanıtmak için seçmiş olduğu bazı uygulama ve yazılım geliştiricilerini bir otele davet ettiğini, burada telefonun bulunduğu odaların güvenlik görevlilerince korunduğunu ifade ettiler. Tüketiciler akıllı telefonlarını her zaman yanlarında bulundurduklarından Amazon böylece kullanıcıların konumları, indirdikleri uygulamalar gibi bilgilere sahip olabilecek ki bu da sonuç olarak e-book, video indirimleri ve ev eşyaları gibi ürünleri satması için şirkete yeni fırsatlar sunabilecek. WSJ