Görüş Bildir
onedio.com, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Make a Wish Türkiye resmi destekçilerindendir. Bu projenin tüm geliri Make a Wish ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi'ne bağışlanmaktadır.
Aysu Melis Bağlan Profil Resmi

Aysu Melis Bağlan

Malumun İlamı

icon

Hakkında

Sporun Hukukçusu. Öğretim Görevlisi. Avukat.
icon

Tüm İçerikler

görsel

Bir Finansal "Fair Play" Masalı

“Futbol sadece futbol değildir!” durmadan söylenir, durmadan deneyimlenir. Gel zaman git zaman futbola öyle paralar harcanır olmuş, futbol öyle bir endüstri haline gelmiş ki... Bazı -e biraz da- kötü yönetimler, kulüplerin gelir-gider tablolarını yönetememeye başlamışlar. Kulüplerin mali disiplinleri zaman içinde yok olmaya başlamış.İş, UEFA’nın başına düşmüş yine. 2009 yılında çalışmalarına başlanan finansal “fair play” kriterleri, 2014-2015 sezonunda uygulanabilmiş.UEFA’nın derdi neymiş? Denk hesap! Gelirin, giderine denk olsun, diyor kulüplere.
21 Ocak, 14:51
görsel

10 Soruda Nefes Seansı

Doğduk ve bazı tatlı ninnilerin, doğru kabul edilen sözlerin esiri olduk!'Yapamıyorum, olmuyor!''Güçlüler daima kazanır.''Yo, hayır, asla korkmamalıyım.''Neden hep beni buluyor?''Hayat çok zor!''İnsanlara güven olmaz.''Çok çalışmak lazım. Ekmek, aslanın ağzında bile değil midesinde!''Bu dünyaya çocuk mu getireceksin?''Ayağını yorganına göre uzat.''Dur bir bakalım, önce bekle.''Kaç! Saklan! Yap! Et! Getir! Tut! Çabala! Çalış! Durma! Hızlan ve yine tekrar et!'Yoruldun, değil mi?Nefesten önceki versiyonumuzda, tüm hayat kanıtlardan ibarettir. Hiçbir kitabın yazmadığı, hiç söylenmemiş, hiç izlenmemiş seçenekler; zihnimizce seçilmeye layık görülmezler.
27 Kasım 2021
görsel

Futbolcu Menajeri Nasıl Olunur?

Gelin, birbirimizi kandırmayalım. Cem Yılmaz; bir gösterisinde, bir koltuktan ne kadar kazanıyor, hesabı yaptığımız kadar futbolcu menajerlerinin yüzdelerini hesapladık. Nasıl futbolcu menajeri olunuyordu, benim başıma neler geldi, anlatıyorum... Yıl, 2011.
29 Temmuz 2021
görsel

Dört Büyükler Maça Çıkmazsa?

Olabilir mi ki böyle bir şey? 'Olmaz' dediğinizi duyar gibiyim. Böyle bir şey hiç olmayacaksa bile kesin bir şeyler olabilir. 2021 yılında 4 kulübün başkanı bir araya gelince 'tarihi' ilan ettiğimiz gece vardı ya... O gece usulen oldukça geç kalınmış bu buluşmanın esasa dair umut veren anlamları vardı benim için. Gelin, biz hukuki altyapısına bakalım.
19 Temmuz 2021
görsel

Xhaka Kardeşler

2020'nin heyecanı sonunda bizi sarmışken az geçmişe referans verelim. Euro 2016 biraz sıkıcı bir turnuvaydı, kabul ediyorum. Hem maç yokken sıkılıyorduk hem de maç izlerken! Maç olmayan günler ne kadar da sıkılırken bizler; izlerken de o kadar sıkıldığımız maçlar oynanıyorken; bir de, Avrupa Şampiyonaları tarihinde bir ilk yaşandı... Xhaka kardeşler, Euro 2016’da rakip takımlarda oynadılar. Her şeyden olsun, hepsi benim olsun olmuyor öyle her zaman. Bir şeyi seçmekle vazgeçmiş oluyorsunuz diğerlerinden.
3 Temmuz 2021
görsel

Spor Diplomasisi Neymiş ki?

Her büyük kulübün aldığı uluslararası cezada, aynı nakarat: UEFA lobisi. Türkiye’nin lobisi güçlü değil. Güçlü olsa bu cezaları almayız. Uluslararası anlaşmalarımızın bütünü bizi güçlü kılmıyor yani bu mecrada. Sahi nasıl güçlenecek ki bu lobiler? Devletler neler yapıyor? Uluslararası ilişkileri barışçıl yollarla kuruyor, uluslararası sorunlarını barışçıl yollarla çözüyor. Tüm bu ilişkilerin adına diplomasi deniyor. Değişen dünya düzenine göre ihtiyaçların şekillenişi, ilişki biçimlerinin de diplomasiyi şekillendirdiğini söyleyebiliriz. Zira, diplomasinin eskisi var, yenisi var, küreseli, önleyicisi, mekiği var... Amacın uzlaşı olduğu yolculuğun adı, diplomasi. Henry Kissinger’a göre ise “yeni dünya düzeni.”
2 Haziran 2021
görsel

Çim Makinesinden Yasa Çıkar mı?

2016’nın gayet sıradan bir akşamında henüz kapanmamış olan NTV Spor’da bir habere rastlıyorum. Haber, Köln-Augsburg maçı ile ilgili; penaltı, kaleci, çim ve çim makinesi anahtar kelimeler… Haberi izliyorum ve sonrasında İtalyan Şehir Cumhuriyetleri kitabını okumaya dönüyorum. Televizyon ve kitap nasıl da mükemmel hizalanmış! Başlıyorum düşünmeye…
25 Mayıs 2021
görsel

Beşiktaş Yönetiminden Şok Derbi Başvurusu!

Efendim hoş geldiniz.
8 Mayıs 2021
görsel

BJK Tenis Raketiyle Nasıl Meydan Okudu?

Ne yapmış Beşiktaş Jimnastik Kulübü, ne yapmış? Yok konu değil, lider yerinde her şey yolunda.Billie Jean King'i, hikayesini ve mücadelesini konuşalım istiyorum bugün.Hem bir de film tavsiyem olacak kendisiyle ilgili:Film: “Ezeli Rekabet/Battle of the Sexes”, Yönetmen: Jonathan Dayton, ValerieFaris, 2017.
29 Nisan 2021
görsel

UEFA'nın Avrupa Süper Lig Tehditleri Ne Olacak?

Saatler süren futbol kaosu yavaş yavaş durulurken, güle güle Avrupa Süper Ligi şarkısı ne kadar da erken çalıyor değil mi? Elbette bu bir deneme değildi. Planlanmış, düşünülmüş, vadeli hali buydu zaten girişimin.
21 Nisan 2021
görsel

UEFA, "Süper Lig" Hakkında Konuşulanları Tahtaya Yazdı

Yüzümde koca bir tebessümle, 'Süper Lig'den Türkiye Ligini anlayanları düşünüyorum.Yere yatanın kalkmadığı, oyunun akmadığı bir lige 'süper' deme ısrarımız büyülüyor beni!'Takıma abilik yapmak' ve 'masaya yumruğu vuran başkan' meselelerine de boş değilim ama bugünkü konumuzla alakası yok.*Malum, bazı girişimler istiyor ki dünyada bir 'Süper Lig' olsun. Hem de bu ismiyle müsemma olan ve dünyanın süperlerini önümüze serecek bir lig olsun...İngiltere, İspanya ve İtalya federasyonları ve ligleri ile UEFA'nın arası hiç iyi değil; benden duymuş olmayın!Premier Lig, La Liga ve Serie A'dan çeşitli kulüplerin duyurmayı planladığı 'Süper Lig' organizasyonu üzerine UEFA da masaya yumruğu vuranlar ekolüne dahil oldu.'Sözde Süper Lig' oluşum ısrarına 'yeter artık' demekten pek çekinmedi.Bu girişimi neredeyse alaycı bulan UEFA, diğer yandan uluslararası birlik ve beraberlik çağrısında bulundu ve nerede bu dayanışma ruhu, diye sordu.Açık müsabaka ve sportif liyakat önemli, başka türlü olmaz, diye de ekledi.
19 Nisan 2021
görsel

Bir Cerrah Bir Taksiciden Şikayetçi Olursa

Hakem atamaları, kulüplerin şampiyonluk taleplerindeki halleri, siyaset, eğitim, ekonomi ve daha niceleri... Bu değişik gündemlerin ortak paydası, bana göre “dürüstlük kuralı”…Mâlum 'Avukatlar Günü' haftasındayız. Müsaade edin de size dürüstlük kuralının kafamda çanlar çaldığı anı anlatayım. Yıllardan 2010, bendeniz İstanbul Barosu’na kayıtlı stajyer avukatım, havalar o biçim! Adliye stajındayım ve başlangıcı yaptığımız savcılık stajının ardından sıra Ağır Ceza Mahkemesi’ne gelmiş. Mutluyuz, gururluyuz. Ben her sabah bizim mahkemenin mübaşiri ile aynı saatte kaleye mum dikiyorum. Mahkeme başkanı benimle ilk günün dışında pek konuşmuyor ama ben nedense her sabah ibadet gibi gittiğim için staj mahallime, beni sevdiğini düşünüyorum hatta buna inanıyorum. Dosyalar dosyaları, müştekiler sanıkları, hükümler infazları kovalıyor ve sıra enteresan bir dosyaya geliyor.
7 Nisan 2021
görsel

3 Büyükler'in İstanbul Sözleşmesi Karnesi

Bir gece ansızın, bundan sonraki uykularımızı daha da endişeye sevk edecek bir Resmî Gazete kararı yayımlandı. Konu; kapanmayan İstanbul Sözleşmesi.
1 Nisan 2021
görsel

Merhaba Belhanda! Kanalımıza Hoşgeldin!

Türkiye'de spor yönetimlerini nasıl bilirsiniz? İlk, TFF'den biliriz ki; TFF'nin saygınlığını zedelemek, futbolun değerini düşürmek, TFF yöneticilerini rencide etmek; her durum ve koşulun üstünde tutulur. -mak, -mek, -mak, -mek...Derhal, tek taraflı ve haklı sebeple fesih!Galatasaray Spor Kulübü, Belhanda'nın açıklamaları üzerine hukuk yaratmaya çalışmış. 'Hakarete varan ifadeler' tanımını kullanmış. Hakaret mi değil mi? Tam olarak hangi sözle, hangi kelimelerle hakarete varılıyor? Keşke biraz daha açıklık olsaymış.
10 Mart 2021
görsel

TFF Tahkim Kurulu Tarafsız ve Bağımsız Değil!

Nereden çıktı şimdi o?Nereden belli? Hem kim demiş, TFF Tahkim Kurulu tarafsız ve bağımsız değildir, diye? Olur mu öyle şey?Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, dedi efendim.Üzerinden bir yıl geçti, konuyu ne gören var ne bilen.Ne eylem planı var ne de gündeme getiren.2020 yılının başında 'Ali Rıza ve diğerleri' kararıyla duyduk; koskoca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Türkiye Futbol Federasyonu hakkında bir karar verdiğini...Toplam beş başvurudan oluşan bir dosyaydı. Profesyonel futbolcu: Ömer Kerim Ali Rıza,Amatör futbolcular: Fatih Arslan, Şaban Serin ve Mehmet Erhan Berber,Yardımcı Hakem: Serkan Akal...
4 Mart 2021
görsel

Arda, Masaya Çık Tepin İstersen?

Merhaba Arda,İsminle hitap etme cüretimi bağışla. Zira, akranız. Sen de 87'lisin, ben de...İsminle hitap etme cüretimi bağışla. Çünkü sen Barcelona'ya gittiğinde ilk maçını izleyebileceğimiz yayıncı yokken, seni örnek alabileceğimizi düşünürken çok heyecanlı hissetmiştim; hak görüyorum kendimde.Fenerbahçe derbisi bitiminde soyunma odasında masanın üstüne çıkıp tepindiğin görüntüleri hayretle, üzüntüyle ve hayal kırıklığıyla izledim.
8 Şubat 2021
görsel

#uefaturkishfootballcheckover

Evet, gerçekten bir gün bile bu ülke ile ilgilenmezsek küsecek bir gündem var. Dünden beri 1 milyondan fazla tweet atılmasına sebep olan bir de etiket... Önce Beşiktaş Jimnastik Kulübü, 'transfer limitlerine uyulduğuna inanmak istiyoruz' açıklaması yapıyor. Mesele dünya gündeminden inmek bilmeyince; susan diller açılmaya, haberler 'ayıp olmasın diye' yapılmaya başlıyor ve inanmayacaksınız, TFF'den bile bir açıklama geliyor. 'O iş bende!' diyo TFF. Zaten Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatı'na aykırı bir durum olsa futbolculara lisans çıkmaz, tescil işlemi gerçekleşmez, her şey yolunda, diyor. Yalnız, 'bu tartışmaların Türk futbolunun gelişimine bir katkısı yokmuş', TFF böyle diyor resmi açıklamasında.  Öyle bir katkısı var ki bu tartışmaların; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararından sonra bile aylarca açıklama yapmayan bir kurum, bir günde açıklama yaptı. Talimatlarına, taraflı, bağımlı kurullarına atıf yaptı.  AİHM, kurulların tarafsız ve bağımsız olmadığına karar vereli bir seneyi geçiyor. Hiçbir açıklama, hiçbir düzenleme yapılmamışken güvende olduğumuzu hissetmemiz nasıl bekleniyor?
7 Şubat 2021
görsel

Clubhouse'da Bir Hafta Sonu

'Android'e ne zaman gelecek?' 'Fazla davetiyesi olan var mı?' mesajlarının çoğaldığı bir haftadan merhaba. Tam da cuma günü Clubhouse'a giriş yaptım. 'aysumelis' hesabı oluşturuldu. Elbette beni de biri davet etmişti.
1 Şubat 2021
görsel

Oğulcan Çağlayan Meselesi

Efendim, her şey; geçen sezon devam ederken Çaykur Rizespor'un +1 yıllık opsiyonu kullanması ve Oğulcan Çağlayan'ın sözleşmesini uzatması girişimi ile başlamıştı... Bu sırada Oğulcan Çağlayan'ın Galatasaray Spor Kulübü'ne transfer olmak istediğini düşünenler oldukça fazlaydı. Nihayetinde, Oğulca Çağlayan, Çaykur Rizespor'un sözleşme uzatma teklifini kabul etmemiş, lig devam ederken sözleşmesini tek taraflı feshetmişti. Hem Oğulcan Çağlayan hem de Çaykur Rizespor, bu sözleşmeye karşı Uyuşmazlık Çözüm Kurulu'na başvuruda bulunmuştu. Şimdi gündeme gelen ise Çaykur Rizespor'un kazanımları.Hangi cezalar verildi? 2016 yılında, Oğulcan Çağlayan için Kayseri Erciyes'e ödenen 1.2 Milyon Euro bonservis bedelinin ödenmesi ve Oğulcan Çağlayan'a 6 resmi müsabakadan men cezası verildi. Bu kararı Uyuşmazlık Çözüm Kurulu verdi. Neden? Mesele, sözleşmeden kaynaklanan bir uyuşmazlık. Bu sebeple Uyuşmazlık Çözüm Kurulu'na başvuruda bulunuluyor.
11 Ocak 2021
görsel

10 Çılgın Futbolcu Sözleşmesi

2. Transfer ve Tescil Dönemi geldi çattı.  5 Ocak-1 Şubat 2021 tarihleri, yeniden transfer ve tescil dönemi... Her transfer ve tescil döneminde 'kulüplerde para azaldıkça', 'deniz bittikçe' transfer-taraftar-kulüp üçgeninde aralar açılıyor. 'O formayla ilk poz, 'yenge' İstanbul'u beğenmiş mi, nerede yaşayacaklarmış, kaç numaralı forma onun olacakmış...' derken merak edip duruyoruz...Kulüpler ve futbolcular 'tam iki taraflı' ilişkiler kuruyorlar. Birbirlerine karşı hakları olduğu gibi yükümlülükleri de var elbette. Bu sözleşmelerde hakikaten ne yazıyor? Bu da olur mu sahiden diyeceğimiz sözleşme maddeleri ile karşınızdayız:
4 Ocak 2021
görsel

Ne Oldu 2020?

Gitmesini bekleyenler, mucizelerini toplayanlardan daha çok... Sahi, siz bu yılı daha ziyade şikayet ederek mi yoksa olan bitene uyumlanıp; hediyelerini toplamakla mı geçirdiniz?
31 Aralık 2020
görsel

Fatih Terim'e 1+2+2 = 5 Maç Ceza

18.12.2020 tarihinde gerçekleşen Fatih Karagümrük-Galatasaray maçının PFDK kararları açıklandı. Galatasaray Spor Kulübü teknik sorumlusu Fatih Terim'e 1+2+2=5 maç ceza verildi. Neden toplama işlemi yaptık? 5 maç ceza almadı mı işte? 1 maç cezası, ihraç öncesinde müsabaka hakemine yönelik sportmenliğe aykırı hareketi sebebiyle ve soyunma odası ve yedek kulübesine giriş yasağının dışında para cezası da öngörülüyor. Sportmenliğe aykırı hareket hangisiydi ya? TFF Futbol Disiplin Talimatı'nın 36. maddesi; sportmenliğe veya spor ahlakına aykırı hareket eden, tutum ve davranışlarıyla TFF’nin saygınlığını zedeleyen ya da futbolun değerini düşüren kişiler, sporculuğa aykırı davranmıştır, diyor. Ceza olarak da görevlilere ve diğer kişilere, 1 ila 3 müsabakada soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı öngörüyor. 1 ila 3 maç cezadan en alt sınır olan 1 maç takdir ediliyor. Toplama işlemimize devam edelim. 2 maç cezası ise; ihraç sonrasında gerçekleşen sportmenliğe aykırı hareketten dolayı ekleniyor.
25 Aralık 2020
görsel

Sporcular "İşçi" midir?

Senelerdir profesyonel sporcu sözleşmeleriyle ilgili baskın olan görüş değişiyor mu? Sporcu sözleşmelerinin hukuki niteliği nedir? Kulüpler ile hizmet sözleşmesi imzalayan sporcular, Borçlar Kanunu'na tabidir. Önce Uyuşmazlık Çözüm Kurulu, sonra TFF Tahkim Kurulu karar verir ve konu kapanır, diyorduk.
13 Aralık 2020
görsel

Haklı Olma > Irkçılık Tepkimiz

Medipol Başakşehir Futbol Kulübü'nün, Paris Saint Germain müsabakasında karşılaştığı durum ve tepkisini, sonrasında yaşananları ve müsabakanın ertelenme detaylarını tekrar etmeye mahal yok diye düşünüyorum. Hep birlikte takip ettik. Pierre Webó'yu, Demba Ba'yı elbette yürekten destekledik. UEFA'nın en havalı iletişim çalışmaları ile süslediği 'Irkçılığa Hayır' söyleminin kendi organizasyonunda yerle yeksan edilişini de izledik. Hem UEFA yetkilileri hem de kulüplerin toplantıları birbirini izledi ve müsabaka, hakem heyetinin değişeceği gerekçesiyle ertelendi.
9 Aralık 2020
görsel

Flört Şiddetini 10 Adımda Tanıyın

Bir sınırın aşılması üzerinden şiddet olduğunu bile tanımlamadığımız birçok ön kabul ile yaşayageliyoruz... Genellemeler, doğru bildiğimiz yanlışlar ve böyle gelmiş böyle gider dediğimiz tüm alışkanlıklar; literatüre 'flört şiddeti' olarak girdi. Sadece eş, sevgili, partner, nişanlı, sözlü olmak da gerekmiyor. Evde, okulda, sokakta, metrobüste, kamusal alanda, konserde, işte karşımıza çıkabiliyor. Dünyaya geldiğimiz bedene göre sınırlar, ödevler ve görevler yüklendiğimiz toplumsal cinsiyet anlayışı da cabası! Spordan, sanata, siyasetten, magazine, hatta eğitime göz atalım mı birlikte?
5 Aralık 2020
görsel

Beşiktaş Jimnastik Kulubü

Sevgili Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanlık Makamı, İnsanlardan, gruplardan, dünden ve bugünden bağımsız; herkesin gideceği ve 'başkanlığın' makam olarak kalacağı bilinciyle dertleşmek istiyorum, yüksek müsaadenle.
3 Aralık 2020
görsel

Belhanda Maaş Kesintisini Kabul Etmek Zorunda mı?

Bu hafta, Galatasaray Spor Kulübü'nden tüm futbolcuların maaşlarında %15 indirime gidildiği ve dahi indirimi kabul etmeyen sporculara da %15 indirimli ödemenin yapıldığı kulübün resmî sitesinden ilan edildi.
27 Kasım 2020
görsel

Covid'e Hükmen Yenildik!

O kadar spora, futbola dair gelişme yok ki her ihtimal 'flash gelişme', pozitif giden tek şey hızla artın covid değerleri...Milli Takım'ın hazırlık maçı ve Vida üzerinden Covid testi amatörlüğüne değinmiyorum bile!Evet gelelim, takımların 14 kişinin altına düşmesi ile hükmen yenik sayılacağı düzenlemenin konuşulmasına... Bu, müsabakaların ertelenmesi müessesesinin Covid sebepli ortadan kalkacağı anlamına mı geliyor?Covid öncesi dönemi kapsayan mevcut düzenlemede 'flash olmayan' gelişmelere bakalım mı birlikte?
13 Kasım 2020
görsel

91 Saat 1 Nefes

Kendi nefes farkındalığıma kavuşmadan önce çok korkardım depremden. Öyle korkardım ki; yalnızlığımı deprem korkusuyla kanıtlamaya çalıştığımın farkına varmazdım. Öyle korkardım ki; deprem deneyimim olmadan, tek bir yakınımı kaybetmeden, bilmeden korkardım... Ezberden. Kendi düşüncelerimden bir enkazın altında seneler geçirmişim haberim yok! Üst üste binen, düzensiz, başına buyruk, korku dolu, kaygı dolu düşünceler... Öyle korkardım ki; ilgi, bakım ve destek ihtiyaçlarımın şehirli yansımalarını deprem korkum üzerinden almaya çalıştığımı bile anlamazdım. Ne ihtiyacı, korkuyoruz burada! Ya görüyor musunuz, nasıl da yalnızım? Deprem korkum sayesinde ne haklar ne hazlar kazandığımın konusunu açmak da neydi? Ne hazzı, korkuyoruz burada! Bu dünyada olmak güvenli miydi sahi? Nefes farkındalığım arttıkça, şimdiki zaman bilincimle kavuştukça anladım ki 'bu dünyada olmak güvensizmiş' benim için. Depremi araç etmişim kendime.  Her an ruhumda, kafamda depremler ve yapayalnızım. Kafanızda her an deprem olurken mümkün müydü 91 saat dayanmak? Anlamlardan karar enkazları örüyorken, mümkün müydü?
3 Kasım 2020
görsel

Seyircisiz ve Meşaleli Derbi

Yorumlara bakıyorum da kimilerine göre seyir zevki olan ve sakin bulunan bir derbi bile oldu. Seyir zevki bana uğramadı. Ayrıca, hukuken “sakin” bulduğum bir derbi de değildi... 6222 sayılı yasa - Seyircisizlik - Meşale Üçgeni Şimdi siz diyeceksiniz ki “Seyirci yokken nasıl da kardeş kardeş oynadılar.” Şimdi siz diyeceksiniz ki “Beklenen bir skordu.” 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun gibi taraftarla mücadeleye baş koymuş bir yasal düzenleme nasıl da yalnız hissetti kendini derbi akşamı. Sanki tek amacı sporu, futbolu taraftardan korumakmış gibi düzenlenen ve şiddet önlenemedikçe özü ve sözünden uzak düşen 6222, seyirci olmamasına rağmen sahanın ortasında meşaleyi buluverdi. Pandemiye özel güvenlik tedbirleri yeterli hassasiyette değil. Okuduk, dosyasına koyduk.
14 Ekim 2020
görsel

Ne Olacak Beşiktaş'ın Hâl-i Pürmelali?

Senelerdir kulüplerin iletişim stratejileri ilgimi çeker. Beşiktaş'ınki daha fazla ilgilimi çeker. Hatta abartırım; tıpkı bir öğrenci gibi notlar alarak, yazarak takip ederim tüm kulüp basın toplantılarını... Hem öğrenciliği çok severim hem de “ilmi okuldan hayatı Beşiktaş'tan...” Taraftardan taraftara iletişim, Taraftardan kulübe, Kulüpten taraftara, Kulüpten ülke ve dünya futboluna örneğin.
5 Ekim 2020
görsel

Marta ve Neymar'a Eşit Ücret

Duyduk duymadık demeyin! Eşitlik rüzgârı, Brezilya'nın futbol sahasından geçti. Brezilya Futbol Konfederasyonu (CBF), kadın ve erkek futbolcular arasındaki para ödüllerini ve ödenekleri eşitledi. Yani? Kadın futbolcular ve erkek futbolcular aynı parayı kazanacak. Aynı topun peşinde koşanlar, neden farklı ücret alsınlar ki zaten? Brezilya Futbol Konfederasyonu Başkanı Rogério Caboclo müjdeli haberi verdi.  Hâlihazırda, Mart 2020 tarihinden itibaren, yani görüşmeler sırasında, kadın ve erkek futbol takımları; ödüller ve günlük ödenekler açısından zaten aynı parayı kazandılar. Bu koşullar, önümüzdeki sene Olimpiyat Oyunları müsabakaları için de geçerli olacak elbette...
4 Ekim 2020
görsel

Fenerbahçe, Harcama Limiti Sorununu Nasıl Çözdü?

Transfer ve tescil dönemine kadar sadece pandeminin futbol ekonomisine etkilerinden bahsederken; transfer ve tescil dönemi yaklaşırken 'takım harcama limit'leri de gündeme geldi. Bankalar ile anlaşması olmayan Fenerbahçe Spor Kulübü için yeni bir süreç başladı.11 Eylül 2020 | Fenerbahçe KAP Bildirimi Bankalar Birliği ile görüşmeye başlayan Fenerbahçe Spor Kulübü ile ilgili profesyonel futbolcu sözleşmelerinin tescili kapıları bir bir açıldı. Özel Durum Açıklaması, başlığı ile yayınlandı. Vadesi Mayıs 2021 ayına kadar olan toplam 328.1 milyon TL karşılığındaki kredi anapara ödemesinin 2021 yılının Ekim ayına ötelenmesi hususunda bankalarla mutabık kalındığı ilan edildi. Bankalarla görüşmelerin devam ettiği, neticelenmesi halinin de yeni açıklamalar yapılacağı yatırımcılara duyuruldu. Kabul Edilebilir Sapma Miktarı Takım harcama limitindeki kabul edilebilir sapma miktarı; 2019-2020 sezonu için %30 olarak belirlenmişti, %30'a kadar aşmalar cezaya tabi olmayacaktı. 2020-2021 sezonu için %15'e düşeceği zaten Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatı ile yürürlükteydi. Takım Harcama Limiti Nasıl Artırılabilir? 1- Hedeflenen gelir artışı ile, 2- Sermaye artışı yöntemi ile, 3- UEFA müsabakalarına katılma ile elde edilen gelirler yoluyla,4- Transfer faaliyetlerinde gelir fazlası sağlayarak.
21 Eylül 2020
görsel

İstanbul Sözleşmesi ve Twitter Duruşmaları

“Beni mecbur bıraktı. Onur, gurur ve namus için yaşıyorum.” “En son tartışmamızda ben şeker hastası olduğum için çok sinirlenmiştim. Kendime geldiğimde karımı kanlar içinde yatarken gördüm. Onu isteyerek öldürmedim.” “Tek suçum onu fazla sevmemdi. Keşke vazgeçecek kadar sevseydim, olayı inkâr etmiyorum, kadın cinayeti işledim.” “Uzun süredir askerde olmam nedeniyle cinsel arzularım vardı. Bir an gözüme hoş geldi. Cinsel ilişkiye girmedim. (12 yaşındaki yeğeni için) Evimize gidip geldiği sırada bu eylemleri yaptım. İzin veriyordu.” “Ben böyle bir insan değilim normalde Hakim Bey.”
8 Eylül 2020