30 Yıldır Onur Yürüyüşü'nde Aynı Pankartı Açarak Gönüllerde Taht Kuran 92 Yaşındaki Kadın

198PAYLAŞIM

92 yaşındaki Frances Goldin adlı bu minnoş teyzemiz, 30 yıldır Onur Yürüyüşü'nde aynı pankartı eline alarak alanlara iniyor ve eşcinselleri destekliyor. Buzzfeed'in derlediği bu güzel içeriğimizi, sizler için düzenledik.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/skarlan/who-is-...

Bu gazete görselinde üzerinde "Lezbiyen kızlarımı çok seviyorum. Onları koruyun." yazan pankartı taşıyan kadın, sosyal medyada çok güzel tepkiler alarak günden güne yayıldı.

Ve farklı yıllarda aynı kadının, aynı pankartla Onur Yürüyüşü sırasında çekilmiş bir sürü fotoğrafı var.

Bu minnoş teyzenin, genellikle mor kıyafetler içerisinde çekilen çeşitli fotoğrafalrı hem Tumblr'da hem de Twitter'da defalarca paylaşıldı.

Fotoğrafı paylaşan birçok kişi fotoğrafın sol tarafına 1994 yazdı, fakat çoğu kadının kim olduğunu açıklamak için herhangi bir hikaye veya kadının adını içermiyordu.

2015'de Amerika'da eş cinsel evliliği onaylayan mahkeme kararının 2 gün sonrasında yine aynı pankartla, fakat 1000 kat daha anlamlı bu sefer! 💪🏻

Bu fotoğrafta ise 2016 yılındaki yürüyüşte aynı şapka, aynı pankart ve aynı gülümseme ile...

Anlaşılan o ki; Frances Goldin adlı bu minnoş teyzemiz 30 yıldır New York'taki yürüyüşe aynı pankartla katılıyor. Kızları, Reeni ve Sally Goldin (aşağıdaki fotoğrafta) New Paltz, New York'ta ve San Francisco, Kaliforniya'da yaşıyorlar.

70 yaşındaki Sally de, 68 yaşındaki Reeni de çocukluklarını aileleriyle birlikte New York'da geçirdiler. New York City de 1970 yılında düzenlenen ilk Onur Yürüyüşü'nden kısa bir süre sonra lezbiyen olduklarını açıkladılar. Etkinlik her yıl haziran ayının son cumartesi günü, 1969 Stonewall ayaklanmalarını anmak için düzenleniyor.

Goldin'in kızlarının hiçbiri, annelerinin ilk ne zaman alanlara çıktığını hatırlamıyor. Goldin'in söylediklerine göre ise, bu etkinlikler düzenlenmeye başladığından beri katılıyor. Yani "en başından beri"...

"Yürüyüşün başladığı ilk günden bu yana, oraya gidiyorum ve pankartımı açıyorum. Bu, bir bakıma insanların sinirini bozuyor, özellikle çocuğunu reddeden insanların. Pankarta gelen tepkiler ise her zaman çok güzel, beni devam etmem için güçlendiriyor."

Reeni ise,

Annem eşitliğe, adalete ve doğru olana inanıyor. Bunun için çalışıyor. Bu, onun hayatı. Bu, onun karakteri.

dedi.

Pankart ise Goldin'in şehir plancısı bir arkadaşı tarafından yapıldı, çünkü Goldin'in arkadaşı bir pankart olmadan yürüyüşe katılmanın anlamsız olduğuna inanıyordu. Bu güzel kadının verdiği mesaj ise, yürüyüşe katılan insanların dikkatini hemen çekti.

Orijinal pankart "Onları koruyun." ifadesini içermiyordu. Bu ifade 1993 yılında Washington DC.'de düzenlenen tarihsel LGBTİ yürüyüşünde eklendi. Protesto pankartlarının bir talep içermesi gerektiğini düşündüğü için bu ifadeyi eklediğini söyleyen Goldin, pankartın arkasına "Lezbiyenlerin onurlu ebeveyni" diye eklemeyi de ihmal etmedi.

Kızlarının yaptığı açıklamaya göre, Goldin'in bu pankartını gördükten sonra birçok insan yanına gelip, kendilerini desteklemeyen ailelerine mektup yazmasını veya araması istiyor. Goldin ise, genelde bu istekleri geri çevirmiyor.

Herkes annemin yanına koşuyor, ağlıyor ve öpüyor. "Annemi arayabilir misin?" veya "Annem olur musun?" gibi şeyler söylüyorlar. Yürüyüşler sırasında hala görüştüğü insanlarla tanışıyor. İnsanların çocuklarına nasıl davranmaları gerektiği konusunda örnek davranışlar sergiliyor."

dedi Sally.

Reeni ise bu konuda,

İsimleri ve adresleri alır, bu çocukların annelerine mektuplar yazar. Dışa dönük biridir. İlgi çekmeyi sever ve bunu da çok iyi başarır. 

diyerek annesinin karakteri hakkında yorumlarda bulundu. 

"Sanırım bazı insanların bakış açılarını değiştirdim ve bu konuda çok mutluyum. Her aile eş cinsel çocuklarını desteklemeli. Eğer desteklemezlerse, çocuklarının hayatında birçok şey kaçıracaklar."

diyen Goldin ise, eşcinsellere verdiği destekle insanların gönüllerinde taht kurdu.

Goldin'in biyolojik kızları bile yürüyüşe katılamadığında, o yürüyüşlere gitmeye, aynı pankartı taşımaya ve oradaki diğer eş cinselleri çocuğu olarak adlandırmaya devam etti.

Tanıdığı bazı genç kadın arkadaşlarımla birlikte yürüyüşlere gitmeye devam etti. Onlar, onun kızları oldu. İnsanlar "Bunlar senin kızların mı?" diye sorduklarında, "Evet!" dedi. Belki annemin öz kızları değillerdi fakat o, onları kızları olarak adlandırdı.

şeklinde bir açıklama yaptı Reeni.

"Kim benimle gelirse, o benim kızımdır." (Goldin)

Yürüyüşlere geçirdiği kalp krizi dolayısıyla yalnızca bir yıl ara verdi Goldin. Onun dışında her yıl katıldı ve her yıl aynı yerde oturdu; 18. ve 5. caddenin kuzeydoğu köşesinde.

Son zamanlarda, tekerlekli sandalyesini de yanında getiriyor. Böylece kalabalıktan ve sıcak havadan ötürü sıkıntı yaşadığında dinlenebiliyor.

Fakat Goldin'in bütün hikayesi bununla sınırlı değil. 1977 kurduğu Frances Goldin Literary Agency (Frances Goldin Yazım Ajansı) ve insanların hakları için sürekli faaliyet halinde olmasıyla da biliniyor.

2011 yılında 87 yaşındayken, Wall Street'i İşgal Et adlı eyleme, baştan ayağa mor renge bürünerek ve "87 yaşındayım ve çok sinirliyim!" adlı pankart taşıyarak katıldı.

Reeni, annesinin tutkusu hakkında:

Annem asla bir şeyle amatörce ilgilenmedi. 10 veya 11 kez göz altına alındı. Buna rağmen devam etti. Bazı şeyler ona önemli gelir ve yapılacak doğru şeyin bu olduğunu bilir. Vazgeçmez.

dedi.

"Lezbiyen kızlarımı çok seviyorum." yazısına gelince... Orijinal pankartı muazzam bir şekilde saklamaya devam ediyor ve gelecek yıl da aynı şekilde pankartını alıp sokaklara inmeyi umuyor.

"Bu, benim için çok önemli ve her yıl taşıyabildiğim için çok minnettarım. Şu an 92 yaşındayım ve devam edebildiğim kadar devam etmeyi umut ediyorum."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sevgbutuner

Kendi gibi olmayan herkesi ezmeye çalışan homofobik , cahil ve yobaz kitle karşısında tabi ki LBGT li bireylerin yanındayım.

ucangacan

Teyzeme helal olsun diyor ve tontiş yanakların öpüyorum. Artık buraya da siyaset,din vs karıştırmasanız keşke, kardeş sidik yarışı yapıyorsunuz başka bir şey değil kim ne düşünürse düşünsün saygı duyuyorum de geç yani. O adamla laf dalaşına girince ne o ne de sen fikirlerin değişmiyor ya da kimse sizi 2 dakika sonra hatırlamıyor.

hasan-algan

ölünce ateşi bol olsun. cehennemde de bağırır lesbiyen kızlarımı sevin diye. bunların çoğalamadıkları için soyları da tükenmiyor arkadaş.

alpanacorn

Kimin cennete, kimin cehenneme gideceği hakkında karar verme yetisi inandığınız Tanrı tarafından size bahşedilmiş anlaşılan, öncelikle sizi bu başarınız için tebrik ederiyorum. Umarım hayatınızın geri kalanında bu başarı altında ezilmezsiniz ve çok daha yüce görevlere tayin edilirsiniz. Bunun için şu an ne yapıyorsanız öyle devam edin; hoşgörülü olmaktan, düşünmekten, sorgulamaktan kaçının. Başarılarınızın devamını diliyorum, saygılar.

kleptomaniac

haber bitene kadar suratımda gülümsemeler oluştu takdir ettim böyle nasıl deyim haberinde dahi olmadığım eeeeski yılların o klasikliği o renginin kokusu burnuma dahi geldi. yeeeani onu bunu geç de işin açığı bu içeriğe böyle bi hissiyat beslemen şoke edici şaşırtıcı dumur edici afallatı kontürpiyede bıraktırıcı o da ne dedirtici hmm sürrealist dedirtici. saygılar

selin-gundogan

Keşke herkes aynı hoşgörüyü gösterse. Benimkiler bu kadın kadar hoşgörülü değil keşke olsalar.

ipucu

ülkemizde ki eşcinsellere bu teyzeye destek çıkmak için amerikaya gitmelerini ve bir daha mümkünse gelmemelerini tavsiye ediyorum.

dighlighter

Ç O M A R

outland

Keşke senin gibi geri kafalılar tamamen ortadan kaybolsa

therewasauser

Wowowooo koyun

ipucu

Bu geri kafalılık değil. Bugün özgürlük ülkesi diyebileceğimiz sadece bir kaç ülke var (ABD, Britanya..). Çünkü savaştılar. Şimdi de hakettikleri hayatı yaşıyorlar. Zamanında da Osmanlı özgürlüğün merkeziydi (O zamanlar da bu öve öve bitiremediğiniz ülkeler sürünüyordu). Yeni bir çağa girilecek ve bu çağı biz başlatmak zorundayız. Mükemmel bir ordu düzeni kurulacak, eğitim sisteminde köklü değişikliğe gidilecek, elimizde ki imkanlarla bilimde ve sanatta en iyi yerlere gelinecek. Bu devrimin gerçekleştirilmesi için de idelojilerinin kölesi olmuş insanlar ''yok'' sayılacak.

ipucu

Büyük ihtimal ''bordo klavyeli'', ''ne işin var burada o zaman'' diyeceksiniz. Bir kaç haftaya kaybolacağım merak etmeyin, geri dönüşüm sert olacak :)

ipucu

vatana bağlılık

isyankar

Burak yorma kendini bunları millet 93 yılın 64'yılı boyunca iplemedi daha bi 64646 yıl daha iplemeyecek böyle havlarlar :D Herkes çomar herkes yobaz herkes koyun bi bu amipler insan zaten. Haa bu arada şey ya koyun ve çomarlar tarafından yönetilmek nasıl bir duygu anlarsanıza biraz ahahahah pardon bi gülme aldı benide.

ipucu

Kızdırma kardeşim şunları sonra ellerine taş falan alıp polise saldırıyolar, profesyonel kameramanları getirip yaptıklarını kahramanlıkmış gibi göstermekle uğraşıyolar. Bi de devleti şunlarla uğraşmakla oyalamayalım :)

therewasauser

A isyankar gelmiş :) Cevap yazmaya değmezsin

outland

Atatürk ve onun askerlerini profıl yapıp burada ''geri kafalılık' yapıyorsunuz. Osmanlının yıkılma nedeni diğer devletlere göre geri kalması ve Atatürk daima ileri görüşlülüğü savunup yenilikler getirdi. Hiç bir zaman dini devlete karıştırmadı. Sizde burada gelmiş geri kafalığınızla eşcinsellere ve savunanlara laf atıyorsunuz Geri kafalılar sizi. Sizin gibiler yüzünden ülke gelişmiyor sizin daha kendinize saygınız yok ki diğer insanların görüşlerine saygınız olsun. Atatürkün bu sözü herşeyi anlatıyor: ''Cumhuriyet, düşüncesi hür, anlayışı hür, vicdanı hür nesiller ister.'' Sizin gibi anlayışsız düşüncesiz vicdansız kişiler konuşmasın lütfen

ece-ozek

Durun şimdi bişi yazcam da bu profil fotoğrafıyla ne kadar ciddiye alınır bilmiyorum...

isyankar

@Outland ilk okulda altığın beton kemal genel kültürünü kendine sakla ve bana belgeyle konuş bak ben sana konuşayım hepsi resmi belgedir. Nerde ne kadar ALLAH 'sız kitapsız var maymundan evrildiğini düşünen var beton kemale tapıyor neden çünkü KURAN yanarsın diyor ama onlarınb İLAHI beton kemal laiksin yeaaaa yapp tabiiiiiii din min gökten indiğine inanılan kitaplar vs vs demesi onlara tatlı geliyor ahiret günü her birinizin halini göreceğiz zaten siz adam olsanız bu millet akıllı düşünün ya sizi 64 yıl eşeğin g...ne sokar mı ???? İnsanları yobaz koyun çomar diye küçümseye küçümseye kendi bokunuzda boğuldunuz 64 yıldır ama 120 yılda geçse anca havlarsınız. ve bu

outland

Lan orospu çocuğu beton kemal ne demek şerefsiz nasıl hakaret edersin sen? O olmasaydı şimdi? Atatürkü sevmeme nedenin onun hiçbir zaman dinini belli etmemesi mi? Hiç bir zaman ülke siyasetine dini karıştırmaması mı? Şerefsiz seni senin götünü akepenin sahte darbesi mi kaldırdı? Şeriyatçı seni yakında kafa kesmelere başlarsınız hoş kadınları otobüslerde tekmelemere başladınız bile. Ah bir de dinden bahsediyorsunuz ya nerde İSLAM DİNİ HOŞGÖRÜ dinidir diyenler? Şerefsiz beyni osmanlıda kalmış seni.

ece-ozek

hayır kim ataist kim dindar fark-et-mez Dinde zorlama yoktur. Duymuşsunuzdur değil mi? Kimin ne olduğu kimseyi ilgilendirmez. Hiç kimse, bakın kimse başkası için müslüman olmamalıdır. Kendi ve Allah için ibadet etsin herkes. Kim neye inanıyorsa ona inansın. Ama ne olursunuz IQ'su 80'in altındakiler bi zahmet konuşmasın bu bir. İki okuyun, öğrenin. Doğruyu araştırın. Bulabildiğiniz her kaynaktan didik didik edin. Kendi görüşünüzü edinin. Ama bi düşünceye takılıp kalmayın. Her şeyden etkilenin demiyorum ama gidin benim profilimden bakın. Sık sık başka içerikler altında başkalarının yorumlarını değerlendirip kendimce başka fikirler ediniyorum. O fikirler öyle sık değişiyor ki anlatamam. Çünkü düşünüyorum. Bir mantık çerçevesi var ve ben ondan da onun dışından da bakıyorum. Sonuç olarak beni örnek alın :) *zoraki gülümseme* Saygı duyulcak bişiyiniz olduğunu sanmam ama ben lafta yine ''düşüncenize ''saygı duyduğumu belirtiyim.

therewasauser

Lan g*t eğer Atatürk olmasaydı şuan ya ingiliz ya yunan ya fransız olurdun. Bu vatanı düşman eline vermeyen dedelerimiz,ninelerimiz,ecdadımız Atatürk'ün liderliği olmasaydı zor yenerdi düşmanı. Eminim bu vatan uğruna, senin daha iyi bir geleceğin olması uğruna, kimse himayesi altında yaşamaman uğruna kendini feda eden atalarının kemikleri sızlıyordur. Ve buna da eminim ki Atatürk bu vatanı sizin gibi pisliklerin sardığını görse kahrolurdu. Atatürk, batının karşısında ezilmeyelim diye , gelişelim diye, dünyaya ayak uyduralım diye çürümüş bir imparatorluktan yepyeni ve ileriyi hedefleyen güçlü bir devlet kurdu. Ve sen, onun liderliğinde kurulan nice kanlar dökülen bu topraklarda ona hakaret edebiliyorsun.Köpek gibi havlayabiliyorsun. Pardon ben köepklerden özür diliyorum onları senin gibi biriyle karşılaştırarak onlara hakaret ettim. Merak etme , bu ülkede hala Atatürk'ün yolunu takip edenler var. Ve siz isterseniz 1500 yıl iktidarda kalın yinede bu yolu yok edemeyeceksiniz.

isyankar

Sen nee aptal bir insanın ya :D Lan verdiğim kaynakları oku ALLAHsız. Resmi belgelerle izah ediliyor her şey. Kalkmış ingilizlerin bilmemne diyor lan beton kemal ingiliz köpeğiydi zaten bak hepsi belgelerle var. Bu ülke vatan müslüman bir ülke laik olarak değiştirmesi hiç bir şey kaybettirmedi bizlere konsensus nedir bir araştır konsensus ile getirildi başımıza bela edildi anası belli ondan sonrası belli olmayan Türk bile olmayan Gerçek kemalistler çok iyi bilirler ki, M. Kemal de darbeciydi. Selanik’ten gelip Sultan II. Abdülhamid Han’a darbe yapan “Hareket Ordusu”nun isim babası M. Kemal idi. Bu darbeyi masonların yaptığı artık sır değil. ne geldiyse bu yaverlerden gelmedimi zaten başımıza al bu linki baştan sona oku ezberlerini boz cahillikten kurtul

koreli_esma

-_-

ipucu

isyankar bu konuda sana katılmıyorum. Gazi Mustafa Kemal kesinlikle ingiliz falan değildi. Bunlar içi boş sözler. Atatürk son 10 yılında deistti ancak bu onun ne kadar vatansever bir insan olduğu gerçeğini değiştirmiyor. En basitinden eğer Atatürk, İsmet'e uyup bugün Hatay'ı almamış olsaydı şimdi o bölge PYD/YPG'nin elindeydi ve Akdeniz de güç Amerika'nın olacaktı. Daha nice bugün işlerimizi kolaylaştıran işler yaptı Mustafa Kemal. Böyle gereksiz tartışmaların lüzumu yok. Kemalistler de Anti-Kemalistler de bu ülkeye en çok zarar veren insanlar.

Görüş Bildir