Görüş Bildir

Mahsa Amini Haberleri

Mahsa Amini ile ilgili tüm haberler, içerikler, galeriler, testler ve videolar Onedio’da. Mahsa Amini ile ilgili son dakika haberleri ve gelişmelerini, yeni içerikleri de bu sayfa üzerinden takip edebilirsiniz.

Popüler İçerikler

Gördüğünü Bir Daha Görmemek Mümkün mü?
Tarih: 14 Aralık 2022, İran’da Mahsa Amini’nin öldürülmesi ile başlayan protestoların 88. günüSaat: 10.00Yer: Grand Central İstasyonu, New YorkBeyazlar içindeki heykeltraş/performans sanatçısı Ramin Etemadi Bozorg kucağında İran haritası şeklinde büyükçe, kırmızı bir buz parçası, gözleri kapalı istasyonun tam orta yerinde duruyor. Hava -10 derece olduğu oldukça yavaş eriyen kütleden akan kırmızı damlacıklar ayağının dibine yerleştirdiği çanakta toplanıyor. Ara ara etrafında oldukça büyük bir izleyici kitlesi oluşuveriyor Kimileri fotoğraf, video çekiyor, kimileri sessizce, hareketsiz izliyor. Bir noktada güvenlik “şiddet içerdiği için” performansa müdahale ediyor ve Ramin buz parçası ve çanağı ile birlikte istasyonun dışına çıkıyor. Artık üzeri neredeyse tamamen kırmızıya boyanmış, buza sarılı bir halde, elleri ve bedeni titreyerek durmaya devam ediyor. Yüzünden ellerinin yanmaya başladığını okuyabiliyoruz. Performans buz tamamen eriyince, BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi’nin (ECOSOC) İslam Cumhuriyeti’ni BM Kadın Statüsü Komisyonu’ndan çıkarmayı görüştüğü toplantı ile neredeyse eş zamanlı olarak bitiyor.
Mahsa Amini İçin Konsolosluk Önünde Eylem: 'Mahsa Amini İsyanımızdır'
İran'da, başörtü takma kurallarına uymadığı gerekçesiyle ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra komaya giren 22 yaşındaki  Mahsa Amini’nin ölümü büyük tepki çekti. Antalya’daki Atatürk heykeli önünde Amini'nin ölümü için yapılan eylemin ardından bugün İstanbul'daki İran Başkonsolosluğu önünde eylem düzenlendi. Protestoya katılan kadınlar sıklıkla  'Yüzlerce, binlerce lanet olsun İslami rejime', 'Mahsa Amini isyanımızdır' sloganları attı.