Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Terörün Arkasında ABD'nin Olduğunu Düşünüyoruz: A&G Araştırmasından Öne Çıkan 4 Başlık

 > 
56PAYLAŞIM

A&G Araştırma Şirketi tarafından 42 ilde yapılan araştırmaya göre her 4 kişiden 3'ü terör örgütlerin arkasında başka bir gücün olduğu görüşünde. Ankete katılanlara kanaatine göre teröre en fazla desteği veren ülke ABD. Bu konuda ABD'yi ise İsrail ve AB ülkeleri takip ediyor.

Araştırmadan öne çıkan başlıkları derledik.

A&G Araştırma Şirketi'nin sahibi Adil Gür'ün Milliyet'te sonuçlarını paylaştığı araştırma, 42 ilde gerçekleştirildi. Araştırmaya katılanlar sorulara parti aidiyetiyle yanıt verdi. Yani hem iktidar, hem de muhalefeti destekleyenlerin ortak görüş belirttiği bir konu var: 

'Terör örgütleri tek başına hareket etmiyor ve arkalarında birtakım güçler var'...

İşte araştırma sonuçlarından öne çıkanlar:

1- Halkın %76'sı terörün arkasında başka güçlerin olduğunu düşünüyor

Katılımcılara "Ülkemizde son dönemlerde sıkça terör olayları yaşanıyor. Sizce bu terörü PKK, DAEŞ, FETÖ vs. gibi terör örgütleri mi yapıyor yoksa bu terörün arkasında birtakım güçler mi var?" diye soruldu.

Terörü PKK, DAEŞ, FETÖ vs. gibi örgütlerinin kendi başlarına yaptıklarını düşünenlerin oranı %24.0 oldu. %76’sı ise terörün arkasında başka güçlerin olduğunu düşünüyor.

Araştırmaya göre bugün seçim olsa HDP seçmeninin %39.2’si terörü terör örgütlerinin tek başlarına yaptıklarını düşünürken, AK Parti seçmeninin %75,7’si, MHP seçmeninin %78,7’si, CHP seçmeninin ise %77,1’i arkalarında başka güçler olduğu görüşünde.

2- Teröre destek verdiği düşünülen en büyük güç ABD

'Terörün arkasında güçler var' diyenlere soruldu: Terörü desteklediğini düşündüğünüz bu güçler kim veya kimler?

Katılımcıların yanıtına göre, terörü destekleyen en büyük güç %80.3 ile ABD

ABD'yi; 

  • %45.1 ile İsrail

  • %34.5 ile AB ülkeleri, 

  • %22.9 ile 'dış güçler', 

  • %17.6 ile Rusya

  • %8.9 ile 'derin devlet', 

  • %8.3 ile İran takip ediyor.

3- Peki hangi parti seçmeni hangi 'gücü' işaret etti?

Terörü destekleyen güçler olduğunu düşünen AK Parti seçmeninin %85.3’ü bu gücün ABD, %55.7’si İsrail olduğunu düşünmekte. 

CHP seçmeninin %15.7’si derin devlet, HDP seçmeninin %46.8’i Rusya, MHP seçmeninin %44.3’ü ise AB ülkeleri cevaplarını genel ortalamanın oldukça üzerinde ifade etti.

4- %33, Trump'ın başkanlığının ardından Türkiye-ABD ilişkilerinin daha kötüye gideceğini söylüyor

Katılımcılara "Bildiğiniz gibi Amerika’da seçimleri Donald Trump kazandı. Yakında da göreve başlayacak. Sizce Trump’la birlikte Türkiye - ABD ilişkileri nasıl olacak?" diye soruldu.

Halkın %33.0’ü Trump’la birlikte Türkiye - ABD ilişkilerinin daha kötüye gideceğini düşünüyor. Daha iyi olacak diyenler %26.8, Aynı-değişmeyecek diyenler ise %40.2.

AK Parti seçmeninin %41.4’ü daha iyi olacak derken, CHP seçmeninin %43.3’ü, MHP seçmeninin %40.2’si, HDP seçmeninin %60.4’ü daha kötü olacağı görüşünde.

Araştırma kimlerle yapıldı?

Araştırma, 24-26 Aralık 2016 günleri Türkiye genelinde 7 coğrafi bölgede, 42 ilde, 126 mahalle köy ve beldede, 18 yaş ve üstü 1.517’si kadın, toplam 3.035 denekle, hanede yüz yüze görüşme metoduyla yapıldı.

Araştırma kapsamında gidilen iller:

Adana, Afyon, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bingöl, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, Isparta, İzmir, Karabük, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon, Uşak, Van ve Zonguldak.

Söz sizde...

Biz de araştırmada sorulan soruları soralım:

Terörü sizce örgütler kendisi mi yapıyor yoksa terörün arkasında bir takım güçler mi var?

Örgütler kendisi yapıyor.
Örgütlerin arkasında bir takım güçler var.

Türkiye ve ABD ilişkileri: Trump’la birlikte Türkiye - ABD ilişkileri nasıl olacak?

Daha iyi olacak.
Daha kötüye gidecek.
Aynı olacak-değişmeyecek.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir