Tezkereyi Protesto Eylemleri

-
5 dakikada okuyabilirsiniz

Özgür Gündem - Tezkere Kürtlere Karşı Çıkarıldı

Özgür Gündem - Tezkere Kürtlere Karşı Çıkarıldı

Savaş tezkeresine karşı tepkiler devam ediyor. DTK Daimi Meclis Üyesi İrfan Babaoğlu, tezkerenin “Kürt halkının özgürlük ve demokrasi arayışlarına karşı” çıkarıldığını söylerken, “İnsanların öldürülmesi ve savaş için imza veren, tezkereyi onaylayan zihniyeti barış anneleri olarak kınıyoruz” dedi. Türkiye’nin dört bir tarafında da tepkiler sürüyor.

Tezkere Kürtleri engellemek için

Yabancı ülkelere asker gönderilmesi ve görevlendirilmesi yetkisini tanıyan tezkerenin Meclis’te yapılan gizli oturum ile kabul edilmesi ardından tepkiler devam ediyor. DTK Daimi Meclis Üyesi İrfan Babaoğlu, tezkere kararının bölgede yükselen Kürt halkının özgürlük ve demokrasi arayışlarını engellemeye dönük bir karar olduğunu belirtirken, Barış Anneleri İnisiyatifi Üyesi Havva Kıran ise, AKP’nin Ankara’da gerçekleştirdiği kongresinde, gelecek dönem için hazırladığı yol haritasında kan ve savaşın olduğunu ifade etti.

Savaş hükümeti

Babaoğlu, tezkerenin Akçakale’de oldukça kuşkulu bir havan topu patlaması bahane edilerek, bölgede yükselen Kürt halkının özgürlük ve demokrasi arayışlarını engellemeye dönük bir karar olduğunu ifade etti. “Savaşı daha fazla halkların iradelerinin aleyhine geliştirmek, bugünkü hükümetin yürüttüğü bir politikadır. Ve bu politika da halkların yararına, bölgedeki huzura, bölgedeki demokrasi arayışlarına yanıt olmayan bir taleptir” diyen Babaoğlu, kararı savaşı ve çözümsüzlüğü derinleştiren bir talep olarak gördüğünü söyledi. Babaoğlu, tezkere kararına şiddetle karşı çıktıklarını da aktararak, “Bu sadece Türkiye’yi ilgilendiren bir durum değil, Ortadoğu’yu da kan gölüne çevirmeyi amaçlayan bir politikadır” dedi.

Tezkereyi kınıyoruz

Barış Anneleri İnisiyatifi üyesi Havva Kıran ise, AKP’nin Ankara’da gerçekleştirdiği kongresinde, gelecek dönem için hazırladığı yol haritasında kan ve savaşın olduğunu belirterek, “İnsanların öldürülmesi ve savaş için imza veren, tezkereyi onaylayan zihniyeti barış anneleri olarak kınıyoruz” dedi.

Tehlikeli bir adım

MAZLUMDER Amed Şube Başkanı Abdurrahman Ay ise, insan hakları örgütü olarak diğer tüm hakların yaşam hakkından sonra geldiğini savunduklarını belirterek, “Yaşam hakkı korunmalıdır. Tezkerenin de böyle bir amaçla kullanılması halinde temel insan hakkı olan yaşama hakkı da ihlal edilmiş olacak” ifadesinde bulundu. Ay, “Tezkerenin hayata geçirilmesinin onaylanmasını, insan hakları açısından tehlikeli olarak görüyoruz” şeklinde konuştu.

Davutoğlu tehdit etti!

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Bundan sonra nereden Türkiye’ye bir saldırı gelirse susturulacak” dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, TRT 1’de canlı yayına katılarak gündemdeki konuları değerlendirdi. Kahniye Xezalan (Akçakale) saldırısı ile ilgili sorular üzerine Davutoğlu, saldırı sonrasında attıkları adımlar sayesinde artık Kahniye Xezalan’a top mermisinin düşmediğini ileri sürerek, Hatay’a düşen top mermilerini ise görmezden geldi. Türkiye’nin saldırıyı gerçekleştiren top ve tank bataryalarını susturarak, caydırıcılığını gösterdiğini savunan Davutoğlu, “Bundan sonra nereden Türkiye’ye bir saldırı gelirse susturulacak” dedi. Üçüncü bir tarafın bu saldırıyı yapmış olabileceği şeklindeki yorumları hayretle karşıladığını belirtti.

Tezkereye lanet yağdı

Dün de İstanbul, Amed, Ankara, Adana, İzmir, Bursa, Antalya, Kocaeli, Tekirdağ, Muğla, Mersin ve Isparta başta olmak üzere Türkiye’nin birçok merkezinde savaş tezkeresi protesto edildi. Ankara Keçiören’de ve İstanbul İstiklal caddesinde yapılan gösterilerde, savaş tezkeresine karşı sloganlar atıldı. Tezkereye evet diyen AKP ve MHP’ye lanet yağdı.

AKP zaten savaşın içinde

HDK Amed Meclisi üyeleri, AKP Hükümeti’nin Meclis’ten geçirdiği savaş tezkeresi ve Suriye’ye yönelik savaş söylemlerini AZC Plaza önünde basın açıklaması ile protesto etti. Grup adına açıklama yapan HDK Amed Meclisi İl Yürütme Üyesi Jülide Ateş, “AKP hükümeti Suriye’deki çatışmaların ilk gününden beri zaten savaşın bir biçimde içerisindedir” dedi. Ateş, HDK olarak savaşa karşı mücadele edeceklerini ve barışın sesini yükseltmeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Haberin Tamamı İçin:

Tezkereyi Protesto Eylemleri

İstanbul Taksim Meydanı'nda önceki akşam düzenlenen “savaşa hayır” eylemi için binlerce kişi toplandı. Halkevleri, Halkların Demokratik Kongresi İstanbul Meclisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Türkiye Komünist Partisi (TKP), İstanbul Tabip Odası, İstanbul Eczacı Odası, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İstanbul İl Koordinasyonu Kurulu, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeler Platformu'nun çağrısıyla meydanda toplananlar, Galatasaray Lisesi'ne kadar yürüdü. "Savaşa hayır, barış hemen şimdi", "Suriye ile savaş istemiyoruz" "Yaşasın halkların kardeşliği", "AKP elini Suriye'den çek", "AKP savaş, halk barış istiyor", "Susma haykır, savaşa hayır", "Faşizme karşı omuz omuza" sloganlarına, ıslıklar ve alkışlar eşlik etti. Galatasaray Lisesi önünde protestocular adına konuşan Hilmi Yargıcı, milyonların barış demesinin, savaş oyununu bozacağını söyledi.

Ankara'da aynı amaçla Kızılay'dan Başbakanlık'a yürümek isteyenlere polis müdahale etti. Eylemcilerin de yanıt vermesiyle çatışma çıktı. Eyleme polisin müdahale etmesinin ıslıklarla protesto edildikten sonra okunan basın açıklamasında, Meclis'ten geçen tezkere için "Kürt sorununda demokratik çözüm yerine savaş politikalarını tırmandıran, 10 bin Kürt siyasetçiyi cezaevine gönderen AKP, bu toprakların içinde de hergün Türk ve Kürt halklarından gençlerin ölümüne neden olmaktadır. Şimdi sıra komşu ülke halklarına gelmiştir. Kürt halkına yönelik saldırıların aracı haline getirilen Irak tezkeresine eklenen maddelerle Suriye halklarına da bu topraklardan ölüm kusmak amacını taşımaktadır" denildi. AKP'nin içeride ve dışarıda savaş politikalarına son vermesi ve Suriye'den gelen siviller dışında milis ve çetelerin Türkiye'ye girişinin engellenmesi, Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun istifa etmesi ve Kürt sorununda demokratik çözüm-onurlu bir barış için gereken adımların atılması gerektiğinin vurgulandığı açıklama, şu şekilde sona erdi: "Suriye ile savaşa izin vermeyeceğiz. Bu toprakların içinde Kürt düşmanlığıyla milliyetçiliği ve ırkçılığı tırmandırmasına, Kürt halkına yönelik savaş politikalarına ve Alevi düşmanı söylem ve politikalarına karşı mücadeleyi büyüteceğiz. Emperyalizmin taşeronu, savaşın, ölümün, faşizmin iktidarı AKP'yi Türkiye halkları durduracak."

İSTANBUL

Akçakaleliler: Savaş istemiyoruz

Urfa Akçakale'de 5 kişinin öldüğü 10 kişinin yaralandığı saldırının

ardından Meclis'ten tezkere çıkarılmasıyla birlikte Türk ordusu Suriye

sınırına askeri sevkiyatı hızlandırdı. Ancak sınır boyundaki Akçakale'de yaşayanlar AKP Hükümeti'ne tepkili.

Top mermilerinin düştüğü Akçakale'de yaşam nerdeyse durmuş vaziyette. Tanklar sürekli kent merkezinde tur atıyor. İki aydır süren Türkiye ile Suriye'nin karşılık top atışları nedeniyle ilçede korku ve endişe

hakim. Okular tatil edilirken, imkanı olanlar ilçeyi terk ediyor. İmkanı olmayan vatandaşlar ise çaresizlik içinde, "Evimizi barkımızı bırakıp

nereye gidelim" diye soruyor. Hükümete ise "bizi unuttular" siteminde

bulunuyorlar. Hükümetin Suriye politikasına tepki gösteren

Akçakaleliler, can güvenliklerinin olmadığını söylüyor.

Akçakaleli İbrahim Çiftçi, "Tedirginiz. Ne yapacağımızı

bilemez haldeyiz" diyor. Çiftçi, AKP'li milletvekillerinin tüm olanlara

rağmen hala ilçeye gelmemesine de tepkili: "Urfa'nın bir milletvekili

merak edip, burada ne oluyor diye bile sormaya gelmedi. Bakan da 10

dakika kalıp gitti."

Tek isteklerinin güvenlikli bir

bölgede yaşamak olduğunu söyleyen Halil Taka adlı yurttaş da Urfa

Valisi'nin ilçeye gelerek bir açıklama yaptığını ve kendilerinden

dikkatli olmalarını istediğini söyledi. Asıl uyarıları yapan

yetkililerin güvenlik önlemi alması gerektiğini ifade eden Taka, şunları söyledi: "Herkesin çoluk çocuğu var. Bunca insan yerini yurdunu bırakıp nereye gidecek? Belediyeden yapılan anonslardan sınıra yakın

mahallelerde yaşayan halkın dikkatli olması istendi. Bir vatandaş olarak nasıl dikkatli olacağım, anlayamadım. Radar mı var bende? 2 aydır savaş bölgesi haline gelen Akçakale'de okullar kapalı, çocuklarımızın,

bizlerin psikolojisi bozuldu. Suriye'den gelen mülteciler bile

güvenlikli bölgelere yerleştirildi. Biz burada ateş altında yaşıyoruz."

DİHA/URFA

373

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAdanaAhmet DavutoğluAleviAnkaraAntalyaArda TuranBursaGalatasaray Spor KulübüHatayIrakİstanbulİzmirMersinMilliyetçi Hareket PartisiMuğlaPolisSavaşSuriyeTRTTekirdağTürk Kızılayıgündemtatil
Görüş Bildir