Oğlunun Sünnet Düğününde Gelen Tüm Takıları Çocuklara Hibe Eden Altın Yürekli İş Adamı

-
Abone ol

Her şeye dair umudumuzu yitirdiğimiz şu günlerde güzel haberler ilaç gibi geliyor. İşte tüm zenginlere örnek olması gerektiğine inandığımız yardımsever iş adamının hikayesi.

Sezgin Baran Korkmaz, Karslı bir iş adamı.

Çocukken ayakkabı boyacılığı yaparak iş hayatına atılan Baran Korkmaz, şu an dev şirketlerin alım satımını yapan bir holdingin sahibi. Krize giren, iflasın eşiğinde olan ya da icralık şirketleri satın alıp yatırım yaptıktan sonra satan Baran Korkmaz, hatırı sayılır bir servetin sahibi.

Ancak onu konu etmemizin sebebi iş hayatındaki başarısı değil.

Posta gazetesinden Candaş Tolga Işık'ın Düğün gecesi yazısına göre; geçtiğimiz Pazar akşamı lüks bir otelde oğluna sünnet düğünü yapan iş adamı; düğünün başında eline mikrofonu alıp davetlilere selam verdikten sonra, herkese birer kese dağıtılacağını, oğluna aldıkları hediyeleri ad soyad ve adres bilgilerini yazarak bu keselere koymalarını istedi.

Davetlilerin şaşkınlığı ve tepkisi üzerine neden böyle bir talepte bulunduğunu açıklayan Baran Korkmaz; “Şimdi hepiniz merak ediyorsunuz tabii, kardeşim takıyı anladık da adresimizi niye yazıyoruz? Anlatayım... Ben Karslı bir ailenin okuyamamış çocuğuyum. İstanbul’a geldiğim yıllarda yoksulluğun dibini gördüm.

Banklarda yattım. Yıllar sonra iş hayatında başarılı oldum. Banklarda yattığım o günlerden bugünlere taşıdığım tek bir hayalim vardı: Bu ülkenin doğusu ve batısı arasındaki mesafeyi kapatmak. Şu an bu salonda Kars valimiz de var.

Düğünden önce Vali Bey’le konuşurken öğrendim ki memleketimde kız öğrenciler için acil bir yurda ihtiyaç varmış. Eşimle karar verdik, bugün sizlerin oğlumuza hediye edeceğiniz takıları o yurdun yapımı için Kars valiliğine bağışlayacağız.

O yurtta kalacak kızlarımıza okula başladıkları ilk gün sizlerin isimlerinizi ve adreslerinizi vereceğiz. Her biri size kendi cümleleriyle teşekkürlerini ifade eden bir mektup yazacak.” sözleriyle salondakiler tarafından ayakta alkışlanmış. Davetliler getirdikleri altınların yanı sıra pahalı mücevherlerini ve saatlerini de keselerine koymaya çalışmış.

Bu etkileyici olay ilk değil, Baran Korkmaz iş yaşamından çok çocuklara ve eğitime yaptığı yardımlarla tanınıyor.

Ayakkabı boyarken kendisine harçlık verenlerin çocuklarına burs verdiğini açıklayan Baran Korkmaz, 200 öğrenciye burs veriyor. Memleketi Kars'ta 2 yurt, 2 ortaokul, 1 ilkokul, 1 de anaokulu yaptıran Korkmaz, bu okullara 35 milyon TL harcadıklarını belirterek, bu yıl 12 milyon TL bütçe ayırdıklarını söylemişti. 7 yıldır Kars'ın köy okullarındaki öğrencilere bot, mont, atkı, bere ve eldiven yardımında bulunan Korkmaz, 22 köyde 5 bin öğrenciye yardım ulaştırdı. "En iyi yatırım insana olandır" diyen Korkmaz, girişimciliği ve hayatı öğrensin diye 7 yaşındaki oğlunun simit sattığını söylemişti.

Suriyeli çocuklara tam 20 milyon dolar bağışladı.

İş adamının geçtiğimiz yıl Washington merkezli Relief International (Uluslararası Yardım) adlı kuruluşa Suriyeli çocuklar için 20 milyon dolar değerinde bağış yaptığı ortaya çıktı. Yaklaşık 5 yıl içinde okul inşaatı, sağlık tesisleri oluşturma ve diğer insani yardım aktivitelerine harcanacak paranın ciddi bir sosyal etki yaratması bekleniyor. Bu bağış, kuruluşa şu ana dek yapılmış en yüksek miktarda bağış olma özelliği taşıyor. Baran Korkmaz, bölgeye gönderilen yardımların daha iyi ve hızlı bir şekilde ulaştırılması için çözüm önerileri geliştirecek stratejik bir ortak olarak da hareket ediyor.

Önceliği çocuklar olsa da, ABD'deki evsizlere kadar birçok ihtiyaç sahibine yardım eden Sezgin Baran Korkmaz'ı bu örnek davranışı için tebrik ediyoruz. 👏👏👏

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

oha lan! zenginlerde de mi takı töreni oluyor?

berkut-keskin

çalıştırdığı taşeronların emeğini sömürdüğü işçilerin üzerinden trilyonlar götüren bu pezevenkleri bide iyilik perisiymiş gibi sunan zihniyetin ta amk

kawashima

Ne mutlu sana hyung (*+*)v

frcglb

Takdir ettim, adam hayatının amacını belirlemiş işte böyle zenginlik en güzel zenginlik.

beyaz-toros

Kars'lı ve Kars'ta yaşayan biri olarak,Korkmaz,Torunoğulları,Aytemiz ailelerine Kars'a yapmış olduğu yardım ve yatırımlarından dolayı teşekkürü borç biliriz.Darısı parayı Kars'ta kazanıp memlekete 5 kuruş hayırı olmayan ailelere..

Görüş Bildir