Görüş Bildir
Rusya'daki Şaman Türk Kabilesi Nenet'in Hayatı Sizi Özünüze Döndürecek! Ural Altay Dağlarında Göçebe Yaşam
Rusya'da Ural Altay dağlarının eteklerinde birçok göçebe kabile yaşıyor. Sovyet Rusya'nın yıkılışından da büyük ölçüde etkilenmiş olmalarına karşın birçok Türk hala bu bölgelerde kalmaya devam etmiş. Onlardan bir tanesi de Nenet kabilesi. Nenet insanlarının yaşamı İslamdan önce Türklerin nasıl yaşadığına adeta ışık tutuyor. Gelin birlikte hala konar göçer bir hayat süren Nenet Türklerinin hayatına bakalım...
Düalizmin Sınırlarını Aşan Post-Düalizm Nedir?
Felsefe alanında, düalizm kavramı ilgi çekici ve merak uyandıran bir kavram olmuştur. Düalizm, kısaca ikilik kavramı olarak bilinmektedir. Yani iyi ve kötü, ruh ve madde gibi iki farklı ve iki farklı varlığı varsayar. Dünyada ki değişimler felsefi anlamda da geliştikçe, post-düalizm adıyla yeni bir anlayış ortaya çıkmıştır. Post-düalizm, ikili ayrımları kaldırmayı ve varoluş anlayışını kabullenmeyi destekler.
Siber Zorbalık Nedir? Siber Zorbalık Nasıl Önlenir?
Siber zorbalık, günümüzün dijital alanında çok önemli ve yaygın bir problemdir. Başkalarını kokutmak, taciz etmek ya da onlara zarar vermek için dijital ağların kullanılmasını içerir. Çevrimiçi ortamda gerçekleştiği için siber zorbalıktan kaçmak zordur. Sahte hesaplarla zorbalık yapıldığı için yüz yüze olduğu kadar çabuk önlemler alınmayabilir. Sosyal medya platformları, e-posta, mesajlaşma siteleri ve çevrimiçi forumlar gibi platformlarda ortaya çıkar.
Reklam
Reklam
Göreme Açık Hava Müzesi Ziyaret Rehberi: Konumu, Tarihi ve Ziyaretçiler İçin İpuçları
Göreme Açık Hava Müzesi, Türkiye'nin Kapadokya bölgesinde yer alan antik kiliseler, manastırlar ve diğer yapıları barındıran bir müzedir. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan müze, Kapadokya'nın tarihi ve kültürel mirasını yansıtırken, doğal güzellikleri ile de dikkat çekmektedir. Ziyaretçiler, müze alanında yürüyerek tarihi yapıları keşfedebilir ve Kapadokya'nın eşsiz manzarasını seyredebilirler. Göreme Açık Hava Müzesi'ne nasıl gidileceği, ziyaret saatleri ve ziyaretçiler için ipuçları gibi detayları içeren bu rehber, Göreme Açık Hava Müzesi'ni ziyaret etmek isteyenler için yararlı bilgiler içeriyor.İşte Göreme Açık Hava Müzesi gezi rehberi:
Ankara Hamamönü: Tarihi Camileri, Eski Türk Evleri ve Yöresel Tatları ile Hamamönü Rehberi
Hamamönü, Ankara'nın tarihi ve kültürel dokusunu yansıtan nadide semtlerinden biridir. Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma geleneksel Türk evleri, tarihi camileri ve el sanatları atölyeleri ile ünlü olan bu semt, ziyaretçilerine bir zamanlar Türk kültürünün nasıl yaşadığını gösteriyor. Ankara'ya yolunuz düştüğünde mutlaka ziyaret etmeniz gereken Hamamönü, kendine özgü mimarisi ve semt halkının sıcak misafirperverliği ile unutulmaz bir seyahat deneyimi sunuyor.Bu içeriğimizde Hamamönü hakkında merak edilen bilgilere ulaşabilirsiniz.
Konya Mevlana Müzesi: Türk İslam Sanatının İhtişamı ve UNESCO Listesindeki Türk Mirası
Mevlana Müzesi, Türkiye'nin en önemli turistik yerlerinden biridir. Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin türbesinin bulunduğu alanda yer alan müze, ziyaretçilere Mevlana'nın hayatı, felsefesi ve eserleri hakkında ilginç bilgiler sunmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde Mevlevi tarikatının merkezi olan müze, 1926 yılında bugünkü halini almıştır. Mevlana Müzesi, zengin koleksiyonları, mimari yapısı, semazen gösterileri ve çevresindeki turistik yerleriyle Konya'da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Bu yazıda, Mevlana Müzesi hakkında detaylı bilgilere ve ziyaret edilmesi gereken yerler hakkında önerilere ulaşabilirsiniz.İşte Mevlana Müzesi hakkında merak edilenler:
Reklam
Uluslararası Para Fonu: IMF Nedir?
IMF, küresel ekonomik büyümeyi ve finansal istikrarı destekleyen, uluslararası ticareti teşvik eden ve yoksulluğu azaltmak için çalışan uluslararası bir kuruluştur. IMF'nin misyonu, küresel ekonomik büyümeyi ve finansal istikrarı desteklemek, uluslararası ticareti teşvik etmek ve dünya çapında yoksulluğu azaltmaktır.Bu içeriğimizde IMF hakkında merak edilen bilgilere ulaşabilirsiniz.
Memur ve Ailelerine Verilen Pasaport Türü: Hususi (Yeşil) Pasaport Nedir?
“Kanunda belirlenen yetkili makamlarca verilen ve hamillerine bir ülkenin milli hudutlarından diğerine geçmeyi sağlayan belge.” olarak tanımlanan pasaportların birçok çeşidi bulunur. Bunlardan biri de hususi pasaporttur. Hususi pasaport veya diğer adı ile yeşil pasaport, devlet için çalışan memurlara, şartları sağlayan memur ailelerine 5 yıl süreyle verilir. Hususi pasaportların umuma mahsus pasaporta göre birçok avantajı bulunur. En büyük avantajı bazı ülkelere vizesiz giriş çıkış imkanı sunmasıdır. Bu içeriğimizde hususi pasaportlar hakkında merak edilen bilgilere ulaşabilirsiniz.
Barındırma Hizmeti: Hosting Nedir?
Hosting, en genel anlamıyla, bir veya daha fazla web sitesinin ve ilgili hizmetlerin barındırılması ve bakımı için bir bireye veya kuruluşa depolama ve bilgi işlem kaynaklarının sağladığı bir hizmettir. Hostingin IP tabanlı olması gerekmese de örneklerin büyük çoğunluğu, bir web sitesine veya web hizmetine internetten küresel olarak erişilebilmesini sağlayan web tabanlı hizmetlerdir.Bu içeriğimizde hosting hakkında merak edilen bilgilere ulaşabilirsiniz.
Reklam
Yaz Güzeldir: İçimizi Güneş Kadar Isıtan 13 Şarkı
etiket
Her mevsim güzeldir ve her mevsimin ayrı bir çekiciliği vardır. Fakat yaz mevsimi dendi mi akan sular durur. Yazın geldiğini karpuz kabuğunun denize düşmesinden mi yoksa Fedon'un denize havalı bir şekilde atlamasından mı anlarsınız, bilemeyiz ancak yazın habercisi olarak şarkılar bize listelerden göz kırpar. Mevsim ne olursa olsun yaz günlerini hatırlatan şarkıları dinlerken istemsizce kemiklerimiz ısınır, burnumuza tuzlu deniz kokusu gelir ve kıpır kıpır hissederiz. Listemiz en çok yaz mevsimini sevenlere hitap ediyor. Şarkıları dinlemeye başlayalım o zaman! ☀️
Stroop Etkisi Nedir ve Neden Kafa Karışıklığına Yol Açar?
Stroop etkisi, psikolojide ve bilişsel bilimlerde incelenen bir fenomendir. Bu etki, bir kişinin kelimenin anlamıyla ilgili bilgiyle kelimenin yazılı rengi arasında bir uyumsuzluk olduğunda ortaya çıkar. Biz de bu içerikte sizlere stroop etkisi hakkında bilgi verecek ve bu etkinin neden kafa karışıklığı yarattığını açıklayacağız.
Reklam
Sinekli Bakkal Romanının Konusu Nedir, Karakterleri Kimler? Sinekli Bakkal Romanıyla İlgili Merak Edilenler
Türk Edebiyatının en önemli eserlerinden biri olan Sinekli Bakkal kitabı, okumak isteyenler tarafından araştırılıyor. Kaleme alındıktan sonra ilk olarak 1935 yılında The Clown and His Daughter ismiyle Paris'te basılan kitap, 1942 yılında CHP Sanat Mükafatı ödülüne layık görüldü. Yazarın en ünlü romanları arasında yer alan Sinekli Bakkal kitabının konusu ve karakterleri merak ediliyor. Peki Sinekli Bakkal romanının konusu nedir? Karakterleri kimler? İşte detaylar.
Reklam