Sözler Yine İncitti, Nefret Öldürdü: Önyargılar Nedeniyle İntihar Eden, Yakılan ve Öldürülen Gökkuşağının Solan Renkleri

-

Türkiye’de yaşayan pek çok LGBTİ birey toplumun önyargılarına dayanamayarak intihar ediyor, ailesi tarafından öldürülüyor ya da sokak ortasında yakılıyor. Beslenen nefret nedeniyle hayatları çalınan ve ayrımcılığın yoğunluğuyla hayatlarına son veren bu genç insanları analım ve her türlü şiddete “Dur!” diyelim…

Kaynak: http://kaosgl.org/

1. İstanbul Beyoğlu’nda yaşayan trans kadın Esra Ateş, oturduğu apartmanın girişinde bıçaklı saldırıya uğradı ve yaşamını yitirdi.

25 Ağustos'ta meydana gelen olayın ardından gözaltına alınan katil zanlısı, ifadesinde “Kadın mı erkek mi anlamadım. İlişki sırasında onun erkek olduğunu anladım” dedi. Nakka LGBTİ+’nın çağrısıyla Esra Ateş’in evinin önünde toplanan arkadaşları ve hak savunucuları yaptıkları açıklamada katili tanıdıklarını söylediler: “Esra’nın katilinin daha birkaç gün önce Bursa’da işkence edilerek öldürülen Begüm’ün katiliyle; Hande Kader’i yakarak katledenlerle; Eylül Cansın’ı intihara sürükleyenlerle; Muhammed Wisam Sankari’yi kafasını keserek öldürenlerle aynı olduğunu biliyoruz! Trans cinayetlerinin faillerinin erkek egemen, LGBTİ+fobik, militarist sistemden doğduğunu, beslendiğini, güçlendiğini biliyoruz; bu sisteme karşı mücadele ediyoruz.”

2. Twitter'da Yasemince eşcinsel arkadaşı Ali'nin yaşamına son verdiğini bu sözlerle duyurdu.

3. İzmir’in Kınık ilçesinde, 17 yaşındaki trans erkek Okyanus Efe Özyavuz babasının "Kendi kendini öldür, bize iş çıkarma" demesi üzerine daha fazla dayanamayarak kendini balkon demirine astı.

4. Balıkesir’in Edremit ilçesinde, 22 yaşındaki trans erkek Ayaz Utku Karakulak oturduğu binanın çatısından atlayarak yaşamına son verdi.

5. İstanbul’da yaşayan 22 yaşındaki trans kadın Hande Kader yakılarak öldürüldü.

👇

Bir Trans Kadın Daha Katledildi: Yakılarak Öldürülen Hande Kader İçin Susma! - onedio.com
Bir Trans Kadın Daha Katledildi: Yakılarak Öldürülen Hande Kader İçin Susma! - onedio.com

6. Ailesinden şiddet gördüğü ve ölüm tehdidi aldığı için Almanya’ya taşınan, Boğaziçi ve ODTÜ mezunu eşcinsel kadın Nalan Bayar intihar etti.

7. Neşe Dilşeker, Antalya’nın Altındağ ilçesinde yaşadığı evinde boğazı kesilerek öldürüldü.

8. Ankara Etlik’te yaşayan Dilek İnce, arabasının içinde pompalı tüfekle saldırıya uğradı ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

9. İstanbul'da yaşayan Eylül Cansın, bir video çekerek "Yapamadım, izin vermediler" dedi ve köprüden atlayarak intihar etti.

10. İstanbul’da yaşayan ve cinsel yönelimi nedeniyle ailesinden tehditler alan üniversite öğrencisi Ahmet Yıldız öz babası tarafından sokak ortasında öldürüldü. Ailesi cenazesini teslim almadı, katilleri hala yakalanmadı, Ahmet’in hayatı ise Zenne filmine ilham kaynağı oldu.

11. 31 yaşındaki trans birey Buse, yaşadığı evde yedi yerinden bıçaklandı ve boğularak öldürüldü.

12. Diyarbakır’da yaşayan, cinsel yönelimi nedeniyle ailesinden şiddet gördükten sonra evden kaçan 18 yaşındaki Roşin Çiçek, babası ve amcası tarafından 14 kurşunla öldürülerek yola atıldı.

13. Van’da yaşayan 24 yaşındaki Sinan Akyüz, cinsel yönelimi nedeniyle ailesinden ve çevresinden gördüğü şiddete dayanamadı ve “Mutlu günlerin geleceği yok; artık gitmeliyim” diyerek intihar etti.

14. Aydın'ın Kuşadası ilçesinde yaşayan 24 yaşındaki Dora Özer bıçaklanarak öldürüldü.

15. İzmir’de yaşayan ve arkadaşları tarafından hayat dolu olarak tanımlanan Timuçin, intihar ederek yaşamına son verdi.

16. Adıyaman'da yaşayan Ege Tanyürek intihar etti.

17. 36 yaşındaki gazeteci Baki Koşar, İstanbul Feriköy’deki evinde internetten tanıştığı biri tarafından 27 yerinden bıçaklanarak öldürüldü.

18. 27 yaşındaki Ferhat İlken, cinsel yönelimi nedeniyle elleri ve ayakları bağlandıktan ve kafasına poşet geçirildikten sonra kafası ezilerek öldürüldü.

19. İstanbul Beyoğlu’nda yaşayan 25 yaşındaki trans kadın Çağla Joker evinde silahlı saldırıya uğradı ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
osslemosslem

Son üç emojinin sayısını oluşturanlar: Övünün zavallılığınızla!

g.lothlorien

"Almanya’da bir hayvanat bahçesinde; Dünyanın en tehlikeli türü diye yazan bir bölüm vardır. İçeriye girdiğinizde ise sadece 'ayna' vardır."

astrophysics

gulen 40 kisi alkislayan 39 kisi ve kalpli goz atan 21 kisi... cocuklarinizdan allahinizdan bulun demiyorum ama can cekiserek olmeyi dileyin olmeyin. hayatiniz izdiraplarla dolu olsun gun yuzu gormeyin insallah

fillosophe

Gerçekten şu kırk kişinin gülme emojisine basmasını aklım almıyor

leila-mathers

bazı geri zekalı, hatta zekasız omurgasız yaratıklara söylüyorum, eşcinsellik hastalık değildir, sapıklık-sapkınlık hiç değildir. allahın lanetlediği bir şey diyenler var bir de. madem kötü, lanetli bir şey, o kudretli yüce allahınız işini düzgün yapıp onları da heteroseksüel olarak yaratsaydı. kendi yarattığı bireyi lanetleyen bir tanrı olabilir mi? durumu anormalleştirmeyin. kendi yolunuza bakın size ne kim lezbiyen kim trans? aptallar sürüsü. bu gibi durumlara susanlar en az suçu işleyen cahiller, yobazlar kadar suçludur. kimsenin hayatına karışmayın. önce kendi hayatınızda bir şeyleri yoluna koyun sonra millete sallarsınız çok zeki orospu çocukları.

Görüş Bildir