Dönem Şartlarına Boyun Eğmeyerek Sahte Kimlik ile Tarihin İlk Eşcinsel Evliliğini Yapan Çift: Elisa ve Marcela

3PAYLAŞIM

Takdir edilesi bir cesaret örneği sergilemişler... 👏👏

Kaynak: 1

Tarihler 1900'lü yılların henüz başını gösterirken İspanya'da Elisa ve Marcela adlı iki kadın yakın bir arkadaşlık kuruyor.

İlkokul öğretmenliği için eğitim alan bu iki kadının arkadaşlıkları içerisinde bulundukları dönem göz önüne alınınca büyük bir "tabu" olarak görülse de romantik bir ilişkiye doğru ilerliyordu.

Marcela ve Elisa'nın arasındaki bu ilişki gizli olsa da birbirlerine olan bağlılıkları etraflarındaki herkesin ilgisini çekmişti.

Bu bağı fark edenlerden olan Marcela'nın ailesi, kızlarının aynı cinsten bir bireyle ilişki yaşayacağının tetikleneceğini düşünerek onu okuldan almaya karar veriyor.

Bunun üzerine Marcela'nın ailesi, kızlarını Elisa'dan uzak tutabilmek için Madrid'e gönderiyor, fakat iki aşık arasındaki bağlar kopmuyor.

Yıllar boyunca görüşemeyen ikili, öğretmenliğe adım attıktan sonra şans eseri tekrardan karşılaşıyor ve aralarındaki aşkın hala devam ettiğini görüyorlar.

Marcela Calo adlı bir köyde, Elisa ise Coristanco'da öğretmen oluyor. Kaderin tekrardan bir araya getirdiği çift, ilişkilerine kaldıkları yerden devam eder.

Gündüzleri öğretmenlik yapan Marcela ve Elisa, geceleri beraber geçiriyor. 1901 yılına kadar ilişkilerini bu şekilde devam ettiren Marcela ve Elisa, evlenebilmek için bir yol arıyor.

Tarihler 1901'i gösterdiğinde Marcela ve Elisa evlenebilmek için bir yol bulur o da sahte bir kimlik!

Elisa, önce görünümünü daha sonra da ismini değiştirerek sahte bir kimlik edinir. Adını Mario yapan Elisa, 8 Haziran günü Marcela ile resmi olarak evlendi.

Tarihteki ilk eşcinsel evliliği gizli saklı olsa da gerçekleştiren bu iki cesur kadın, ne yazık ki bir süre sonra fark ediliyor ve komşuları tarafından şikayet ediliyor.

O dönem gazetelerin ilk sayfalarında yer alan bu olay sonrasında doktorlar, Elisa yani Mario'nun erkek olup olmadığını kontrol etmek üzere görevlendiriliyor. Mario, çift cinsiyetli olduğunu iddia etse de yalanları ortaya çıktığı için işlerinden atılıyor ve aforoz ediliyorlar.

Haklarında tutuklama emri çıkan iki kadın, bunun üzerine İspanya'dan kaçıyor. Daha sonra iki kadın hakkında hiçbir haber çıkmasa da 2008 yılında yazar Narciso de Gabriel, çiftin sonunun nasıl olduğunu yazıyor.

Kitaba göre Marcela ve Elisa yakalanıyor, hapsediliyor ve daha sonra Portekiz'de salınıyor. Yazar aynı zamanda Elisa'nın 1903 yılında başka bir adam ile evlendiğini iddia ediyor.

Siz bu aşk hikayesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

Eşcinsellik Hakkında Herkesin Hala İnandığı 6 Çağdışı Söylem - onedio.com
Eşcinsellik Hakkında Herkesin Hala İnandığı 6 Çağdışı Söylem - onedio.com
Eşcinsel Bireylerin Heteroseksüel Arkadaşlarına Söylemek İstediği 20 Hakikatli Durum - onedio.com
Eşcinsel Bireylerin Heteroseksüel Arkadaşlarına Söylemek İstediği 20 Hakikatli Durum - onedio.com
Biseksüellik Hakkında Herkesin Merak Edip Bir Türlü Öğrenemediği 13 Detayı Açıklıyoruz - onedio.com
Biseksüellik Hakkında Herkesin Merak Edip Bir Türlü Öğrenemediği 13 Detayı Açıklıyoruz - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tuzruhuu

Bizde de Handan hemşire olayı oldu hatta bir tane kız çocukları bile vardı

Görüş Bildir