Brunei'den Sudan'a... Eşcinsel İlişki ve Evliliği Yasaklayarak Ağır Cezalar Veren Ülkeler

-

Güneydoğu Asya'da yer alan Brunei Sultanlığı'nda İslam hukukunun yürürlüğe girmesiyle birlikte ülkede eşcinsel birlikteliklere idam cezası geldi. Öte yandan Brunei eşcinsel ilişkiye idam cezası uygulayan tek ülke değil. Gelin hangi ülkelerde eşcinsel birliktelik ve evlilik yasak, hangi ülkelerde değil hep birlikte bakalım.

Kaynak: https://edition.cnn.com/2019/04/03/world...

Asya'da bulunan Brunei Sultanlığı, eşcinsel ilişkiye taşlayarak öldürme cezası getirirken birçok dünya ülkesi tarafından kınanmaya başlandı.

Ancak Brunei eşcinsel ilişkinin yasaklandığı tek ülke değil. Yukarıdaki haritada da gördüğünüz üzere homoseksüel ilişki birçok ülkede yasak ya da cezası var.

Uluslararası Lezbiyen ve Gey Birliği'nin geçen ay yayınladığı devlet destekli homofobi konulu rapora göre, Birleşmiş Milletler'e üye 6 devlet eşcinsel birlikteliğe ölüm cezası getirirken Brunei ile birlikte bu sayı 7'ye çıktı.

Rapora göre, 5 üye ülkenin daha eşcinsel ilişkiye ölüm cezası ihtimali mevcut.

Bu ülkelerden bazılarında idam cezasının uygulanma nedeni ise aynı Brunei'de olduğu gibi İslam Şeriat hukukunun yorumuna dayanıyor.

Ayrıca, 70 Birleşmiş Milletler üyesi ülkede daha iki yetişkin arasındaki eşcinsel ilişki suç olarak görülmektedir. Bu ülkelerin 26'sında ise ceza 10 yıl hapis cezasından müebbete kadar gidebiliyor.

Sudan, Suudi Arabistan ve İran'da kanunlar gereği eşcinsel birlikteliğin cezası idam.

Eşcinseller şeriat kanunları gereği taşlanarak idam ediliyor.

Moritanya, Pakistan ve Afganistan'da ise aynı Suudi Arabistan'da olduğu gibi eşcinsellik yasa dışıdır.

Öte yandan Meksika, Kolombiya, Brezilya, Uruguay, Güney Afrika, Fransa, İngiltere, Hollanda ve Avustralya gibi ülkelerde hem eşcinsel çiftlere medeni birliktelik hem de evlilik hakkı tanınıyor.

Evlilik hakkı tanımasa da medeni birliktelik hakkı tanıyan ise birçok Avrupa ülkesi var.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
merdumgiriz0

Kim normalleştirdi şu eşcinselliği ? Böyle eşcinsellik propagandalığı yaptıkları sürece homofobik olmaya devam .

egyptianprincess

Brunei’ye tek yön uçak biletin benden, yeter ki siktir ol git

merdumgiriz0

Rahatsız olduysan sen siktirolup gitsene.

yarkin-kosker

kim cagil olmayi normallestirdi asil bu yasalari yaoanlar olmeli

erlik

O zaman ülkeye bozayı, köpek, aslan falan hiç sokmayın. Başınız derde girmesin.

dremor

bir toplumun gelişmesi için önce bir başkasının hayatına karışmamayı saygı göstermeyi bilmesi gerekir ki kendini yetiştirmesi için birinci temel budur insanların hayatına karışmayın isteyen istediğini yapar ceza kesmek cehalletten başka bi şey değil sana zararı yoksa herkes istediğini yapmakta özgür

ulas-c.-cakmak

Dikkat ederseniz, yurttaşlarının seks hayatı ile en ilgili olan ülkeler aynı zamanda en sefil,cahil ve yoksul ülkeler. Aslında bunun eş cinsellikle de ilgisi yok, adamların derdi doğrudan cinselliğin kendisi ile. Zaten bu tarz cinselliğin sapıklık olan görüldüğü toplumlarda, tecavüz,pedofili,zoofili gibi gerçek sapıklıklar gırla gidiyor. Ancak öbür tarafta sütten çıkma ak kaşık değil. LGBT örgütü özellikle Batı'da hak ve özgürlük bahanesi ile siyasete girişip insanlara zorla kendi kültürlerini dayatıyor. Şu sözde onur yürüyüşlerinde yaşanan ulu orta kepazeliklerden söz etmiyorum bile. İşin gülünç yanı, Batı'daki LGBT'liler sürekli göçmen ve mülteci alımını destekliyor. Fırsatı olsa kellelerini kesecek adamları koruyorlar. Aslında tüm bu tartışmaların çok basit bir çözümü var: Özel yaşama saygı, ve yurttaşların da özel yaşamını "özel" tutması. Heteroseksüel veya Homoseksüel fark etmez.

uglyhotdude

Ortak nokta bok çukuru olmak sanırım.

Görüş Bildir