Hayır Bülent Ersoy Değil! Türkiye'nin İlk Trans Assolisti Serbülent Sultan'ı Nasıl Tanımazsınız? (Sürpriz Sonlu)

-

Tanımıyorsanız şimdi sizi Serbülent Sultan ile tanıştıracağız. Burada çok vakit kaybetmeden aşağı geçelim isterseniz...

Kaynak: Hakan Eren

Türkiye'de cinsiyet geçiş operasyonu yaşayan ilk assolist Bülent Ersoy olarak bilinir ama aslında öyle değil. Tanıştıralım: Aylin Berkay, namı diğer Serbülent Sultan

Aylin Berkay, dünyaya hermafrodit yani çift cinsiyetli olarak geldiğinde tarih 1952'ydi. Doğuştan kadınlık organlarının bir kısmını vücudunda taşıyordu. Bu ikilemle 19 yıl boyunca yaşadı.

Ki o dönem, cinsiyet geçiş operasyonları Türkiye'de çok zor gerçekleşiyordu ancak mahkeme, onun dönüşüm talebini onayladı ve 1971 yılında başarılı bir operasyon geçirdi.

Yeni hayatında ilk karar kıldığı meslek ise dansözlük oldu. Ancak dans etmek, onun kariyer hedefi değildi ama sahneleri de bırakmak istemedi. Bu yüzden 20'li yaşlarında şarkıcılık yapmaya başladı.

Sarışın, havalı ve şuh bir kadın olarak Adana pavyonlarında şarkı söylemeye başladığında, nice pamuk ağasını peşinden koşturduğu da hep söylendi.

Tabii bu arada 1978'de başlayan erotik film furyasına da karşı koyamadı. İki yıl içinde 14 farklı filmde önce yan karakter, sonra başrol oyuncusu olarak yer aldı.

Ama o asıl çıkışını hepimizin bildiği "Kimbilir" şarkısıyla yaptı. 1979 yılında çıkardığı 45'lik ortalığı salladı fakat bu aynı zamanda rekabet demekti. Çünkü aynı şarkıyı daha sonra Yeliz ve Kibariye de söyledi; hatta Kibariye bu şarkıyla patladı desek yalan olmaz.

Not: "Kim bilir" diye yazıldığını biliyoruz ama şarkının ismi birleşik yazılarak sunulmuş.

Tabii bir de Bülent Ersoy gerçeği vardı; gümbür gümbür gelen çok büyük bir şöhretle rekabet edecekti. İşte tam da bu noktada Aylin Berkay ismi, Serbülent Sultan ismiyle yer değiştirdi.

Serbülent Sultan isminin ilanı ise gerçekten ilginç bir kampanya ile duyuruldu. Gazetelerde ve afişlerde ‘Sahnelerde Büyük Olay: ÜESRBNEBTL UALTNS’ şeklinde merak uyandıran bir yazı yer alıyordu. Böylece insanların dikkatini bir kere daha kendi üstünde toplamayı başarmıştı.

Rekabet o kadar kızışmıştı ki, Serbülent Sultan gazeteler aracılığıyla Bülent Ersoy için "Bülent Ersoy kadın olamaz, olursa ya çıldırır, ya intihar eder." diyordu.

Bu arada Bülent Ersoy, 1982 yılında cinsiyet geçiş operasyonu oldu.

Tabii ki Bülent Ersoy da boş durmuyor "‘Bana yetişmeleri için kırk fırın ekmek yemeleri lazım’ diyerek meydan okuyordu

Ancak bu sahne hayatı, Türkiye'nin ağır travması olan 12 Eylül sebebiyle çok uzun sürmedi, süremedi. Pembe kimliğe sahip olmasına rağmen sahnelerden yasaklandı.

Hal böyle olunca tasını tarağını toplayıp yurt dışına yerleşmek zorunda kaldı Serbülent Sultan. Önce Almanya, sonra da Londra'ya yerleşti ve sahne çalışmalarına orada devam etti.

Uzun yıllardır Londra'da yaşayan Serbülent Sultan'ın bir ayağı elbette İstanbul'da.

Şimdilerde ise mütevazı bir hayat sürüyor ve sadece özel gecelerde sahne alıyor.

Bu da Serbülent Sultan'ın günümüzdeki hallerinden bir tanesi. Asıl sürpriz bu değil tabii ki.

Herkesin severek izlediği Şabaniye filminde kimin söylediğini bir türlü bilemediği şarkılardaki ses, Serbülent Sultan'a ait.

Biz diyelim "Kimbilir", siz deyin "Ölürsem Kabrime Gelme İstemem"... O şarkıları bir de sesin sahibini öğrendikten sonra dinleyin o halde :)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tanay-tanay

Bu sanatçımız son çıkardığı maxi single ile geri döndü. Bilgilerinize

aysin-baran

Hiç bir zaman Bülent Ersoy taklitçiliğinden kurtulamamış, kendi kimliğini bulamamış insanlar..Bu yüzden taklitten öteye gidememiş,yok olmuşlardır...

koray-polat

Bülent Ersoy yokmuş o zamanlar daha. Okumadan yorum yapıyorsunuz.

lucius-grecea

bülent yüce, ulu anlamlarına geliyor, abla bir de başına "ser" koymuş :))

senasen

çok güzel değil mi ya yaşlı hali de genç hali de

layd

ilk defa duydum , aq nasıl bir güzellik böyle dünya güzellerine taş çıkarırmış valla..:))

Görüş Bildir