Görüş Bildir

pakistanlılar Haberleri

pakistanlılar ile ilgili tüm haberler, içerikler, galeriler, testler ve videolar Onedio’da. pakistanlılar ile ilgili son dakika haberleri ve gelişmelerini, yeni içerikleri de bu sayfa üzerinden takip edebilirsiniz.

Popüler İçerikler

AA Gözünden 2014'e Damga Vuran Fotoğraflar
Anadolu Ajansı, 2014 yılına damga vuran 200 fotoğraflık seçki, yayınladı. Birbirinden özel karelerin yayınlandığı seçki yılı özetler nitelikteki karelerden oluşuyor.AA editörleri tarafından hazırlanan ve 200 karenin yer aldığı seçkide Türkiye, Mısır, Suriye, Gazze, Hong Kong, ABD, İspanya, İtalya, Ukrayna gibi pek çok ülkeden 2014 dünya gündemine damga vurmuş, uluslararası medyada çokça yer almış fotoğraflar bulunuyor.
Pakistan'da Yas ve Sorular
Pakistanlılar bir yandan Taliban'ın Peşaver'de 132 çocuğu öldürmesinin yasını tutarken, militanların gündüz vakti bir okula girip katliam yapmasının nasıl önlemediğini soruyor.Öldürülen çocuklar için gece boyu dualar edildi, ordunun Pakistan Talibanı'yla mücadelede daha sıkı önlemler alması çağrıları yapıldı. Peşaver'de ise ordu kontrolündeki devlet okulu tamamen boşaltılırken, civarda askeri hareketlilik sürüyor. Zaman zaman askeri araçların geldiği okul binalarından, askerlerin kalan bomba düzeneklerini imha etmesi nedeniyle şiddetli patlama sesleri duyuluyor. Okulun etrafındaki yüksek binaların çatılarında askerler ikinci bir saldırı ihtimaline karşı nöbet tutuyor. Çatılara da keskin nişancılar yerleştirilmiş durumda.Halk saldırının şokunu atlatmaya çalışırken, ülkenin son yıllarda gördüğü bu en büyük katliamın ayrıntıları da netleşmeye başladı. Reuters 'a konuşan okul servisi şoförü İsam Uddin olanları 'Saldırganlar pikap tarzı bir araçla saat 10:30'da okula geldi. Aracı okulun arkasına sürdüler. Yolu kapatmak için de aracı ateşe verdiler. Kapıya doğru yönelip önce bir askeri, kapıdaki güvenlik görevlisini ve müstahdemi öldürdüler. Silahlar patlamaya başladıktan sonra da ilk intihar saldırısı oldu' sözleriyle anlattı.'Taliban'a karşı mahçup liderlerimiz var'Pakistan Talibanı'nın gündüz vakti asker kontrolündeki bir okula girip 132'si çocuk 145 kişiyi öldürmesi de sorgulanıyor. Muhalif liderlerden Şeri Rahman ise saldırısı sonrası yapılan açıklamalara işaret edip 'Taliban'a karşı mahçup ulusal liderlerimiz vardı. Konuşmalarında Taliban'ın adını bile anmadılar' dedi. Şafak gazetesi ise saldırganların Afganistan'daki 'uzantılarının emriyle hareket' ettiği imasında bulunarak, katliamı Taliban komutanı Omar Naray'ın planlandığını yazdı.Pakistan Talibanı'yla müzakere vaadiyle seçilen Başbakan Navaz Şerif ülkede barış süreci çökünce örgüte yönelik operasyonu genişletmişti. Başbakan okul saldırısı nedeniyle üç günlük yas ilan etti, ardından Pakistan Taliban'ına yönelik hava bombardımanları şiddetlendi.Pakistan Genelkurmay Başkanı da bugün Afganistan'a gidip Taliban'la mücadele konusunu görüşecek.Hava saldırısında 11 ölüSaldırıyı kınayan Amerika Birleşik Devletleri, Pakistan Talibanı'na insansız hava araçlarıyla bombardıman yaptı. Afganistan sınırındaki Nangarhar bölgesindeki saldırıda vurulan araçtaki 11 kişi öldü. Nangarhar'a bağlı Şerzed bölgesinin valisi Mahlem Maşud ölenlerden dördünün Pakistan Talibanı üyesi olduğunu söyledi.Kaynak: Reuters
Dünyada On Bir Ayın Sultanı: Ülkelerden Ramazan Manzaraları
11 ayın sultanı Ramazan'ın ilk günü binlerce Müslüman istanbul'da bulunan Sultan Ahmet Camii önünde oruçlarını açıyor. Ramazan ayının Müslümanlar için kutsal olmasının sebebi Kur'An'ın Hz. Muhammet'e bu ayda indirilmiş olmasıdır. Oruç İslam'ın beş şartından biridir.
Robert Fisk: Türkiye Pakistan'ın Yolundan Gidiyor
Independent gazetesinin tecrübeli Orta Doğu muhabiri Robert Fisk'in Türkiye'nin hava operasyonunu değerlendirdiği yazısı 'Bölgedeki tüm güçler Kürtlere ihanet etti, bu yüzden Ankara'nın bombardımanı da sürpriz değil' başlığını taşıyor.
Savaşın Bıraktığı Tarifi Mümkün Olmayan Yaraları Anlatan 36 Fotoğraf
Bundan tam 30 yıl önce 1985 yılında National Geographic dergisine kapak olduktan sonra geniş kitlelerce tanınan 'Afgan Kızı' kendisi ile birlikte fotoğrafçısı Steve McCurry'i de epey meşhur etmişti. O çalkantılı yıllar boyunca kadrajına savaşın etkilerini de yansıtan ünlü fotoğrafçının kendi sitesinde yayınladığı fotoğrafları sizlere sunuyoruz.
AB: Güneydoğu'da Acil Ateşkes İlan Edilmeli
Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Ankara'nın Güneydoğu bölgesinde PKK'ya yönelik devam eden operasyonlarına dikkat çekerek acilen ateşkes ilan edilmesi gerektiğini söyledi.