Pakistan'da Yas ve Sorular

-

Pakistanlılar bir yandan Taliban'ın Peşaver'de 132 çocuğu öldürmesinin yasını tutarken, militanların gündüz vakti bir okula girip katliam yapmasının nasıl önlemediğini soruyor.

Öldürülen çocuklar için gece boyu dualar edildi, ordunun Pakistan Talibanı'yla mücadelede daha sıkı önlemler alması çağrıları yapıldı. Peşaver'de ise ordu kontrolündeki devlet okulu tamamen boşaltılırken, civarda askeri hareketlilik sürüyor. Zaman zaman askeri araçların geldiği okul binalarından, askerlerin kalan bomba düzeneklerini imha etmesi nedeniyle şiddetli patlama sesleri duyuluyor. Okulun etrafındaki yüksek binaların çatılarında askerler ikinci bir saldırı ihtimaline karşı nöbet tutuyor. Çatılara da keskin nişancılar yerleştirilmiş durumda.

Halk saldırının şokunu atlatmaya çalışırken, ülkenin son yıllarda gördüğü bu en büyük katliamın ayrıntıları da netleşmeye başladı. Reuters 'a konuşan okul servisi şoförü İsam Uddin olanları "Saldırganlar pikap tarzı bir araçla saat 10:30'da okula geldi. Aracı okulun arkasına sürdüler. Yolu kapatmak için de aracı ateşe verdiler. Kapıya doğru yönelip önce bir askeri, kapıdaki güvenlik görevlisini ve müstahdemi öldürdüler. Silahlar patlamaya başladıktan sonra da ilk intihar saldırısı oldu" sözleriyle anlattı.

'Taliban'a karşı mahçup liderlerimiz var'

Pakistan Talibanı'nın gündüz vakti asker kontrolündeki bir okula girip 132'si çocuk 145 kişiyi öldürmesi de sorgulanıyor. Muhalif liderlerden Şeri Rahman ise saldırısı sonrası yapılan açıklamalara işaret edip "Taliban'a karşı mahçup ulusal liderlerimiz vardı. Konuşmalarında Taliban'ın adını bile anmadılar" dedi. Şafak gazetesi ise saldırganların Afganistan'daki 'uzantılarının emriyle hareket' ettiği imasında bulunarak, katliamı Taliban komutanı Omar Naray'ın planlandığını yazdı.

Pakistan Talibanı'yla müzakere vaadiyle seçilen Başbakan Navaz Şerif ülkede barış süreci çökünce örgüte yönelik operasyonu genişletmişti. Başbakan okul saldırısı nedeniyle üç günlük yas ilan etti, ardından Pakistan Taliban'ına yönelik hava bombardımanları şiddetlendi.

Pakistan Genelkurmay Başkanı da bugün Afganistan'a gidip Taliban'la mücadele konusunu görüşecek.

Hava saldırısında 11 ölü

Saldırıyı kınayan Amerika Birleşik Devletleri, Pakistan Talibanı'na insansız hava araçlarıyla bombardıman yaptı. Afganistan sınırındaki Nangarhar bölgesindeki saldırıda vurulan araçtaki 11 kişi öldü. Nangarhar'a bağlı Şerzed bölgesinin valisi Mahlem Maşud ölenlerden dördünün Pakistan Talibanı üyesi olduğunu söyledi.

Kaynak: Reuters

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir