Görüş Bildir
onedio.com, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Make a Wish Türkiye resmi destekçilerindendir. Bu projenin tüm geliri Make a Wish ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi'ne bağışlanmaktadır.
Prof.Dr.Bora Farsak Profil Resmi

Prof.Dr.Bora Farsak

Sağlığınıza

icon

Tüm İçerikler

görsel

Welcome to Hindistan

1970'lerin sonu, 1980'lerin başıydı sanırım, bir okuma yazma seferberliği ilan edildi. Bir baktınız ki 1 sene sonra okuma yazma oranımız iki katına çıkmış, yüzde 90'ların üzerindeydi. Güzel, en azından insanlar adını, adresini yazabilecek moda gelmişti. İyi ama eşeklik baki kalmıştı. Maalesef ki güzel ülkemde benim olduğum 56 sene içerisinde yaşasın cahilim her şeyi biliyorum, cahil cesareti, kabadayılık, efelenmek, bir konuyu bilmeden fikir sahibi olmak hep marifet sayıldı.  Korkarım ki sayılmaya da devam ediyor.
29 Eylül 2021
görsel

Demokrasi mi Dediniz?- 2

Geçen haftaki ilk yazım biraz kibar kaçtı muhtemelen, aslına bakarsanız çok güzel geri dönüşler aldım gerek meslektaşlarından gerekse sizlerden. Bu işi birazcık daha açmakta yarar var bence.
17 Ağustos 2021
görsel

Demokrasi mi Dediniz?

Demokrasi hiç kuşkusuz ki dünya tarihinin en güzel gelişmelerinden birisidir. Eğitilmiş toplumlarda çok seslilik her zaman için daha iyiye, daha güzele ulaşmanın bu şekilde de mükemmeli bulmanın en iyi yoludur.Ama eminim ki sadece benim değil bu yazıyı okuyan herkesin de aklına geldiği gibi demokrasi bazen bir lüks değil midir? Bu soruyu siz de sormuyor musunuz?  Ayrıca sizin özgürlüğünüzün başladığı yerde benim özgürlüğüm sona ermektedir. Özellikle de bu Covid döneminde.100 yılda bir dünyaya gezmeye gelen kutup ayısı maalesef ki bize denk geldi. Bu pandemi ile bizim neslimiz karşılaştı. Hiç karşılaşmadığımız, hiç alışık olmadığımız birçok başlıkla yüz yüze geldiğimiz gibi alışmak zorunda kaldığımız birçok değişiklikle de yüzleşmek ve kabullenmek zorunda kaldık. Diyeceksiniz ki bunun demokrasiyle ne gibi bir alakası var: Aşı ve aşı reddi.
1 Ağustos 2021
görsel

Zaferlerle Dolu Bir Geçmiş Ama Ümitsiz Bir Gelecek

Hani sosyal medyada gezen aslı İngilizce olan çok iğrenç ama komik bir kadın tanımlaması vardır.Kadın 20 yaşında Afrika gibidir henüz keşfedilmemiş.30 yaşında Hindistan gibidir bereketli ve esrarengiz.40 yaşında Amerika gibidir teknik olarak mükemmel.50 yaşında Avrupa gibidir her tarafı tahrip olmuş.60 yaşında Sibirya gibidir. Herkes nerede olduğunu bilir ama gitmek istemez.70 yaşında Türkiye gibidir zaferlerle dolu bir geçmiş ama ümitsiz bir gelecek.Nereden mi çıktı?
1 Temmuz 2021
görsel

Hadi Biraz da Ölelim

Bu yazarların bir araya gelmesinde çok büyük katkısı olan en azından benim burada olmamı sağlayan sevgili dostum Prof. Dr. Uğur Batı bana bir Ted X konuşması hazırla birlikte konuşma yapalım demişti. Takip eden dönemde sevgili kardeşim Prof. Dr. Mehmet Sungur ile konuşurken bana en çok ilgi çeken konuların kadın erkek ilişkileri ve ölüm olduğundan bahsetmişti. Maalesef ki bir kalp damar cerrahı olarak ölüm benim hayatımda 32 senedir istemesem de çok sık yer alan bir başlık ve ben de bu konudan bahsetmek istemiş ve yazımı hazırlamıştım ama araya Corona girdi toplantılar yasaklandı ve benim Ted X konuşması bugüne kaldı. Niye bugüne kaldı, bunu size en sonunda da söyleyeceğim.Altımızda bezle doğduk ve maalesef ki birçoğumuz altımızda bezle öleceğiz arada geçen süreye de yaşam diyoruz peki gerçekten yaşadık mı? O herkese göre değişen bir söylem ama en azından nefes alıyoruz ve kalbimiz atıyor. Dakikada 80 saatte 4800 günde 115200 haftada 806400 ayda 3456000 yılda 42048000 defa atan bir kalp düşün 75 yıllık ortalama bir hayatta kaç defa attığını siz hesaplayın. Dakikada 80 kere elimizi açık kapatsanıza. Kaç defa kaç dakika dayanabileceksiniz; işte hayatımız.
23 Haziran 2021
görsel

Kendim Ettim, Kendim Buldum

“Kendim ettim kendim buldum” belirli bir yaşın üzerindekiler bu şarkıyı hatırlayacaklardır. Bana bu son dönemi ve insanlık tarihini düşündürdü. İnsanlık var olduğu günden beri korkunç gelişmelere imza atmış ama bunları hep bencilce kendi çıkarları doğrultusunda kullanmış; dünya üzerinde yaşayan en yırtıcı hayvandır. Bu gelişmeler ışığında kendine yaşam mekanları açmış bilimin ışığında korkunç çalışmalarla, gelişmelerle uzayı fethetmeye başlamış ve Mars yolculuğuna başlamıştır.
20 Mayıs 2021
görsel

Unhappy Birthday Kovid-19

Dünya tarihinin en ünlü siması Kovid-19 ile henüz tanışmamış olsanız bile mutlaka ki kendisinden haberdarsınız.  Sevgili dostumuzun doğum gününe çok az kaldı. Hepimizi, psikopat, insan düşmanı, herkese vebalı gibi  bakan yaratıklar olmanın dışında Kovid bize aynı zamanda doğa ve dünya karşısında ne kadar çaresiz ve zavallı olduğumuzu hatırlattı. Hani çok güzel bir söz vardır: “Komünistlik parayı bulana, feministlik kocayı bulana, ateistlik uçak düşene kadardır” diye. Tam da o moddayız. Bana bir şey olmaz diyenler bir yandan da inşallah bana bulaşmaz diye dua ediyorlar. Delikanlılık yapıp  eylülden evvel aşı olmam, hele bir yan etkileri görelim diyen ben bile, birkaç arkadaşımı kaybettikten ve çok değerli bir kardeşim şu anda yoğun bakımda hayat mücadelesi verirken, korkudan kuzu kuzu gittim ve aşımı oldum.
25 Ocak 2021
görsel

Teletıp: Gelecek Erken Geldi

Bugün sizlere aslında dünya genelinde uzun zamandır var olan ve kullanılan, ülkemizde de yıllar içerisinde yavaş yavaş duyulmaya başlayan ama kovid pandemisi ile birlikte daha fazla telaffuz edilmeye başlanmış olan teletıptan bahsetmeye çalışacağım.TarihçeTeletıbbın  temelleri, telekomünikasyon teknolojisi ile atılmıştır. Yani 1876'da Alexander Graham Bell'in telefonu icat etmesi ile ve 1887'de Heinrich  Rudolf Hertzin ilk radyo sinyallerini bulması ile başlamıştır. İlginç bir şekilde 1925 yılında, Dr. Hugo Gernsback  teledaktili dediği radyo teknolojisi ve robot parmaklar kullanarak uzaktan hasta muayenesi konseptini ortaya atmış ama bu bir konsepti geçememiştir. 1950'de ilk kez Pensilvanya'da telefon aracılığıyla bir röntgen filmi aktarımı gerçekleştirilmiş ve 1964'te Norfolk'ta ilk teletıp linki kurulmuştur. Sağlık hizmetinin yeterli olmadığı banliyö ve taşraya  bu hizmeti ulaştırabilmek amacıyla Amerika'da sistem geliştirilmeye başlamış, daha sonra NASA ile yapılan ortak çalışmalarla bu iş astronotlara sağlık hizmeti verilmesi boyutuna ulaşmıştır.
21 Aralık 2020
görsel

Kurşunun Önüne Atlamak

Dünya tarihine altın harflerle yazılmış bir geçmişimiz var aslında. Çağlar açıp çağlar kapatmışız. Ama benim gözümde en önemlisi Atatürk'ün evladı olmak, destansı bir şekilde Kurtuluş Savaşı'nın altına imza atmış olmak, gerçekten göğsünü kurşuna siper etmiş, Atatürk ve silah arkadaşlarının torunları olmaktır.
20 Aralık 2020
görsel

Herbokologlar

İnternete herbokolog diye girdiğinizde: Her şey hakkında yarı özgün fikirleri ve konuşabilme gücü olan, bir nevi içlerinde bitmek tükenmek bilmez, her şeyi bilen olmak isteyen ya da kendini her şeyi bilen olarak lanse eden kişiler herbokolog olarak adlandırıldıklarını görüyorsunuz.Bizim camiada da bunlar giderek artmaya başladı; sosyal medyanın, televizyonun gücü ön plana çıktıkça ünlü olmak isteyen, kendini ön plana çıkarmak isteyen bir şekilde kendilerinin ve işletmelerinin reklamını yapmak isteyenler bu mecralara taşınırken diğer taraftan da reyting kaygısı ve maddi kaygı içerisinde olan sabah programları da bu insanları koşulsuz davet eder, hatta düzenli davet eder hale geldiler.
14 Aralık 2020
görsel

Hastanede Öcü Var

Hiç hasta olup hastaneye ya da doktora gitmekten korkacağımız aklımıza gelir miydi?  Ya da aman gitmeyelim belki hastalanırız diyeceğimiz! Ama onu da gördük. Evet, talihli jenerasyon bizler olduk ve en son 100 yıl evvel görülen bir pandemi bize denk geldi. Aklımızın ucundan geçmeyen problemler, soru işaretleri, maalesef ki gündemimize oluşturdu.
13 Aralık 2020
görsel

Hipokrat ve Yemini

Ahh Ah şu doktorlar; kızımızı vermek için doktor ararız (en azından eskiden öyleydi 😂😂), ikinci el araba alırken doktordan satılık ararız, doktordan satılık ev varsa niye olduğunu hiç anlamadığım şekilde daha caziptir. Yan komşu da profesör deriz. Sağ olsun söyleyenler. Aslında bakarsanız, okumuş, kültürlü, iyi niyetli, bilgili, dürüst, çalışkan, insanlara hizmet eden bir insan tanımıdır doktorluk. Her ne kadar söylediklerini dinlemesek de bilim kurullarını da doktorlardan kurarız. Bu gerçekler baki ama hastanız ile ilgili bir sıkıntı bir komplikasyon ya da vefat olana kadar geçerlidir. Önce Allah'a sonra doktora emanet ettiğimiz hastada bir sıkıntı çıktığı andan itibaren Allah kitap unutulur ve suçlu doktordur.En geçerli söz de: Bunlar bir de Hipokrat Yemini etmişlerdir... Biliyorsunuz bizde herkes yeminine pek sadıktır.Çok sevdiğim bir söz vardır: bir konuda fikrin yoksa kendinden emin konuş. Tam da o hikayedir bu. Bizim hiç din kitabı okumamış dindarlarla, hiç Atatürk okumamış Atatürkçülere benzer 'Hipokrat yemini etmişler bir de ' demeleri. Hipokrat yemini nedir?? deseniz doktorların ettiği yemin der, içeriğini biliyor musunuz deseler muhtemelen yarısından çoğu bir şeyler sallar, Hipokrat kimdir??? deseniz onu zaten o kadar bile sallayamazlar.
29 Kasım 2020
görsel

Bir Aşımız Olacak mı?

Bu yılın başında başlayan aşı çalışmalarının major denemelerin ilerlemesi ile haftalar, aylar içerisinde sonuçlanması bekleniyor. Yani aşıya kavuşmak an meselesi. Ancak önümüzdeki yılları belirleyecek aşı ile ilgili birçok soru mevcut.Aşıya niye ihtiyacımız var?Normal hayatımıza geri dönmek istiyorsak bir aşıya ihtiyacımız var. Bugün dünyanın büyük çoğunluğu hastalıktan etkilenmiş ya da etkilenmek üzere. Şu anda bizi hayatta tutan tek şey maske ve kısıtlamalar. Aşı bize vücudumuza enfeksiyona karşı savaşmayı öğretecek. Ya bizi ondan tamamen koruyacak ya da daha az ölümcül olmasını sağlayacak, yani aşı tek kurtuluşumuz. Şimdiye kadar ne öğrendik?Şimdiye kadarki çalışmalar bize aşının bağışıklık sistemini eğitebildiğini gösterdi. Küçük çalışmalar ise Covid enfeksiyonunu engelleyen ya da enfekte olmuş hücreleri öldürebilen antikorlar üretebileceğimizi gösterdi.Ama hala en büyük soru: bunların hepsi beni korumak için yeterli mi?  Şu anda geçen hafta itibariyle testlerin son aşamasına gelmiş 11 aşı var. Aslında bu aşama en zor ve en fazla başarısızlıkla karşılaşılan aşama.
9 Kasım 2020
görsel

İki Tık Tık Bir Pıt Pıt

Otuz bir yılı geride bırakıp 32 yıla döndüğüm bugünlerde 'iki tık tık bir pıtpıt”ın hikâyesidir bu.Hayat ne kadar gariptir değil mi? Hayaller bir tarafta, gerçekler diğer tarafta. Örtüşüyorlar mı? Bazen. Belki şans, belki çalışmak, hedefe odaklanmak, ama hele ki günümüzde kestirmek çok zor.Kendimden örnek verecek olursam dansı çok severdim hala da çok severim bir zamanlar balet olmak istemiştim. Pilotluk da ideallerim arasındaydı. Ama ne olursa olsun her şartta en büyük arzum şıkır şıkır güzel insanlarla düzenli bir ofis ortamında çalışmaktı. Pek hedeflerimi tutturamadım galiba. Hep dertli, mutsuz, problemli insanlarla uğraşmak zorunda kaldığım bir meslek seçtim. İnsanlarla primer yüz yüze çalışan tüm işler çok zordur. Ama bir de bunların hasta olduğunu düşünür müsünüz?  Yanlış anlamayın işimi çok severek yaptım ve yapmaya devam ediyorum ama zor iştir tababet gençliğinizi, gününüzü, yarınınızı alır sizden ve eğer Türkiye'de yapıyorsanız. Bunun karşılığını alabilen de çok küçük bir azınlıktır. Kendi zamanlarımdan bahsedecek olursam; bizim zamanımızda lisede fen ve edebiyat ayrılırdı. O zamanlar farklı değildi, edebiyatlar eller havaya yaparken bizler ders çalışıyorduk, imrenerek baktık.
26 Ekim 2020
görsel

Covid-19'da Mucize Gerçekleşmeyecek Boşuna Beklemeyin

Neredeyse 1 yıldır biz dahil tüm dünya Covid-19 üzerine yoğunlaştı. O semptom, bu ilaç, şu aşı derken maddi manevi Covid-19’a yenik düştük. Savaş kaybedilmiş değil sonunda kazanılacak. Ama beklenildiği gibi bugün aşı çıktı, okus- pokus ertesi gün Covid-19 bitti böyle bir mucize gerçekleşmeyecek. Önünde bilimsel, kanuni ve ciddi piyasa engelleri var. Bunun üzerine jeopolitik gerilimler ve ulusalcı yaklaşımlarda eklendiğinde yüksek riskli bile olsa birçok ülke ya da bireyin arzu ettikleri tedaviye ya da aşıya ulaşamayacağı kesin.Çinli bilim insanlarının Covid-19 Genom sıralamasını internette yayınlamasının üzerinden geçen süre içerisinde birçok ülke, birçok bilim insanı aşı ve tedavi geliştirmek üzere uğraşmakta. Şu anda 80'in üzerinde aşı çalışması var fakat üstesinden gelinmesi gereken bir o kadar da problem var.
26 Ekim 2020
görsel

Türkiye’de Sağlık

İnsan olmanın en büyük temel ihtiyaçları barınma, giyinme, beslenme, eğitim ve sağlıktır. Hiçbiri diğerinin yerini tutamaz. Ama bir düşünür müsünüz evinizi kendiniz yapabilirsiniz. Belki 10 katlı bir apartman olmaz ama barınacak bir yer yapabilirsiniz. Bir şekilde bir giysi oluşturabilir ya da dikebilirsiniz. Yiyeceklerinizi hem de sokaktan aldıklarınızdan daha sağlıklı bir şekilde yetiştirebilirsiniz. Belki bir matematik dehası oluşturamazsınız ama eğitim verebilirsiniz. Peki ya sağlık???  Hiç kendi kendini ameliyat edebilen birini gördünüz mü?? Demek ki sağlık hep bir numarada. Zaten dünyanın en eski mesleklerinden. Peki pandemi ile birlikte gene kıymete binen ama işimiz düşünce göklere çıkardığımız, işimiz yokken yerden yere vurduğumuz, işimize gelince önce Allah'a sonra sana emanet dediğimiz, işler iyi giderse Allah'a kötü giderse cerraha fatura çıkardığımız sağlık sistemimiz ne durumda?
16 Ekim 2020
görsel

Corona Aşısında Son Durum

Corona herkesin gündeminin 1. maddesi.Kapacak mıyız? Ne zaman?Nasıl?Kimden ?Bu kafayla gidersek çok uzak değil ama Biz Türk'üz bize bir şey olmaz değilmi??☹ Sayılar doğru mu?Kısıtlamalar gelecek mi?Ölecek miyiz?Kalacak mıyız?İlaç var mı?Aşı çıkacak mı?Ne zaman çıkacak?Bu soruları sormayanınız var mı?Tabii ki hepimiz bir şekilde bu virüsle tanışacağız. İnşallah, ayakta ve sorunsuz geçiririz ama belli olmaz. Tedbiri elden bırakmamak gerek.
6 Ekim 2020
görsel

Güzel Ülkemde Doktor Olmak

İnsan olmanın en önemli özelliği adaptif olmaktır. İnsan her ortama, her şarta uyar ve yaşamayı başarır.Bundan dolayı insana ne iş verirseniz akşam eve geldiğinde “Çok yoruldum” der. Bu işin iki katını verseniz gene aynı cevabı alırsınız: 'Çok yoruldum'.Ama bazı meslekler vardır ki gerçekten yorucu, insandan alıp götüren bir iş grubudur. Özellikle de insanlarla yüz yüze çalışan gruplar. Bu grupta fiziksel çalışanları sayabileceğimiz gibi hem fiziksel hem mental çalışan doktorları da sayabiliriz. Mesleğin adı verilmeden yapılan bir araştırmada her kesimden insana “Bu işi yapmak ister misiniz?” diye belirli tariflerle sorular sorulur. Cevaplar alınır ve en sonunda “yapmayı kabul etseydiniz ne kadara yapardınız?” denir.
25 Eylül 2020
görsel

Korona İkinci Perde

“One in a million, once in a life time” diye İngilizce bir söz vardır yani milyon da bir hayatta bir kez.İşte bu milyon da bir hayatta bir kez olacak şey yani “pandemi” bizim başımıza geldi. 1920'lerde ki İspanyol gribinden bu yana ilk pandemi .Aslında çok bilinmeyenli bir denklem olarak başladı ve denklemin bazı parçaları çözülüyor gibi görünse de ortada henüz çözülmüş çok az parça var.
11 Eylül 2020