Cinsiyet Geçiş Süreci ve Trans Kadın Olmakla İlgili Merak Edilen Tüm Detayları Berfin'in Yaşadıklarından Öğrenebilirsiniz

-

Ön yargılarınızı kenara bırakın ve hayatı bir de trans bireylerin yaşadıkları bu zorlu süreçlerle değerlendirin...

Nalan Sipar, Alman medya kuruluşu DW'de editörlük yapan bir gazeteci. Birkaç ay önce Almanya'da yaşayan trans birey Berfin ile ilgili güzel bir çalışma yapmış. Gelin o detaylara birlikte bakalım...

Berfin geçiş ameliyatı olmaya hazırlanan bir trans kadın. 31 yaşında, Güzel Sanatlar mezunu ve bir süredir Berlin'de yaşıyor. Cinsiyet kimliği nedeniyle Almanya'ya iltica etmiş ve geçiş ameliyatını olmayı bekliyor.

Almanya'da geçiş ameliyatlarının en sık yapıldığı Neoklinik'teki Plastik Cerrah süreci şöyle anlatıyor.

İlk olarak bir psikolog ve psikiyatr ile konuşulması gerekiyor. Kişinin transeksüalitesi ve bu konudaki kararlılığı saptanır. Hormon terapisi başlar sonra da ameliyat yapılır.

Operasyondaki aşamalar ise özet olarak şöyle ilerliyor: İlk olarak testisler çıkarılıyor ve penis derisi yüzülüyor...

Gövdenin dış çevresi vajinal çeper olarak işlev görecek şekilde vajinal kanal açılıyor ve deri bu kanalla kaplanıyor. Penisin uç kısmından da klitoris yapılıyor.

Testis torbasından alınan doku, dış dudakları ve tipik kadın vulvasının estetik görüntüsünü oluşturmak için kullanılıyor. Ameliyatın maliyeti ise 5 bin ile 15 bin euro arası değişiyor.

"Hormon üreten organların alınması bir defaya mahsustur ve geri dönüşü yoktur" uzman cerrah.

Dünyada bu operasyonu yapan ülkelerle ilgili ise ilginç veriler var. Örneğin Tayland ve İran, cinsiyet geçiş ameliyatlarında büyük bir sektör yaratmış durumda. İlginç olan şu ki, İran'da eşcinsel olmak yasak ama geçiş ameliyatları serbest.

Berfin, cinsel kimliği ile ilgili keşif hikayesini ise şöyle anlatıyor:

"Ortaokul ve lise yıllarında kimliğini çok daha net hissediyorsun zaten. Erkeklere karşı bir şeyler hissettiğimin tamamen farkına vardım çünkü kadınlara karşı hiçbir şey ilgimi çekmiyordu"

"Ailene bunu nasıl açıkladın?"

Annem makyaj malzemelerimi falan görmüş de öyle başladı. Ben de artık en son söyledim, ben senden gizlemiyorum evet ben böyleyim dedim. Ben transeksüelim, ben buyum. Ondan sonra biraz soğuk davranmaya başladı. Daha sonra etrafındaki olgun arkadaşlarından, özellikle teyzemden fikir almaya başladı. Sonra bana karşı davranışları değişti hatta 180 derece döndü. Kendine tayt alınca bana da almaya başladı, şurda bikini gördüm sana da olur demeye başladı. Senelerdir de iyiyiz."

"Hormonları aldıktan sonra fiziksel olarak ve ruhsal olarak neler değişti hayatında?"

"İlk süreçte bir duygusallık başlıyor. Kiminde asabiyet oluyor ama bende duygusallık olmuştu. Bedensel değişikliklere gelince de göğüsleriniz büyümeye başlıyor. Deri yani ten çok inceliyor. Saçlara daha bir gürlük veriyor. Baldırların, kalçaların genişliyor. Kıl oranı %100 değişiyor, yüzümdeki kıllar patır patır döküldüler."

"Ameliyatla ilgili korkuların var mı? Tekrar dönüşü olmayan bir ameliyat. Cinsiyet değiştirildiğinde yeniden dönüşü yok. Bu seni korkutuyor mu?"

"Korkmuyorum. Elbette komplikasyonları var, elbette avantajları olduğu kadar dezavantajları da var ama yine de buna rağmen istiyorum."

Ameliyat öncesi ve sonrası destek alması gerek trans bireylerin en büyük korkularını uzman anlatıyor

"En büyük korkuları toplumdan dışlanmak, yalnız kalmak, iş bulamamak. Biz bu korkuları konuşuyoruz. Ameliyatın nasıl olacağını da konuşuyoruz. Ameliyattan sonraki gün ise sanki bayram gibi, doğum günü bir sevinç yaşıyorlar."

Berfin, bugüne kadar çok fazla özel firmada çalışsa da cinsel kimliği sebebiyle ilermesi mümkün olmamış.

"CV gönderdiğiniz zaman isminizle fotoğrafınız eşleşmiyorsa bir daha asla cevap alamazsınız. Ben bunu çok yaşadım ve çok büyük firmalarla yaşadım. Ben yapabiliyorum ben edebiliyorum diyen yalan söyler. Ya bi tanıdığı vasıtasıyla girmiştir, o da çok büyük bi eşi dostu akrabası olacak, onun durumunu kabullenecek binde bir ihtimal."

"İki üniversite okudum ben, iki tane lisans diplomam var"

Bir tanesi Beykent Üniversitesi Resim Bölümü, diğeri Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat Tarihi bölümü. Bir devlet dairesine gittiğinizde, işiniz düştüğünde ya da bir hastaneye örnek veriyorum, özel bir durumunuz olduğunda, bir sıkıntınız olduğunda, sağlık probleminiz olduğunda destek almak istediğinizde bazı doktorların size karşı olan transfobisiyle karşı karşıya kalıyorsunuz. Türkiye'de genel anlamda hayatın her bir noktasında sıkıntıyla karşılaşabilirsiniz. Gideceğiniz en büyük mevki polis değil mi? O bile sizi kale almıyor. Başka gidebileceğim hangi kapı var bunu düşünüyorum. Hiçbir şey yok. Ben bu ülkede nasıl yaşayabilirim? Nasıl nefes alabilirim? Biri bana bunu anlatsın...

"Trans kadın olmak ne demek?" belgeselinin tamamını izlemek isteyenler buraya bakabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
selen-ergunalp

tercihlerinin arkasında duran ınsanları extra takdır edıyorum. fızıksel acısını fln gectım bence psıkolojık yonden baya zor bı surec...

blackcat

aklıma ata demirer'in sözü geldi adam madam kayarım ben buna sadsdasdsdsadsd neden geldi hiçbir fikrim yok asasdadsadsad

smaban

kestirirse çirkin sıradan bir kadın olur, kestirmezse diğerlerinden farklı olur :d

reflex

Önemli olan,bir insan'ın,iyi biri mi,kötü biri mi,oluşu.?!cinsiyeti,inancı,ırkı,güzel ya da çirkin,zengin ya da fakir..sadece ve sadece,iyi bir insan olmak çok değerli.bu sizin hayatınız..ve çok değerlisiniz.yolunuz açık olsun..

rivaille

Bıktım bu ibne haberlerinden aq

ghosthin

Nasıl haber istiyosun?

grwitcheen

'ibne' diye tanımlamalarda bulunan beyin fukarası andaval parazitlerin varlığı yüzünden yapılıyor bu farkındalık haberleri.

nisastayiyen

tiklama o zaman linke lan ibine

dee

oku diye kafana silah mı dayadılar amk ?

solucanligubre

git seyma subasi haberleri takip et aq?

Görüş Bildir