Cinsiyet Geçiş Süreci ve Trans Kadın Olmakla İlgili Merak Edilen Tüm Detayları Berfin'in Yaşadıklarından Öğrenebilirsiniz

2bPAYLAŞIM

Ön yargılarınızı kenara bırakın ve hayatı bir de trans bireylerin yaşadıkları bu zorlu süreçlerle değerlendirin...

Nalan Sipar, Alman medya kuruluşu DW'de editörlük yapan bir gazeteci. Birkaç ay önce Almanya'da yaşayan trans birey Berfin ile ilgili güzel bir çalışma yapmış. Gelin o detaylara birlikte bakalım...

Berfin geçiş ameliyatı olmaya hazırlanan bir trans kadın. 31 yaşında, Güzel Sanatlar mezunu ve bir süredir Berlin'de yaşıyor. Cinsiyet kimliği nedeniyle Almanya'ya iltica etmiş ve geçiş ameliyatını olmayı bekliyor.

Almanya'da geçiş ameliyatlarının en sık yapıldığı Neoklinik'teki Plastik Cerrah süreci şöyle anlatıyor.

İlk olarak bir psikolog ve psikiyatr ile konuşulması gerekiyor. Kişinin transeksüalitesi ve bu konudaki kararlılığı saptanır. Hormon terapisi başlar sonra da ameliyat yapılır.

Operasyondaki aşamalar ise özet olarak şöyle ilerliyor: İlk olarak testisler çıkarılıyor ve penis derisi yüzülüyor...

Gövdenin dış çevresi vajinal çeper olarak işlev görecek şekilde vajinal kanal açılıyor ve deri bu kanalla kaplanıyor. Penisin uç kısmından da klitoris yapılıyor.

Testis torbasından alınan doku, dış dudakları ve tipik kadın vulvasının estetik görüntüsünü oluşturmak için kullanılıyor. Ameliyatın maliyeti ise 5 bin ile 15 bin euro arası değişiyor.

"Hormon üreten organların alınması bir defaya mahsustur ve geri dönüşü yoktur" uzman cerrah.

Dünyada bu operasyonu yapan ülkelerle ilgili ise ilginç veriler var. Örneğin Tayland ve İran, cinsiyet geçiş ameliyatlarında büyük bir sektör yaratmış durumda. İlginç olan şu ki, İran'da eşcinsel olmak yasak ama geçiş ameliyatları serbest.

Berfin, cinsel kimliği ile ilgili keşif hikayesini ise şöyle anlatıyor:

"Ortaokul ve lise yıllarında kimliğini çok daha net hissediyorsun zaten. Erkeklere karşı bir şeyler hissettiğimin tamamen farkına vardım çünkü kadınlara karşı hiçbir şey ilgimi çekmiyordu"

"Ailene bunu nasıl açıkladın?"

Annem makyaj malzemelerimi falan görmüş de öyle başladı. Ben de artık en son söyledim, ben senden gizlemiyorum evet ben böyleyim dedim. Ben transeksüelim, ben buyum. Ondan sonra biraz soğuk davranmaya başladı. Daha sonra etrafındaki olgun arkadaşlarından, özellikle teyzemden fikir almaya başladı. Sonra bana karşı davranışları değişti hatta 180 derece döndü. Kendine tayt alınca bana da almaya başladı, şurda bikini gördüm sana da olur demeye başladı. Senelerdir de iyiyiz."

"Hormonları aldıktan sonra fiziksel olarak ve ruhsal olarak neler değişti hayatında?"

"İlk süreçte bir duygusallık başlıyor. Kiminde asabiyet oluyor ama bende duygusallık olmuştu. Bedensel değişikliklere gelince de göğüsleriniz büyümeye başlıyor. Deri yani ten çok inceliyor. Saçlara daha bir gürlük veriyor. Baldırların, kalçaların genişliyor. Kıl oranı %100 değişiyor, yüzümdeki kıllar patır patır döküldüler."

"Ameliyatla ilgili korkuların var mı? Tekrar dönüşü olmayan bir ameliyat. Cinsiyet değiştirildiğinde yeniden dönüşü yok. Bu seni korkutuyor mu?"

"Korkmuyorum. Elbette komplikasyonları var, elbette avantajları olduğu kadar dezavantajları da var ama yine de buna rağmen istiyorum."

Ameliyat öncesi ve sonrası destek alması gerek trans bireylerin en büyük korkularını uzman anlatıyor

"En büyük korkuları toplumdan dışlanmak, yalnız kalmak, iş bulamamak. Biz bu korkuları konuşuyoruz. Ameliyatın nasıl olacağını da konuşuyoruz. Ameliyattan sonraki gün ise sanki bayram gibi, doğum günü bir sevinç yaşıyorlar."

Berfin, bugüne kadar çok fazla özel firmada çalışsa da cinsel kimliği sebebiyle ilermesi mümkün olmamış.

"CV gönderdiğiniz zaman isminizle fotoğrafınız eşleşmiyorsa bir daha asla cevap alamazsınız. Ben bunu çok yaşadım ve çok büyük firmalarla yaşadım. Ben yapabiliyorum ben edebiliyorum diyen yalan söyler. Ya bi tanıdığı vasıtasıyla girmiştir, o da çok büyük bi eşi dostu akrabası olacak, onun durumunu kabullenecek binde bir ihtimal."

"İki üniversite okudum ben, iki tane lisans diplomam var"

Bir tanesi Beykent Üniversitesi Resim Bölümü, diğeri Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat Tarihi bölümü. Bir devlet dairesine gittiğinizde, işiniz düştüğünde ya da bir hastaneye örnek veriyorum, özel bir durumunuz olduğunda, bir sıkıntınız olduğunda, sağlık probleminiz olduğunda destek almak istediğinizde bazı doktorların size karşı olan transfobisiyle karşı karşıya kalıyorsunuz. Türkiye'de genel anlamda hayatın her bir noktasında sıkıntıyla karşılaşabilirsiniz. Gideceğiniz en büyük mevki polis değil mi? O bile sizi kale almıyor. Başka gidebileceğim hangi kapı var bunu düşünüyorum. Hiçbir şey yok. Ben bu ülkede nasıl yaşayabilirim? Nasıl nefes alabilirim? Biri bana bunu anlatsın...

"Trans kadın olmak ne demek?" belgeselinin tamamını izlemek isteyenler buraya bakabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
la-ilahe-illallah

Kur’ân’a göre cinsiyetler Cenab-ı Allâh insanları, erkek ve dişi olmak üzere iki ayrı cinsiyette yaratmış, insan neslinin devam etmesini de bu iki cinsin birbiriyle evlenmelerine bağlamıştır. Bu yaratmayı da aşama aşama olarak analarımızın karnında gerçekleştirdiğini ifade etmektedir(Nisâ, 4/1; Zümer, 6). Esasen O, kâinattaki tüm varlıkları bir erkek ile bir dişi olarak yaratmış (Şura, 7; Kaf, 7; Zariyat, 49) ve çoğalmalarını bunların çiftleşmelerine bağlamış, “Allâh’ın yaratması böyledir.” (Lokman, 10) diyerek de bu konuda son noktayı koymuştur.

la-ilahe-illallah

Cenâb-ı Allâh: “Allah’ın yaratmasında hiçbir değiştirme yoktur.” (Rum, 30/30) buyurarak, insanları erkek ve dişi yarattığını ve kıyamete kadar bunun erkek ve dişi olarak devam edeceğini üçüncü bir cinsi yaratmayacağını ifade etmiş olmaktadır. Esasen insanların dışındaki tüm varlıklar Yüce Yaratıcı’nın koyduğu fıtratın gereği olan bu nizama uyumakta ve hiçbir canlı kendi cinsine ilgi duymamaktadır. Bu durumda ya kainatın tamamında bulunan varlıkların fıtratlarının sapkın olduğunu yada insanın fıtratında sapkınlığa meyil olduğunu kabul etmemizi gerektirir. Tüm canlıların sapkınlık içerisinde olduğunu söylemek ve iddia etmek mümkün değildir. Öyleyse sapkınlığa meyil insan fıtratında vardır ve bugün ortaya çıkan erkek olduğu halde kendimi kadın gibi hissediyorum diyen insanların fıtratlarında bu türden bir sapkınlığın olduğunu söylemek mümkündür.

la-ilahe-illallah

Cinsiyet değiştirme şeytanın telkini Kur’an, fıtrat değiştirmenin şeytanın bir telkini olduğunu bildirmektedir. Şeytan Hz. Adem aleyhisselama secde etmekten kaçınıp lanetlendiği zaman Cenâb-ı Allâh’a meydan okumuştur. Kur’ân bu meydan okumayı şu şekilde nakletmektedir: “Onları mutlaka saptıracağım, mutlaka onları kuruntulara sokacağım ve onlara emredeceğim de hayvanların kulaklarını yaracaklar. Onlara emredeceğim de Allah’ın yarattığını değiştirecekler. (Bunları yapanlar şeytanı dost edinmişlerdir.) Allâh’ı bırakıp şeytanı dost edinenler de apaçık bir zarar içindedirler. Şeytan onlara söz verir ve onları kuruntuya sevkeder. Oysa şeytanın söz verdiği tek şey aldatmadır. İşte onların varacakları yer cehennemdir ondan kaçışta bulamayacaklardır.” (Nisâ, 4/119-121).

la-ilahe-illallah

Kur’ân bu ayet-i kerimede cinsiyet değiştirmenin şeytanın telkiniyle meydana gelen bir sapkınlık olduğunu açık ve net bir şekilde ifade etmektedir. Aynı zamanda insan fıtratını değiştirmeye yönelik tüm çabaların şeytanın eseri olduğunu da dile getirmektedir. Burada gözden kaçırılmaması gereken bir meselede şeytanın bunları Cenab-ı Allâh’a meydan okurken söylemesidir. Ona göre bir hayvanın kulağının yarılması gibi basit gibi görünen fakat fıtratı değiştirici olan bir hadise Cenâb-ı Allâh’a meydan okumaya değecek kadar önemli bir argümandır. Hele hele tümden cinsiyet değiştirme gibi bir hadise onun meydan okumasının vazgeçilmez bir unsuru haline gelecektir. Allâh’a meydan okuma da şeytana alet olmak ne kadar büyük bir aldanma ne kadar büyük bir talihsizliktir.

la-ilahe-illallah

Yine burada gözden kaçırılmaması gereken bir diğer durumda fıtratın değiştirilmesi anlamına gelebilecek her şey haram kılınarak bunlar Allâh Rasûlü’nün (sav) diliyle lanetlenmiştir. “Saçlara saç ilave edene (postij veya peruk olarak) ve bunu yaptıranlara, dövme yapana ve onu yaptırana, yüzdeki kılları alana ve onları aldırana, dişlerin arasını inceltene ve bunu yaptıranlara Allâh lanet etsin.” (Buhârî, Libâs 86; Müslîm, Libâs 2124; Ebû Dâvûd, Tereccül 5; Nesâî, Zinet 24).

la-ilahe-illallah

Bu fiillerin Allâh Rasûlü’nün (sav) diliyle lanet edilmesinin tek sebebinin bunların fıtratı değiştirmeğe yönelik davranışlar olduğu hususunda âlimler hemen hemen ittifak halindedirler. Bize basit gibi görünen bu meseleler sebebiyle yapanlar ve yaptıranlar lanetileniyorsa fıtratı tümden değiştirmeye yönelik olan cinsiyet değiştirmenin hükmünü okuyucularımın anlayışına havale ediyorum. Sahi Allâh ve Rasûlü nasıl bakıyordur bu olaya!!! İnsanda bulunan bir kısım kusurlara müdahale edilmemesi ve bunların dünyada bulunma gayemiz olan imtihanın bir unsuru olduğunun unutulmaması gerekmektedir.

la-ilahe-illallah

Her cins kendi özelliklerini korumalı İslam, cinsler arasındaki kaymalara sebep olabilecek tüm tutum ve davranışları yasaklamıştır. Peygamberimiz (sav): “Kadınlara benzemeye çalışan erkeklere ve erkeklere benzemeye çalışan kadınlara Allâh lanet etsin” buyurmuştur. (Buhârî, Libâs, 61-62; Ebû Dâvûd, Libâs, 30) Yine Allah Rasûlü (sav), kız çocuklara has giyecekleri erkek çocuklar üzerinde görünce hoşnut olmadığını göstererek müdahale etmiştir (Ahmed İbn Hanbel, Müsned, IV, 171).

la-ilahe-illallah

Erkek ve kadın olarak her cinsin kendine has özelliklerinin korunması için Yüce Dinimiz kadınların erkeklere benzemelerini erkeklerin de kadınlara benzemeye çalışmalarını kesin bir dille yasaklamıştır. Giyim kuşamdan tutunda en ince ayrıntısına varıncaya kadar kadın ve erkek ayrımı yapılmış erkeğe haram kılınan süslenme, takı takma, altın ve gümüş kullanma gibi bir kısım şeyler kadınlara helal kılınmıştır. Bu itibarla gerek geleneksel olarak tevarüs ettiğimiz gerekse yeni ortaya çıkan bir kısım şeyler doğrultusunda erkekler kadınlara ait şeyleri kullanmamalı kadınlarda erkeklere ait şeyleri kullanmaktan kaçınmalıdır.

la-ilahe-illallah

Bu davranışı Lût kavmi başlamıştır Burada üzerinde durulması gereken önemli bir husus daha vardır. Erkekle erkek, kadınla kadın arası cinsel ilişki, dini açıdan haram ve büyük bir günahtır. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de ifade edildiğine göre eşcinsel ilişki ilk defa Hz. Lût aleyhisselâm’ın kavmi tarafından başlatılmıştır. Bu toplum Hz. Lût aleyhisselam tarafından uyarılmış yaptıkları işin çirkin ve büyük bir günah olduğu belirtilmiştir. Onların bu günahta ısrar etmeleri üzerine de üzerlerine lav parçası taşlar gönderilerek helak edilmişlerdir (A’râf, 7/ 80-81). Bu ilişki Allâh tarafından o kadar nefret edilmektedir ki bunu yapanlar daha dünyadayken yakılarak cezalandırılmışlardır. Bu yanlışın içinde olanları bu günahın ahiretteki cezasının büyüklüğünü düşünerek bu işi terk etmeleri gerekmektedir.

la-ilahe-illallah

Tedavi Bi kişide erkeklik belirtilerinin bir kısmı görülüpte bir kısmı görülmezse bu kişinin görünmeyen belirtiler ile ilgili olarak tedavi olması gerekir. Bunun anlamı o kişinin karşı cinsten olması değildir. Bir insanda kendi cinsiyetine ait tüm belirtilerin görülmemesi bir hastalıktır. Örneğin bir kişi erkek cinsiyetinin tüm özelliklerini taşıyor ama bir kadını hamile bırakma yönünden sperm kalitesi zayıf veya sayısı azsa bu insanın spermleri ile ilgili olarak tedavi görmesi gerekir. Aynı şekilde başka herhangi bir belirtisinde sıkıntı varsa bunun tedavi olması gerekir. Bu o kişilerin karşı cinsten olduğu anlamına gelmez. Herhangi bir hastalığı sebebiyle tedavi olan bir insan gibi bunlar da tedavi olmalı ve kendi cinsiyeti ile hayatını devam ettirmelidir. Zira İslam tedavi olmayı, ve hastalıklara çare aramayı emretmektedir. (Buhârî, Tıb 1; Tirmizî, Tıb 2; Ebû Dâvud, Tıb 1). (Ahmet Karataş)

selot

tercihlerinin arkasında duran ınsanları extra takdır edıyorum. fızıksel acısını fln gectım bence psıkolojık yonden baya zor bı surec...

Gizli Kullanıcı

aklıma ata demirer'in sözü geldi adam madam kayarım ben buna sadsdasdsdsadsd neden geldi hiçbir fikrim yok asasdadsadsad

smaban

kestirirse çirkin sıradan bir kadın olur, kestirmezse diğerlerinden farklı olur :d

reflex

Önemli olan,bir insan'ın,iyi biri mi,kötü biri mi,oluşu.?!cinsiyeti,inancı,ırkı,güzel ya da çirkin,zengin ya da fakir..sadece ve sadece,iyi bir insan olmak çok değerli.bu sizin hayatınız..ve çok değerlisiniz.yolunuz açık olsun..

Görüş Bildir