Görüş Bildir

Bilge Yılmaz Haberleri

Bilge Yılmaz ile ilgili tüm haberler, içerikler, galeriler, testler ve videolar Onedio’da. Bilge Yılmaz ile ilgili son dakika haberleri ve gelişmelerini, yeni içerikleri de bu sayfa üzerinden takip edebilirsiniz.

Popüler İçerikler

Kiralık Arabayla Çıktığı Gezide Yoksulluktan Etkilendi: Yılmaz'a Göre Türkiye'ye Bekleyen Kötü Son Ne?
Gençlerden bahsederken, gözleri dolacak kadar duygusal bir akademisyen olan İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Prof. Dr. Bilge Yılmaz, anne ressam, baba matematik öğretmeni. bir memur çocuğu. Liseyi İstanbul’da Anadolu Lisesi'nde, üniversiteyi de Boğaziçi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden okuyor. Prof. Dr. Murat Sertel’den etkilenerek, ekonomiye yöneliyor. Wharton'da akademisyenlik yapıyor. Geçen yıl oğlu ile çıktığı Anadolu gezisinde, gelişmiş karayollarının ardındaki yoksulluk ve umutsuzluk ile yolu İYİ Parti ile kesişiyor. Kaynak: Cumhuriyet
Dolarda Düşüşün Nedeni Döviz Satışları Ama Kim? Şirketler mi Arka Kapı mı?
2018'den bu yana ekonomistlerin hesaplamalara doyamadığı bir döviz satışı söylemi mevcut. Hiç bir zaman tam anlamıyla kabul edilmeyen bu satışlar, bilanço ve piyasa okumayı bilenlerin veri hesaplamaları ile ortaya çıkarılmaya çalışıyor. Yakın dönemde 128 milyar ile başlayan tartışmalar kurların pik yapmasıyla 20 Aralık 2021'de alevlenirken, öncesi ve sonrasında da her daim gündem olmayı sürdürüyor. BDDK tarafından cuma günü açıklanan TL kredi-döviz pozisyonu ilişkisine dair karar ile kurlarda görülen düşüşün de döviz satışları ile oluştuğu gerçeği yine aynı soruyu gündeme getiriyor: Kim satıyor?
Enflasyon Nasıl Düşer? Özgür Demirtaş 'Eninde Sonunda Olacak' Derken, Bilge Yılmaz, 'Kendimiz Yaptık' Dedi
Ülke olarak ekonominin kitabını yeniden yazdığımız bir dönemde ya geçmişimizden hiç ders almadık yanlış bir şeyler yazıyoruz ya da gerçekten dünyanın hiç bilmediği şeyleri biz görüyoruz ve tarih de yazmayı bekliyoruz.İçinde bulunduğumuz ortam bize ilk seçeneği verirken, milyonlarca insan olarak ikinci seçeneğin gerçek olmasını umuyoruz. Ekonominin bilimsel tarafı belli kuralları olmasıdır ama bu maalesef bir fen bilimleri değildir. Sosyal bilimler olması değişkenleri artırabilir. Bu bağlamda biz ayda ayağımızı yere sağlam basarak, dünyada uçmaya mı çalışıyoruz? İkisi de mümkün ama yapılması gerekenler farklı. Kısaca önde gelen ekonomistlerin enflasyonu düşürme formülleri var bakmak isteyenler buyursun👇
Döviz Sorunları Büyüyor: Borç Krizinden Şirketlerin KKM Kazançlarına, Rezervlerden Resesyona
'Dünyada ne yanlış gidiyorsa bizde de o yanlış gidiyor' dedi bu sabah Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu. En azından bir şeylerin yanlış gittiğini kabullenerek yolumuza devam etmek de umut verirken, yurt içinde bu sorunları bir miktar daha fazla yaşadığımız gerçeğiyle Türkiye'yi neler bekliyor? Ekonomik krizde miyiz? Değilsek bizi nasıl bir kriz bekliyor şeklinde sorularla dünyanın borç krizinden Türkiye nerede? KKM uygulamasında işleyiş rayında mı gibi konulara bakalım istedik. Döviz likidite sorunu krize dönüşür mü? Türkiye borçlarını ödemekte zorlanır mı? Bakalım uzmanlar ne diyor?
Bakan Nebati'yle Prof. Dr. Bilge Yılmaz'ın 'IMF'den Borç Alma' ve Canlı Yayın Atışması Sürüyor
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası rezervleri neti, brütü, resmisi, gayriresmisi uzun zamandır büyük tartışmaların ortasında kalıyor. Çünkü bir ülkenin cüzdanı sayılan rezervler geçmiş yıllarda '128 milyar dolar nerede?' soruları ile gündeme gelerek tüm ülkenin gündemine yerleşmişti. Sonrasında 128 milyar dolar tam anlamıyla açıklanamayarak, yanına bir de 'arka kapı satışları' söylemleriyle ekonomistlerin ince hesapları eşliğinde netleştirilmeye çalışılan miktarlar eklenmeye devam etti. Ve bugün itibarıyla nurtopu gibi yeni bir tartışmamız daha oldu: 'IMF'den borç mu aldık?'
Bakan Nebati: 'Attığımız Adımların Tamamı Enflasyonla Mücadeleye Katkı Sağlıyor, Sağlamaya Devam Edecek'
Son günlerde yeniden kameraların önüne sıklıkla çıkan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati aynı performansı sosyal medyada da göstermeye başladı. Dün akşam ekonominin ana gündem olduğu Türkiye'de muhalefetten gelen açıklamalara Twitter üzerinden cevap veren Bakan, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun KKM çıkışını yanıtlarken, İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Prof. Dr. Bilge Yılmaz'la da polemiği ilgi çekti. Bugüne de Ümraniye'de STK temsilcileri, iş insanları, kanaat önderleriyle buluşma ve istişare toplantısında konuştu.
Geleceği Söylenen ve Gelmesi Planlanan Sıcak Para Girişi Ekonomiyi mi Siyaseti mi Isıtacak?
Geçen haftadan bu yana rezervlerde artış spekülatif tartışmalara yol açarken, TCMB'nin açıkladığı ödemeler dengesinde cari açıkla birlikte net hata noksan oranı da tartışmalara neden olmuştu. Dolar/TL'de 3 haftadır izlenen yatay seyir uzmanları tedirgin ederken, söylenti bazında kalarak yurt dışında geldiği iddia edilen dövizin de kaynağı halen araştırılıyor. Ekonomi uzmanları Atilla Yeşilada, Ceyhun Elgin, Alaattin Aktaş, Bilge Yılmaz ve Ankara kulislerinden Murat Yetkin, paranın kaynağını, girişinin etkilerini ve ekonominin durumunu irdeliyor.