Görüş Bildir
Haberler
Şubat'ta 21 Kadın Öldürüldü

Şubat'ta 21 Kadın Öldürüldü

ATKN
05.03.2015 - 12:52 Son Güncelleme: 05.03.2015 - 12:56
İçeriğin Devamı Aşağıda

Erkekler Şubat'ta 21 kadın, bir çocuk ve iki bebeği öldürdü. Faillerin yüzde 57'si kocalar, eski kocalar, sevgililer ve eski sevgililer oluşturdu.

Bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler Şubat ayında 21 kadın öldürdü, sekiz kadına tecavüz etti, yedi kadını fuhşa zorladı; 34 kadını yaraladı, 11 kadını taciz etti.

2015’in ilk iki ayında erkekler 47 kadın öldürdü; 15 kadına tecavüz etti; 31 kadına zorla fuhuş yaptırdı; 24 kadını taciz etti.

Cinayet

Şubat’ta erkekler 13 ilde 21 kadın, bir çocuk ve iki bebeği öldürdü. Öldürülen kadınlardan biri trans bir seks işçisiydi.

Bu cinayetlere ek olarak, üç kadının cesedi bulundu ancak faillerin kimliği ve cinayetin toplumsal cinsiyet temelli olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Ailesi tarafından eve kapatılan bir kadın intihar etti.

Diyarbakır’da ise bir kadın, evinin banyosunda kendi kendine düşük yapmaya çalışırken hayatını kaybetti.

Şubat’ta kadın cinayetlerinin yüzde 57,14’ü partnerler tarafından işlendi: Altı kadını kocaları, dördünü sevgilileri, birini dini nikahlı kocası, birini eski kocası öldürdü. İki kadını babaları, ikisini tecavüz girişiminde bulunan erkekler, birini kızının sevgilisi, birini müşterisi, birini nişanlısı, birini üvey oğlu öldürdü. Öldürülen bir kadının cinayet zanlısının kadınla ilişkisi (tanıdık ya da tanımadık bir erkek olduğu bilgisi) ise haberlerde yer almadı.

Kadınların yüzde 38’i bıçakla, yüzde 33’ü ateşli silahlarla, yüzde 14,29’u boğularak öldürüldü: Sekiz kadın bıçakla, dördü tabancayla, üçü tüfekle, üçü boğularak, ikisi boğazı kesilerek, biri arabayla ezilerek öldürüldü.

Öldürülen bir kadın, boşanma davasından sonra kocası tarafından tehdit edildiği için şikayetçi olmuş ve sığınmaevine yerleştirilmişti. Boşanma süreci tamamlandıktan sonra sığınmaevinden ayrılan kadın, eski kocası tarafından öldürüldü.

Bir kadın ise 'hayatımız hep tartışmayla geçecekse o zaman boşanalım' dediği için öldürüldü.

Kadın katillerinden ikisi cinayetin ardından intihar etti, biri intihara teşebbüs etti.

Şubat’ta kadın katillerinin yaşları 22 ila 64, öldürülen kadınların yaşı 21 ila 59 arasında değişti.

Kadın cinayetlerinin yaşandığı iller Adana, Ankara, Antalya, Denizli, Diyarbakır, İstanbul (3), İzmir (5), Kars, Kırıkkale, Kocaeli, Kütahya, Maraş (2), Mersin ve Muğla.

* Isparta’da bir kadın sistematik olarak fiziksel ve cinsel şiddet gördüğü dini nikahlı kocasını öldürdü ve teslim oldu.

Tecavüz

Şubat’ta medyaya 8 tecavüz/tecavüz girişimi vakası yansıdı.

Tecavüzcülerin üçü kadınların tanımadığı erkeklerdi. İki kadına arkadaşları, bir kız çocuğuna babası, bir kız çocuğuna ise sevgililik teklifini reddettiği bir erkek, bir kadına ise hakkında uzaklaştırma kararı olan eski sevgilisi tecavüz etti/tecavüz girişiminde bulundu.

Tecavüzlerin üçü kadınların alıkonulduğu araçlarda, ikisi alıkonuldukları evlerde, biri kadının evinde, biri okulda, biri ise sokakta yaşandı.

Tecavüzcülerin yaşları 19 ila 40; tecavüze uğrayan kadın ve kız çocuklarının yaşları 12 ila 69 arasında değişti.

Tecavüzlerin yaşandığı iller Adana, Antalya, Aydın, Eskişehir, Hatay, Kocaeli, Samsun ve Niğde.

Tecavüzlere vakasına ek olarak; 7 kadın ve kız çocuğu seks işçiliği yapması için zorlandı. Tehditle seks işçiliği yaptırılan kadınlardan biri T.C. vatandaşı değildi. İki kadın ise kocalarının tehditleriyle fuhşa zorlandı, kabul etmediklerinde şiddet gördüklerini söyledi.

Fuhşa zorlama vakalarının yaşandığı iller Bursa, Adana (4), Eskişehir ve Erzurum.

Şiddet – yaralama

Erkekler Şubat’ta 18 ilde 34 kadını yaraladı.

Şiddet vakalarının yüzde 82’sinde failler eski ve yeni partnerlerdi: 13 kadını kocaları, ikisini dini nikahlı kocaları, ikisini eski kocaları, yedisini sevgilileri, birini eski sevgilisi, üçünü nişanlısı, ikisini evine giren hırsızlar, birini ağabeyi, birini oğlu, birini bir tanıdığı/arkadaşı, birini ise bir minibüs şoförü yaraladı.

Kadınların yüzde 66’sı darp edilirken, şiddet vakalarının yüzde 34’ünde ölüme sebebiyet verebilecek nitelikteydi: Dokuz kadın bıçakla, biri tabancayla, ikisi tüfekle, biri yüksekten atılarak, biri copla dövülerek, biri kaynar suyla yakılarak, 19’u darp edilerek yaralandı. Bu 34 kadından dördü ise erkekler tarafından rızaları dışında alıkonuldu.

Kadınların yüzde 17,6’sı boşanmak istediği için şiddet gördü. Bu kadınlardan biri kürtaj olmak istiyordu, hamile kaldığı sevgilisi kadını yaraladı, annesini öldürdü.

Bir kadın ise koruma kararına rağmen bıçakla yaralandı.

* Bir erkek, “tavuk yemeği yemek istemediği” için karısını copla dövdü, karısını ve kızını iki gün boyunca eve kitledi.

* Bir erkek, daha önce tecavüz ettiği eski sevgilisini tüfek tehdidiyle rehin aldı. Kadın bu kişiyi daha önce şikayet etmişti ancak saldırgan tutuksuz yargılanıyordu.

* Tutuklu yargılanan bir erkek, adliyede eski karısına saldırıp tehdit etti. Bu erkek daha önce bir kez cezaevinden kaçmış, bir kere de izinli çıkmış ve her ikisinde de eski karısını ağır yaralamıştı.

* Şiddet gören kız kardeşlerinin nişanlısını döven iki erkek, polis ifadelerinde 'Biz kadına şiddete karşıyız, kadına uzanan elleri kırarız' dedi.

Şubat’ta saldırgan erkeklerin yaşları 23 ila 47, şiddet gören kadınların yaşları 19 ila 76 arasında değişti.

Erkek şiddetinin yaşandığı iller Adana (6), Aksaray, Antalya, Bolu, Bursa (3), Çankırı, Denizli, Erzurum (2), Eskişehir, Giresun, Hatay, İstanbul (3), İzmir (4), Kocaeli (2), Kütahya, Maraş, Mersin (2), Muğla ve Urfa.

İstanbul’da ise bir erkek, sosyal medyadan tanıştığı ve birliktelik teklifini reddeden 17 yaşında bir kadını kaçırdı.

Taciz

Şubat’ta medyaya 11 taciz vakası yansıdı.

Taciz vakalarından biri internette, biri telefon aracılığıyla gerçekleşti. Tacizlerden ikisi evde, biri işyerinde, biri okulda, dördü sokakta yaşandı. Bir taciz vakasıyla ilgili mekan ayrıntısı ise medyada yer almadı.

Tacizcilerin yüzde 54’ü tanıdık erkeklerdi: Bir kadını arkadaşları, birini hizmet aldığı bir kişi, birini komşusu, birini patronu, bir kız çocuğunu annesinin sevgilisi, altı kadını tanımadıkları erkekler taciz etti.

Taciz vakalarının yaşandığı iller Bilecik (2), Bursa, İstanbul (2), Konya, Kütahya, Samsun (2) ve Zonguldak.

Bölgelere göre

Şubat ayında 81 erkek şiddeti, cinayet, cinayete teşebbüs, taciz, cinsel şiddet, tecavüz ve yaralama vakası basına yansıdı.

Şiddet olaylarının yüzde 28,3’ü Akdeniz (23 vaka), yüzde 23,4’ü Marmara (19 vaka), yüzde 21’i Ege (17 vaka), yüzde 11’i İç Anadolu (9 vaka), yüzde 7,4’ü Karadeniz (6 vaka), yüzde 5’i Doğu Anadolu (4 vaka), yüzde 2,4’ü Güneydoğu Anadolu (2 vaka) bölgesinde yaşandı.

Bianet notu: Erkek şiddeti çetelesinde tüm kadın cinayetlerine değil, sadece erkek şiddeti sonucu hayatını kaybeden kadınlara yer veriliyor. Toplumsal cinsiyet temelli olmayan şiddet vakaları çeteleye alınmıyor.

Faili henüz belirlenememiş cinayetler ve şüpheli ölümlere ise çetelenin tam metninde yer verilse de, bu vakalar başlığa taşınan sayıya dahil edilmiyor. Ayrıca ağır ruhsal hastalıklara sahip bireylerin işlediği cinayetler de çeteleye dahil edilmiyor.

Tecavüz istatistikleri için toplanan veriler arasında çocuğun cinsel istismarı vakaları yer almıyor çünkü bu konu için bambaşka bir medya taraması gerekiyor. Rızaları dışında zorla seks işçiliği yaptırılan kadınları ise tecavüz kategorisinde değerlendiriliyor.

Erkek Şiddetinin 2 Aylık Grafik Özeti

Erkek Şiddetinin 2 Aylık Grafik Özeti

Ocak ve Şubat 2015'te erkekler 47 kadın öldürdü, 15 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti; 31 kadına zorla seks işçiliği yaptırdı; 70 kadını yaraladı. 

Bianet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın