Haziran Ayı Erkek Şiddeti Raporu: 21 Kadın Öldürüldü

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlenen haberlere göre, Haziran ayında erkekler tarafından öldürülen 21, yaralanan 25, seks işçiliğine zorlanan 18 kadın bulunuyor. Tecavüz edilen 9, taciz edilen 16 kadın ve kız çocuğu bulunurken, iki kadın avukat da tehdit edildi.

Bianet’ten Çiçek Tahaoğlu’nun yayınladığı çetelede, Haziran ayında gerçekleşen kadın cinayetleri, kadına şiddet ve yaralama, tecavüz, taciz ele alınıyor. Buna göre, Haziran ayında toplam 91 erkek şiddeti, cinayet, cinayete teşebbüs, taciz, cinsel şiddet, tecavüz ve yaralama vakası basına yansıdı. Erkek şiddeti vakalarının yüzde 43’ü Marmara, yüzde 14’ü Akdeniz, yüzde 13’ü Karadeniz, yüzde 12’si Ege, yüzde 7’si İç Anadolu, yüzde 5’i Doğu Anadolu, yüzde 5’i ise Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşandı. Raporda ortaya çıkan veriler şu şekilde:

Cinayet

Haziran’da 21 kadın ile yanlarındaki 6 çocuk ve 4 erkek öldürüldü.

* İki erkek karılarını uyurlarken bıçaklayarak öldürdü. Biri, cinayet sebebinin, karısının kendisine su getirmemesi olduğunu söyledi.

* Cinayetin ardından teslim olan kadın katillerinden biri, daha önce de karısını döverek öldürmüş ancak cezasız kalmıştı.

* Karısıyla birlikte karısının ailesinden dört kişiyi daha öldüren bir erkek, daha önce “Hepinizi vuracağım” demiş, aile şikayetçi olmuştu. Ancak hiçbir önlem alınmamıştı.

*Kadınların yüzde 38’ini kocaları, yüzde 14’ünü kızlarının partnerleri öldürdü: Yedi kadını resmi, birini dini nikahlı kocası; üçünü erkek akrabaları, birini damadı, birini eski damadı, birini kızının sevgilisi, ikisini eski kocası, birini eski sevgilisi, birini komşusu, birini oğlu, birini sevgilisi, birini tanımadığı erkekler öldürdü.

*Cinayetlerin yüzde 57’si ateşli silahlarla işlendi: Altı kadın tabancayla, altı kadın tüfekle, yediş bıçakla, ikisi boğularak öldürüldü.

*Kadın katillerinin yüzde 33’ü cinayetlerin ardından kolluk kuvvetlerine teslim oldu.

*Bir kadın boşanmak istediği için öldürüldü.

*Kadın katlinin yaşandığı iller Adana, Adıyaman, Ankara, Antalya (2), Antep, Balıkesir, Bolu, Bursa (2), Çorum, Hatay, Karaman (2), Kocaeli, Malatya (2), Manisa ve Muğla (3).

Tecavüz

* Kadınların yüzde 78’ine tanıdıkları erkekler tecavüz etti.

* Antalya’da jandarmanın ricasıyla kocasından şiddet gören ve koruma tedbir kararı çıkartan bir kadının evine kontrol için giden muhtar, kadına tecavüz etmeye çalıştı.

* Bir erkek, karısını seks işçiliği yapmaya zorladı.

*İki kadına sevgilileri, birine babası, birine eski sevgilisi ve arkadaşları,, birine işvereni, birine görevde olan bir kamu çalışanı, birine arkadaşı, ikisine ise tanımadıkları erkekler tecavüz etti.

*Tecavüzlerin yüzde 44’ü evde yaşandı: Dört kadın evde, biri işyerinde, biri sokakta, ikisi zorla götürüldükleri ormanlık alanlarda tecavüze uğradı. Bir tecavüz vakasının gerçekleştiği yer medyada yer almadı.

*Tecavüzler sonucu 14 erkek tutuklandı.

*Tecavüz olaylarının yaşandığı iller Ankara, Antalya, Balıkesir, Bolu, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Samsun ve Sinop.

*Adana (2), Bursa (14), Denizli’de (2), kadınları seks işçiliği yapmaya zorlayan erkeklerden de 20’si tutuklandı, 27’si denetimli serbestlik ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Şiddet – yaralama

*Haziran’da şiddet gören kadınların yüzde 12’si boşanmak ya da ayrılmak istedikleri için öldürücü aletlerle şiddete maruz kaldı ve ağır yaralandı.

* Bir erkek, kendisinden 20 kez farklı zamanlarda şikayetçi olan karısını bıçakla ağır yaraladı. Erkek, daha önce de uzaklaştırma kararına rağmen kadının evine giderek elektrik kablolarını kesmiş ancak savcılık hiçbir işlem yapmamıştı.

* Bir erkek, tartıştığı sevgilisinin kedisine işkence yaptı.

* Bir kadın, kocasının işkence yaptığı çocuğunu hastaneye götürmek istediği için darp edildi.

* Annesini zincirle darp eden bir erkek, daha önce de annesini bıçaklamış ve cezasız kalmıştı.

* Bir erkek, karısını ‘Kız Çocuklarının Zorla ve Erken Yaşta Evlendirilmesine Karşı Farkındalık Faaliyetleri’ kapsamında hazırlanan ankete katıldığı için darp etti.

* Ağır bir şekilde darp edilen başka bir kadın, daha önce kocası hakkında uzaklaştırma kararı çıkartmış, ardından sığınmaevine yerleşmiş ancak belediye başkanı tarafından kocasıyla ‘barıştırılarak’ evine gönderilmişti. Kadın artık sokakta yaşıyor.

*Kadınların yüzde 48’i kocalarından şiddet gördü: 11 kadını resmi nikahlı, birini dini nikahlı kocası; üçünü eski kocaları, ikisini oğulları, ikisini damatları, birini erkek bir akrabası, birini babası, birini çalıştığı belediyenin başkanı, birini komşusu, birini sevgilisi, birini tanımadığı bir erkek yaraladı.

*Kadınların yüzde 28’i ölüme sebebiyet verebilecek şekilde şiddete uğradı: Üç kadın bıçakla, biri keserle, biri tüfekle yaralandı. İkisi işkence gördü. Biri cisimle darp edildi, 16’sı darp edildi. Bir kadın ise kaçırıldı.

*Şiddet-yaralama vakalarının yüzde 12’si kadınların şikayetlerine ve çıkarılan uzaklaştırma kararlarına rağmen gerçekleşti.

*Haziran’da şiddet-yaralama vakalarının yaşandığı iller Adana (3), Adıyaman (2), Aksaray, Bingöl, Bolu, Çorum (2), Erzurum, İstanbul (5), İzmir (2), Karaman, Kocaeli (2), Maraş, Muğla (2) ve Van

Taciz

Haziran’da 16 kadın ve kız çocuğuna yönelik taciz olayları basına yansıdı. Bunlara ek olarak, iki kadın avukat, baktıkları erkek şiddeti davalarının zanlılarınca tehdit edildi.

* Tacizcilerin ikisi öğretmen, ikisi de polis memuruydu.

* Diyarbakır’da Çocuk Şube Müdürlüğü’nde çalışan bir polis, kendisine tacizde bulunan kamyon şoförünü şikayete gelen kız çocuğuna cinsel tacizde bulundu. Polis, görevine devam ediyor.

*Taciz vakalarının yüzde 28’i fiziksel taciz, yüzde 28’i ise teşhircilik şeklinde gerçekleşti: Yedi kadın fiziksel olarak, biri sözlü olarak tacize uğradı. Yedi kadın sokakta teşhircilere maruz kaldı. Bir kadın bir AVM tuvaletinde gizlice gözetlendi.

*Tacizcilerin yüzde 44’ü tanımadık erkeklerdi: Bir kadın evine giren hırsız, bir kız çocuğu bir polis memuru, biri polis olan komşusu, ikisi öğretmenleri, 11 kadın ve kız çocuğu ise tanımadığı erkeklerce taciz edildi.

*Taciz olaylarının yüzde 40’ı sokakta yaşandı: 10 kadın ve kız çocuğu sokakta, ikisi okulda, ikisi evde, biri AVM’de, biri karakolda tacize uğradı.

*Taciz vakalarının yaşandığı iller Adana, Balıkesir (3), Diyarbakır, Düzce, Edirne (6), Muğla, Ordu, Samsun ve Zonguldak.

*Avukatlara tehdit olayları ise Mersin ve Bursa’da yaşandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaAnkaraAntalyaBingölBursaCinsellikDiyarbakırErzurumHatayİstanbulİzmirKahramanmaraşMalatyaManisaMersinMuğlaÖğretmenPolisSakaryaSamsunTecavüzVandenetimli serbestlik
Görüş Bildir