Görüş Bildir

Türkiye'nin Farklı Şehirlerinde Geçen 18 İzlenesi Film

Haberler
> Türkiye'nin Farklı Şehirlerinde Geçen 18 İzlenesi Film

Geneli Yakın Geçmişte Çekilmiş Olan Türkiye'nin Farklı Şehirlerde Geçen 18 Türk Fimi

Malumunuz çoğu Türk filmine ev sahipliği yapan, hatta son yıllarda Hollywood'un da gözdesi olan şehrimiz İstanbul'u koymadığım bu listede, filmleri popülerlik,kamuoyunun beğenisi ve IMDB puanlarını baz alarak oluşturdum. Tabiki kendi beğenilerimi de kattım biraz işin içine. Filmlerin çoğu tek şehre bağlı kalarak çekilmese de önemli sahnelerinin çekildiği yerleri baz almaya çalıştım. Bazı filmler çekildiği yere göre,bazıları ise filmin içinde geçen şehre göre değerlendirildi. Eksikler,gözden kaçanlar elbet vardır ama bu filmler de izlenesi filmlerdir. :)

1. Çanakkale - Hokkabaz (2006)

1. Çanakkale - Hokkabaz (2006)

Son yıllarda Eyyvah Eyvah serisi ile mükemmel doğasını gördüğümüz Çanakkale için ben Hokkabaz filmini tercih ettim. 

Hokkabaz İskender (Cem Yılmaz) ve babasının (Mazhar Alanson), yardımcısı Maradona'yla (Tuna Orhan) karavanla çıktıkları turnede başlarına gelen trajikomik olayları anlatmaktadır. Film baba oğul ilişkisini,dostluğu,sevgiyi çok güzel anlatırken hüzünlendirip güldürebilmektedir de.

2. İzmir - Masumiyet (1997)

2. İzmir - Masumiyet (1997)

Zeki Demirkubuz'un insan ilişkilerini takıntı ve saplantılarla anlattığı mükemmel filmi. Haluk Bilginer,Güven Kıraç ve Derya Alabora'nın oynadığı filmin çoğu sahnesi İzmir'de geçmektedir. Bazı sahneleri vardır ki akıllardan çıkmaz,çıkamaz. 90'lı yılların en başarılı Türk filmlerinden kabul edilmektedir.

3. Sivas-Erzincan - Düğün Dernek (2013)

3. Sivas-Erzincan - Düğün Dernek (2013)

İşler Güçler ve Kardeş Payı dizileriyle inanılmaz bir genç seyirci kitlesi kazanan espri dehası Selçuk Aydemir'in en çok izlenen film rekoru da kırmış olduğu eğlenceli Anadolu filmi.

Düğün Dernek içinde hep Sivas geçmesine rağmen,  film Erzincan'da da çekilmiştir. İki şehre de haksızlık olmasın :)

4. Muğla - Entelköy Efeköy'e Karşı (2011)

4. Muğla - Entelköy Efeköy'e Karşı (2011)

İçinde günümüzdeki yaşantıya bolca -haklı- imalar bulunan film eğlenceli oluşunun yanı sıra bilinçlenme açısından da güzel bir örnektir. Film çok hoş bir Muğla köyünde geçmektedir.

5. Şanlıurfa - İki Dil Bir Bavul (2008)

5. Şanlıurfa - İki Dil Bir Bavul (2008)

Film Kürtçe'nin konuşulduğu Şanlıurfa'nın Demirci Köyü'ne atanan Emre öğretmenin 1 yıllık hikayesini içten bir şekilde anlatmaktadır. Bolca ödül kazanan bu filmin içinde saflığı,temizliği,samimiyeti bulabilirsiniz.

(Şanlıurfa deyince akla Türk sinemasının dönüm noktası olan film Eşkıya geliyor elbet. Ancak Filmin tamamını düşünerek daha az bilinen bir film tercih ettim.)

6. Samsun - Vavien (2009)

6. Samsun - Vavien (2009)

Benim sadece bu film için değil genelde de çok beğendiğim ikili olan Engin Günaydın ve Binnur Kaya'nın başrollerini paylaştığı film. Dramatik, karmaşık ve yer yer eğlenceli bir film.

7. Van - Vizontele (2001)

7. Van - Vizontele (2001)

'Zeki Müren de bizi görecek mi?' desem yeterli sanırım. Bir Demet Tiyatro'nun oyuncu kadrosuyla alt yapısı şekillenmiş, 2001'de seyirci rekoru da kırmış içten film.

8. Sinop - Pardon (2005)

8. Sinop - Pardon (2005)

Devletin suçsuz insanlara karşı cezai yaptırım sonucu sadece 'Pardon' diyebilmesini anlatmaktadır. Ferhan Şensoy ve Rasim Öztekin'in oynadığı bu hukuk ve devlet düzenini sorgulayıcı film Sinop Cezaevi'nde geçmektedir.

9. Hatay - Kibar Feyzo (1978)

9. Hatay - Kibar Feyzo (1978)

Duayen kelimesinin anlam bulduğu Atıf Yılmaz filmi. Oyuncu kadrosunu saymakla bitiremeyeceğimiz bir film. Herkesin bildiği,TV'de her çıktığında bir kez daha izleyebildiği bu efsane film günümüzde savaşla adını duyduğumuz Hatay Reyhanlı'nın Harran Köyü'nde çekilmiş.

10. Mardin - Hükümet Kadın (2013)

10. Mardin - Hükümet Kadın (2013)

Ülkemizde gezilmesi görülmesi gereken şehirler arasında tarihiyle mimarisiyle en başta gelen, güneydoğu temalı her dizinin vazgeçilmez durağı olan Mardin'de geçen bu film soyadını da şehrin bir ilçesinden Sermiyan Midyat'ın yazıp yönettiği ve başrolünde oynadığı filmdir. 2.'si de çekilmiştir. Eğlencelidir.

11. Afyon - A.R.O.G (2008)

11. Afyon - A.R.O.G (2008)

Her hareketiyle olay yaratan Cem Yılmaz filmi. Film gişe başarısının yanı sıra, Afyon'da kurulan devasa AROG köyleriyle adından söz ettirmiştir.

12. Kütahya - Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak (2004)

12. Kütahya - Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak (2004)

2001'de çekimi bitmesine rağmen 3 yıl sonra gösterime girebilen mütevazi kadrosuyla bol ödül alan, hüzünlü bir film.

13. Antalya - Nefes Vatan Sağolsun (2009)

13. Antalya - Nefes Vatan Sağolsun (2009)

Antalya deyince insanın aklına deniz,kum,güneş ve tatil gelir. Bu filmde ise askeri,dağlık bir Antalya görmekteyiz. Levent Semerci önemli film festivallerinde bu filmiyle en iyi yönetmen ödülleri kazanmıştır.

14. Nevşehir - Kış Uykusu (2014)

14. Nevşehir - Kış Uykusu (2014)

Cannes film festivalinde Altın Palmiye alma başarı gösteren Nuri Bilge Ceylan filmi. Çekimlerin 2 aylık kısmı Kapadokya'da geçmiştir. Filmi izlemek için 3 saatten fazla zaman ayırmanız gerekmekte olduğunu not düşelim.

15. Zonguldak - Kelebeğin Rüyası (2013)

15. Zonguldak - Kelebeğin Rüyası (2013)

Film, Eylül 2013'te 86.Akademi Ödülleri'nde En İyi Yabancı Film dalında Oscar aday adayı olarak seçilmiştir.

16. Erzurum - Salkım Hanım'ın Taneleri (1999)

16. Erzurum - Salkım Hanım'ın Taneleri (1999)

Sayısız ödüle sahip bu film, oyuncu kadrosuyla da göz doldurmakta. Varlık Vergisi ve Aşkale toplama kampını konu alması ve konuyu Türkiye gündemine taşıması nedeniyle, o dönem yoğun şekilde tartışılmıştır.

17. Bursa - Hacivat ve Karagöz Neden Öldürüldü (2005)

17. Bursa - Hacivat ve Karagöz Neden Öldürüldü (2005)

Gölge oyunu deyince akla gelen ikilinin Ezel Akay tarafından yorumlanışı. Sırf Haluk Bilginer ve Beyazıt Öztürk için bile izlenilebilir ama tarih açısından da güzel bir filmdir. Ancak gişede beklenen başarıyı sağlayamamıştır.

18. Ankara - Duvar (1983)

18. Ankara - Duvar (1983)

Listede olmazsa olmaz yönetmen Çirkin Kral Yılmaz Güney'in son filmi. Çekimleri Fransa'da yapılmıştır. Ankara Merkez Kapalı Cezaevi'nde çocuklar koğuşunda yaşanılanlar ve sonucunda çıkan isyan anlatılmaktadır. Tuncel Kurtiz yine Tuncel Kurtiz'dir...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
73
16
9
8
7
7
4
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
gkhns

Vavien Samsunda değil Tokat Erbaa'da çekilmiştir.

Erol Çelikören

Aynen, bu yorumu yapıcaktım ben de

Grotesk

Hangisi izlenmez diye soran varsa ''Düğün Dernek'' zaman kaybı

gezgin2709

he he hadi siktir git şimdi

BEŞİKTAŞLI ABİ

behzat ç. ANKARA