Görüş Bildir
Haberler
Meclis Aç-Kapa Yaptı

Meclis Aç-Kapa Yaptı

FreiGeist
01.10.2015 - 09:18 Son Güncelleme: 01.10.2015 - 20:04

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün açılan TBMM'de açılış konuşması yaptı. HDP'li vekilller Erdoğan'ın kürsüye çıkarak konuşma yapacağı sırada Genel Kurul'u terketti. Tatil kararı alınan Meclis, 1 Kasım’da seçilen milletvekillerinin yemin töreninin düzenleneceği tarihe kadar kapalı kalacak. Bu aynı zamanda 7 Haziran’da göreve başlayan 25’inci dönem milletvekilleri için son toplantı olacak. 

7 Haziran’da yapılan genel seçimde oluşan 25. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi bugün üçüncü ve son kez toplandı.

Kılıçdaroğlu, Fransa’da olduğu için katılmadı. Bahçeli seçim çalışmaları nedeniyle katılmazken, Demirtaş ve HDP'li vekiller Erdoğan'ın konuşması sırasında Genel Kurul'da yer almadı.

Erdoğan'ın Genel Kurul'a girişi sırasında ayağa kalkmayan HDP'li milletvekilleri Cumhurbaşkanı'nın konuşmaya başlamasıyla da salonu terk etti.

Erdoğan'dan HDP'ye: 'Kürt kardeşlerimi onlar temsil etmiyor'

Erdoğan'dan HDP'ye: 'Kürt kardeşlerimi onlar temsil etmiyor'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 25. Dönem 2. Yasama Yılı açılış konuşmasında şunları söyledi:

23 Nisan 1920’de Türkiye’nin ilk meclisini oluşturan o ilk meclisten, şu andaki meclisi oluşturan tüm milletvekillerine kadar herkese teşekkür ediyorum.  Gazilerimizden hayatını kaybedenlere rahmet, hayatta kalanlara sağlık diliyorum.

Ali Şükrü Bey’i, Hasan Polatkan’ı ve Meclis üyesiyken katledilmiş tüm vekilleri rahmetle yad ediyor ve mekanları cennet olsun diyorum.

7 Haziran seçimleri, hiçbir partinin tek başına iktidar olamadığı bir sonuçla sonuçlanmıştır. Yaşadığımız süreç, demokrasi tarihimizde ilk kez gerçekleşen bir süreçtir. Bir hükümet kurulmamış olmasına rağmen, anayasamızın gereklerini yerine getirmek adına hareket etmişizdir. 

'Milletimizin gücü her türlü güçlüğü aşacak güçtedir'

Kimse siyasi alanda çıkarılan boşluğun faturasını cumhurbaşkanlığı dahil olmak üzere başka yerlere mal ederek sorumluluktan kaçamaz. Milletimizin gücü her türlü güçlüğü aşacak güçtedir. Terörün çirkin yüzünün sandıklarına yansımasını engellemek için tüm siyasi partilerin sorumluluklarının farkında olacaklarını umut ediyorum.

Milletimizin bütünlüğünün, bayrağımızın ve milli marşımızın hepimizin temel görevi olduğunu belirtmek isterim. Türkiye’nin istiklalinin ve istikbalinin tek görev olduğu yerde, sorumluluklarımızı yerine getirmemiz gerekmektedir. Milletin dışında güç odaklarına, özellikle de terör örgütlerine ve paralel yapılarına sırtlarını dayayanlar, hukuk karşısında hesap vermekten kaçamayacaktır.

'Türkiye ekonomide de 2023 hedeflerine ulaşacak ve dünyanın parlayan yıldızı olacak'

13 yıl boyunca gerçekleştiren ciddi reformlar ekonomide ciddi belirsizlikler yaşanmasını engelledi. Bugün Avrupa'da ve içinde bulunduğumuz bölgede küresel ekonominin sıkıntılarını en az hissedenlerden biriyiz. 1 Kasım sonrası kurulacak güçlü ekonomik, ekonomik gelişmenin de mimarı olacaktır. Finans sektörünün reel sektörü zor durumda bırakacak şekilde hareket etmesini asla kabul etmeyiz. 

Tüm saldırılara rağmen, Türkiye ekonomide de 2023 hedeflerine ulaşacak ve dünyanın parlayan yıldızı olacaktır. Sayın başkan ve milletvekillerim, geçen yıldan bu yana geçen sürede ülkemiz açısından kritik gelişmeleri hep birlikte yaşadık.

'Tüm mazlumlara ve mağdurlara sahip çıkıyoruz'

Kökenin, mezhebine bakmadan tüm mazlumlara ve mağdurlara sahip çıkıyoruz. Bugüne kadar gelenler için 7,5 milyar dolar harcardık. Türkiye 2 yıla aşkın sürede 4 milyona yakın Suriyeli kardeşine sahip çıkarak, bir insanlık dersi vermiştir.

'Adı ne olursa olsun, terör örgütlerinin kurulmasına izin vermeyeceğiz'

4 yıldır görmezden gelinen, birkaç ülkenin sırtına yüklenen bu ağır sorunla artık Avrupa devletleri de dahil olmaya başladı. Sorunun kaynağına inerek, önce katliamlara dur deyip, buna göre politikalar geliştirmek zorundayız. Suriye halkı kendini katleden rejim ile terör örgütleri arasında seçim yapmaya zorlanamaz. Adı ne olursa olsun, terör örgütlerinin kurulmasına izin vermeyeceğiz. Bölgemizdeki sorunlara çözüm bulunması için mücadele ederek, AB üyeliği konusundaki kararlılığımız da devam etmektedir.

Buna rağmen bazı üye ülkelerce önümüze çıkarılan engeller nedeniyle, müzakere sürecimizde kayda değer bir ilerleme sağlayamadık. Ukrayna ve bölgede yaşanan olaylar, Türkiye ile AB ilişkisinin önemini bir kere daha ortaya koymuştur. Resmi kalkınma yardımlarımızı 2014 yılında 4,5 milyar dolar seviyesine çıkararak bu alanda dünyada dördüncü sıraya çıkardık. Gelecek sene bu konuda daha büyük bir adım atarak dünya insani zirvesine ev sahipliği yapacağız. Gelişmekte olan ülkelerde büyümenin yavaşladığı, finansal piyasalardaki hareketliliğin tüm ekonomileri etkilediği bir dönemde, Türkiye 1 Aralık 2014 itibariyle G20 başkanlığını devraldık. İnşallah tüm bu başarıyı Kasım ayında Antalya’da düzenlenecek zirve destekleyeceğiz.

HDP'ye: 'Kürt kardeşlerimi onlar temsil etmiyor'

95 yıllık süreçte kimi dönemlerde farklı etnik kökenlere baskı yapıldığı bir gerçektir. Bu bağlamda farklı kesimlere haksızlıklar yapılmıştır. Bu haksızlıkları inkar etmediğimiz, bu haksızlıkları yüksek sesle dile getirdiğimiz kayıtlarda mevcuttur. Tüm siyasi hayatımda olduğu gibi bugün de hiçbir rütbenin peşinde değilim. Milletim beni bu rütbelerin en büyüğüne, cumhurbaşkanlığına layık gördü. Ben büyük Türkiye, Yeni Türkiye, 78 milyonun bir ve kardeş olduğu bir Türkiye için çalışıyorum. 

Kürt kardeşlerim de burada… Kürt kardeşlerim var ama siz bilmiyorsunuz, bilmediğiniz bir şey var, Kürt kardeşlerimi onlar temsil etmiyor. Kürt meselesi ile terör aynı şeyler değildir.  Bizleri birbirimize düşman etme durumu her ikimize de zarar veriyor.

'Kürt ayrıdır, terörist ayrıdır'

Kürt ayrıdır, terörist ayrıdır. Mücadelemiz bir etnik kökenle değil, terörledir, teröristledir.  Terörden en çok zararı gören de yine Kürt kardeşlerimizdir. Cansız çocuk bedenleri üzerinden alçakça bir algı operasyonu yürüten bir zihniyetin Kürt kardeşlerimle hiçbir ilgisi olamaz.

Dağ taş demeden her alanda operasyonlar her alanda devam edecektir. Çözüm süreci 78 milyonun kardeşliğin tesis etme yolunda son bir denemeydi. Bu alanda silahların bırakılması gerekiyordu ama Terör örgütü silah bırakmadı, saldırılarına devam etti. Türkiye cumhuriyeti terör örgütü hangi dilde konuşuyorsa o dilde konuşmaya devam edecektir.

'Terörü ve terör örgütünü destekleyen ülkelere sesleniyorum'

Buradan terörü ve terör örgütlerine destek veren ülkelere de sesleniyorum. Ne yaptığınızı çok iyi biliyoruz. Bu sizin de elinizi yakacaktır. DAİŞ, PKK, DHKP-C vesaire, adı ne olursa olsun sırf Türkiye’ye zarar veriyor diye terör örgütünü destekleyenler bilsinler, bu namlular ona dönecektir.

'Rahatsız mı oldun?'

Bu sırada MHP sıralarından sesler yükseldi. 'Rahatsız mı oldun' diye MHP tarafına yanıt veren Erdoğan, şöyle devam etti: 

Siz bu kürsülerin acemisisiniz. Nerede hitap edilir öğreneceksiniz. Sayın Başkan, değerli milletvekilleri, teröristle mücadele, evet önemlidir ama yeterli değildir. Asıl olan terörle mücadeledir, bataklığı kurutmaktır” diye konuştu.

Biz akan kanı tümüyle durdurmak için çalışırken birilerinin kanı akıtmak için el ovuşturduğuna da şahit olduk. Biz bu toprakları kendimize vatan yapmak için bin yıldır mücadele ediyoruz. Eğer bu coğrafyada yaşamaya devam edeceksek…

'Biz o bölgeye çok gittik'

(Muhalefet sıralarından tepki gelmesi üzerine) Biz o bölgeye çok gittik, siz kaç kere gittiniz onu söyleyin, o bölgelerde teşkilat bile kuramadınız, kuramıyorsunuz. Ben cumhurbaşkanı olarak gitmediğim il yok gitmeye de devam edeceğim.

Burada terörle mücadelede görev alan tüm kamu personelini de tebrik ediyorum. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Amacımız bu mücadeleyi mutlaka başarıya ulaştırarak şehitlerimizin tek bir damla kanının boşa gitmemesini sağlamaktır. Bunun için diğer tüm farklılıklarımızı bir kenara bırakarak, terör karşısında işbirliği içinde olmalıyız.

Biz tek millet , tek bayrak, tek vatan, tek devlet diyoruz. Türkiye’nin geleceğini işte bu 4 sütün üzerinde inşa etmemiz gerekiyor. Bugün geriye doğru baktığımızda, nasıl heba edilen kaynakları hayıflanarak hatırlıyorsak, bizden sonraki nesillerin aynı şeyi yapmasına izin vermeyelim. 25. dönem meclisinde bu imkanı yakalayamadık, 1 Kasım seçimlerinden sonraki meclisin görevini yerine getireceğine inanıyorum. 1 Kasım seçimlerinin tüm milletvekillerimiz, milletvekili adaylarımız için hayırlı olmasını temenni ediyorum.

İki bakan yemin etti

İki bakan yemin etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından sonra Avrupa Birliği Bakanı Hatice Beril Dedeoğlu ve Kalkınma Bakanı Mustafa Cüneyd Düzyol yemin etti. 

Geçici Bakanlar Kurulu'nda görev alan Avrupa Birliği Bakanı Ali Haydar Konca ile Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan 22 Eylül'de istifa etmişti. Seçim hükümetinden istifa eden Al Haydar Konca'nın yerine Galatasaray Üniversitesi Öğretim üyesi Beril Dedeoğlu, Kalkınma Bakanlığı'ndan istifa eden Müslüm Doğan'ın yerine ise Müsteşar Cüneyd Düzyol atanmıştı.

Resepsiyon yok

Milletvekillerine gönderilen TBMM 25. Dönem 2. Yasama Yılı Açılış davetiyelerinde resepsiyon programına yer verilmedi. Meclis yetkilileri, yaşanan terör saldırıları nedeniyle bu yıl resepsiyon yapılmayacağını belirtti. 

Meclis yaklaşık 6 aydır tatilde

7 Haziran'daki milletvekili seçimleri nedeniyle 4 Nisan 2015'te tatile çıkan TBMM, 7 Haziran seçimleri sonrasında sadece 8 gün toplanabildi. 

Bu süre zarfında milletvekili yemini, başkanlık divanı oluşumu, Lübnan ve Suriye-Irak tezkereleri ile RTÜK'e üye seçimini yapan Meclis, yaklaşık 6 aydır tatilde. 

Bugün anayasal zorunluluk nedeniyle açılıp 1 Kasım seçimleri için yeniden tatile giren Meclis, 1 Kasım seçimlerinde seçilen vekillerin yemin töreniyle Kasım ayında tekrar açılacak.

TBMM Genel Kurul'unun son toplantısında milletvekilleri kavga etmişti. Fotoğraf: Zahidin Köşüş / Al Jazeera Türk

En kısa süre görev yapan vekiller ülke tarihine geçecek

Bu süreçte bazı milletvekilleri de en kısa süre görev yapan vekiller olarak ülke tarihine geçecek. Meclis’teki 4 siyasi parti de 7 Haziran’da milletvekili seçilen bazı isimleri 1 Kasım için hazırlanan listelerde yeniden aday göstermedi.

Bu isimler vekillere tanınan 2 yıllık görev süresini doldurma şartıyla emeklilik hakkından da yararlanamadılar. Genel Kurul’da sadece 25-26 saat görev yapan yeni vekiller Meclis internet sitesinde özgeçmişleri bile yazılamadan milletvekilliğini kaybetmiş olacaklar. Bu milletvekilleri geride kalan dönemde 55 bin liraya yakın milletvekili maaşı aldılar.

Kaynaklar: İHA ve Al Jazeera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0