Görüş Bildir

Özel Üniversiteler Haberleri

Özel Üniversiteler ile ilgili tüm haberler, içerikler, galeriler, testler ve videolar Onedio’da. Özel Üniversiteler ile ilgili son dakika haberleri ve gelişmelerini, yeni içerikleri de bu sayfa üzerinden takip edebilirsiniz.

Popüler İçerikler

"Öğrenciye Bursu Yasaklıyoruz Ama Makam Aracı Alıyoruz, Bu Düpedüz Daltonizm"
Prof. Murat Tuncer, üniversite bütçelerinden burs verilememesini eleştirdiHacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Murat Tuncer, “Öğrenciye burs veremiyoruz ama lüks makam aracı alabiliyoruz. Burs verebilsek başarı çok yükselir” dedi. Tuncer, “Öğrenciye bursu yasaklarken milyonluk makam araçları alınmasını serbest bırakan düzenleme son derece yanlış, düpedüz daltonizm” ifadelerini kullandı.Üniversite yemekhanesini öğrencilere açınca akademisyenlerin eleştirilerine hedef olan Hacettepe üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, üniversite özel bütçelerinin öğrenciye burs olarak verilmesini engelleyen düzenlemeye tepki gösterdi.Gamze Kolcu ’nun Hürriyet’teki haberine göre, Tuncer, şunları söyledi:“Üniversite olarak özel bütçemizden öğrencilerimize burs veremiyoruz, ancak 700-800 bin liralık lüks makam aracı alabiliyoruz. Bütçeyi öğrencinin lehine dönüştüremezken, kişisel harcamalar yapabiliyoruz. Yıllık 1-2 milyon lirayı öğrencilerin kullanımına açamıyorum. Öğrenciye bursu yasaklarken milyonluk makam araçları alınmasını serbest bırakan düzenleme son derece yanlış, düpedüz daltonizm (renkkörlüğü). Ankara’da 200 bin üniversite öğrencisi var ve ben bu öğrencilerin yarısının bursa ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Bizim 43 bin öğrencimizin 10 bini maddi yardım için talepte bulunuyor, ancak biz sadece 2 bin öğrencimize destek olabiliyoruz. Özel bütçemizden burs verebiliyor olsak, maddi imkânları iyileşen öğrenci sayıları çok daha yukarılara çıkar. Devlet üniversitelerinin en ciddi problemlerinden biri de ödeneklerin yetersizliği.”“Devletin katkı paylarını artırması gerekiyor. Bizim üniversite olarak yıllık giderimiz 30 milyon liraya yakın. Yılda yaklaşık 5 milyon lira zararla çalışıyoruz. Ödenekler artırılmazsa eğer devlet üniversiteleri dönmez, batmaz, ama ciddi sıkıntıya girer. Maddi imkânsızlıklar ise direkt öğrencilere yansır. Devlet üniversitesi kısıtlı imkânlarına rağmen en üst düzeyde biliminsanı yetiştiriyor, özel üniversiteler ile vakıf üniversiteleri ise daha fazla maaş vererek o kişileri kendi kadrosuna dahil ediyor.”Rektör Prof. Dr. Tuncer, vakıf üniversitelerine tanınan ayrıcalıklara da şöyle tepki gösterdi:“Türkiye’de vakıf üniversiteleri şirket üniversiteleridir ve vergi ödemeleri lazım. Onlardan toplanan ve ortak bir havuzda biriken paralar ise devlet üniversitelerine aktarılmalı. Devlet üniversiteleri olarak madalya istemiyoruz ancak, adaletli bir sıralama, değerlendirme yapılsın istiyoruz.”T24
Başkanlık Sistemi Hükümet Programında
Başbakan Davutoğlu, 64. Hükümet programını açıkladı. Programda başkanlık sistemi için 'Türkiye’nin siyasal tecrübesine ve gelecek vizyonuna daha uygun olduğuna inanıyoruz' deniliyor ancak, 'yasama ve yürütmenin etkin olduğu, denge ve kontrol mekanizmalarının öngörüldüğü bir sistem' vurgusu yapılıyor.
Özel Üniversite Ücretleri ve Bursları Hakkında Bilgiler
İlk olarak üniversite adaylarının sınavlarına çalışmaları sonrasında ise tercihlerini iyi yapmaları gerekmektedir. Tercihlerinizi doğru yapmak, geleceğiniz açısından çok önemli olduğu gibi, sevdiğiniz bir mesleği yapmanızı sağlayacaktır. Ülkemizde üniversite sayısı çok olmakla birlikte, sınava giren adayların da çok olmasından dolayı, iyi bir puan almanız gerekmektedir. İyi bir puan almanız durumunda, özel üniversitelerde burslu olarak eğitim görebilirsiniz. Burslu olarak iyi bir üniversitede eğitim almak, kariyerinize çok ciddi anlamda yön vermenizi sağlayacaktır. Alacağınız burs sizin başarınızın bir minaresi olacağı için, doğru üniversitelerde, iyi akademisyenler sayesinde, uluslararası düzeyde eğitim almak, mezun olunca iş bulmanızı kolaylaştırmanın yanında, henüz okurken de çeşitli kurumlardan burs almanızı sağlar. İstanbul'daki özel üniversiteler bunun bilincinde oldukları için, kontenjanlarında burslu öğrencilere yer ayırmakta ve öğrencilerini en iyi şekilde eğiterek, üniversitenin başarısını tescillemektedir.
2020-2021 Öğrenim Yılında Üniversite Öğrencileri İçin Burs Veren Kurumlar ve Gerekli Şartlar
Yeni öğretim yılı başlıyor. Her yıl bazı kurumlar ve iş insanları, bazı şartlar doğrultusunda öğrencilere burs imkanı sağlıyor. İşte 2020-2021 yılında burs alabileceğiniz kurumların listesi;NOT: Bazı kurumların burs başvuruları henüz açılmadı, bazılarının kontenjanı ise dolmak üzere. Burs miktarları da her yıl kurumlar tarafından belirlenip duyurulur.
2022- 2023 Özel Üniversite Ücretleri Ne Kadar? İşte Vakıf Üniversitelerindeki Bölümlerin Ücretleri...
2022 yılının YKS sonuçları açıklandıktan sonra, milyonlarca öğrenci tercih yapmak için üniversitelerin bölüm puanlarını araştırmaya başladı. Pek çok kişi devlet üniversitelerinin yanında vakıf üniversiteleri adı altında eğitim veren özel okulları da tercih ediyor. Türkiye'nin birçok yerinde hemen her programda eğitim veren özel üniversiteler bulunuyor. Peki 2022- 2023 eğitim döneminin vakıf üniversite ücretleri ne kadar? İşte özel üniversite bölümlerinin ücretleri...