Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Özel Üniversite Ücretleri ve Bursları Hakkında Bilgiler

0PAYLAŞIM

İlk olarak üniversite adaylarının sınavlarına çalışmaları sonrasında ise tercihlerini iyi yapmaları gerekmektedir. Tercihlerinizi doğru yapmak, geleceğiniz açısından çok önemli olduğu gibi, sevdiğiniz bir mesleği yapmanızı sağlayacaktır. Ülkemizde üniversite sayısı çok olmakla birlikte, sınava giren adayların da çok olmasından dolayı, iyi bir puan almanız gerekmektedir. İyi bir puan almanız durumunda, özel üniversitelerde burslu olarak eğitim görebilirsiniz. Burslu olarak iyi bir üniversitede eğitim almak, kariyerinize çok ciddi anlamda yön vermenizi sağlayacaktır. Alacağınız burs sizin başarınızın bir minaresi olacağı için, doğru üniversitelerde, iyi akademisyenler sayesinde, uluslararası düzeyde eğitim almak, mezun olunca iş bulmanızı kolaylaştırmanın yanında, henüz okurken de çeşitli kurumlardan burs almanızı sağlar. İstanbul'daki özel üniversiteler bunun bilincinde oldukları için, kontenjanlarında burslu öğrencilere yer ayırmakta ve öğrencilerini en iyi şekilde eğiterek, üniversitenin başarısını tescillemektedir.

İyi bir puan almak, iyi bir bölüme ya da üniversiteye yerleşeceğiniz anlamına gelmez.

Üniversite tercihinizi yaparken, bölümlerin taban puanları üzerinden tercih yapmanız gerekmektedir. Doğru tercih yapmak sizin üniversiteye kabul edilmenizi sağlar. İşte bu tercihlerinizi yaparken, özellikle İstanbul'da okumak istiyorsanız eğer, özel üniversite burslar ve ücretler hakkında bilginizin de olması gerekmektedir. Bu bilgi sayesinde, daha iyi seçim yapacak ve yaptığınız bu seçim doğrultusunda üniversiteye kabul edileceksiniz.

Burs Alarak Üniversite Okumak

İstanbul Gelişim Üniversitesi, burs olanakları sağlayan eğitim kurumları arasında yer almaktadır. Üstelik bölümlerin büyük kısmının akredite edilmiş olması, uluslararası eğitim almanıza imkân sunmaktadır. Türkiye'de akredite sayısı ile en fazla bölümü akredite edilmiş olan üniversitenin, öğrencileri ile bir bütün olarak eğitim almalarına olanak sunması, bizim üniversiteyi incelememize neden olmuştur. Derslerin yanı sıra, öğrencilerin ortak projeler yürütmelerini de sağladıkları için, eğitim görenler takım çalışmasına yatkın olarak, sorunları bertaraf etmeyip, çözüme yönelmektedir. Burslarını incelediğimiz zaman %100 burs, %75 burs %50 ve %25 burs veren üniversitenin, kesintisiz burs imkânı da bulunmakta. ÖSYM'den burs kazanamayanlar için, İstanbul Gelişim Üniversitesi tercih bursu sağlamakta. Bu sayede üniversite kayıt sırasında burs alarak, eğitiminize başlıyorsunuz.

Dikey geçiş sınavı ile önlisans eğitimini lisans seviyesine yükselten öğrencileri için de burs sağlıyor olmasından dolayı, farklı bir üniversitede olup, dikey geçiş yaparak, şartları yerine getirmeniz durumunda eğitim alabileceksiniz.

ABET, AQAS, AHPGS ve PEARSON kurumları tarafından akredite edilen üniversitenin, internet sitesinden hangi bölümlerin, hangi kurumlarca akredite edildiklerini görebilirsiniz. Gene taban puanları ve burslu öğrenci kontenjanlarını da inceleyerek, tercihinizi yapabilirsiniz.

Üniversite Eğitimi İçin Bursun Önemi

Yukarıda da yazdığımız gibi, sizin burs alarak üniversite okumanız, sizin başarınızı perçinleyen en önemli etken olacaktır. Bu nedenle almış olduğunuz puana göre, üniversitelerin bölümlerinin taban puanları üzerine detaylı inceleme yaparak, burs olanaklarından yararlanıp, başvurunuzu buna göre yapabilirsiniz. İstanbul'daki özel üniversiteler içerisinde birçok farklı eğitimler sunan üniversiteler bulunmaktadır. Sosyal bilimler, sağlık bilimleri, fen bilimleri gibi ana bölümlerin yanı sıra, mühendislik ve mimarlık fakülteleri de bulunmaktadır. İstanbul Gelişim Üniversitesi ana bölümlerin yanında mühendislik eğitimi alacak öğrencilerin de kesintisiz, %75 burslu, %50 burslu ve %25 burslu olarak kabul etmektedir.

YKS sonuçlarının açıklanması ile birlikte, üniversiteler taban puanı ve başarı sıralamasını da açıklamaktadır.

Bunları inceleyerek istediğiniz bölümlerin fiyatlarını ve burslarını da görebilirsiniz. Özel üniversite burslar ve ücretler konusunda, özellikle burslu okumak isteyenlere büyük fırsatlar sunmaktadır. Üstelik iyi bir eğitimi burslu okumanız, geleceğiniz için iyi bir etkendir.

Üniversite Tercihi Nasıl Yapılır?

Sadece köklü üniversiteleri tercih etmek, iyi bir eğitim alacağınız anlamına gelmez. Her şeyden önce, istediğiniz bölümü bilmeniz gerekmektedir. Bu bölümün her üniversitede iyi olacağını göstermez. Akademik kadronun iyi olması, bölümün akredite edilmesi, uluslararası düzeyde eğitim vermesi, bölümü seçmenizin ana nedeni olmalıdır. Tabii ki İstanbul'da eğitim görmek, hem üniversite okumanızı, hemde sosyal olarak insan ilişkilerinde başarılı olmanızı sağlar.

Taban puanları üniversiteler arasında değişiklik göstereceği gibi, özel üniversite burslar ve ücretler de değişiklik gösterecektir. Üniversitenin sağladığı eğitimler ve başarı durumuna göre daha fazla tercih alması kaçınılmaz olacaktır. Sınavda başarılı olan öğrenciler, burslu ya da ücretli olarak özel üniversitelerde öğrenim görmek istediğinde, üniversitenin isminden önce, bölümün ne kadar iyi olduğunu bilmeleri gerekmektedir. Bu da dolaylı olarak iyi bir eğitim ve doğru bir kariyere sahip olmanızı sağlar.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir