Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Devrim mi Fiyasko mu? Japonya'da Kadın Üniversiteleri Neden Kuruldu, Ne Kadar Başarılılar?

510PAYLAŞIM

Bugüne dek teknolojisiyle ve ilginç gelenekleriyle sık sık andığımız Japonya'yı artık bir de eğitimiyle anıyoruz ama bu sefer durum ilginç. Gündemdeki 'kadın üniversiteleri' mevzusunun aslına bir bakalım mı?

Birçok yönden dünyayı şekillendiren Japonya'da cinsiyet eşitsizliği tahminlerin çok ötesinde, mühim bir problem.

Bu sadece bugünün problemi de değil. Japonya tarihine bakıldığında kadınların eğitimine dair tartışmalar hep var olmuş. Zorunlu ilkokulda ve ortaokulda bile, kız çocukların devamlılığı yakın geçmişte hayli düşüktü, üniversite eğitimine değinmiyoruz bile.

Üniversitelere bakacak olursak kadın öğrenci oranı 1955’te yüzde 12 idi. Neredeyse on kişiden sadece biri!

Feodal bir yapının egemenliğinde kalan Japonya tarihine bakıldığında bu oranların hiç de fena olmadığını söylemek gerekiyor. 1860'lara dek hüküm süren samuray geleceği kadınları çalışma hayatında yahut okullarda değil, evde tanımlıyordu. Yani kadınların varlığını açık açık engelleyen bir kültürden bahsediyoruz.

19. yüzyılın sonlarında başlayan Meiji devrine dek kadınların toplumsal hayatta yeri yok denecek kadar azdı.

Bu yıllarda Japon İmparatorluğu kadınları ABD'ye eğitim için yollamış olsa bile bu öğrenciler doğa bilimlerinin yahut mühendislik bilgilerinin öğrenilmesinden ziyade ülkeye döndüklerinde yönetici olacak erkekleri yetiştirecek yetkinliğe sahip olma hedefiyle yollanmışlardı.

ABD'ye yollanan öğrencilerden biri, Umeko Tsuda 1900 yılında Japonya'ya döndüğünde ilk kadın üniversitelerinden birini kurar. Kadınlar için kurulan üniversitelerin tarihi böyle başlıyor.

Kadınların erkeklerden bağımsız, eşitsizlikten uzak bir eğitime kavuşması için birçok üniversite kurulmuş olsa da o dönemlerde kadınların seçme ve seçilme hakkının olmadığını hatırlayacak olursak bu eğitim kadınların toplum hayatında kendi ayakları üzerinde durabilmesi için ortaya çıkmıyor. Eğitimli, zarif ama yine de gelenekleri sürdüren kadınlar yetiştiriyor bu üniversiteler.

Tam da düşünüldüğü gibi pozitif ayrımcılık hedefiyle kuruluyor kadın üniversiteleri ama sürdürülebilir bir sistem miydi? Bakalım.

Ülkede kurulan ilk kadın üniversitesi Ochanomizu Üniversitesi ülke çapında başarılı bir eğitim kurumu olarak nam salmış, hatta kadın üniversiteleri arasında ilk 25 arasında. Bunun yanında aksi yönde de uç örnekler var, bir diğer kadın üniversitesi olan Showa, öğrencileri yok denecek kadar az seviyeye geriledikten sonra kampüsünü lise ve üniversitelere kiraya vermeye başlamıştı.

Her okul benzer başarıya ulaşamamış, bazıları ilgi görmemiş...

"Kadın üniversitelerine bugün ne gerek var?" diyorsanız maalesef Japonya'da yaşanan cinsiyet eşitliği oranı 2019 yılında da çok parlak değil.

Üzerinden bir yıl bile geçmemiş bir olayı hatırlayalım, ülkenin en prestijli okullarından Tokyo Tıp Üniversitesi'nde yapılan giriş sınavında kadın adayların büyük bir kısmı erkeklerden daha yüksek puan alıyor fakat sonuçlar açıklandığında yüksek puan alan kadınlar yerine daha düşük puan alan erkekler seçiliyor.

Sonradan anlaşılıyor ki erkek adaylara bilinçli olarak puan eklenmiş ve kadınların okula girişi engellenmiş. Halen kadınların 'evlerinde' kalması gerektiği düşüncesinin hakim olduğu Japonya'da bu duruma pek şaşırılmamış.

Peki kadınların ayrı bir eğitimle donatıldığı kadın üniversiteleri Japonya'da başarı sağladı mı?

Görünüşe göre yanıt hayır. Kadınlar için kurulan özel üniversiteler sadece belli başlı alanlarda eğitim verse de kadınların toplumsal hayattaki yerini sağlamlaştırmaktan çok uzak. Yani Japonya için 119 yıllık bu uygulama küçük çaplı bir etki yaratmış olsa da devrimsel bir sonuç yarattı diyemeyiz.

Hem eğitimde hem de işgücüne katılımda söz konusu kadınlar olunca Japonya halen batı standartlarının altında ve belli ki bu problemlerin çözümü kadınlar has eğitim yuvaları oluşturmaktan ibaret değil.

Haydi tartışalım: Batı'da benimsenen ve eşitliğin simgesi karma eğitim mi yoksa kadınlara özel üniversiteler mi, sizin bu konudaki fikriniz nedir? Yorumlarda buluşalım.

Kaynaklar: 1, 2, 3

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dilek-dilek

bizdeki pembe otobüs uygulaması gibi görünüşte pozitif bir ayrımcılık ama içerikte kadını sosyal yaşamdan ve eşit koşullardan yalıtmak

gzntuba

ayakta alkışlıyorum kendilerini. DEVRİM niteliğinde bir karar. bunu sadece japonya değil dünyanın bi çok yerinde kadın lise ve üniversiteleri var . olmalı da. isteyen karma eğitim alsın isteyen kadın üniversitelerine gitsin. mimarlık okuyan biri olarak zorluk çekmedim ben üniversite de ama özellikle mühendislik okuyan arkadaşlarım aglaya aglaya gelirdi yurda. tacizler çirkin bakışlar.. unutmayın eğitim cehaleti alır eşşeklik baki kalır.. açılsın türkiyede de en azından 1 tane ve denensin . elin japonu ne güzel işler peşinde bizim de izmir bb kızlı-erkekli yurt açsın.. hoşgeldin merdiven altı dogum- kürtaj çagı...

muhammet-ozturk14

Bu japonya'yı çok abartıyorlar aq. Tamam. Gelişmiş ülke de . İnsanları küçüklükten beri robot gibi iş yaptırmayı öğretiyorlar..Çocuklar sanki dünyaya çalışmak için geldiğini zannediyor. Pek çoğu evlilik planı bile yapamıyor. Herkes yalnızlıktan şikayetçi ve ülkede intihar oranı çok yüksek. Dünyanın en gelişmiş ülkesinde insnlarr niye intihar etmek ister demek ki huzur yok. Japonyadan ayrılan insnalrın düşüncesi de böyle Orada insanlar adeta sistemin modern köleleri olmuş durumdalar. Şehir hayatı özellikle daha çok sıkıntılı. Köyde yaşayan japonlar sadece çok uzun yaşayabiliyor.

r2d2

Geçenler de japonların kadınlara nasıl bir bakış açısı olduğunu yazmıştım di mi? Japonya'yı öven bir sayfada muhalif takılmıştım.. Arkadaşlar Siz Japonya da ki kadınlara yapılan davranışı görseniz ülkenize yatar kalkar dua edersiniz... Daha geçen haftalar da bu kadınlar işe topuklu ayakkabı ile gitmemek için eylem yaptı. Zira adamlarda zorunlu

emin-yurt

japonya'da kadınlara öyle davranılıyor olması burda yatıp kalkıp dua etmeyi mi gerektiriyor ? bu japonyanın yanlışıdır. japonya'ya kıyasla sende nispeten iyi olması yine de bunu şükür aracı yapmaz

r2d2

İstediğin yere çekme hemen... Ben burada süper işler oh moh demedim. Japonya kültürü ile, tarihi ile, teknolojisi ile çok övülen bir memleket. Kime sorsan iş ahlakları şöyle, yok efenim adam çıkmış hemen özür dilemiş, bilmem kim istifa etmiş... Animeleri çok sevdiğim halde ne kadar boktan bir memleket olduğunun farkındayım buna dikkat çekmek istedim ayrıca kadın hakları konusunda -şu durumumuza rağmen- Japonya'dan fersah fersah ileride olduğumuzu da belirtmek istedim. Yoksa senin düşündüğün şekilde bizde kadın hakları çok iyi falan dediğim yok, öyle bir cümlem de yok. fakat japonlar ile karşılaştırınca da yat kalk dua et derim... Tacizin, tecavüzün kanıksandığı, her japon kadınının lisede ve sokakta şanslı ise taciz ile kurtulduğunu bir çoğunun tecavüze uğradığını ve koca memleketin bunu kanıksadığını biliyormuydun? Haber bile olmuyor adamlarda taciz, tecavüz....

vladimir

gelişmiş japonya nın her yaptığı doğru kabul edilecek diye birşey yok ki! adamlarda kadına saygı veya değer sıfır. düşünce olarak çok katılar ve bu düşüncelerini değiştiremiyorsunuz.

Görüş Bildir