Görüş Bildir

'Mescid-i Aksa Bütün İnsanlığın Onurudur'

Anasayfa > Gündem

Başbakan Davutoğlu, 'Mescid-i Aksa bütün insanlığın, bütün Müslümanların onurudur ve o onur korunacaktır' dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, 2 ay öncesi ve bugünlere bakıldığında her şeyin suhuletle gerçekleştiğini ifade ederek, 'Daha önce de bu memlekettebaşbakan değişiklikleri olmuştu. Her biri krizle yürümüştü. Bizim diğer partilerden farkımız şudur ki; AK Parti hareketi konjonktürel şartlarda çıkmış bir siyasi parti hareketi değildir. AK Parti, binlerce yıl köklerden gelen bir siyasi, kültürel, iktisadi medeniyet yürüyüşünün adıdır' dedi.

Davutoğlu, partisinin Küçükçekmece ilçe kongresinde yaptığı konuşmada, AK Parti ile birlikte son 12 yılda gelinen noktayı görenlerin içeride ve dışarıda tuzaklar kurduğunu, Gezi olaylarıyla halkı sokaklara dökerek, AK Parti iktidarını zaafa uğratmaya çalıştıklarını söyledi.

Başaramadıklarını ve başaramayacaklarını vurgulayan Davutoğlu, sonra 17 ve 25 Aralık komplolarının ortaya çıktığını, AK Parti kadroları arasında bir tereddüt olmasının ümit edildiğini anlattı.

Davutoğlu, AK Parti'nin hiç zaaf göstermediğini, demokrasi şenliğini başlatarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'yi gezdiğini, 30 Mart'ta bu ülkeye tuzak kurulamayacağının herkese gösterildiğini kaydetti.

Ahmet Davutoğlu, bu dönem içinde başka hesaplara yönelenlerin 10 Ağustos'a giderken bir araya geldiklerini anlatarak, 'Baktılar ki tek başına AK Parti'yi yenmek mümkün değil, hep beraber çatı adayı çıkardılar. Toplandılar çatı adayıyla çıktılar. Ama milletimizin cevabı şu oldu; 'Bizler çatıyla değil, milletin temelleriyle ve kökleriyle ilgileniyoruz.' Millet iradesiyle ilk defa halk tarafından seçilen Başbakanımıza Cumhurbaşkanlığı koltuğunu emanet ettiler. Sonra hesap bir başkaydı. Bu tuzakların içinde olanlar beklediler ki, AK Parti kadroları arasında küçük hesaplar çıksın onların gibi' diye konuştu.

AK Parti'nin kongresini 'erdemin, ahlakın ve faziletin zirveye çıktığı, vefanın ve sadakatin emanet bilinciyle güçlendiği, gelecek perspektifinin köklü bir siyasi gelenek haline geldiği kongre' olarak tanımlayan Davutoğlu, CHP kongresinin ise hakaretlerin, karşıt ithamların yer aldığı 'kriz kongresi' olduğunu aktardı.

'Bu büyük idealler adına destek istiyoruz'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, devletin tarihinde ilk kez, iki dava arkadaşı arasında bayrak değişimi şeklinde Cumhurbaşkanlığında devir teslim yapıldığını, Başbakanlık ve Genel Başkanlığın da kendisine emanet edildiğini hatırlatarak, şöyle devam etti:

'Şimdi herkes 2 ay öncesine ve bugüne baksın. Hiçbir olağanüstülük oldu mu ülkede? Her şey suhuletle gerçekleşti. Daha önce de bu memlekette başbakan değişiklikleri olmuştu. Her biri krizle yürümüştü. Bizim diğer partilerden farkımız şudur ki; AK Parti hareketi konjonktürel şartlarda çıkmış bir siyasi parti hareketi değildir. AK Parti, binlerce yıl köklerden gelen bir siyasi, kültürel, iktisadi medeniyet yürüyüşünün adıdır. Bu sabah Bursa'da Emir Sultan'ın huzurundaydık. Öğleyin Hacı Bektaş-ı Veli'nin huzurundaydık. Şimdi aziz İstanbul'dayız, sizin huzurundayız. Bizim bütün bu geleneklerde bulduğumuz bir köklü değer var. Biz siyaset yaparken, halkımızdan destek isterken, o büyük idealler adına destek istiyoruz. Bizim için bu memleketin köklerine sinmiş o siyasi erdemi gerçek bir siyasi hareket haline dönüştürme kararlılığı var.'

AK Parti hareketi olarak bütün bu krizleri atlattıktan sonra 2015 seçimlerine gitmeden önce kongreleri tamamlama kararını aldıklarını, bu nedenle bugünün önemli olduğunu vurgulayan Davutoğlu, kendisinin de bizzat katıldığı ilk kongrenin, Küçükçekmece kongresi olduğunu anlattı.

Davutoğlu, Küçükçekmece'nin sadece adında küçük kelimesinin bulunduğunu aslında en büyük ilçelerden biri olduğunu ifade ederek, buradaki teşkilatın da en dinamik ve hareketli teşkilatlardan olduğunu kaydetti.

Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu'nun 'Bu salonu dolduran Küçükçekmeceliler 2015 Haziranı'na kadar bu heyecanı sürdürmeye kararlı mısınız? Geçen yıl bu ülkenin istikbali üzerinde oynanan oyunların son olarak durdurulması için ve ülkemizin yepyeni bir istikbale yürümesi için 2015 seçimlerinde büyük bir zafere imza atmaya hazır mısınız?' sözlerine salondakiler 'evet' yanıtını verdi.

'Türkiye'yi de büyük bir farkla alırız'

Küçükçekmece'nin 740 bin nüfusla İstanbul'un ikinci büyük ilçesi olduğunu anımsatan Davutoğlu, ilçenin ayrıca Türkiye'nin her köşesinden, Evlad-ı Fatihan olarak Balkanlardan ve içerideki bölgelerden gelen güçlü bir nüfusa sahip bulunduğunu kaydetti.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Küçükçekmece büyük bir farkla alınırsa İstanbul'un da Türkiye'nin de büyük farkla kazanılacağını ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

'Küçükçekmece'de büyük bir fark yapmaya hazır mısınız? Bu evetler sadece Küçükçekmece için verilen sözler değil, sadece Türkiye için verilen sözler de değil. Bakın bu tuzaklar kurulurken, bütün bu hesaplar yapılırken bize gelen mesajlar vardı dünyanın her yerinden. Somali'den, Arakan'dan, Sudan'dan, Bosna'dan, Üsküp'ten her yerden. Söylenen şey şuydu; 'Eskiden başımız sıkıştığında müracaat edeceğimiz Türkiyemiz vardı.' Tedirginlikle soruyorlardı. 'Acaba Türkiye'ye birşey olursa biz ne yaparız?' diyorlardı. Biz de onlara diyorduk ki; 'Merak etmeyin, kim ne tuzak kurarsa kursun, Türkiye'ye birşey olmayacak. Türkiye'nin yerinin altı da sağlamdır bu nedenlerle yerin üstü de toprağın üstü de sağlamdır AK Parti kadrolarıyla. AK Parti kadroları, böylesine dinç, böylesine dinamik, böylesine kararlıyken Türkiye'ye kimse tuzak kuramaz' diyorduk. Hamdolsun tuzaklar bozuldu ve AK Parti kadroları Türkiye'nin geleceğine damgasını vurdu.'

AK Parti kadrolarının bugün yeni bir yürüyüşe hazırlandığını, kongrelerde ve seçimlerde büyük başarı sağlanacağını belirten Davutoğlu, 'Ben Küçükçekmece'ye tekrar teşekkür ediyorum, bana babannemi hatırlattıkları için. Bu emekleri dolayısıyla teşekkür ediyorum. Her bir Küçükçekmeceli ile gurur duyuyoruz, her bir İstanbullu ile gurur duyuyoruz. 77 milyon vatandaşımızla gurur duyuyoruz. Bu son yaşanan birkaç günlük gelişmeler dahi AK Parti'nin niçin birlik olması gerektiğini bir kez daha dünyaya gösterdi. Hepiniz şimdi İstanbul'da huzur içinde güzel bir kongre yapıyoruz' ifadelerini kullandı.

'Ülkemizin her köşesini dolaşarak halkımızla buluşuyoruz'

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, milletin her ferdine ulaşabilen, herkesin yüreğine dokunabilen, herkesin derdiyle dertlenebilen tek partinin AK Parti olduğunu ifade ederek, 'Bakın onlar muhalefette ama hiçbir heyecanları yok. Biz iktidardayız. Bir taraftan hükümet sorumluluğunu yerine getiriyoruz bir taraftan da ülkemizin her köşesini dolaşarak halkımızla buluşuyoruz' dedi.

Davutoğlu, partisinin Küçükçekmece ilçe kongresinde yaptığı konuşmada, İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa baskınına değinirken, Mescid-i Aksa'yı yüreğinde yaşatanların, bir kez daha ayağa kalkması gerektiğini dile getirdi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ve Hamas Lideri Halid Meşal'le dün görüştüğünü hatırlatan Davutoğlu, 'Onlar, Mescid-i Aksa'da yapılan barbarca, alçakça saldırıyı anlattıklarında kendilerine şunu söyledim: Kim ne yaparsa yapsın, Mescid-i Aksa'yı herkes unutsa biz, bu aziz millet ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti unutmayacak, dünyanın her yerinde Mescid-i Aksa'nın ve Kudüs'ün sözcüsü olacak' diye konuştu.

'Mescid-i Aksa bütün insanlığın onurudur'

Davutoğlu, salondan gelen 'Mescid-i Aksa onurumuzdur' sloganları üzerine, 'Mescid-i Aksa bütün Müslümanların ve bütün insanlığın onurudur ve o onur, korunacaktır' ifadelerini kullandı.

Abbas'ın telefon görüşmesinde kendisine, '2012 Kasımı'nda Filistin Devleti, bağımsız devlet olarak Birleşmiş Milletler'de tanındığında, genel kurulda yanımda bir tek siz vardınız' dediğini aktaran Davutoğlu, salonda o gün, Filistin Devleti'nin bağımsızlığı için Filistin dışında konuşma onuru yaşayan tek dışişleri bakanının kendisi olduğunu söyledi.

Davutoğlu, bugünlerde Mescid-i Aksa'ya, Kudüs'e sessiz kalanların, o gün o salonda bulunmadığını belirterek, 77 milyon vatandaş, yüreğinde Kudüs aşkı taşıyan AK Parti kadroları adına, o salonda hitap ederek, Filistin'in onuru için seslerini yükselttiklerini anlattı.

Meşal'in dün telefon görüşmesinde 'Herkes köşesine çekilmişken, 2009 Ocak ayında Gazze yanarken, siz vardınız, bizim yanımızdaydınız. İsrail zalimi, Gazze halkına bomba yağdırırken, o sokaklarda bir tek siz vardınız' sözleri üzerine, kendisinin de 'Ben de ona dedim ki: Bundan sonra ve ebediyete kadar da Gazze ve Filistin, hele Kudüs ve Mescid-i Aksa söz konusu olduğunda herkes bir kenara çekildiğinde biz orada olacağız, biz o davanın sözcüsü ve takipçisi olacağız' dediğine değindi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, gençlerden yüreklerini, zihinlerini ve gönüllerini diri tutarak, daha çok çalışmalarını istedi ve 'Bir gün bu dünyada zalimlere karşı mazlumları korumak icap ettiğinde çok güçlü bir devletin, çok güçlü bir milletin yeni nesilleri olarak o mazlumların yardımlarına yetişeceksiniz' dedi.

Salondan tekbir sesleri yükselmesi üzerine de Davutoğlu, 'Allah, bu tekbirleri bu semalardan eksik eylemesin ve Mescid-i Aksa'nın semasından da eksik eylemesin. Bizim diğer siyasi hareketlerden farkımız budur' diye konuştu.

'Hayali, hedefi olmayanlar utansın'

AK Parti'nin Türkiye'nin her yerinde konuşan tek parti olduğunu belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

'Milletin her ferdine ulaşabilen, herkesin yüreğine dokunabilen, herkesin derdiyle dertlenebilen tek parti; AK Parti'dir. İşte onun için kongrelerimiz önemli. Onun için AK Parti'nin dinamizmi önemli. Bakın onlar muhalefette ama hiçbir heyecanları yok. Biz iktidardayız. Bir taraftan hükümet sorumluluğunu yerine getiriyoruz bir taraftan da ülkemizin her köşesini dolaşarak halkımızla buluşuyoruz. Parti teşkilatına taze kan sağlamak için kongreleri yapıyoruz. Türkiye için hayallerimiz var. Önemli hedeflerimiz var. Hayali, hedefi olmayanlar utansın. Biz, milli iradeyi egemen kılmak için yola çıktık. Biz Osman Gazi'nin de Şeyh Edebali'nin de Hz. Mevlana'nın da torunlarıyız. Fatih Sultan Mehmed'in, Kanuni Sultan Süleyman'ın, Sultan Abdülhamid'in de Kudüs ve Ortadoğu söz konusu olduğunda hepsinin emanetini omuzlarımızda taşıyoruz. Kongrelerimizde şu anda 151'e ulaştık. Yarın inşallah 200'ü aşmış olacağız. Kongrelerimizden gelen haberler bu dinamizmin çok güçlü bir şekilde aynı azimle sürdürüldüğünü gösteriyor.'

AK Parti kongrelerinin diğer siyasi parti kongrelerinden farklı olduğunu dile getiren Davutoğlu, 'Bizim kongrelerimiz edebin, adabın, irfanın, azmin ve kararlılığın kongreleridir. Küçükçekmece teşkilatımız bu çerçevede çok güzel bir sınav verdi. Bütün Küçükçekmecelilere teşekkür ediyorum. Katıldığımız ilk kongrede böylesine coşkulu bir şekilde bu güzel mekanı doldurmanız dahi AK Parti'nin dinamizminin en güzel işareti oldu. Hepinize tek tek teşekkür ediyorum' değerlendirmesinde bulundu.

Genel Başkan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, parti teşkilatına hitap ettiği konuşmasında, Küçükçekmecelilerden söz almak istediğini dile getirerek, şunları söyledi:

'İnşallah 2015 Haziranı'nda Küçükçekmece'den en az yüzde 60 oy alacak mıyız? Küçükçekmece ile İstanbul'da rekorların rekorunu kıracak mıyız? Bir daha kimsenin tuzak kuramayacağı şekilde milli iradeyi egemen kılacak mıyız? 2015 seçimlerinden itibaren başlattığımız yeni hamlelerle ekonomimizde, sosyal hayatta 2023'te dünyanın en büyük 10 ekonomik gücü arasına gelmek için güçlü bir destek alacak mıyız? Bu seçimlerde alacağımız neticelerle dünyadaki bütün mazlumlara, 'Siz merak etmeyin, arkanızda aziz bir millet ve güçlü bir devlet var' dedirtecek miyiz? Bize tuzak kuranlara, kendi halklarına ve Filistin'e zulmedenlere 'Siz zulmünüze devam ettikçe karşınızda dimdik duracak bir Türkiye, dimdik duracak bir AK Parti kadroları var' diyecek misiniz? Allah yolumuzu açık eylesin.'

AA

Kaynak: http://www.aa.com.tr/tr/u/417401--mes...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Kigami Turkoglu

Her gün kendilerini ülke gündeminden uzaklaştıracak bir şeyler buluyorlar.