Gerçek Zamanlı Olarak Kamera Görüntüsünden İnsan Silmeyi Sağlayan Program: Disappearing People

15PAYLAŞIM

Disappearing People isimli program sizi bilgisayar kamerasında görünmez yapıyor!  Hem de gerçek zamanlı...

Bir kamera görüntüsündeyken hiç kendinizi o görüntüden çıkarmayı düşündünüz veya istediniz mi? Artık bunu yapmanızı sağlayabilecek bir program var.

hsto.org

Google web mühendisi Jason Mayes, gerçek zamanlı olarak kendinizi kamera görüntüsünden çıkarabileceğiniz bir programı tanıttı.

TensorFlow kullanarak gerçekleşen insan kaybetme özelliğinde, program herhangi bir insanı kameradan çıkarmak için videonun arka plan yapısını öğrenmeye çalışıyor.

TensorFlow, Google tarafından geliştirilen ve makine öğrenimi ile sinir ağı uygulamaları için kullanılan açık kaynaklı bir program. Disappearing People isimli bu program ise, çerçeveleri web kamerasından çekip kopyalıyor. Ardından ise insan özellikleri olan nesneleri tarıyor. İnsan özellikleri taşıyan nesneler fark ettiğinde ise önceki çerçevelerden çektiği odanın görüntüsü ile bloğu kaplıyor. Ardından ise insan özellikleri taşıyan nesnesiz bir şekilde tarayıcıya aktarıyor.

Jason Mayes tarafından Twitter'da paylaşılan bu görüntülerde programın çalışma şeklini görüyoruz:

Kaynak: @jason_mayes

Javascript kullanılarak tarayıcı üzerinden gerçek zamanlı görüntü silmeyi sağlayan program, BBC'nin hafızalara kazınan o canlı yayın kazasında kullanıldı. Ve sonuç:

Kamera görüntüsünden gerçek zamanlı insan görüntüsü silinmesine olanak sağlayan programın kodları ve canlı olarak uygulayabileceğiniz demosu ise GitHub'da yayınlandı.

Disappearing-People programının GitHub linkine buradan ulaşabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir