Değişen Bir Şey Yok: Biz Yoğun Siyasete Maruz Kalırken Bilimde Yaşanan 21 Gelişme

 > 
11bPAYLAŞIM

Yaşadığımız gündem kendini yinelemek üzere başa sarıldı. Partiler koalisyon kuramadı ama üç firma uçak hızında kara seyahati projesi için anlaşmaya vardı, biz enerji için nükleer santral inşasına başlarken Danimarka'nın rüzgar enerjisi üretimi ulusal talebini aştı, biz benzin fiyatlarındaki artışa yakınırken elektrikli arabaların şarj olabileceği yollar yapıldı... Birkaç ay içerisinde bilim ve teknoloji alanında hangi gelişmeler yaşandı senin için derledik.

1. Bilim insanları 'pentakuark' adı verilen yeni bir atom altı parçacığı keşfetti

İsviçre'de bulunan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın uzmanları, Higgs Bozonu'ndan sonra "pentakuark" adı verilen yeni bir parçacık keşfettiklerini duyurdu. Bilim insanları pentakuark parçacığının varlığını 1960'lı yıllarda tahmin etmişti. Ancak daha önce bulunan Higgs Bozonu parçacığı gibi onun varlığı da ancak onlarca yıl sonra, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı sayesinde kanıtlandı.

Haberin detayı

2. Laboratuvarda insan beyni üretildi

Bilim insanları, laboratuvar ortamında, neredeyse insan beyni formunda bir beyni yaratma denemelerinde başarılı oldular.

Haberin detayı

3. Elektrikli arabaların seyir halindeyken şarj olabilecekleri yol yapıldı

İngiltere’de uygulaması sene sonu başlatılacak elektrikli arabalar için şarj yolları, elektrikli arabaların yaygınlığını arttırarak fosil yakıtlı araçları tarihin tozlu sayfalarında bırakmayı planlıyor. İngiltere Karayolları tarafından geçen hafta yapılan açıklamaya göre, elektrikli araçlar için şarj şeritleri, 18 aylık çalışmanın ardından ilk fizibilite çalışması ile deneme aşamasına geçecek.

Haberin detayı

4. Uzaktan kumandayla beyin kontrolü gerçekleştirildi

St. Louis'deki Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi, Illinois Üniversitesi ve Ulusal Sağlık Enstitüsü araştırmacıları, beynin derinliklerindeki nöronların yapısını ve işleyişini anlamak için ilaçları doğrudan dokuya enjekte etmekte kullanılacak, uzaktan kumandayla kontrol edilebilen bir beyin implantı geliştirdi. Amerikalı bilim insanları, geliştirdikleri bu implant sayesinde farelerin hareketlerini uzaktan kumandayla kontrol edebilmeyi başardı.

Haberin detayı

5. İlk titanyum kafatası nakli gerçekleştirildi

Çinli doktorlar, üç yaşındaki bir kız çocuğuna 3D yazıcıda üretilen titanyum kafatası nakletti. Kafatası 3D veri ve bilgisayar tomografisi kullanılarak basıldı.

Haberin detayı

6. Kök hücreden atan kalp dokusu elde edildi

ABD'li bilim insanları, kök hücreden büyüyen ve atan kalp dokusu üretti. Elde edilen dokular, doğuştan kalp hastalıklarının tedavisinde bilim insanlarına yardımcı olacak.

Haberin detayı

7. Laboratuvarda, yaşayan hücrelerden uzuv üretildi

Araştırmacılar bilimin sınırlarını zorlayarak laboratuvarda, yaşayan hücrelerden bir uzuv yapmayı başardı.

Haberin detayı

8. Kaybolan hafıza geri getirildi

Amerikalı ve Japon bilim insanları, farelerin kaybolan hafızasını yerine getirmeyi başardı.

Haberin detayı

9. Bilim insanlarından yapay zeka uyarısı: 'Komut almadan hedef vuran' robotlara karşı ortak mektup yayımlandı

Stephen Hawking'in de aralarında bulunduğu bir grup bilim insanı, "otonom silah sistemlerinin" ölümcül etkileri olabileceği konusunda uyarıda bulundu. Bine yakın bilim insanının imzasını taşıyan ortak mektup, Arjantin'in başkenti Buenos Aires'teki Uluslararası Yapay Zeka Konferansı'nda okundu.

Haberin detayı

10. Çantaya sığan 3 kiloluk araba üretildi

Japon şirketi Cocoa motors, el çantasına sığan 3 kiloluk bir 'araba' üretti. "Walkcar" adı verilen araba, dizüstü bilgisayar boyutlarındaki ince bir alüminyum tablete monte edilmiş dört teker ve elektrikli motorlarından oluşuyor.

Haberin detayı

11. Amerika'daki Türk bilim insanı, cilt kanserini 10 saniyede teşhis eden cihaz geliştirdi

ABD'deki MIT Üniversitesi'nden Dr. Dağdeviren, cilt kanserinin teşhisinde 10 saniyeden kısa sürede sonuç veren cihaz geliştirdi. Harvard Üniversitesi'ne "Genç Akademi Üyesi" olarak kabul edilen ilk Türk olan Dr. Canan Dağdeviren, cilt kanserinin teşhisini kolaylaştıracak, dövme gibi vücuda yapıştırılabilen ve 10 saniyeden daha az sürede sonuç veren cihaz geliştirdi.

Haberin detayı

12. Dokunulabilir 3 boyutlu hologramlar yapıldı

Japon araştırmacılar, 3B etkileşimli hologramlar yaptılar. Bu hologramlara dokunulabiliyor ve dokunulan hologram dokunuşa tepki verebiliyor. Hologramları üretmek için yüksek güçte lazer kullanılıyor. Etkileşimli hologramları test eden gönüllülere göre bu havadaki serabımsı görüntüye dokunma hissi; zımpara kağıdına dokunma ve statik şok yaşama hisleri arasında bir duygu yaşatıyor.

Haberin detayı

13. Görme engelli anne adayına 3D yazıcıyla bebeğin baskısı hazırlandı

Görme yeteneğini yıllar önce kaybeden 30 yaşındaki anne adayı Tatiana Guerra'ya doktoru büyük bir sürpriz hazırlıyor ve karnında taşıdığı bebeğin 3D yazıcı ile baskısını oluşturuyor.

Haberin detayı

14. Danimarka’nın rüzgar enerjisi üretimi ulusal talebini aştı

Danimarka’nın rüzgâr tarlaları, ulusal elektrik talebinin yüzde 116’sını üretti ve ülkenin Norveç, Almanya ve İsveç’e güç ihraç etmesini sağladı. Temmuz ayında ise bu değer yüzde 140'a ulaştı.

Haberin detayı

15. New Horizons 9 yıllık yolculuk sonrası Plüton'a en yakın mesafeye ulaştı

19 Ocak 2006 tarihinde uzaya fırlatılan New Horizons 9 yılda, 3 milyar mil yol kat ederek 14 Temmuz'da Plüton'a en yakın mesafeye ulaştı.

Haberin detayı

16. Roket motorlarının Ferrari'si denendi

NASA, derin uzay roketlerinde kullanacağı RS-25 roketinin altıncı denemesini başarıyla gerçekleştirdi. Roket 525 saniye süren denemede 12 milyon beygir gücünün üzerinde itiş gücü üretti.

Haberin detayı

17. Mars yolculuğu için uzayda sebze yetiştirildi

2030 yılında 56 milyon kilometre yol katederek Mars'ta noktalanması planlanan yolculuk için 3 üç basamaklı bir plan hazırlandı. Planın son basamağı uzayda yetiştirilip tadına bakılan marulla noktalandı. NASA, geçtiğimiz yıl, Mars yüzeyinde astronotlar için 10 yıl boyunca oksijen üretecek 'MOXIE' isimli aracın özelliklerini duyurmuştu.

Haberin detayı

18. 3D yazıcı ile 2 yaşındaki miniğe burun, bacakları olmayan köpeğe ise protez

2 yaşındaki Tessa Evans, oldukça nadir rastlanılan bir hastalıkla dünyaya gelmişti; burnu yoktu ve hiçbir şeyin kokusunu alamıyordu. Ancak 3D yazıcı yöntemiyle Evans'ın bu sorunu çözülecek ve ona ameliyatla bir burun takılabilecek.

Haberin detayı

Ön ayaklarındaki problemden dolayı yürümekte epeyce zorlanan sevimli köpek Derby için ise protez bacaklar üretildi.

Haberin detayı

19. Karada, uçak hızında yolculuk projesi artık mümkün

SpaceX ve Tesla Motors CEO’su Elon Musk’ın vakum teknolojisiyle yer üzerinde yer alacak tüplerde süper hızlı seyahati mümkün kılan ulaşım projesi 2013’te 57 sayfalık bir tanıtım yazısıyla duyurulmuştu. Her şey planlandığı gibi giderse Hyperloop’un ilk yolcularıyla yola çıkması 2016 yılında gerçekleşecek. Aracın prototipi Kaliforniya’daki Quay Valley’de 5 mil (yaklaşık 8 kilometre) gideceği de söyleniyor.

Haberin detayı

20. Hawking kara delikten başka bir evrene geçişin mümkün olduğunu açıkladı

Hawking, tıpkı Nolan'ın Interstellar filminde olduğu gibi kara deliğe kapılan bir cismin farklı bir evrene geçiş yapabileceğini açıkladı. "Kara deliğe düşen bilgi bir yerde belirmeli," diyen Hawking, bunun için iki yol olduğunu söyledi. Dünyaca ünlü fizikçi, "Kara deliğe giriş yapan şey, ya kara deliğin ucunda bir tür holograma dönüşüyor ya da alternatif evrende ortaya çıkıyor," dedi.

Haberin detayı

21. Umudunuzu yitirmeyin: Türkiye CERN'e ortak üye oldu

CERN, Mayıs 2014'te imzalanan anlaşmanın ardından Türkiye'nin yeni ortak üye olduğunu duyurdu. Buna göre Türkiye sanayii, CERN ile ilgili çalışmalara ortak olabilecek ve ileri teknolojilerin geliştirilmesinde yer alabilecek. CERN'de ortak deney ve çalışmalarda yer almak üzere kayıtlı 110 Türk bilim insanı kayıtlı bulunuyor.

Haberin detayı

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
abdurrahman-oguz

Neden illa İslam ile kıyas yapıldığını anlayamıyorum. Çalışan beyinler Cumhuriyet Tarihinde hep Avrupa'ya Amerika'ya göçtü, oralarda çalışma yaptı. Bunu ülkemizde ki imkansızlıktan yaptılar. Bunun neresinde Müslümanlığın suçu var ki. Kaldı ki din ile de hiç bir alakası yok bu sorunumuzun. Yani delikanlıca şunu söyleyemiyoruz: Kardeşim biz bi tarafımızı yayıp oturur yatarız, ne de olsa bu topraklarda yıllarca irtica irtica diye bağırdık, bilime onlar engellemediği halde biz onlara yıkalım işi olup bitsin. bunu söyleyelim olsun bitsin. ULAN SANKİ ÜLKEDE HER BOK ENGELLENİYOR (Ki sanki 100 yıl boyunca çok güzeldi de İslam önlemiş gibi konuşuyorsunuz hala) Netice: Boş boş eleştiriye yakın cümleler kuruyorsunuz.

kozzi

Bunların bir kısmı henüz deneysel aşamada, ancak zaman içerisinde hayatımıza da girecekleri kesin. Hali hazırda gelecekte yaşadığımızı gösteren icatlar da yok değil:

Gizli Kullanıcı

Her şeye rağmen sonuncu haberde toparlamışız. Birazcık ama..

lakin

Taraflı yayıncılıktır bu. Geçtiğimiz günlerde 'Namaz Öğreten Seccade' ve 'Kabeyi Gösteren Pusulalı Seccade' bilim dünyasına hediye edildi müslüman biliminsanları tarafından.

ebe_gumeci

adamlar beytin üretmeyi başarmış.. bence en önemlisi bu.. bakarsın akıllı telefon yerine gerçekten akıl ithal ederiz.. umutlandım aq..

Görüş Bildir