Görüş Bildir
onedio.com, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Make a Wish Türkiye resmi destekçilerindendir. Bu projenin tüm geliri Make a Wish ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi'ne bağışlanmaktadır.
Dr. Nil Keskin Profil Resmi

Dr. Nil Keskin

Yeni Çağın Tanrıçaları

icon

Hakkında

Davranış Bilimci & Tarihçi, Yazar, Türkiye’nin ve Dünyanın ilk Kadın Wellbeing & Dönüşüm Dijital uygulaması GODDESS App Kurucu Ortağı, PositiVorld Danışmanlık Kurucusu ; Kurumsal İyi Yaşam, Kadın Güçlendirme Programları tasarımcısı ve eğitmeni. Anne, sevgili , sonsuz iyi yaşam öğrencisi..
icon

Tüm İçerikler

görsel

Affetmenin 7 Adımı

Hayatında özellikle affetmekte zorlandığın kişiler, olaylar ve durumlardan en yüce dişil gücün olan bağışlayıcılığınla arınma yolculuğuna hoşgeldin... “Bağışlamak anlayışın meyvesidir” diyor Rumi. Anlayış, empati ve bağışlama aslında en derinlerde bizde olan ama yüzeyselleştiğimiz şu hayatın içinde unuttuğumuz. Bunu size her kötü davranış yapanı ve bunu defalarca tekrar edeni affedin, unutun, hiç bir şey olmamış gibi davranın asla demiyorum. Yapılan hataları anlayışla, empatiyle ele aldığınızda bir durun, dinleyin, içinizde onu affetme isteği doğarsa o hissin peşinden gidin diyorum.Çünkü affedemediğin her şey senin hayatının bütününe, ilişki kalitene, arkadaşlıklarına, iş ve sosyal hayatına etki edecek. Hatta bununla da kalmayacak her ruhsal durumda sana pek çok kez aktardığım gibi tabi sağlığını da etkileyecek. Yaptığımız anketler, araştırmalar çok net gösteriyor ki kadınlarda rahim ve kalp, ciğerler,  (göğüs ve meme) merkezine en çok zarar veren durumdur affedememek ve bu bölgedeki hastalıklardaki önemli ruhsal sebeplerden biri...Aynı şekilde erkeklerde kalp ve damar hastalıkları yada üreme organları ve prostat sorunlarının ruhsal kök sebepleri arasında yer alır. Bunlara biz psikosomatik kaynaklı olasılıklar diye ifade etmeyi seviyoruz. Bu durumu doğu felsefesi, çakra ve enerji merkezleri anlatımında kalp çakra merkezindeki kapanma olarak aktarıyor. Kalbinde seni koşulsuz sevgiye kapatan her negatif deneyim, bir nevi blokaj yaratır ve titreşimi düşürerek bu bölgedeki hücre ve dokulara zarar verir. Hatta kadının üç güç merkezi uygulamasında sana aktardığım gibi rahim ve kalp ilişkisi önemli olduğu için herhangi birinde olan ve titreşimi düşünen durumlar birbirine olan bağlarından dolayı her iki bölgeye de zarar verme potansiyeli taşır. Bu bağı anne olmuş ve emzirmiş kadın dostlarım bilirler. Emzirdikçe, yani şefkatle bebeklerine verdikçe, rahim de hizalanır, şifalanır, kendi orijinal formuna doğru gelir. İşte tüm bu aktardıklarımdan dolayı bağışlamak, affetmek uygulamasını karşındaki insan için değil, kendin için yapmalısın.Kanımca, bağışlayıcılık geçmişten bugüne taşınması önemli olan bir Yeni Çağ Tanrıçası erdemi... Geçmiş tarih öncesinden miras aldığımız yine en önemli özelliğimiz. Bunu dönüştürme gücünün bir parçası olarak görüp, geliştirmelisin. İster sana önerdiğim sıralı uygulamaları aynı günde yada farklı günlere bölerek yapabilirsin. Her şeyden önemlisi üzerinde düşünerek ve içine sindirerek yapman.
20 Ocak, 21:28
görsel

FOMO’dan İyi Yaşam Teknikleriyle Nasıl Korunurum?

Fomo, yani fırsatları kaçırma korkusu sarmış bugün pek çok iş hayatında var olmaya çalışan modern dünyanın biz insanlarını. Aşırı olan hiç bir şeyin bedende ve ruhta kaldırılamadığı gibi, bu dış faktörlerden etkilenerek doz aşan boyutlarda olan yeni korku artık yaşam enerjisinden çalan, ruhsal anlamda bitkin kılan duruma geldi.
11 Ocak, 10:10
görsel

Eril ve Dişil Dengesi ile Eşitlik ve İyi Yaşam

Kanımca yaşadığımız dünyanın zıtlıkları içinde DENGEMİZİ bulabilmek, İYİ YAŞAMAK demek. Pek çok uyaranların, miras aldığımız toplumsal davranışların, yepyeni kavramların, sorunların, endüstri 5 ve gelişmelerinin içinde bu da çocuklardan, gençlere, annelere, babalara, kimi zaman yaşam kalitesine sahip olmak oldukça yorucu olabiliyor. Bir de üzerine toplumsal tabuların, inançların, engellerin yine her düzeyde eklenmesiyle birlikte bu dengeye ulaşmak gerçekten zorlayabiliyor. Biliyoruz ki kendi içinde dengesi olan bireyler ancak odaklanabilirler, her türlü ilişkilerini yönetebilirler, yaratıcılıklarını ortaya koyabilirler ve en güzeli içlerindeki potansiyellerini yaşayabilirler.
13 Aralık 2021
görsel

Metaverse ve Wellbeing (İyi Yaşam)

İyi yaşam (wellbeing) ve iyi oluş halini sizlere hem bilinç seviyesi hem de uygulamalarla yaşadığımız dünyanın zıtlıkları içinde DENGEMİZİ bulmak anlamında aktarmaya çalışıyorum. Var olan ve sonradan yaratılan her kavram da bu bakış açısı içinde ele alındığında aradığımız denge daha da önem kazanarak devam ediyor.
6 Aralık 2021
görsel

Rahim Sağlığı için Koruyucu Önleyici ve Tamamlayıcı 5 İyi Yaşam Uygulaması

Hoş geldin arkadaşım...Kadın olarak içinde yaşadığımız ataerkil dünyanın içinde, hissettiğimiz, hissettirildiğimiz, deneyimlediğimiz, deneyimlettildiğimiz ve dişil doğamızdan uzaklaştığımız her dönem, her gün, her an fiziksel yaşadığımız sorunlarımızda arttı.
19 Kasım 2021
görsel

Küresel Cinsiyet Eşitsizliği ve Türkiye

Her geçen gün tüm olumsuzluklara rağmen küresel boyutta ileriye giden ama daha çok uzun yolumuzun olan bir konu toplumsal cinsiyet eşitsizliği. Hatta bu yıl Dünya Ekonomik Forumu tarafından 15.cisi yapılan Küresel Cinsiyet Farkı Raporuna göre bu yol tüm dünya için ortalama 135.6 yıl kadar daha sürecek bir yol. Uzmanlara göre, raporun 14.cüsü Aralık 2019’da yayınlandığında fark 99,5 yılken özellikle Covid-19 ve pandemi sonrası ekonomik katılım açısından daha çok kadınlara durumun zorluk çıkarması dolayısıyla bu fark daha da açılmış durumda. 2021 raporunun genel bulgularını inceleyecek olursak ve aradaki farkı 100 birim olarak düşünürsek şu ana kadar alınan tüm aksiyonlarla birlikte, fark % 68 oranında küresel olarak kapanmış durumda. Tabi ki bunun kıta ve coğrafyalar arasında çok farklı seyrettiğini söyleyebiliriz. Bu rapor genelinde 156 ülke içinde Türkiye % 63,8 parite ile 133. sırada yer alıyor. Paritenin en yüksek olduğu ülkeler arasında ise İzlanda, Finlandiya, Norveç, Yeni Zelanda gibi ülkeler % 89-84 aralığında farkı kapatmış şekilde gözüküyor. Dolayısıyla bu ülkelerin var olan refah, huzur ve mutluluk seviyelerinin bu şekilde artarak devam edebileceğini söyleyebiliriz.
27 Ekim 2021
görsel

Hamile Kalmak/Doğurganlık için 7 Tamamlayıcı Çözüm

Hoşgeldin. Bu yazımda seninle kadının günümüzde en çok yaşadığı sorunlardan biri olan doğurganlık, hamile kalamama  infertilite) sorununa farklı bir yönden bakmanı sağlayacak teknikleri paylaşmak istedim. Umarım sana iyi gelecek…
18 Ekim 2021
görsel

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bir Kadın Meselesi mi?

Ne düşünüyorsun? Sence bu eşitsizliğin sebebi kadınlar mı, erkekler mi, toplum mu? Ya da cinsiyet eşitliğini kadınlar mı sağlayacak, erkekler mi, toplum mu, hepimiz mi? Pek tabii İNSANLIK meselesi arkadaşlarım. Kadınının da, erkeğin de, toplumun da… Yeryüzünde var olmuş, yaşamış, ölmüş her insanın meselesi. Ama her sorunda olduğu gibi eğer parçalara ayırmazsak sorunu ve odağı dağıtmaktan ve sadece birbirine karşı gerginleşen, ötekileştiren adımlar atmaktan ileriye gidemiyoruz. Bu soruların derinliği anlamında konuyu üçe bölmeyi ve her bir yazımda bir kısmını ele almayı sizlere bir bakış açısı sağlamak adına uygun buldum. Son yazıda hepsinin senkronize bir şekilde gelişmesinin faydalarını aktaracağım.
24 Ağustos 2021
görsel

Mavi Ay ve 7 Adım Ritüeli

2021'in ilk ve tek mavi Ay’ı 22 Ağustos Pazar günü gerçekleşiyor ve onun büyüsünü özümsemenize yardımcı olacak mükemmel bir mavi Ay ritüelimiz var!Mavi Ay, iki yıl önce başlayan tutku projelerinin kapanış enerjisidir. Topladığımız ve öğrendiğimiz bilgileri alıp, hayal olan yeni fikirlerle bilgeliğimize aktarmanın zamanı geldi. Artık planlarımızı gerçeğe dönüştürdüğümüze göre, mavi Ay’ın altında en iyi nasıl ilerleyebileceğimizi anlayabiliriz.  İlerlemek için en iyi yollarda gezinirken, bu bir düşünme ve anlayış zamanıdır.Bu ışık kaynağı son derece nadir bir fenomendir - bu nedenle “mavi Ay’da bir kez” ifadesi. Bu nedenle, onu onurlandırmak için günlük rutinlerimizden zaman ayırarak aya hak ettiği tüm sevgiyi vermemiz önemlidir.Geçen ay yine 23 Temmuz’da Kova burcunda olan dolunay durumunu ise astrologlar biraz farklı tanımlıyorlar... Aynı burçta olan ardışık iki dolunay. Sonuç olarak, 22 Ağustos dolunayı aynı zamanda bir astrolojik mavi Ay... Hem 23 Temmuz'daki dolunay hem de 22 Ağustos'taki hava burcu Kova, hayata bireysel, açık fikirli, sosyal yaklaşımıyla tanınan bir fırsatı doğuruyor... Eğer böyle niyetleriniz varsa anlayacağınız tam zamanı...
22 Ağustos 2021
görsel

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ve Cinsiyet Eşitliği

Sürdürülebilirlik kelime anlamı olarak; çeşitlilik ve üretkenliğin devamlılığını sağlanırken, daimi olabilme yeteneğini korumak olarak tanımlanır. Sürdürülebilirlik kavramı pek çok alanda ve pek çok uygulamayla karşımıza çıkmakta ancak gelecek nesillere yaşanabilecek bir dünya bırakmak hepsinin ortak noktası. Sürdürülebilirliği çevresel, ekonomik ve sosyal alanlarda ele almak gerekiyor. 1980’lerden itibaren, birçok çalışmada “sürdürülebilirlik” ve “kalkınma” terimlerinin bir arada, “sürdürülebilir kalkınma” olarak kullanıldığını görmek mümkün…Sürdürülebilir kalkınma teriminin yaygınlaşması ise 1987 tarihli Brudtland Raporu’nun yayınlanmasıyla gerçekleşti. Rapora göre hem sosyal eşitliğin hem ekonomik büyümenin hem de çevrenin korunmasının aynı anda var olduğu bir dünya mümkündü… Çünkü aslında hepsi birbirine bağlıydı…
14 Ağustos 2021
görsel

Krizlerle Dolu Hasta Dünyayı Şefkat İyileştiricek

Savaşlar, afetler, politika, teknoloji, şiddet, ahlaksızlık, baskılar, pandemi… Yerkürenin döngülerini ellerimizle yozlaştırırken, çoğumuz bütün bunların içinde fiziksel ve ruhsal sağlığımızı kaybettik… 6000 yıldır damarlarımıza, DNA’larımıza işleyen ATAERKİL sevgisizliğin ve saygısızlığın hazin sonuçlarını yaşıyoruz. Bu BİLİNÇSİZ ÖNYARGILARLA dolu evrimleşen bizler, tehlikeye attığımız dünyamızın ve sonrasında oluşturduğumuz riskler karşısında tükendiğimiz, yıkıldığımız yaşamların parçası olduk.
8 Ağustos 2021
görsel

Dolunay Ritüeli ve Dolunay Banyosu

Ay ve kadın bağlantısının en doygun, kadının da en büyük enerjisi olan şefkatin yüksek olduğu zamana hoşgeldin…Ay’ın 4 ana fazıyla kadınların bağı tarih boyu toplumlara başta üreme sonrasında da pek çok ruhsal konulara rehberlik etmişken, bu sefer içinde bulunduğumuz bu özel dolunay dönemini de daha önemle sana anlatacağım… Niyetim bugünü ve yarını ve bundan sonraki farkındalığınla tüm dolunayları iyi değerlendirmen.
28 Temmuz 2021
görsel

Meditasyonun Faydaları Nelerdir? Hangi Meditasyon Türleri Sana Uygun?

Meditasyon, yaşadığımız bu modern çağın gerçeklerini,  geçmişten taşıyacağımız bir öğreti ile daha iyi yönetebilmenin yollarından en efektif, en çabasız, en kolay, en ulaşılabilir, en ekonomik, en herkese uygun ve en huzur verici olanı. İnanın meditasyonun hayatımıza alınma sebeplerini ve bu enleri paragraflarca yazabilirim sana.  Gerçek hayatın zorlukları, sorunları üstüne üstüne gelirken olduğun yerden bir yerlere kaçamazken, sorumluluklarını, yükümlülüklerini bırakamazken ben sana meditasyonun aradığın o yere seni götürebileceğini söylesem mesela...
26 Temmuz 2021
görsel

Elmalı Davası: Toplumsal Zehirlenmişlik

İsyan etmemek elde değil. İnsanı seven herkes konuşmalı. Susmamalı. Çünkü bu bir TOPLUMSAL ZEHİRLENMİŞLİK... Asırlar boyu süren artık DNA’lara işlenmiş olan. Keşke COVID gibi bunun da aşısı yapılsa, kurtulsak... Kaç doz gerekir gerçi bilmem.
29 Haziran 2021
görsel

Yoga Nedir? Neden Kundalini Yoga?

Bugün insanın en çok ulaşmak istediği nedir? Huzur öyle değil mi? Kutsal Kase miti bunu çok güzel anlatır. Bütün hikaye bu kaseye ulaşma çabasıdır. Huzura ulaşmak için ne çok uğraşırız. Peki bu kadar insanın sorunlarının, kavganın, tartışmaların, savaşların, derdin, tüketimin, bağımlılığın, sapkınlığın, kötülüğün olduğu yerde bu nasıl mümkün olacaktır? Kendinden bu kadar yabancılaşmış insanlar, başkalarıyla nasıl yakınlaşacaklar da sakin, olgun, yapıcı, barışçıl bir yaşam süreceğiz? Bunun cevabını geçmiş düşünürler, felsefeciler tek bir kelimeyle özetlerler. BİRLİK olmak. İyi de bu o kadar kolay mı?
26 Haziran 2021
görsel

İlk Regl / Adet Kutlamaları Ritüelleri

Evet yanlış okumadın. Kutlamaları diye ifade ettim. Tabuların hepsini yıkarak… Çünkü Regl / Adet döngüsü bir kadına verilmiş en güzel hediyedir. Ve tıpkı bir erkeğin sünnet düğünüyle erkekliğe ilk adımının kutlandığı gibi kadın da genç kızlığa ilk adımı olarak regl partisi ile kutlanmayı da hak eder. Lütfen bunun nasıl bir ataerkil inanç kalıbı olduğunu sen de fark et. Nasıl ki sünnet olan erkek, yaşı ve hormonal durumu uygun olduğunda sünnet sayesinde sağlıklı cinsel ilişkiye girebilir ve üreme sistemini eril gücü ile çalıştırabilir ise bir genç kız da bunu doğal döngüde ancak regl olduğu sürece zamanı geldiğinde yapacaktır. Adet bir kadına üreme sisteminin bir parçası olmasının çok ötesinde bir hizmet için vardır. Her ay bedeninde artık hizmet etmeyenlerin boşaltılması için kadına sağlanmış bir temizlenme aracıdır. Eskilerin tabusal ve ataerkil yanılsamasının eseri olarak KİRLENME diye ifadelerinin son derece tersine, bu bir ARINMA ve TEMİZLİKTİR. Bu yüzden bu hediyeyi İLK BAŞLADIĞI günden itibaren ve her ay düzenli olarak da farklı çalışmalarla onurlandırmak gerekir. Şimdi paylaşacağım ritüeller, özellikle kız çocuğu olan tüm anne ve babalara ve tabi çevresindeki kız çocuklarına güzellik yapmak isteyenlere… Ve tabi benim önerilerimi dinleyecek olan genç kızlarıma…
25 Haziran 2021
görsel

İçindeki Dişil Arketiplerin Aydınlık ve Gölgeleri

Her Arketip kendi içindeki iki yönle hayatta kendini gösterir. Aydınlığından da karanlığından da tanırsınız onu aslında. Aterkil yaşam ilk kez mitlerde baş gösterip, yazılı bulgular elimize geçtiğinde, bize getirdiklerini araştırma ve bilimin ışığında çözümleyebiliriz.Carl Gustav Jung tüm verileri topladığında, Platon’un idea kavramını takip ederek, Yunan mitolojisindeki altı tanrıça ve altı tanrı özelliklerini çözümleyerek on iki arketip mantığını psikolojiye kazandırmıştır. Hadi gelin bunları biraz tanıyalım…
22 Haziran 2021
görsel

Yeni Çağ Tanrıçaları Geliyor!

Peki, kadınlarda daha çok görülen ve kimi erkekte de rastlayabildiğimiz bu dönüşüm, bu arayış ya da bu uyanış nereden ve neden geliyor? İşte gizem ve esrar tam da bu sorunun cevabında yatıyor.
19 Haziran 2021
görsel

İçimizdeki Tanrıça Nasıl Uyanır?

M.Ö 25000’lerde çıkıyor ilk belirgin vücut hatlarıyla Tanrıça karşımıza… Güney Fransa’dan Çin sınırı ve Baykal Gölü’ ne kadar iri göğüslü, kalçalı, doğurganlığı, üremeyi, bolluğu, bereketi anlatıyor aynı heykeller bize. İlk tapınılan varlık olarak kadını görüyoruz dünya üzerindeki coğrafyalarda. Bedeninde erilden aldığını dönüştürüp yeni bir insan yaratabilmeye verilen bir saygı gördüğümüz….
17 Haziran 2021
görsel

Eril Arketipler Nedir? Aydınlık ve Gölgeleri Nelerdir?

Olimpos Dağı’nın 6 Tanrı ve 6 Tanrıçası, onlardan doğma ölümsüzler ve farklı coğrafyaların mitolojilerindeki Tanri ve Tanrıçaların davranışları nasıl oluyor da bugünün dünyasına etki ederek insanı anlama yolculuğumuzda hayatımıza arketipler olarak giriyor ?Çünkü en basit anlatımla tarih tekerrür ediyor… Davranış örüntüleri olarak. Sadece mekanlar, olayların doğa üstü yada kentleşmeye göre farklılık gösteren şekil alma halleri değişiyor, o kadar. Tarih öncesi çağlardan başlayarak, Klasik Yunan Tapınağı’nda güçleriyle ön planda olan Tanrı ve tanrıçalar, Hint Vedaları’nda ve destanlarında karşımıza çıkan yine Tanrı ve Tanrıçalar, Sümerler ve Babiller'den Mısır’a uzanan ve bugüne kadar evrimleşerek ulaşan davranış, tutum ve sezgileri, çağdaş kadın ve erkeğin bugünkü yaşamını psikolojisini anlamlandırabilecek tekrar eden örüntüler içeriyor. Bu örüntüler de bizi hem dişil hem de eril arketiplere doğru getiriyor. Bu paylaşımımda özellikle eril arketipleri ve hayatına olan anlamlarını daha iyi anlamana yardımcı olmayı arzu ediyorum. Dişil arketipleri merak edenler lütfen daha önceki yazılarımı okusunlar. Kendini bilmeyen, anlamayan, anlamlandırmayan önce kendiyle sonrada başkalarıyla nasıl ilişki kurabilir ki? Biz her şeyden önce en yakın sandığımız ama en uzak olduğumuz kendimizi çözerek işe başlamalıyız. İşte tam da bu noktada toplumsal acıların başında gelen cinsiyet dengesizliği, şiddet eğilimleri, dengesiz ilişkiler, sapkınlık seviyesindeki alışkanlıklar devam ederken her bir insanın kendini iyi tanımak için zaman ve enerji harcaması önemli. Bir insan hem çocukluğundan bugüne kadar kendi yaşamını hem de kolektif bilinç dışından kendinde topladığı çağlar boyu tekrar eden kodlamaları anlar ise o zaman kendi farkındalığı ile yaşamını çok daha kaliteli yönetebilir. Aynı şekilde, eril arketiplerini öğrenen bir erkek bu ataerkil yapıların içinde kendi içindeki dengesini bulabilir. Böylelikle ana erdemlerini ve stres anında, zorlu zamanlarda gösterebileceği olası gölge yönlerini keşfeder ve yönetmeyi öğrenir. Zıtlıkların dünyasında, karanlık ve aydınlık var. Gece ve gündüz, iyi ve kötü… Bunlardan BİRLİK bilincine erişerek hayatını ele almak, kendi içindeki birliğini bulmak senin elinde… Ve tabi ki bunlardan seni yoranlardan arınma yolculuğuna girmek ve aydınlıkta kalmayı seçmek, karanlıklardan öğrenerek çıkmak…Şimdi gel bu yetişkin eril arketipleri bir tanıyalım…
10 Haziran 2021
görsel

Dişil Arketipler Nedir? Aydınlık ve Gölgeleri Nelerdir?

Tarih öncesi çağlardan başlayarak, Klasik Yunan Tapınağı’nda erdemsel güçleriyle ön planda olan tanrıçalar, Hint Vedaları’nda ve destanlarında karşımıza çıkan Tanrıçalar, Sümerler ve Babiller‘den bugüne kadar evrimleşerek ulaşan davranış, tutum ve sezgileri, çağdaş kadının bugünkü yaşamını psikolojisini anlamlandırabilecek derin örüntüler içeriyor. Bu örüntüler de bizi hem Dişil hem de Eril arketiplere doğru adım adım getiriyor. Bu paylaşımımda özellikle Dişil Arketipleri ve hayatına olan anlamlarını daha iyi anlamana yardımcı olmaya niyet ediyorum.
19 Mayıs 2021
görsel

Kutsal Dişil Aşırı Erile Karşı

Artık Kutsal dişilin aşırı erili yok etmek için devrim zamanı...Çağlar boyu ilk insanlardan bu yana bu dünyanın başına ne geldiyse, aşırı eril anlayışın sonucu olarak hayatımıza girdi. Günümüzde konuştuğumuz zorbalık ve şiddetin her türlüsü, aşırı eril hegomonyasının kutsal dişilin üzerinde hakimiyet kurmasının çabasından başka bir şey değil. Şiddet ve can alabilme duygusuzluğu ancak hasta bir aşırı eril davranış olabilir. Bu öyle bir enerjidir ki aslında korkak... Kimden? Kutsal dişilin iyiliğinden, bütünselliğinden, sezgiselliğinden, yaratıcılığından, yapıcılığından ve bir o kadar da yıkıcılığından korkan. Resimlerini bugün görüp içimizin parçalandığı tüm İsrail Filistin olayları hep tarihin gözünü nefret, aşırı tutucu, sabit fikirli, dar zihinli hasta eril zihniyetteki insanlığın tekerrür hali. Daha ne kadar canın yanması, ölmesi gerekecek kutsal dişilin sesini her bir insanın, toplumun dinlemesi için? Daha ne kadar içlerindeki karanlıklara yenik düşen liderlerin kumandasında olacak bu dünya? Daha ne kadar kutsal dişilin uyanışı durdurulmaya çalışılacak?
16 Mayıs 2021
görsel

Dijitalleşme ve İnsan Dokunuşu

Her alanda hızla dijitalleşmeye gittiğimiz şu dönemde artık pek çok insani ihtiyacımızı, yemek içmekten tutun da sosyalleşmeye kadar artık çevrimiçi platformlarda karşılar olduk. Birbirine benzer bir sürü ürün ve hizmet dijital dünyada yer almak için alternatif kanallar yaratmaya çalışırken oldukça yoğunlaşan bir rekabet ortamı başladı bile... Tam da bu zamanda teknolojinin ve teknolojik hizmetlerin nasıl şekilleneceğini bizim gibi bu alana odak ve enerji verenler adım adım şekillendiriyor olacak.
14 Mayıs 2021
görsel

Dişil Enerji Nedir? 10 Adımda Nasıl Yükselir?

İçindeki Tanrıça’nın kıpırdanmalarını duyup bu soruyu sormaya başladıysan, cevabını şimdi bu satırlarda bulabileceksin. Uzun yıllardır hem akademik anlamda hem de binlerce kadınla yaptığım çalışmaların güvenilirliği ve samimiyetiyle geldim şu an hayatına. Kendi yarattığımız doğal olmayan, şiddet dolu dünyada başımızın büyük dertte olduğunu biliyoruz artık. Ataerkil yanılgıların esiri olmuş materyalist düzenin içinde özlerimizden kilometrelerce uzaklara gitmiş, ruhsal olarak birbirimizle bağlantımızı kaybetmiş durumdayız. Şiddet, çıkar, kibir, nefret, tüketim sarmış dört bir yanımızı. Yıllar içinde adım adım sürüklenmişiz bir nevi bir kuyunun dibine…Ve şimdi de büyük doğal afetlerin, salgınların, üreyen mikro organizmaların, virüslerin yarattığı bir dünyanın kurbanı olmuşuz.
5 Mayıs 2021
görsel

Kapanma Ders 1: Aşk ve Sevgi Sanatı

Kapanma döneminde, en çok açlığı çekilen ama çok az kişinin tanımaya öğrenmeye, kendini eğitmeye vakit ayırdığı bir sanat, sevgi sanatına odaklanalım istedim ilk olarak. Hayatta kalmanın, dayanmanın en büyük ateşleyen gücü olan aşk ve sevginin şüphesiz önce kendine ve sonra karşı cinse olan bir tutkunun sanata nasıl dönüştürülebileceğini ve bunu öğrenmenin iyi yaşam kalitene neler katabileceğini ele alalım bu önemli dönemde. Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki insanın hayatı boyunca tadabileceği en tarifsiz duygu aşk, o kadar güçlü ki sadece kalbi değil beyni ve bedeni de esir alıyor. Aşkla yaşayan, aşık olan, zaman zaman bu duyguyu uyandırmayı bilen kişinin beyninde adeta hormon fırtınası yaşanıyor. Önce haz ve keyif veren dopamin, sonra mutluluk veren serotonin, ardından da ‘bağımlılık’tan sorumlu oksitosin hormonu salgılanmaya başlıyor. Beynin ‘empati’ ile ilgili bölgesinin devreye girmesiyle büyük aşkın hiçbir kusuru görülmez oluyor. Böylece ‘aşkın gözü kördür’ sadece bir deyim olmaktan çıkıyor ve bilimsel bir gerçeğe dönüşüyor.
30 Nisan 2021
görsel

Türk Dizileri Neden Bu Kadar Çok Seviliyor? Arketipsel Yorum

Sen de izliyor musun? Ülkemizi de aşmış çevre coğrafyalarda da izlenen “Benim Adım Melek”, “Sadakatsiz”, “Masumiyet”, “Sen Çal Kapımı”, “Masumlar Apartmanı”, “Doğduğun Ev Kaderindir” ve benzeri başarılı diziler, sanatçılar, oyuncular...
22 Nisan 2021
görsel

FEMTECH Nedir? Kadının İyi Yaşamı ve Teknoloji

Uzun yıllardır kadının iyi yaşama hakkı ve güçlenmesinin yollarına gönül, zaman ve akademik çalışmalarla emek veriyorum. Bu hafta benim için ruhsal amaç haline gelmiş bu alanının bugünün kaçınılmaz gerçeği olan teknolojiyle geldiği durumun sonucu olan Femtech’le karşınızdayım. Sayısal anlamda 2025’ in sonunda 50 milyar dolarlık bir pazara ulaşması beklenen ve günümüzde start up dünyasında da oldukça büyük yer sahibi olan bir alan bu…Teknoloji, kadın mental, ruhsal ve fiziksel sağlığını kolaylıkla koruyup, tamamlayıcı tekniklerle, iyi oluş haline kavuşmasını sağlayabilecek mi?Cinsiyet eşitliği ve dengesi kavramını ele alırken, günümüzde hızla dijitalleşen dünyamızda, kadının iyi yaşamı için teknoloji ile arasındaki bağı, bağlantıyı ele almak istedim bu hafta.
14 Nisan 2021
görsel

Kendine Bakmanın En İyi Yolu: "Ben Saati" Ritüeli

Dönüşüm eski alışkanlıkların yerine yeni ve faydalı olanları koyarak oluyor. Hatalardan, gelen mesajlardan hayat sorumluluğunuzu almayı bilerek. Bunun için en önemli şey de 5 duyunuzla birlikte hayatı yaşamak, farkında olmak… Gördüklerinizin, size söylenenlerin, karşınıza çıkan insanların. Neden mi? Çünkü tesadüf yok. Eğer bir insan karşınıza çıktıysa bir sebebi var. Eğer bir olayı ya da durumu yaşıyorsanız sebebi var. Siz yeter ki onun size öğrettiklerini almak için zihninizde yer açın, alan açın.
10 Nisan 2021
görsel

Dinginlik ve İç Huzurun 2 Etkili Adımı

Psyke, yaptığı bir yanlıştan dolayı Eros’un onu terk etmesinden ve annesi Afrodit’in yanına gitmesinden sonra tekrar buluşma anına kadar pek çok sınavdan geçer. Eros kendince onu cezalandırır. Afrodit ise onun olgunlaşması için arka arkaya verdiği görevlerle Pskye’yi zorluklarla baş başa bırakır. Bunların her biri onu bedence, zihince ama en çok ruhsal olarak yorarken son sınava geldiğinde yüksek bir kuleye çıkıp kendini aşağıya atmayı düşünür. Artık tükenmiştir. Sürekli zorluklarla, problem çözmekle uğraştığı onca zaman ve olay ondaki tüm enerjiyi almıştır adeta...
30 Mart 2021
görsel

Yeni Çağ’ın Tanrıçaları 7 Erdemiyle Geliyor!

Yeni Çağ’ın Tanrıçaları 7 erdemiyle zafere koşacak...Tüm zaferler, tüm güçlenmeler zorlukların, acıların içinde büyür.. Tarihin sayfalarında her çağda bu böyle olmuştur. İşte bu yüzden yeni tarihte tekerrür ediyor olacak. İstanbul Sözleşmesi'nin bu bilinç seviyesinde bir ülkede kabulü beklenirken yaşanan hisler, birlik gücünü harekete geçirecek kadınların bu özel Anadolu Topraklarından miras aldığı erdemlerle güçlenmesi tarihin sayfalarında yine yer alacak...Sonunda insanlık kazanacak.
24 Mart 2021