Görüş Bildir
Haberler
Kobani Protestolarında En Az 13 Kişi Hayatını Kaybetti! 6 İlde Sokağa Çıkma Yasağı...

Kobani Protestolarında En Az 13 Kişi Hayatını Kaybetti! 6 İlde Sokağa Çıkma Yasağı...

adem kara
07.10.2014 - 14:24 Son Güncelleme: 08.10.2014 - 13:38
İçeriğin Devamı Aşağıda

Kobani'ye destek için düzenlenen eylemlerde çıkan olaylarda 13 kişi hayatını kaybetti. Diyarbakır, Batman, Mardin'in 6 ilçesi ile Van Erciş, Muş Varto ve Siirt Kurtalan'da sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Diyarbakır'daki sokağa çıkma yasağı perşembe saat 06.00'ya kadar uzatıldı.

Salı günü düzenlenen IŞİD protestolarında çıkan olaylarda 12 kişi hayatını kaybetti. Ölüm haberinin 8'i Diyarbakır'dan, 2'si Siirt'ten, 2'si de Batman ve Muş Varto'dan geldi. Olayların ardından 2 il merkezi ile, 4 ilin bazı ilçelerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Diyarbakır'da 8 ölü ve sokağa çıkma yasağı

Diyarbakır ilçeleri ile merkeze bağlı birçok semtte IŞİD'in Kobani'ye saldırısını protesto için toplanan gruplar gösteri yaptı. Doğan Haber Ajansı'nın (DHA) haberine göre kentte olaylarda 8 kişi hayatını kaybetti.

DHA, bilgilerini Diyarbakır Emniyet Müdürü Halis Böğürcü'ye dayandırdı. Kentte çıkan olayları başından beri izleyen ve ekipleri, verdiği talimatlarla yönlendiren Emniyet Müdürü Böğürcü, ölenlerden 5'inin Hüda-Par'lı olduğu yönünde bilgiler aldıklarını söyledi. Böğürcü, diğer 3 kişinin ise kimlik belirleme çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, son 24 saat içinde “8 özel mülk, 3 özel otomobil, 10 kamu binası ve 20 resmi aracın zarar gördüğünü ve 2 güvenlik görevlisinin de molotof ve taş atılması sonucu yaralandığını” açıkladı. Lice ilçesinde ateşe verilen 7 binadan ikisi okul, beşi de dernek binası.

Diyarbakır Valiliği yaşanan olaylar nedeniyle merkez Bağlar, Kayapınar, Sur, Yenişehir ilçeleri ile dış ilçeler Bismil, Silvan ve Lice'de sokağa çıkma yasağı ilan etti. .

Valilik daha sonra, yasağa, Çınar, Eğil, Ergani, Dicle, Hani, Hazro, Kocaköy ve Kulp ilçelerini de dahil ederek, perşembe saat 06.00’ya kadar uzattı.

Valilik ayrıca ilk ve orta dereceli okulların bir gün tatil edildiğini açıkladı.

Diyarbakır'da Valiliğin talebi üzerine İl Jardarma Komutanlığı'na bağlı askerler önlem amaçlı şehre geldi. Askerler, kentin önemli bölgelerinde konuşlandırılırken, zaman zaman olaylara da müdahalelerde bulundu. Diyarbakır'ın bir çok semtinden gece yarısı silah seslerinin yükseldiği duyuldu.

Varto'da bir ölü, 2 gün sokağa çıkma yasağı

Muş'un Varto ilçesinde, IŞİD'in Kobani'ye saldırısını protesto eden grup polisle çatıştı. AK Parti İlçe Başkanlığı, PTT binası ve bir dershanenin yakıldığı gösterilerde, kafasına gaz kapsülü isabet eden 17 yaşındaki Hakan Buksur ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Olaylarda 7 okul yakıldı. İlçe emniyet müdürlüğüne bir araçtan uzun namlulu silahla ateş açıldı. İlçede 2 gün sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Siirt'te 2 ölü

Siirt'teki gösterilerde çıkan olaylarda ise iki kişi hayatını kaybetti. Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, Yusuf Çelik ve Muhdi Erdoğan'ın hayatını kaybettiğini, Necmetin Çelik'in ağır yaralandığını söyledi. Kurtalan'da yaşanan olaylarda yaralanan 10 kişi Siirt Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Batman ile Mardin, Siirt ve Van'ın ilçelerinde sokağa çıkma yasağı

Batman'da çıkan olaylarda da, 23 yaşındaki Emrah Demir, vücuduna isabet eden kurşunlarla hayatını kaybetti. Valilik kent genelinde sokağa çıkma yasağı ilan etti. Kentte ilk ve orta dereceli okullar çarşamba günü için tatil edildi. Batman'da, İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı askerler kent merkezine indi.

Mardin'in 6 ilçesinde sokağa çıkma yasağı

Olayların yaşandığı kentlerden biri olan Mardin'in Kızıltepe, Nusaybin, Derik, Mazıdağı, Dargeçit ve Savur ilçelerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasak ikinci bir emre kadar geçerli. Yasağa rağmen özellikle Nusaybin ve Kızıltepe ilçelerinde olaylar sürüyor.

Van Erciş'te de yasak

Van'ın Erciş ilçesinde de sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Ayrıca Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde de eğitime bir gün ara verildi.

İstanbul'da çatışmalar

İstanbul'da da salı günü IŞİD protestoları vardı. Aralarında Halkların Demokratik Partisi'nden (HDP) bir grubun da olduğu yaklaşık 500 kişi İstanbul Kadıköy'deki Boğa heykeli önünde toplandı. Oturma eylemi yapan kalabalık daha sonra AK Parti İlçe Başkanlığı'na yürümek istedi. Polis engelini aşmaya çalışan kalabalığa biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edildi.

Sultangazi'de de Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Kobani'deki durumla ilgili açıklama yapmak için parti binası önünde toplandı. Grup daha sonra AK Parti İlçe binasına doğru yürüyüşe geçti. Polis ekipleri grubun önünü keserek yürüyüşe izin vermedi. DBP'li grup oturma eylemi yaparak yolu trafiğe kapattı. Gruptan bazı kişiler polise taş, havai fişek ve cam şişeler fırlattı. Polis de tazyikli su ve gaz bombalarıyla grubu dağıttı. Olaylar sırasında bir de otobüs yakıldı. Polis bir kişiyi gözaltına aldı.

Eylemlerin bir diğer adresi ise Beyoğlu oldu. Galatasaray Lisesi önünde IŞİD aleyhine slogan atan gruplara, tazyikli su ve biber gazıyla müdahale edildi. Ara sokaklara kaçan göstericilerin polise taş atmayı sürdürmesi üzerine sokak aralarında da göstericilere müdahalede bulunuldu. Müdahalenin ardından Odakule önünde yeniden toplanan grup içerisinden gözaltına alınanlar oldu.

Esenyurt Meydanı'nda toplanan bir grupsa, meydan düzenlemesi için etrafı kapatılan şantiye alanına girdi. Buradaki bir iş makinesi ve kamyoneti ateşe veren göstericiler, etraftaki binaları taşladı. Meydandaki Atatürk heykelini devirmeye çalışan göstericiler, heykele molotofkokteyli attı. Tutuşan heykel tamamen yandı.

İstanbul Valiliği, Kobani'ye destek gösterileri nedeniyle çıkan olaylarda, 8'i polis memuru 30 kişinin yaralandığını, 98 göstericinin gözaltına alındığını açıkladı.

Ankara'da müdahale

Başkent Ankara'daki Kızılay meydanında toplanan bir grup da izinsiz gösteri düzenledikleri gerekçesiyle polis tarafından engellendi.

Polise taş atan göstericilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edildi.

İzmir'de 26 kişi gözaltında

İzmir Konak'ta eski Sümerbank binası önünde toplanan HDP'nin de aralarında bulunduğu bazı partilerce düzenlenen eylemdeki çağrıya uyan bazı gruplar, havanın kararmasıyla kentin çeşitli noktalarında eylem düzenledi.

Zaman zaman polisin müdahale ettiği eylemlerde 26 kişi gözaltına alındı.

Bornova'nın Doğanlar Semti'ndeki eylem sırasında nereden geldiği belli olmayan kurşunla yaralandığı ileri sürülen bir kişi, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi altına alındı.

Ayrıca Konak'taki tarihi Kadifekale'deki Türk bayrağının indirilip yakılması girişimi de polis ekiplerince önlendi.

Diyarbakır'da göstericiler çok sayıda bina ve araca zarar verdi. 

Adana, Mersin, Hakkari ve Erzurum'da da, IŞİD protestolarında da olaylar çıktı.

İzmir

İzmir’de, IŞİD saldırılarını protesto etmek için bir araya gelen gruptakilerden bazıları ile polis arasında, dağılma sırasında gerginlik çıktı. Eylemcilerden biri gözaltına alınmamak için ensesine bıçak dayadı, bu kişiyi etkisiz hale getirmek isteyen polislerden birinin tabancasını ise bir başkası alıp kaçtı. Kovalamaca sonucu etkisiz hale getirilen bu kişinin de aralarında bulunduğu bir grup gözaltına alındı.

Batman

Batman'da dün geceden beri devam eden olaylarda 13 yaşında olduğu belirtilen ve adı henüz öğrenilemeyen bir çocuk vücuduna giren 2 kurşunla ağır yaralandı. Kentte özel bir hastanede ameliyat edilen yaralının yoğun bakım ünitesinde tedavisi sürerken hayati tehlikesinin sürdüğü belirtildi. Kentteki gösterilerde bir kişi yaşamını yitirdi. Göstericiler, PTT binası, banka şubeleri ve bir markete taş ve molotoflarla saldırdı.

Denizli

Denizli'de toplanan bir grup, yürümelerine izin vermeyen polise taşlarla saldırdı. Başına taş isabete eden İl Emniyet Müdür Yardımcısı 45 yaşındami Mehmet Gülsezer ile 4 kişi yaralandı.

Denizli'nin Esentepe Mahallesi'nde toplanan yaklaşık 200 kişilik grup, IŞİD'in Kobanê'ye saldırılarını protesto etmek için 29 Ekim Bulvarı'ndan Delikliçınar Meydanı'na yürüyüşe geçti.Polis, grubu Özay Gönlüm Meydanı'nda durdurdu, yürüyüşü saonlandırmalarını istedi. Polisin bu uyarısına aldırış etmeyen grup, yürümekte ısrarcı olup, polise ve TOMA'lara taşlı saldırıda bulundu.

Polis, gruba TOMA'yla su sıkarak müdahale etti. Bu sırada atılan taşlarla, kaldırımda yürüyen vatandaşlardan Abdülkadir Salmaz (65), Akif Kudak (32), Hasan Yavuz (21), Mustafa Tarhan (36) ile İl Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Gülsezer başlarından ve vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralandı.

Baygınlık geçiren Salmaz, ambulansla kaldırıldığı Denizli Devlet Hastanesi'nde, diğerleri Özel Tekden Hastanesi'nde tedaviye alındı. Salmaz'ın hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi.

Başına isabet eden taş nedeniyle alnı açılan polis müdürürü Sezer'in ise durumunu iyi olduğu, Denizli Devlet Hastanesi'nde tedavisinin sürdüğü bildirildi.

Kocaeli - Gebze

Kocaeli''de merkez ilçe İzmit ile Gebze ve  Dilovası ilçelerinde, IŞİD'ın Kobane'ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla yürüyüş yapıldı. Gebze İlçesi'ndeki yürüyüşte polise taş ve sopalarla yapılan saldırılar sonucu Çevik Kuvvet ekipleri göstericilere cop ve gazla müdahelede bulundu. Bazı gruplar  ilçe merkezindeki esnafın dükkalarının camını kırınca esnaf ve göstericiler arasında da olaylar çıktı. Göstericiler bir süre sonra BDP'nin ilçe binasına girip esnafa buradan taş attı. İlçede gerginliğin artmasının ardından karşıt görüşlüler ilçe merkezinde toplandı.

Erzurum

Erzurum'un merkez Yakutiye ilçesi Mahallebaşı semtinde toplanan bir grup gösterici, IŞİD'in Kobane'ye girmesini sloganlarla protesto etti. 30 kişilik grup daha sonra Gölbaşı semtinde bulunan evlere, yoldan geçen otobüslere ve dükkanlara taş atarak camlarını kırdı. Evleri hasar gören ve saldırıya uğrayanlar, gruba taş ve sopalarla mühadale etti. Daha sonra 18 yaşlarındaki bir kişi elindeki pompalı tüfekle ateş etmeye başladı. Polis öfkeli kişilere biber gazıyla müdahale ederken pompalı tüfek ateş açılması sırasında 3 kişi yaralandı. Yaralılar ambulansla çeşitli hastanelere kaldırılırken olaylarda 3 kişi gözaltına alındı.

Ağrı - Doğubayazıt

Ağrı'nın Doğubayazıt İlçesi'nde de Kobane protestoları nedeniyle ilçe savaş alanına döndü. Polis, havai fişek ve taş atan gruba, gaz bombaları ve TOMA'larla müdahale etti. İlçe emniyet müdürlüğü ve banka şubelerinin taşlandığı olaylarda çok sayıda kişi gözaltına alındı.Iğdır

Iğdır'da, Ordu Caddesi'nde toplanan bir grup IŞİD'in Kobane'yi işgaline tepki göstererek  yürümek istedi. Polis, izin vermeyince grup saldırıda bulundu. 5 kişinin yaralandığı olaylarda çok sayıda işyerinin camlarını kırıldı.

Mardin - Nusaybin

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde dün gece aydınlatma direkleri devrilerek, mazot tanklarıyla barikatlar kurulan uluslararası İpekyolu halen kapalı bulunuyor. İpekyolu üzerine çıkıp gösterilerini sürdüren gruplara polis, gaz bombası ve tazyikli su ile müdahalede bulundu. İpekyolu üzerindeki olaylar gün boyu sürerken, uzun araç kuyrukları oluştu.

Nusaybin ile merkezinde ise göstericiler, Anadolu İmam Hatip Lisesi, Vilayetler Birliği Anaokulu, Hükümet Konağı ve PTT şubesine taşlarla saldırıp, binalara hasar verdi. Bir dershaneye molotoflu saldırıda bulunan göstericiler, Otogar kavşağında bir aracı da ateşe vererek yaktı. 

Tunceli'de Erzincan ve Elazığ yolları kapatıldı

Tunceli'de yaklaşık 2 bin kişi Cumhuriyet Meydanı'ndan kent girişindeki Mameki Köprüsü girişindeki kavşağı IŞİD aleyhine sloganlar atarak yürüdü. Burada Tunceli-Elazığ ve Tunceli-Erzincan karayolunu oturma eylemi yaparak kapatan protestocular araçların geçişine yaklaşık 30 dakika izin vermedi. Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul'un yaptığı konuşmada, 'Dersim halkı Kobane halkı ile birlikte direnmeye mücadele etmeye sonuna kadar devam edecektir' dedi. Konuşmanın ardından protestocular bölgeden dağıldı.Elazığ

Elazığ'da DBP'liler Hozat Garajı'nda toplanıp PTT Meydanı'na yürüdü. Yürüyüş sırasında polis ile protestocular arasında itişmeler yaşandı. Burada DBP il başkanı Kürtçe konuşurken yanına yaklaşan bir kişi “Türkçe konuş anlamıyoruz'' dedi.

Malatya

Malatya’da IŞİD’in Kobane’de saldırılarını arttırması protesto edildi. Eylem sonrasında bir gencin HDP aracını tekmelemesi gerginliğe yol açtı. Gruptakiler, ismi öğrenilemeyen gence saldırırken, kavgayı araya giren polis güçlükle engelledi. Sivil polisler, genci olay yerinden hızla uzaklaştırırken, grup daha sonra dağıldı.Muğla - Ortaca

Muğla’nın Ortaca İlçesi’nde, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde bir araya gelen HDP İlçe Örgütü üyeleri, IŞİD’i protesto etti. Basın açıklamasının ardından slogan atan grup, oturma eyleminden sonra dağıldı.

Eskişehir

Eskişehir’de yaklaşık 300 kişi yürüyüş yaparak, IŞİD’in Kobanê’ye yönelik saldırısını protesto etti.

İstiklal Mahallesi Porsuk Bulvarı’nda toplanan Eskişehir Emek ve Demokrasi Güçleri üyeleri, pankartlar açarak yürüyüşe geçti. Grup geçerken bulvarda bulunan bir kestane satıcısına tezgahının çekilmesi istendi. Satıcının tezgahını çekmek istememesi üzerine gerginlik oldu. Araya girenler kestaneci genci uzaklaştırdı.

Van

Van’da, eski belediye garajı, Hacıbekir ve Şabaniye mahalleleri olmak üzere bir çok mahallede IŞİD’in Kobanê’ye yönelik saldırısını protesto etmek amacıyla gösteriler düzenlendi. Polisler biber gazı, gaz bombası ve plastik mermi ile müdahalede bulundu. Müdahaleye eyleciler taş ve molotoflar ile karşılık vermesi üzerine, sokaklara taşan çatışmalar uzun süre devam etti.

Gösteriler nedeniyle Van'ın Erciş ilçesinde ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Mersin

Mersin'de ve Tarsus İlçesi'nde IŞİD karşıtı gösteriler terör eylemine dönüştü. Tarsus'ta IŞİD'ı protesto eden gruba Mustazaflar Derneği'nden taş atılması sonucu silahlı, taşlı kavga çıktı. Olaylarda biri pompalı tüfekle olmak üzere 9 kişi yaralandı.

Antalya

Antalya’daki Kobanê’ye destek eylemine, polis müdahale etti. Biber gazı fişeği kullanan polise, kalabalık ise taşla karşılık verdi. Yoğun biber gazından çok sayıda kişi etkilendi.

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/kob...

İstanbul Gaziosmanpaşa Akşemsettin Viyadüğü mevkiinde Kobani protestosu yapan grup TEM'i trafiğe kapattı.

Askerler, Diyarbakır, Van ve Batman sokaklarında...

Mardin'de tanklar şehir merkezinde.

Mardin'de tanklar şehir merkezinde.

Twitter

Mardin'den bir başka fotoğraf

Mardin'den bir başka fotoğraf
İçeriğin Devamı Aşağıda

Batman

Batman

DHA

Diyarbakır Bağlar'da Hizbullah üyesi olduğu iddia edilen bir grup protestoculara ateş açtı

Van

Van

DHA

Van

Van

DHA

Samsun'da oturma eylemi

Samsun'da oturma eylemi

@sendika.org

İçeriğin Devamı Aşağıda

Kadıköy'de oturma eylemi 

Fotoğraf: Cumhuriyet

Fotoğraf: Dilek Gül / IMC

Fotoğraf: Dilek Gül / IMC

IŞİD'in Kobani'ye yönelik saldırılarını protesto amacıyla çok sayıda ilde eylemler düzenlendi. İstanbul Kadıköy'deki eyleme polis gaz ve TOMA'larla müdahale ederken, başına gaz fişeği isabet eden bir kişi yaralandı. Muş'un Varto ilçesinde yapılan Kobani protestosunda, iddiaya göre polisin açtığı ateş sonucu Hakan Buksur adlı bir vatandaş hayatını kaybederken, iki kişi de yaralandı.

Kadıköy’de Kobani ile dayanışmak ve IŞİD saldırılarını protesto etmek için AK Parti binasına yürümek isteyen kitleye polis gaz ve tazyikli suyla müdahale etti

Fotoğraf: Cumhuriyet

İçeriğin Devamı Aşağıda

İMC'den Dilek Gül'ün haberine göre KCK basın davasına bakan avukatlardan Tamer Doğan, başına isabet eden bir gaz kapsülü ile yaralandı. Başından yaralanan Doğan hastaneye kaldırıldı.

Sultangazi'de HDP binasına saldırı

Sultangazi'de HDP binasına saldırı

IŞİD'ın Kobani'ye girmesini protesto eden bir grup Sultangazi'de yürüyüşe geçti. Gruba tepki gösteren karşıt görüşlüler ise sokağa çıktı. IŞİD'i protesto eden grup HDP ilçe binasına sığındı. İki saat önce başlayan gerginlikte yaklaşık 60 kişi ilçe binasında mahsur kaldı. Kalabalık tekbir getirerek binayı taşladı.

Ankara'da 'Kobani' eylemine müdahale

Ankara'da 'Kobani' eylemine müdahale

Fotoğraf: sendika.org

Başkent Ankara'da, Kobani'deki IŞİD saldırlarının protesto etmek için Sakarya Caddesinde toplanan grup AK Parti İl Başkanlığı'na yürümek istedi.

Polis, grubun önünü İnkılap Sokak'ta kesti, tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Al Jazeera muhabiri: Kızıltepe'de vergi dairesi ateşe verildi

Radikal'den İsmail Saymaz'ın haberine göre Muş'un Varto ilçesinde yapılan Kobani protestosunda, iddiaya göre polisin açtığı ateş sonucu Hakan Buksur adlı bir vatandaş hayatını kaybederken, iki kişi de yaralandı.

Avukat Rumet Agit Özer’in verdiği bilgiye göre bugün Varto’da yaklaşık 3 bin kişi, Kobani’ye destek için sokağa çıktı. Polislerle göstericiler arasında çatışmalar meydana geldi. 

İddiaya göre polis, silaha davranarak, topluluğa ateş açtı. 25 yaşındaki Buksur başına isabet eden kurşunla ölürken, iki kişi yaralandı.

Kaynak: Al Jazeera, DHA, AA ve Radikal

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
1
1
1
0
0
0