Görüş Bildir

29 Ekim Haberleri

29 Ekim ile ilgili tüm haberler, içerikler, galeriler, testler ve videolar Onedio’da. 29 Ekim ile ilgili son dakika haberleri ve gelişmelerini, yeni içerikleri de bu sayfa üzerinden takip edebilirsiniz.

Popüler İçerikler

Milli Egemenlikten Demokrasiye Atatürk'ün Az Bilinen 19 Sözü
Bizim hükümetimizin şeklini ve esasını anlamayanlar veya anlamak istemeyenler vardır. Bu tereddüdü gidermek için Anayasanın ruhunu iyi incelemek lazımdır. Gerçekte Anayasanın özellikle bazı maddelerinin bilinmesi gereklidir. Mesela birinci maddeyi beraber inceleyelim. Madde 2 fıkrayı kapsıyor. Efendiler! Bilirsiniz ki irade denilen bir şey vardır. Bir insanın iradesi olduğu gibi insanlardan oluşan herhangi bir sosyal toplumun da iradesi vardır. İrade vicdanın eğilimi, arzusu demektir. Yani bu manevi bir şeydir. İrade-i külliyeyi zat-ı Bani'ye bırakarak şerri bir lisanla ifade etmek isterseniz, buna irade-i cüz'iye deyiniz! Bu manevi iradenin meydana çıkması ve görünmesi için bir araç gereklidir ve vardır ona egemenlik derler. Egemenliğini herhangi birine bırakan bir insan kendi iradesinin kullanılacağından emin olamaz. Bunun için insanlar, milletler kendi iradelerini kendi vicdanlarının eğilimini yapmak ve uygulamak isterlerse egemenliklerini mutlaka ellerinde tutmak mecburiyetindedirler. Şimdiye kadar milletimizin başına gelen bütün felaketler kendi talih ve geleceklerini başka birisinin eline terk etmesinden kaynaklanmıştır. Bu kadar acı tecrübeler geçiren milletin bundan sonra egemenliğini bir kişiye vermesi kesinlikle mümkün olmayacaktır. Milletler egemenliklerini geçici olarak da olsa verecekleri meclislere dahi lüzumundan fazla güvenmemelidir. Çünkü meclisler bile istibdat edebilirler. Ve bu istibdat şahsi istibdattan daha öldürücü olabilir. (1923)
Cumhuriyet Sadece Bir 'Rejim' Değildir!
Cumhuriyet, “Efendiler yarın cumhuriyeti ilan ediyoruz” denilerek alınmış bir karar değildir. Cumhuriyet ilkokuldan beri kafana kazınan “halkın kendi kendini yönetmesi” değildir. Cumhuriyet bunlardan çok fazlası, cumhuriyet bir yaşam biçimidir. Cumhuriyeti sadece bir “rejim” olarak algılarsan sana kazandırmak istediği birçok şeyi, medeniyeti, insanlığı, hoşgörüyü, birlikte yaşama azmini, bilimi, sanatı, vs. ıskalarsın. Iskalama!
Şişli Belediyesi'nden Tüyleri Diken Diken Eden Cumhuriyet Filmi
Şişli Belediyesi'nce hazırlanan Cumhuriyet filmi tüyleri diken diken ederken izleyenler tarafından da büyük beğeni alıyor. Teoman Topçu’nun hazırlayıp seslendirdiği dört dakikalık film, Cumhuriyet’in anlam ve önemine değiniyor. Bir hatırlatma olarak yapılan ve 'İyi ki varsın ve var olmalısın Cumhuriyet' temasıyla yayınlanan o film...