Cinsiyet Geçiş Operasyonlarıyla İlgili İnsanların En Çok Merak Ettiği Soruların Cevaplarını Veriyoruz!

735PAYLAŞIM

Çoğu insanın en merak ettiği konulardan bir tanesi de cinsiyet geçiş operasyonları ve bu operasyonlara dair yaşanan süreç. Aslında bu süreç, herkesin tahmin ettiğinden çok daha zor ve zahmetli. Merak edenler için en çok sorulan 15 sorunun cevabını aşağıda veriyoruz.

1. Cinsiyet geçiş operasyonu için temel şartlar nelerdir?

Geçiş operasyonları için öncelikle kişilerin birtakım yeterlilikleri karşılayabilmesi gerekmektedir. Ülkemizdeki şartları şöyle sıralayabiliriz:

  • 18 yaşını doldurmuş olmak

  • Mahkemenin izin vermesi

  • Bekar olmak

  • Cinsiyet değişikliğinin ruh sağlığı açısından artık zorunlu olması

  • Üreme özelliğinden yoksun olmak

2. Operasyon için gerekli olan konsey raporu nasıl alınır?

İlk olarak yapılacak iş, nüfus müdürlüğüne cinsiyet değişikliği davası açmak. Daha sonra mahkeme, araştırma hastanelerinde bulunan cinsel kimlik konseyinden rapor istiyor. İlk aşamada bir psikiyatr, geçiş ameliyatı olmak isteyen kişinin ruhen müsait olup olmadığını inceliyor. Olumlu rapor sonrası mahkeme, geçiş için onay veriyor ve plastik cerrah, ürolog, endokrinolog ve jinekologtan oluşan ekiple birlikte operasyon sürecine giriliyor.

3. Erkek bedeninden kadın bedenine geçişte penis ve yumurtalıklara ne oluyor?

Operasyonun bu kısmını ürologlar gerçekleştiriyor. Yumurtalıklar alınırken, penisin dış yüzeyi de vajina formu verilmesi için şekillendiriliyor.

4. Kadın bedeninden erkek bedenine geçişte vajina ve memeler ne oluyor?

Bu kısımda da jinekologlar üreme organlarını alırken plastik cerrahlar da memeleri alıyor. Aslında kadından erkeğe geçiş operasyonu, erkekten kadına geçişten bir miktar daha zor. Sebebini şimdi daha açıklayacı anlatacağız.

5. Kadın bedeninden erkek bedenine geçişte sıfırdan nasıl penis yapılıyor?

Az evvel dediğimiz gibi, erkekten kadın bedenine geçişten daha zor bir operasyon çünkü sıfırdan bir organ ekleniyor vücuda. Penis için, hasta kolunun iç yüzeyinden bir deri kesiti alınıyor. Bu sadece yumuşak dokuyu oluşturmak için yapılan bölüm. Ereksiyon içinse yumuşak dokunun içine bir protez konulmak zorunda.

6. Yeni yapılan penis nasıl bir şeyden oluşuyor?

İki farklı şekli var: Mutluluk çubuğu ya da küçük bir kemik. Çubuk olanlar normal zamanda kırık bir şekilde duruyor, ilişki sırasında bir düğmeye basılarak dik konuma getiriliyor. Aynı protezin bir de pompalı çeşiti var. Pompalı olanlar da yine bir buton sayesinde penisi ebat olarak geniş ve büyük bir hale getiriyor. Kemik yöntemi ise kaval kemiğinden alınan bir parçayla gerçekleşiyor. Kemik yönteminde penis sürekli sert halde kalıyor.

7. Kadından erkeğe geçiş operasyonu yaşamış kişilerde penis boyu kaç cm oluyor?

Uzmanlar protez peniste en sağlıklı boyu 13-14 cm olarak belirlemişler. Yani daha fazlasını talep etseniz de yapmıyorlar, ki genellikle hastaların talepleri daha uzun bir penise sahip olmak. Fakat böyle bir durum söz konusu değil.

8. Erkekten kadın bedenine geçişte vajina nasıl yapılıyor?

Az evvel yukarıda kısaca bahsetmiştik, biraz daha detay anlatalım. Bu noktada da iki yöntem var: Penis derisinden ya da bağırsaktan vajina yöntemi. Penisin derisi dipten uca kadar yüzülüyor, testisler çıkartılıyor. İçerde kalan yumuşak doku, kasık derisi altına gömülüyor. Bu aşamadan sonra vajina yapısı genellikle penis derisi ile kaplanıyor. Ancak bu, cinsel ilişki sırasında kuruluk yarattığı için mikro cerrahi yöntemiyle bağırsaktan alınan bir kesit ile kayganlık sağlayan bir yapı da doktorlar tarafından oluşturulabiliyor.

9. Cinsiyet geçiş operasyonlarından ne kadar sonra iyileşiliyor?

Bu biraz uzun bir süreç açıkçası. Hasta ilk 7 gün hareketsiz yatıyor hatta soldan sağa dönmekte bile güçlük çekiyor. Özellikle kadından erkek bedenine geçişlerde memenin alınması ve iyileşmesi en zor süreçlerden biri.

10. Kadın bedeninden erkek bedenine geçiş yapan trans bireyle ilişki yaşayan kadınlar lezbiyen mi?

Psikiyatrlara göre toplumdaki en büyük yanılgılardan biri de bu. Kadın, karşısındaki kişiyi erkek olarak kabul edip ilişki yaşadığı için lezbiyen değil, hetero birey. Lezbiyenlik böyle bir şey değil yani kısacası...

11. Geçiş operasyonu olmuş kişiler cinsel haz alabilir mi?

Evet, alabiliyorlar. Kadınlarda klitoris yapısı korunuyor ve protez penis buraya yerleştiriliyor, dolayısıyla klitoral orgazm yaşanabiliyor. Erkekten kadın bedenine geçiş yapan trans bireyler de orgazm olabiliyor. Çünkü uzmanlara göre orgazm zaten zihinsel bir eylem.

12. Türkiye'de cinsiyet geçiş operasyonlarını hangi hastaneler yapıyor?

Ülkemizde bu operasyonları gerçekleştiren ve cinsel kimlik konseyi bulunan 4 tane hastane var: İzmir Dokuz Eylül, İstanbul Cerrahpaşa, Ankara Hacettepe ve İstanbul Çapa Hastaneleri

13. Cinsiyet geçiş operasyonları en çok hangi ülkelerde yapılıyor?

Tayland ve İran'da. Tayland'da trans bireyler her alanda iş bulabiliyorlar ve toplum tarafından kabul görüyorlar. İran'daki durum daha farklı. Eş cinselliğin cezası idam olduğu için, kişiler kendilerini öyle hissetmeseler dahi operasyon geçirmeye zorlanıyor ve bu şekilde hayatta kalıyor.

14. Cinsiyet geçiş operasyonundan pişman olup eskiye dönmek mümkün mü?

Uzmanların kesinlikle onay vermediği bir durum bu. Zaten bu operasyonların öncesinde psikolojik olarak bir heyet incelemesi yapılıyor. Ancak toplum baskısı gibi sebepler yüzünden eski cinsiyetine dönmek isteyen insanlar da var. Böyle durumlarda ameliyat ve cerrahi müdahale, istisnai durumlar dışında gerçekleştirilmiyor.

15. Cinsiyet geçiş operasyonu olan bir insan tamamen değişmiş mi sayılır?

Fiziksel olarak evet ama ruhen hayır. Her ruh, olması gerektiği bedende bulunmuyor ve ait olduğu bedene geçme hakkı var. Dolayısıyla değişim sadece bedensel olarak yaşanıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ece-nur-acis

İran trans kadınlığa izin veriyor ama daha rahat yaşamak için çoğunlukla Kanadaya gidiyolar naber

hayat-celik2

Uzun yıllardır transların geçiş sürecine yönelik çalışmalar yürüten bir trans kadınım.Bu gibi merak edilen sorulara youtube kanalımda cevap verdim. @vesaire1980 kullanıcı adıyla kanalımı bulabilirsiniz.

bahtiyar-sarioglu

bnm anlamadığım cinsiyet sadece cinsel organla belirlenmioki. erkeğin beyni 100 gram daha ağır akciğer kalpde daha byk kemikler daha kütleli deri bile farklı amk. bunlar nsl deişiyo deişmiosa kusura bakmasınlar o cins deişmemiştir...

ercannedio

Sadece toplum baskısı nedeniyle pişman olabiliyorlar, orgazm olabiliyorlar.... Geçen sene hemşirelik yapan bi arkadaşım, erkekten kadına dönen ünlü birinin cinsiyet değiştirdikten sonra hiç orgazm olamaması nedeniyle pişman olduğunu söylemişti. O ünlünn adını yazmayayım bende kalsın. Ama insanların kendi doğrularını, yada kendi pembe hayallerindeki doğruları şuraya bilimsel gerçekliği olan şeyler gibi yazmalarından cidden sıkıldım. Ulan saçını kestirince bile pişman olabiliyor insanlar. Uzvunu kestirince neden olmasın yani.

stpanda

canlı canlı yapılan ameliyatı izledim iki cinsiyet için de. içim sızladı izlerken, çok ağır operasyonlar. ciddi ciddi yüzde yüz emin değilse kişi en azından malum bölgesine dokunmasın bence. cinsiyet değiştirip pişman olanlar var eski cinsiyet organını isteyenler. geçiş zor ama tekrar geçiş daha da zor. kısaca her türlüsü zor ve ciddi düşünülmesi gereken bir karar.

Görüş Bildir