Görüş Bildir

Antalya G20 Liderler Zirvesi'ne Hazır

Haberler
> Antalya G20 Liderler Zirvesi'ne Hazır

Antalya'nın turizm merkezi Belek’te 15- 16 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek G-20 Liderler Zirvesi için bütün hazırlıklar tamamlandı. Antalya- Belek arasındaki yolun tek şeridiyle 1’inci Dış Hatlar Terminali 10- 17 Kasım tarihleri arasında sadece G-20’ye hizmet verecek. Zirve nedeniyle devlet başkanlarının yanında 13 bin kişinin geleceği Antalya’da 12 bin polis görev yapacak. Polis zirveyi protesto için Antalya’ya dünyanın değişik ülkelerinden 30 bin civarında eylemcinin gelmesini bekliyor.

Dünyanın en büyük ekonomisine sahip 19 ülkeden ve Avrupa Birliği Komisyonu’ndan oluşan G-20’nin Liderler Zirvesi 15- 16 Kasım tarihlerinde ilk kez Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek. Bu önemli toplantının hazırlıkları kapsamında Antalya’da ’G-20 Liderler Zirvesi İl Koordinasyon Kurulu’ oluşturuldu. Kurul zirveye yönelik her türlü hazırlığın tam koordinasyon içinde hayata geçirilmesinden sorumlu oldu. G-20 Zirvesi’nin güvenlik ayağındaki çalışmalar, ’Genel Eylem Master Planı’ doğrultusunda hayata geçirildi. Ayrıca güvenlik hizmetlerinin koordinesi ve yönlendirilmesi amacıyla da ’Güvenlik Tedbirleri Operasyon Merkezi’ oluşturuldu.

4 kilometre bariyer

Çalışmalar kapsamında ilk adımda zirvenin yapılacağı Belek, güvenlik açısından ’kırmızı bölge’ olarak işaretlendi. Bu işaret, liderler ve onlara eşlik edecek heyetler bölgede bulunduğu sürece Belek’in uçuşa kapatılması, sivil araç ve giriş çıkışlarının yasaklanması ve Belek’te yaşayanlar dahil kimsenin münferit hareket edemeyeceği anlamına geliyor. Bölgeye bu işarete bağlı olarak 10 Kasım Salı gününden itibaren araç girişi yasaklanacak. Ayrıca zirvenin yapılacağı alanla Belek merkezi arasında 2 katlı bariyerler örüldü. Bariyerler, Belek sahilinde yer alan otellere ulaşımı sağlayan Turizm Caddesi’nde 4 kilometre boyunca uzanıyor.

Havalimanındaki VIP salonu yenilendi

Havalimanındaki VIP salonu yenilendi

G-20’nin Antalya Zirvesi için kente liderlerle birlikte onlara eşlik edecek 13 bin kişi gelecek. Kente geleceklerin ilk ayak basacakları nokta Antalya Havalimanı’ndaki VIP salonu, konuklar için baştan sona yenilendi. Ayrıca 2 dış hatlar terminaline sahip havalimanında, 1’inci Dış Hatlar Terminali 10- 17 Kasım tarihleri arasında sadece G-20 Zirvesi için hizmet verecek. Zirve için Antalya’ya gelecek liderler önce yenilenen VIP salonuna alınacak. Ancak havalimanından nasıl ayrılacakları konusunda güvenlik gerekçesiyle açıklama yapılmıyor.

Liderlerin karayolu yerine havalimanından helikopterle Belek’e geçmesi beklenirken, deniz yolu gibi farklı alternatifleri kullanabilecekleri de ihtimaller arasında yer alıyor. Bunun için Sahil Güvenlik ekipleri de Havalimanı- Belek arasını denizden de boşaltacak.

12 bin polis görev alacak

12 bin polis görev alacak

Zirve için olağanüstü güvenlik tedbirlerinin alındığı Antalya’da G-20 için 1400’ü trafik için olmak üzere 12 bin polis görev alacak. Alınan önlemler kapsamında pazartesi gününden itibaren kente her yönden büyük taşıt girişi de yasaklandı. Bu tipteki araçların sadece 24.00 ile 06.00 saatleri arası kente girişine izin verilecek.

30 bin eylemci bekleniyor

Devlet başkanlarının katılacağı zirvenin ayrılmaz bir parçası protestolara karşı da hazırlıklar tamamlandı. Polis zirveyi protesto için Antalya’ya dünyanın değişik ülkelerinden 30 bin civarında eylemcinin gelmesini bekliyor. Zirvenin yapılacağı kırmızı bölgeye eylemcilerin karadan, havadan ve denizden gidebileceği tek yol dahi bırakılmazken, güvenlik güçleri eylemcileri nerede tespit ederse orada durdurmak üzere planlarını oluşturdu.

Kalabalık gözaltılar için hem Antalya merkezde hem de Belek’in bağlı olduğu Serik İlçesi’nde birer spor salonu ’gözaltı merkezi’ olarak belirlendi. Ayrıca eylemciler için Antalya Emniyet Müdürlüğü, toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu başta olmak üzere yabancıların bilmelerinde fayda görülen hukuki düzenlemelerin farklı dillerde tercümelerini içeren broşürler de hazırlandı.

Zirve nedeniyle Antalya’da güvenlik tedbirleri 9 Kasım Pazartesi günü uygulamaya alınacak ve yoğun güvenlik önlemleri ülke delegasyonlarının Antalya’dan daha geç ayrılacağı düşünülerek 19 Kasım’a kadar devam edecek.

Bölgede yaşayanlar ne yapacak?

Bölgede yaşayanlar ne yapacak?

Bölgede yaşayanlar için alternatif güzergahlar belirlendi. Buna göre Belek sakinlerine haritalar verildi. Eğer haritada işyeri ’kırmızı alan’ içine giriyorsa zirvenin yapılacağı dönemde en iyi tercih tatile çıkmak. Evleri bu alan içinde olanlar ise görevlilerin yardımıyla kırmızı alan dışına çıkıp girebilecek. Girip çıkanların yanında mutlaka güvenlik elemanı olacak ve alan içinde münferit hareket edilemeyecek. Evi ya da işyeri mavi alan içinde kalanlarsa daha şanslı. Onlar sadece geliş ve gidiş yollarını değiştirecek. Belek çarşısını da içine alan mavi alana Boğazkent istikametinden ayrı bir yolla ulaşılabilecek.

Hangi liderler katılacak?

Hangi liderler katılacak?
Hangi liderler katılacak?

ABD Başkanı Obama, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ve Rusya Devlet Başkanı Putin, zirveye katılacak liderlerden

19 ülkeden ve Avrupa Birliği Komisyonu’ndan oluşan G-20’nin Antalya zirvesine Arjantin Cumhurbaşkanı Cristina Fernandez de Kirchner, Avustralya Başbakanı Tony Abbott, Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff, Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Xi Jinping, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Endonezya Başkanı Joko Widodo, İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suudi Arabistan Kralı Salman Bin Abdülaziz, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma, Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-hye, Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, İngiltere Başbakanı David Cameron, ABD Başkanı Barack Obama, Avrupa Birliği Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker katılacak.

Bu isimlerin yanı sıra Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Malezya Başbakanı Najib Tun Razak, Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall, Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe ise zirvede davetli olarak yer alacak.

Havadan ve karadan abluka

Havadan ve karadan abluka

Antalya'da 15-16 Kasım'da yapılacak G20 zirvesinde Belek, havadan ve karadan abluka altına alınıyor.

Zirve boyunca Türk Hava Kuvvetleri'nin Konya'dan kalkacak Havadan İhbar Kontrol (HİK) uçağı E-7T, Antalya semalarında sürekli uçacak. Gövde üzerinde özel radar taşıyan uçak, minik insansız hava araçlarına kadar tehditleri havadan takip edebilecek.

Acil durumlarda müdahale içinse Antalya Havalimanı'nda havadan-havaya füzelere sahip F-16 uçakları hazır bekleyecek. Ayrıca İngiltere'deki Amerikan üssünden İncirlik'e intikal eden F-15C Eagle savaş uçakları da bu operasyona destek verebilecek. Belek ve çevresindeki hava sahası zirve sırasında VFR olarak adlandırılan görerek uçuşlara da kapatıldı.

Balistik füze koruması

Zirve nedeniyle bölgede aynı zamanda balistik füzeleri vurabilen füze taşıyan USS Donald Cook gemisi de olacak. ABD Donanmasına ait destroyer dün biten Doğu Akdeniz Tatbikatı'na katılmıştı. Bu tatbikat, Antalya açıklarında yapılmıştı. NATO balistik füze savunması yeteneği kapsamındaki bu gemi, ABD'ye ait diğer gemilerle birlikte önümüzdeki haftalarda Akdeniz'in doğusunda balistik füze tehdidine karşı seyirde olacak. USS Donald Cook, 12 Nisan 2014 tarihinde Karadeniz'deki görevinde Rus Hava Kuvvetleri'ne ait Sukhoi Su-24 uçağı tarafından taciz edilmişti. Rus kaynakları, Amerikan gemisinin sistemlerinin elektronik karıştırma ile 'kör' edildiğini iddia etmişti. Belek'te devlet başkanlarının kalacakları özel bölümler inşa edilirken ABD Başkanı Obama'nın ise bir Amerikan gemisinde konaklayabileceği belirtiliyor. 

F15-C açıklaması

Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri dün, 6 adet F-15C tipi savaş uçağının, İncirlik Üssü'ne ulaştığını açıklamıştı.

Konuya ilişkin ABD Hava Kuvvetleri Avrupa ve Afrika Kuvvetleri Halkla İlişkiler Birimi'nden yapılan yazılı açıklamada, 'ABD'nin, Türkiye'nin egemenliği ve bölgenin kolektif güvenliğine sarsılmaz desteğinin göstergesi olan 6 adet F-15C tipi savaş uçağı İncirlik Üssü'ne geldi. Uçaklar İngiltere'deki 48'inci 'Fighter Wing' Üssü'nden gönderildi. Söz konusu uçaklar, Türk hava sahasında muharip hava devriyesi görevi yapacaklar. ABD ve Türkiye, NATO müttefikleri olarak bölgenin barış ve istikrarı için sorumluluk paylaşımında bulunuyor' denilmişti.

DHA ve AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
170
55
31
30
7
6
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
herkeselololo

Putin umarın Antalya nın güzelliğine kapılmaz. Denizden de uzak tutun onu:)

herkeselololo

Rusların sıcak denizlere inme politikasını liderler başaramasada Rus kadınları büyük oranda başardı:)

antalya için süper bir haber umarım dünyaya iyi tanınır

Özgür Can

hayret nasil alkis butonuna bastiniz yine kendi ülkenize düsmanlik yapip dislike butonuna bastiginizi sanmistim