Görüş Bildir
Haberler
TBMM'de Sürpriz Tatil Kararı

TBMM'de Sürpriz Tatil Kararı

adem kara
14.08.2014 - 08:52

Önceki gün 24 Ağustos'a kadar çalışma kararı alan Meclis dün geceki oturumda sürpriz bir şekilde tatil kararı aldı. Meclis'in bu kararıyla birlikte torba yasa tasarısının görüşülmesi Ekim ayına kaldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Herkesin Beklediği Yasa Yarım Kaldı

AKP, CHP, MHP ve HDP grupları torba tasarının 5. bölümünün sonuna kadar tamamlanması ve Meclis'in 1 Ekim'e kadar tatile girmesi konusunda uzlaştı. 21 Ağustos'a kadar çalışma kararı alan TBMM'nin, sürpriz şekilde tatile sokulma kararında, AKP'de milletvekilleri arasındaki kulis faaliyetinin parti içinde ayrışmaları derinleştireceği endişesinin de etkili olduğu öne sürüldü.

AKP, TBMM'nin bu yaz tatile girmesini geciktiren torba yasa tasarısı konusunda sürpriz bir geri adım attı. Meclis'i 4 Haziran 2014 tarihinden beri kilitleyen ve 38 gün komisyonda görüşüldükten sonra genel kurul aşamasında da muhalefetin yoğun engellemesine maruz kalan tasarının 126. maddesine kadar olan beşinci bölümü tamamlandıktan sonra kalan maddelerin 1 Ekim'den itibaren görüşülmesi konusunda iktidar ile muhalefet arasında uzlaşma sağlandı. Gece geç saatlere kadar süren görüşmelerin ardından tatil kararını içeren Danışma Kurulu kararı hazırlandı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP'nin tatil kararına olumlu baktığını belirtirken, 'Başbakan hakkındaki soruşturma önergesi ne olacak?' sorusuna, 'Biz Başbakan'ın şu an illegal olarak o koltukta oturduğunu savunuyoruz. Eğer soruşturma önergesini YSK'nın yarın açıklayacağı seçim sonuçları sonrasında görüştürürsek, Erdoğan'ın Başbakanlığının devam ettiğini kabul etmiş oluruz. O nedenle geri çekmeyi planlamıştık. Torba tasarı da zaten görüşülemez hale geldi. O nedenle tatil kararı aldık' dedi. Milliyet'in haberine göre , MHP Grup Başkanvekili MHP grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu da grup başkanvekilleri olarak tasarının 5. Bölümünün sonuna kadar görüşmelerin tamamlanması konusunda ulaştıklarını belirtirken, 'Tasarı tamamlanmadan Meclis'i 1 Ekim'e kadar tatile sokma konusunda görüş birliği sağlandı. Yeni dönemde tasarı görüşmeleri altıncı bölümden itibaren görüşülmeye devam edecek' dedi.

Çatlak derinleşmesin diye

Kulislerde Meclis'in tatile girmesi kararında kongre öncesi kulis faaliyetlerinin etkili olduğu konuşuldu. AKP içindeki grupların parti içinde muhtemel çatlağı derinleştireceği endişesiyle grup yönetiminin tatil kararı alarak milletvekillerini Ankara'dan uzaklaştırmış olacağı dile getirildi. Bir başka nedenin de sıkıntılı düzenlemelerin bulunduğu Torba Tasarı'nın Meclis'te kabul edilmesinin ardından Köşk'e gönderildiğinde Abdullah Gül tarafından anayasaya aykırılık gerekçesiyle veto edilebileceği endişesi olduğu vurgulandı. Bu nedenle torba tasarının görüşmelerinin Erdoğan'ın Çankaya'ya çıkması sonrasına bırakılmasının daha iyi olacağı görüşü dile getirildi.

Olağanüstü toplanacak

TBMM'nin 1 Ekim'e kadar tatile girme kararı alınırken, Meclis Genel Kurul'u 28 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin töreni nedeniyle olağanüstü toplanacak. Yemin sonrasında yeni hükümetin güvenoyu alması ve hükümet programının oylanmasının ardından Meclis yeniden tatile girecek.

Muhalefetle uzlaştık

AKP Grup Başkanvekili Belma Satır da Meclis'i Ekim'e kadar kapatacaklarını belirtirken, 'Yetişmiyor zaten muhalefetle uzlaştık' dedi.

Cumhuriyet

Kaynak: http://213.143.255.186/haber/siyaset/...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
06tc1923

TBMM 1938 den bu güne hain yuvasıdır ! temizlenmelidir