Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kılıçdaroğlu'ndan Yıldırım'a IŞİD ile İlgili 11 Soru

 > -
Abone ol

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, IŞİD ile ilgili Başbakan Binali Yıldırım'a 11 soru sordu. Hazırladığı soruları bu ülkede yaşayan ve terörden şikayet eden tüm vatandaşlar adına sorduğunu belirten Kılıçdaroğlu, Atatürk Havalimanı'ndaki saldırıyla ilgili Meclis'teki araştırma önergesinin AKP'li vekillerin oylarıyla reddedilmesine ilişkin ise, "IŞİD ile AKP arasında bir ideolojik akrabalık vardır. Temel nedeni budur" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının tamamı

CHP lideri Kılıçdaroğlu, 'Çoğulcu Demokrasi ve Parlamenter Sistem' konulu çalıştaya katıldı. 

Ankara'da düzenlenen hukuk çalıştayının açılışı öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaşanan terör saldırısıyla ilgili konuştu. Canlı bomba saldırısında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileyen Kılıçdaroğlu, 78 milyon vatandaş adına Başbakan Binali Yıldırım'a IŞİD'le ilgili 11 soru yöneltti. 

Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: 

"Sadece biz değil, bu ülkede yaşayan 78 milyon vatandaşımız terörden şikayetçi. Ben bu aşamada doğrudan hiçbir kişiyi, kurumu şikayet konusu etmeyeceğim. Sadece hazırladığım 11 soru var. Sayın Binali Yıldırım'ın önünde de bayram tatili ve uzun bir süre var. Ben bu 11 soruya yanıt istiyorum. Bu soruları, bu ülkede yaşayan ve terörden şikayet eden bütün vatandaşlarım adına soruyorum. Şu soru yersizdir, derlerse herhangi bir vatandaşım; emin olun o soruyu geri alacağım. Ama sorduğum sorular, doğru sorulardır. Bu ülkenin insanları bu sorulara cevap bekliyor. Ben de cevap bekliyorum. Beşikteki çocuk da simitçi de manav da herkes cevap bekliyor."

Kılıçdaroğlu'nun Başbakan Yıldırım tarafından yanıtlanması istemiyle açıkladığı 11 soru ise şöyle:

'Güvenlik zafiyeti yoksa o zaman bir yönetim zafiyeti var demektir. Sayın Başbakan bunu kabul ediyor mu?'

 • 1) Musul Başkonsolosluğumuz basılıp, 49 vatandaşımız esir alınırken, hangi hükümet IŞİD'e terör örgütü demedi?

 • 2) Hangi milletvekili 'PKK ve IŞİD terör örgütü değildir' dedi?

 • 3) 'IŞİD iyi ki varsın Allah kurşununu azaltmasın' diyen kişi hangi partidendir?

 • 4) IŞİD hangi iktidar döneminde Türkiye'de palazlandı ve korundu? Türkiye'nin 70 ilinden IŞİD'e katılım olduğu doğru mudur?

 • 5) Suriye'deki çatışmalarda yaralanıp, Türkiye'ye tedavi için getirilen ve iyileştikten sonra tekrar Suriye'ye gönderilen IŞİD militanlarını hangi iktidar korudu, kol kanat gerdi?

 • 6) Sadece Türkiye'de değil Suriye'de IŞİD'in de dahil olduğu cihatçı gruplara TIR'larla silah göndererek, onlara destek veren hangi hükümettir?

 • 7) IŞİD'in bir terör örgütü olduğunu Milli Güvenlik Kurulu ne zaman karara bağlamıştır? Milli Güvenlik Kurulu'nun böyle bir kararı var mıdır?

 • 8) Türkiye'de hangi savcı IŞİD terör örgütüyle ilgili bir iddianame hazırladı? FETÖ için iddianame hazırlayan savcılık IŞİD için hangi gerekçeyle hazırlayamamaktadır? Burada bir parantez açayım, Ankara saldırısı için iddianame hazırlandı denebilir. Reyhanlı için hazırlandı denebilir. Niğde için hazırlandı denebilir. Ben IŞİD terör örgütünün tümü için neden şu ana kadar iddianame hazırlanamıyor; bunu soruyorum.

 • 9) IŞİD terör örgütünün Türkiye lideri kimdir? Herkesin bildiği bu kişi nasıl oluyor da elini kolunu sallayarak, Türkiye'de gezebiliyor? Kim ya da kimler bu kişiyi koruyor?

 • 10) IŞİD terör örgütünün son 1 yılda yaptığı eylemler sonucu yüzlerce vatandaşımız hayatını kaybetti. Patlayan bu bombaların siyasi sorumlusu kim ya da kimlerdir?

 • 11) Son patlayan bombayla ilgili olarak Sayın Başbakan yaptığı açıklamada 'Güvenlik zafiyeti yok' dedi. Güvenlik zafiyeti yoksa o zaman bir yönetim zafiyeti var demektir. Sayın Başbakan bunu kabul ediyor mu?

Erdoğan'ı eleştirdi: 'Nasıl 180 derece çark ettiğini gayet iyi biliyoruz'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki iftar programında Mavi Marmara saldırısıyla ilgili yaptığı açıklamada dile getirdiği 'Türkiye’den böyle bir insani yardımı götürmek için günün başbakanına mı sordunuz?' ifadesi ve Türkiye ile İsrail arasında imzalanan mutabakat üzerinden kendisine yönelik sözleri sorulan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

Erdoğan'dan Mavi Marmara Çıkışı: 'Giderken Başbakan'a mı Sordunuz?' - onedio.com
Erdoğan'dan Mavi Marmara Çıkışı: 'Giderken Başbakan'a mı Sordunuz?' - onedio.com

"Biz Erdoğan'ın İsrail konusunda nasıl 180 derece çark ettiğini gayet iyi biliyoruz. Bana hangi gerekçelerle çark ettiğini anlatması lazım. Düne kadar en ağır eleştirileri yapan, düne kadar bana 'Siz İsrail ağzıyla konuşuyorsunuz' diyen, ben 'Mavi Marmara'nın gönderilmesi doğru değildir' dediğim halde 'Hayır, biz bunu yapıyoruz. Arkasında duruyoruz ve göndereceğiz hatta insani yardım gönderip, blokajı kaldırmak için Türk donanması da eşlik edecektir' diyen bir Cumhurbaşkanı, şimdi kalkmış 'Ben söylüyorum, sen anlamıyorsun' diyor bana. Ben gayet iyi seni anlıyorum. Fırıldaklar biliyorsunuz sürekli görüş değiştirirler. Bu aynı zamanda narsist kişiliğe sahip olanların da genel bir tavrıdır."

'IŞİD ile AKP arasında bir ideolojik akrabalık var'

Muhalefetin 'Saldırı Araştırılsın' Önergesi AKP Oylarıyla Reddedildi - onedio.com
Muhalefetin 'Saldırı Araştırılsın' Önergesi AKP Oylarıyla Reddedildi - onedio.com

Meclis'te muhalefet partilerinin saldırıyla ilgili araştırma önergesinin AK Parti'li vekillerin oylarıyla reddedilmesi hakkında görüşü sorulan Kılıçdaroğlu, "IŞİD ile AKP arasında bir ideolojik akrabalık vardır. Temel nedeni budur" diye yanıt verdi.

DHA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir