Kasım Ayında Hangi Haberlere Erişim Engeli Getirildi?

 > 
148PAYLAŞIM

Kasım ayında da rüşvet ve yolsuzluktan FETÖ ve Diyanet bağlantısına kadar farklı konulardaki çok sayıda habere 'kişilik haklarını ihlal' gerekçesiyle erişim engellendi. Bu ay engellenen haberleri derledik...

‘FETÖ’nün kapatılan bankasının yöneticisi Diyanet’te müdür yapılmış’ haberi

Cumhuriyet’te yer alan FETÖ’nün kapatılan bankasının yöneticisi Diyanet’te müdür yapılmış’ başlıklı habere erişim ‘kişilik hakları ihlali gerekçesiyle’, Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin 4 Kasım 2020 tarih ve 2020/8246 sayılı kararı ile engellendi. 

Seyhan Avşar imzalı haber haber ayrıca BirGün ve Gerçek Gündemde yer almıştı. 

Haberde Bank Asya’da yöneticilik yapan Oğuz Köktaş’ın Diyanet İşleri Başkanlığı’nda Yurtlar ve Sosyal Tesisler İktisadi İşletmesi Müdürü olduğu bilgisi yer alıyordu.

Milli Gazete’nin engellenen kooperatif haberlerine tekrar engelleme

Milli Gazete’de yer alan tarım kredi kooperatifleriyle ilgili haberlerin engellenmesine ilişkin yapılan haberlere de erişim engeli getirildi. 

‘Kişilik hakları ihlali gerekçesiyle’, Bakırköy 6. Sulh Ceza Hakimliği’nin 4 Kasım 2020 tarihli ve 2020/4499 sayılı kararına göre Milli Gazete’de kooperatiflerle ilgili bilgilerin yer aldığı 19 haber daha önce engellenmişti. 

Engellemeye yönelik gazetede yer alan haber ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun engellemeye yönelik açıklamaları da böylece engellenmiş oldu.

TV100 kanalının patronunun şantaj haberleri

TV100 televizyon kanalının patronu Necat Gülseven ve Medya Grup Başkanı Murat Kelkitlioğlu’nun ‘tehdit, yağma ve şantaj’ iddiasıyla suçlandığı haberlere erişim engeli getirildi. 

İstanbul 11. Sulh Ceza Hakimliği’nin 10 Kasım 2020 tarih ve 2020/5043 sayılı kararıyla Cumhuriyet Gazetesi web sitesi, T24, TELE1 haber sitesi ve Oda TV’de yer alan haberler erişime engellendi.

AKP’li belediye başkanının kullandığı araca ilişkin iddiaların yer aldığı tweet'ler

13 ve 14 Kasım 2020’de Twitter’daki bazı kullanıcılar Hatay’ın AKP’li belediyesi Payas’ın Belediye Başkanı’nın kullandığı lüks makam aracını gösterdiği iddia edilen bazı görseller paylaştılar. 

Görsellerde yer alan lüks aracın kişisel hizmetler için kullanılmadığı belediye tarafından daha sonra yapılan bir basın açıklamasıyla belirtilse de Dörtyol Sulh Ceza Hakimliği’nin 16 Kasım 2020 tarih ve 2020/2459 sayılı kararı ile @ankara_kusu, @KubilayKaptan ve @Who98408150 hesaplarının tweetleri erişime engellendi.

‘Siyanürün altından Erdoğan’ın danışmanı çıktı’ haberi

Tokat Erbaa’da siyanürle altın arayan şirketin danışmanının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski danışmanı Ömer Özbay olduğunu ortaya çıkaran BirGün ve Gerçek Gündem’de yer alan haberlere İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği’nin 18 Kasım 2020 tarih ve 2020/4822 sayılı kararı ile erişim engeli getirildi.

‘İzmir Marşı’nı söyledikleri için yatakhaneye kilitlenen gençler’ haberi

2017’de BirGün’de yer alan bir haberde Bursa Anadolu Kız Lisesi’nde İzmir Marşı’nı söyleyen öğrencilerin, Okul Müdürü Zeliha Özbek’in talimatıyla yatakhaneye kilitlendiği ve aç bırakıldığı iddia edilmişti. 

Söz konusu habere ve Ekşi Sözlük’te aynı başlıkla açılan içeriğe ‘kişilik hakları ihlali’ gerekçesiyle, Bursa 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin Şubat 2019’da verdiği karar kapsamında, Erişim Sağlayıcıları Birliği’nin 17 Kasım 2020 tarih ve 2020/209 sayılı kararı ile engel getirildi.

Selahattin Demirtaş’la ilgili iki haber

Aralık 2016’da Demokrat Haber’de yer alan Demirtaş’ın avukatlarının Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) suç duyurusu haberi ve TR724’te 2019’da yer alan Razaman Güzel’in bir köşe yazısına erişim Konya 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 13 Kasım 2020 tarih ve 2020/3900 sayılı kararı ile engellendi.

AKP’li belediye başkanıyla ilgili yolsuzluk haberi

Yozgat Şefaatli’nin AKP’li eski belediye başkanı Zeki Bozkurt hakkında çıkan yolsuzluk haberlerine ‘kişilik haklarını ihlal ettiği’ gerekçesiyle erişim engeli getirildi. 

Sözcü ve Dokuz8Haber’in ilgili haberlerine erişim Yozgat Sulh Ceza Hakimliği’nin 18 Kasım 2020 tarih ve 2020/2210 sayılı kararı ile engellendi.

Kaynaklar: Engelli Web ve Susma24 Platformu

Ayrıca bakınız 👇

RTÜK Bir İlke Daha İmza Attı: Dijital Müzik Platformu TIDAL'e Erişim Engeli - onedio.com
RTÜK Bir İlke Daha İmza Attı: Dijital Müzik Platformu TIDAL'e Erişim Engeli - onedio.com

Bu haberler de ilginizi çekebilir 👇

Prof. Kadıoğlu: 'TV'lerde Seyrettiğiniz Doktorlar Bu Yayınlara Para Vererek Çıkıyor, Bilin İstedim' - onedio.com
Prof. Kadıoğlu: 'TV'lerde Seyrettiğiniz Doktorlar Bu Yayınlara Para Vererek Çıkıyor, Bilin İstedim' - onedio.com
Ahmet Hamdi Çamlı'nın 'Kaybolmuş' Dediği Tarihi Çeşmeyi Babası Söktürüp Yerine Apartman Dikmiş - onedio.com
Ahmet Hamdi Çamlı'nın 'Kaybolmuş' Dediği Tarihi Çeşmeyi Babası Söktürüp Yerine Apartman Dikmiş - onedio.com
Sokağa Çıkma Kısıtlaması Bu Hafta Sonu da Uygulanacak: Yasak Saatleri Ne, Kimler Muaf? - onedio.com
Sokağa Çıkma Kısıtlaması Bu Hafta Sonu da Uygulanacak: Yasak Saatleri Ne, Kimler Muaf? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir