İngiltere'de Tekbirli IŞİD Tatbikatı

 > 
4PAYLAŞIM

Paris ve Brüksel'de yaşanan terör saldırılarından ve yaşanan ölümlerden sonra korku yaşayan İngilizler, terör saldırısı tatbikatı gerçekleştirdi. İngiltere'nin Manchester şehrindeki bir AVM'de gece yarısı gerçekleştirilen tatbikatta, mizansen gereği bir canlı bomba kendini havaya uçurdu.

Ancak tatbikatta, intihar bombacısını canlandıran oyuncunun tatbikatın bir parçası olarak tekbir getirmesi ise tepkilere neden oldu.

Manchester Emniyet Müdürü Yardımcısı Gary Shewan, 800 gönüllünün katıldığı tatbikatın, İslamla ilişkilendirilmesine;

"Bu tatbikat için uygulanan senaryo, IŞİD tarzı bir örgüte ait aşırıcının intihar saldırısına dayalı ve senaristler de şartları, daha önce yaşanan benzer olaylara odakladı. Geçmiş olayların ayrıntılarını yansıtarak, tatbikata katılan herkes için mümkün olduğunca gerçek hayatta saldırı oluyormuş gibi durum yaratıldı. Ancak tatbikatın yansımasıyla, sesli olarak bu tatbikatı İslamla ilişkilendirilen, sahte intihar saldırısından hemen önce dini bir ifadenin kullanılmasının kabul edilemez olduğunu kabul ediyoruz. Bu durumun bazı kişileri gücendirdiğinin farkındayız ve özür diliyoruz" dedi.

Ülkede silahlı polis sayısı artırılırken, tatbikat senaryoları da Paris ve Brüksel'de yaşanan saldırılar dikkate alınarak hazırlanıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir