Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Erdoğan: 'Çiftetelli Oynuyorlar, Bombalanan Yerleri Kim Onaracak?'

 > 
6PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen Muhtarlar Toplantısı'nda konuştu. Dünya kamuoyunda IŞİD’in Kobani’den çıkarılmasına verilen tepkiyi şu sözlerle eleştirdi: "Bugün bakıyoruz çiftetelli oynuyorlar. DEAŞ (DAİŞ | IŞİD) oradan çıkmış. O bombalanan yerleri yeniden kim onaracak?" 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ankara'da düzenlenen ve Türkiye'nin tüm muhtarlarının katıldığı toplantıda konuştu. Erdoğan, 22 Nisan 1998'de Hürriyet Gazetesi'nin attığı manşeti hatırlattı ve "Şahsen siyasi mücadelem içinde muhtarlık kavramının benim için ayrı bir önemi, anlamı olmuştur. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğum dönemde Siirt'te okuduğum şiir nedeniyle hakkımda 10 ay hapis cezası verilmişti. Bu kararın ertesi günü, hele hele en çok satan gazete şu başlığı atmıştı: Artık muhtar bile olamaz. Ama seçilerek buralara kadar geldik" dedi ve salonda alkış tufanı koptu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gerek Başbakan gerek İstanbul Belediye Başkanı iken muhtarlarımızı asla unutmadık. Şimdi de unutmayacağız. Göreve geldiğimizde 97 lira olan Muhtarlık ücretini şu anda 840 liraya çıkardık. İşte bu yaptıklarımızın kanıtıdır. Akıllı siyasetçi muhtarlarla iletişimi asla kesmez. Muhtarlar bizim gözümüz kulağımızdır." dedi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı konuşmadan satırbaşları

"ARTIK MUHTAR BİLE OLAMAZ"

"Çok değerli muhtarlarımız, değerli kardeşlerim sizleri selamlıyor sizleri burada milletin evinden, evinizde Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ağırlamaktan mutluluk duyuyorum. Milletin evine, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na hoş geldiniz.

Şahsen siyasi mücadelem içinde muhtarlık kavramının benim için ayrı bir önemi, anlamı olmuştur. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğum dönemde Siirt'te okuduğum şiir nedeniyle hakkımda 10 ay hapis cezası verilmişti. Bu kararın ertesi günü, hele hele en çok satan gazete şu başlığı atmıştı: Artık muhtar bile olamaz.

"SEÇİLENİ EZMEK İSTEDİLER"

1998'deki bu başlık hem benim hem de milletimizin hafızasından çıkmadı. Aslında o başlığı atarak sadece beni tahkir etmekle kalmıyor tüm muhtarları da sanki muhtarlık kötü bir şeymiş gibi, seçilmek çok kolay bir şeymiş gibi tahkir ediyorlardı. Zihinlerinde seçilmişe karşı kibir vardı. Milletin seçimlerine değer vermediler, değer vermek istemediler. Siyasi tarihimize bakı milletin seçtiği muhtar da olsa cumhurbaşkanı da olsa tahkir etmek, kibirleriyle onları ezmek istediler. Milletimiz iradesine, seçimine sahih çıktı.

"SEÇİLMEK EN GÜZEL PAYEDİR"

Muhtar bile olamaz diyerek hem şahsımla hem muhtarlarla dalga geçiyorlardı. Şuhu samimiyetle ifade etmek istiyorum. Millet tarafından seçilmiş olmak bu dünyada ulaşılabilecek en büyük payelerden biridir. Halkın tercihi ile halkın seçimi ile iş başına gelmiş muhtar kardeşlerimiz önemli bin makamda bulunuyorlar.

Demokrasi önce ailede başlar. Önce köyde mahallede başlar. Evre köye mahallede demokrasi ne kadar güçlenirse ülkede de demokrasi yükselir. Muhtarlarımız demokrasinin çekirdeği denebilecek bir öze sahiplik yapıyorlar. Siyasi mücadelemiz boyunca bu anlayışı muhafaza ettik.

"SİZLERİ ASLA İHMAL ETMEYECEĞİZ"

Siyasi rakiplerimiz ellerindeki propaganda araçları ile siyaset yapmaya çalışırken evlerden sokaklara, mahallelere caddelere şehirleri tüm 78 kilometreye yayılan siyasi mücadele verdik. Tabandan en tepeye giden yo izledik. Muhtarlar siyasi tarihimiz boyunca en fazla önem verdiğimiz yol arkadaşlığı yaptığımız kesim oldu. İstanbul'un tüm muhtarlarıyla işbirliği yapmanın gayretinde olduk. Başbakan olduğumuzda, cumhurbaşkanı olduğumuzda muhtarları unutmadık. Sizleri ihmal etmeyecek yolumuza böyle devam edeceğiz.

Muhtarların en önemli sorununun ücret olduğunu biliyoruz. Göreve geldiğimizde muhtarların eline geçen 97 liraydı. Benim kayıtlarda 97 lira yazıyor. 245 liraya yükselttik. 2014'te 456 lira olan muhtar aylığını 880 liraya çıkardık. 2002'de 97 lira bugün 880 lira. Nominal olarak 12 yıl içinde yüzde 800 oranında arttırmış olduk ki bu ücretler arasında en yüksek zam anlamına geliyor.

"EN CAN ALICI MESELEYİ ÇÖZMEK ZORUNDAYIZ"

Sizlerin de yakından takip ettiği gibi en can alıcı sorun olan terör meselesini çözmeye çalışıyoruz. Yıllardır ret, inkar politikasına maruz kalan Doğu ve Güneydoğu illerini ayağa kaldırmaya çalışıyoruz. Diğer illerdeki vatandaşlarımızı da rencide etmemeye çalışıyoruz.

Çok sayıda badire atlattık.

"HAİNLER HER ZAMAN OLACAK"

Milletimizin çözüme inancı daha da arttı. Bu süreci bozmak isteyen içeride ve dışarıda çok sayıda merkez var. Bütün dert güçlenen bir Türkiye'yi istemiyorlar. Biz de inadına yeni Türkiye güçlü Türkiye diyoruz.

Bu süreci sabote etmek isteyenler her zaman olacak. Terör meselesi Türkiye'nin önündeki en güçlü engel. Gezi olayları adı altında sahnelenen oyun büyük Türkiye'yi istemeyenlerin işiydi.

"MİLLET OYUNA GELMEDİ"

17-25 Aralık darbe operasyonları da büyük Türkiye'yi istemeyenlerin tezgahıydı. Milletimiz bu oyuna gelmedi. Milletin feraseti önünde durulmaz. Önce yerel seçim sonra Cumhurbaşkanlığı seçimi elhamdüllilah bu kardeşinizi yüzde 52'yle seçildi.

Millet küçümsenmez, milletin feraseti önünde durulmaz. Çeşitli sabotajları sahneye koyacaklar. Sizler de bu oyunlara karşı uyanık olacaksınız.

"KİM DAHA ÇOK SEVİYOR?"

Hakkari'de havalimanı yapılıyor gidip yakıyorlar. Yol götüren biz, hizmet götüren biz. Sizi kim daha çok seviyor? Oranın vekilleri mi biz mi? Bu kirli oyunları bozacak olanlar sizlersiniz.

"İSTİKAMETİ MİLLET ÇİZECEK"

Siz Kürt partisi diyorsunuz? Onlar üst akıl için çalışıyorlar. Siz cemaat diyorsunuz. Bakıyorsunuz onlar da üst akıl için çalışıyor. Bu üst akıl verdiği akıllarla bunları yönlendiriyor.

Türkiye'nin istikametini sadece millet belirleyecek. 2011'de Türkiye'nin yatırımlarıyla Somali'de değişim başladı.

"BÜYÜK YARDIMLAR YAPTIK"

Fakir ülkelere 2002'de 45 milyon dolar hibe veriyorduk. Şimdi 4.5 milyar dolar. Osmanlı Cihan Devleti Habeşistan'da yıllarca adaletle hükmetti. Peygamber Efendimiz sahabe efendilerimizi Habeşistan'a gönderdi. TİKA olarak ecdad yadigarı Cibuti'deki eserleri yeniden restore edilecek."

Ajanslar

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir