Dünya Basının Gözü 24 Haziran Seçimlerindeydi: 'Erdoğan'ın Zaferi, Muhalefetin Hayal Kırıklığı'

 > 
22PAYLAŞIM

Türkiye'deki cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri yabancı basının da başlıca gündem maddeleri arasındaydı. 34 ülkeden 650’ye yakın basın mensubunun izlediği seçimler, dünya basınında 'Edoğan'ın zaferi' başlığıyla duyuruldu. 

Yabancı basın seçimlere yoğun ilgi gösterdi.

Yabancı basın mensupları, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ve Anadolu Ajansı’nın iş birliğiyle Ankara, İstanbul ve Diyarbakır’da kurulan “Seçim 2018” basın merkezlerinden sonuçları izledi. Seçimleri takip etmek için Türkiye’deki yerleşik yabancı basın mensupları dahil, 34 ülkeden 650’ye yakın basın mensubu akredite oldu. Türkiye’deki seçimlere en büyük ilgiyi Fransa basını gösterirken, bu ülkeden 43 basın mensubu akredite oldu. Fransa’yı 36 gazeteci ile İngiltere, 23 basın mensubuyla Almanya takip etti. İspanya’dan 12, Yunanistan’dan 10, ABD ve Belçika’dan ise 9’ar gazeteci akredite oldu.

CNN: 'Türkiye Cumhurbaşkanı’nın 15 yıllık iktidar süresini uzatacak'

Amerika merkezli CNN, Türkiye’nin seçimini internet sitesinin manşetinden duyurdu. Başlığını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın galibiyet konuşması üzerinden veren CNN, “Resmi olmayan sonuçlar, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın 15 yıllık iktidar süresini uzatacak” ifadesini kullandı. Erdoğan’ın siyasi hakimiyetine yönelik en ciddi güçlüğü aştığının belirtildiği haberde, “sonuç Erdoğan’ın en yakın rakibi Muharrem İnce ve Cumhuriyet Halk Partisi için darbe” yorumunda bulundu.

New York Times: 'Sonuç, Türkiye’de değil, batı ve bölge ülkelerinin başkentlerinde de hissedilecek sarsıntılar gönderdi'

ABD’nin saygın gazetelerinden New York Times ise internet sitesinin manşetinden aktardığı haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve partisinin kritik seçimi önde götürdüğünü aktardı. Sonuçların netleşmesinin ve Erdoğan’ın galibiyet konuşması yapmasının ardından NYT, “sonuç sadece Türkiye’de değil, Batı ve bölge ülkelerinin başkentlerinde de hissedilecek sarsıntılar gönderdi” ifadesine yer verdi.

Associated Press: 'Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kritik seçimlerde galibiyetini ilan etti'

Associated Press haber ajansı da "Türkiye’nin görevdeki Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kritik seçimlerde galibiyetini ilan etti" başlığıyla seçim sonuçlarını duyurdu. Ana muhalefet partisinin sonuçların tam olarak açıklanmadığını savunarak, seçimin ikinci tura kaldığı yönündeki iddiasını aktaran AP, HDP’nin seçim barajını aşması nedeniyle Diyarbakır’da yaşanan sevinç gösterlerini de abonelerine servis etti.

BBC: 'En yakın rakibi Muharrem İnce yüzde 31’de kaldı'

Açılan sandıklarla birlikte değişen oy oranlarını takipçilerine aktaran BBC, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın zafer konuşmasını başlığa taşıdı. BBC, “Erdoğan yüzde 53 oy aldı, en yakın rakibi Muharrem ince yüzde 31’de kaldı” ifadesine yer verirken, muhalefetin “sonucu ilan etmek için çok erken” iddiasını da sayfalarına taşıdı.

Guardian: 'Erdoğan zafer ilan etti, muhalefet henüz yenilgiyi kabul etmedi'

Guardian gazetesinin dijital platformu son gelişmeleri "Erdoğan zafer ilan etti fakat muhalefet henüz yenilgiyi kabul etmedi" başlığıyla duyurdu. Muhalefeti oy sayımının sürdüğü iddiasıyla mağlubiyeti kabul etmediğini aktaran Guardian, Erdoğan’ın İstanbul’da yaptığı konuşmaya sayfalarında yer verirken, HDP’nin yüzde 10 barajını aşarak Parlamento’ya girmeye hak kazandığını yazdı.

Reuters: 'Tayyip Erdoğan, zafer ilan etti'

Dünyanın en önemli haber ajansları arasında bulunan Reuters da gelişmeleri "Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı ve meclis seçimlerinde zafer ilan etti" ifadesiyle duyurdu. Reuters, "Erdoğan 15 yıllık yönetimine yönelik en büyük seçim meydan okumasının üstesinden geldi" yazdı.

Financial Times: 'Sonuç Erdoğan için kritik öneme sahipti'

İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye'deki seçimler ile ilgili haberini "Destekçileri Erdoğan'ın zafer ilan etme yolunda olduğunu söylüyor" diyerek duyurdu. Gazetenin haberinde ayrıca "Sonuç Erdoğan için kritik öneme sahipti. Sonuçlar kesinleştiğinde Erdoğan yalnızca beş yıl daha cumhurbaşkanı olmayacak, aynı zamanda başbakanın yerini alan güçlü bir yürütmeyi elinde tutacak" ifadeleri yer aldı.

Washington Post: 'Yeni yönetim sistemi Erdoğan'a geniş yetkiler tanıyacak'

Amerikan Washington Post gazetesi ise seçim haberini "Erdoğan resmi olmayan sonuçların zafere işaret ettiğini söylüyor, muhalefet partisi 'Manipülasyon var' diyor" başlığıyla duyuruyor.

Erin Cunningham imzalı haberde "Parlamento ve yargı sisteminin otorite alanını daraltmak üzere tasarlanmış olan yeni cumhurbaşkanlığı sistemi, Erdoğan'a geniş yetkiler tanıyacak. Muhalifler, bunun tek adam rejiminin önünü açacağını söylüyor" ifadeleri kullanıldı.

Le Monde: 'Muhalefette hayal kırıklığı'

Fransız gazetesi Le Monde ise "Erdoğan zaferini ilan etti, muhalefet sonuçlara itiraz ediyor" diyor haberinde. Gazetenin haberinde, "Erdoğan'ın ilk turda kazanıyor olması muhalefet tarafında büyük bir hayal kırıklığıyla karşılandı" denildi.

Yunan basını: 'Erdoğan'ın çifte zaferi'

Yunan haber siteleri, liderlerin oy kullanmalarını, açıklamalarını dakika dakika duyururken, bazı Yunan televizyonları dün saat 17.00’de normal yayın akışlarını keserek, Türkiye’deki seçimler için 4-5 saatlik özel programlar yaptılar. Bu programlarda, canlı bağlantıların yanı sıra, seçim sonrası Türk-Yunan ilişkileri, Ege, Kıbrıs ve mülteci sorunları enine boyuna tartışıldı. İlk sonuçların açıklanmasından sonra Yunan haber siteleri “Erdoğan’ın çifte zaferi”, “Erdoğan kazandı” gibi başlıklar attı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir