Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

“Patronlar Kulübü” Koalisyon Turunda

 > 
22PAYLAŞIM

Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Ankara'da iki gün sürecek olan koalisyon turlarına başladı. İlk olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya gelen TÜSİAD heyeti, ikinci görüşmeyi MHP lideri Bahçeli ile gerçekleştirdi. Heyet yarın HDP ve AK Parti ile temaslarına devam edecek. 

TÜSİAD heyetinin Ankara'daki ilk durağı CHP oldu. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile olan görüşmeye ilişkin bilgi veren Symes, "Seçimden sonra parti liderlerini kutlamak, Türkiye için son derece olumlu seçim gerçekleştirdik. Burada kendilerinin gösterdiği hassasiyet için tüm partilerimizi kutluyoruz. Ardından açıkçası bu parlamentodaki seçime katılma oranında son derece olumlu görüşlerimizi bildirdik. Parlamentonun yüzde 95 gibi katılımcı bir güçle ortaya çıkmış olmasından dolayı memnuniyetimizi dile getirdik" dedi.

'İş dünyasının buradan mutlaka hızla uzlaşan bir hükümetin kurulması talebini bildirdik'

İş dünyasının acil olarak bir hükümet kurulması yönünde ortak görüşü olduğunu vurgulayan Symes  "İş dünyasının buradan mutlaka hızla uzlaşan bir hükümetin kurulması talebini bildirdik. İş dünyasının taleplerini de demokratikleşme, kalkınma başlıkları yatırım ortamı, sürdürülebilir büyüme etrafında öncelikleri kendileri ile paylaştık. Yarın sizlerle Ankara'dan ayrılmadan daha kapsamlı bir değerlendirme yapacağım" açıklamasında bulundu.

'İş dünyasının ihtiyacı Türkiye'de hızla bir hükümetin kurulması'

Görüşmede iş dünyasının beklentilerini Kılıçdaroğlu ile paylaştığını belirten Symes  "İş dünyası olarak siyasilerimizin uzlaşma kültürü ile ülkemizin önünü açacak bir hükümeti hızla ortaya koymaları konusunda son derece olumlu beklentilerimiz var. İş dünyasının ihtiyacı Türkiye'de bir hükümetin hızla kurulup ve reforma ve ekonomideki konulara hızla dönmesi konusunda da kendileri ile fikir alış verişi yaptık" diye konuştu.

'Bir hükümet formasyonu için kesinlikle burada değiliz'

Symes, "Biz sivil bir toplum örgütü olarak açıkçası bir hükümet formasyonu için kesinlikle burada değiliz. İş dünyasının hükümetten beklentilerini olabildiğince en güçlü sesle liderimizle paylaşarak onlara hızla bu gündeme odaklamamalarını ifade etmek için geldik. Bu söylemlerimizi en güçlü şekilde bugün ve yarın paylaşacağız. Soru almayacağım iki görüşmemiz daha var. Sonrasına genel bir değerlendirme yapacağım" dedi.

İkinci durak MHP

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüştükten sonra açıklamalarda bulunan Yönetim Kurulu Başkanı Symes; "Burada biz TÜSİAD olarak kesinlikle bir hükümet yapısı üzerinde bir görüş bildirmiyoruz. Ziyaretimizin, kesinlikle amacı böyle bir şey değildir. İş dünyasının acil taleplerini üç başlık altında ilettik." dedi.

MHP Genel Bakanı Devlet Bahçeli, genel merkezde TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes başkanlığındaki TÜSİAD Yönetim Kurulu heyetini kabul etti. Heyet, önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu, ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi ziyaret etti. MHP ziyareti sonrasında konuşan TÜSİAD Başkanı Başaran, bugün ve yarın siyasi parti liderleriyle TÜSİAD olarak planladıkları şekilde görüşmeler yaptıklarını belirterek, "Biraz evvel planladığımız toplantımızı Bahçeli ile tamamladık. Öncelikle kendilerine seçim dönemi için düzgün geçen bu ortamdan dolayı diğer partide de olduğu gibi teşekkür ettik." diye sözlerine başladı

"İş dünyasının taleplerini 3 başlık altında ilettik"

Türkiye’nin bu seçim sonuçlarından sandığa yansıyan yüzde 95’lik gibi son derece güçlü temsil gücünün hızla bir hükümete dönüştürülmesi konusundaki iş dünyasının acil taleplerini ilettiklerini kaydeden Başaran, konuşmasına şöyle devam etti: "Burada biz TÜSİAD olarak kesinlikle bir hükümet yapısı üzerinde bir görüş bildirmiyoruz. Ziyaretimizin, kesinlikle amacı böyle bir şey değildir. Ama iş dünyasının son derece acil olarak üzerinde durduğu reformları üç ana temel başlık altında burada belirttik. Bunlar; ülkemizin demokratik standartlarıyla, kamu yönetimi ile ilgili arzu ettiğimiz iş dünyası olarak reformlar. Türkiye’nin kalkınması ile ilgili reformlar, acil kalkınma üzerine. Gündem maddelerimiz. Sürdürülebilir büyüme üzerine ve ekonomik durumla ilgili acil olarak yapılması gereken yatırım ortamı, hızla tekrar reformlara dönecek. Türkiye’nin yatırım ortamının daha zenginleşeceği ülke için beklentilerimiz neler?"

Üç ana başlık çerçevesinde konuşulduğunun altını çizen Başaran, "Bunları büyük bir samimiyetle kendileriyle tartıştık. Kendileri de büyük bir samimiyetle partilerinin bu konudaki görüşlerini bizlerle paylaştılar. Son derece verimli bir toplantı oldu. Bu şekilde iyi dileklerimizi karşılıklı bildirerek ve hızla bir hükümetin hayata geçmesi ve kurulacak her hükümetle TÜSİAD’ın son derece kapsamlı çalıştığı, bu yeni dönemdeki yöntemin kurulumuzun 2015-2016 için hazırladığı kapsamlı çalışma programımızı hızla kendileriyle hayata geçirmek istediğimizi belirttik." diye ekledi.

"HDP heyeti ile yarın görüşeceğiz"

Başaran, TÜSAİD heyeti olarak HDP ile de yarın bir toplantı yapacaklarını açıklayarak, "Kendilerinden bir haber geldi. Yarın Davutoğlu'ndan sonra HDP ile de görüşme şansımız olacak. Böylece verimli bir Ankara toplantısını yarın bitirmiş olacağız. HDP ile saat 15.00’te görüşeceğiz. Figen Yüksekdağ ile görüşeceğiz." diye bilgi verdi.

Başaran, Parlamento'ya temsil edilen dört büyük parti lideri ile de görüşmüş olarak İstanbul’a geri döneceklerini söyledi. Başaran, çözüm süreci değerlendirmesinde de bulunarak, "Çözüm süreci son derece önemli bir açılımdır. Her parti ile aynı kavramlar üzerinde konuşuyoruz." dedi.

DHA ve Cihan

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir