Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'15 Yeni Üniversite' Geliyor, İstanbul, Gazi ve İnönü Üniversiteleri Bölünüyor

 > 
224PAYLAŞIM

15 yeni üniversite kurulmasını öngören tasarı Meclis'te. Tasarıya göre 5 üniversite sil baştan, 10 üniversite ise mevcut üniversitelerin bölünmesiyle kurulacak. Gaziantep, Sivas ve Samsun'a üç yeni devlet üniversitesi, İstanbul ve İzmir'e ise iki yeni vakıf üniversitesi geliyor. İstanbul, Gazi ve ve geçtimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "adını anmak istemediği" İnönü Üniversitesi bölünecek 10 üniversite arasında. Gazi Üniversitesi'nden Hacı Bayram Veli, İstanbul Üniversitesi'nden İbn-i Sina, İnönü Üniversitesi'nden ise Turgut Özal Üniversitesi doğacak. Böylece üniversite sayısı 185’ten 200’e yükselecek. 

Birlikte detaylara bakalım... 

Hükümet, 15 yeni üniversite kurulmasına ilişkin kanun tasarısını TBMM'ye sundu.

Hürriyet'ten Gamze Kolcu'nun aktardığı bilgiye göre tasarıyla kurulması planlanan yeni üniversiteler şöyle:

Gaziantep Bilim ve Teknoloji, Konya, Kütahya Sağlık, Malatya Turgut Özal, İstanbul İbn-i Sina, Ankara Hacı Bayram Veli, Sakarya Uygulamalı Bilimler, Samsun, Sivas Bilim ve Teknoloji, Tarsus, Trabzon, Kayseri ve Kahramanmaraş İstiklal üniversiteleri adıyla 13 yeni üniversite kurulacak. 

İzmir Tınaztepe ve İstanbul Tuna üniversiteleri adlarıyla ise iki yeni vakıf üniversitesi kurulacak.

Tasarıyla İstanbul, Gazi ve İnönü üniversiteleri ise bölünecek.

NTV'nin aktardığı bilgiye göre Dumlupınar, Selçuk, Sakarya, Mersin, Erciyes, Karadeniz Teknik ve Kahramanmaraş Sütçü İmam üniversiteleri de bölünecek üniversiteler arasında. 

Mevcut üniversitelerin bölünmesiyle ortaya çıkacak 10 yeni üniversite şöyle: 

  • Gazi Üniversitesi'den, Hacı Bayram Veli Üniversitesi

  • İstanbul Üniversitesi'nden, İbn-i Sina Üniversitesi

  • İnönü Üniversitesi'den, Turgut Özal Üniversitesi

  • Karadeniz Üniversitesi'nden, Trabzon Üniversitesi

  • Selçuk Üniversitesi'nden, Konya Üniversitesi

  • Dumlupınar Üniversitesi'nden, Kütahya Üniversitesi

  • Sakarya Üniversitesi'nden, Uygulamalı Bilimler Üniversitesi 

  • Erciyes Üniversitesi'nden, Kayseri Üniversitesi

  • Mersin Üniversitesi'nden, Tarsus Üniversitesi

  • Sütçü İmam Üniversitesi'nden ise İstiklal Üniversitesi doğacak.

İlk sinyali, Turgut Özal'ın 25. ölüm yıldönümünde Cumhurbaşkanı Erdoğan vermişti 📹

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İnönü Üniversitesi’nin ikiye bölünerek Turgut Özal Üniversitesi'nin kurulacağını açıklamıştı. Erdoğan, 'Adını anmak istemiyorum' diyerek İnönü yerine 'mevcut üniversite' demeyi tercih etmişti.

📌 Kurulması tasarlanan yeni üniversiteler sosyal medyanın gündeminde...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
psikofilog

Woow,kurumlar çalıştırmak için eleman bulamıyordu zaten,sizde biz bunları bölüştürelim dediniz, ve? nolcak amk parçalayınca iş mi bulcaz yani ? bari bi bok yapıyonuz adam gibi yapın

theonu

Hep merak ederdim. Bu iktidarın üniversite mezunu işsizlerle ilgili planı ne? Seçimlerde yakın bunlarla ilgili bir çalışma yapılıyor mu acaba. Gördüğüm kadarıyla iktidar halen üniversite mezunlarının işsiz kalmasını sorun olarak görmüyor. Bunun yerine ülkedeki üniversite mezunu işsiz sayısını artırmaya yönelik adımlar atılıyor.

chandramukhi

Üniversite mezunları işsiz. Üniversite mezunları atanamıyor. Birçok fakülte işsiz insan mezun ediyor. Gereksiz onca bölüm var, ülkem üniversiteye doymuş ama hala üniversite açıyoruz! Bu mu gelişmişlik göstergesi? Mesleki eğitime önem verilmiyor, eğitimin kalitesi yerlerde bile denmeyecek kadar düşmüş, her yeri kolejler sarmış, ticarethane gibi işliyor biz üniversite açma peşindeyiz. Buna harcanacak para, istihdam olanakları için kullanılsa ne olur? Ne mi olur ben söyleyeyim biad eden insan sayısı azalır, kulluk sisteminden vatandaşlık sistemine geçeriz Allah korusun!

apollonia-corleone

daha geçen hafta İstanbul Üniversitesi işletme fakültesinin 50.yıl kutlamalarında fakülteyi öve öve bitiremediler.Şimdi fakülteyi yok ediyorlar.Okula katlanmamın tek sebebi adı ve eğitim kadrosundaki sağlam isimlerdi şimdi onları da bölüp elimizden alıyorlar.Ben ibn i sina üniversitesinde okumak için avcılara dağın başına o kadar saat yolu çekmiyorum ben istanbul üniversitesi diye çalışıp kazandım en azından öyle bitirmek hakkım

apollonia-corleone

ayrıca umarım akreditasyonumuzu iptal etmezler ben ve bir çok kişinin iü yü tercih sebebidir.

behzat_7

Çok güzel seçim malzemesi olur.

Görüş Bildir