Görüş Bildir

Aleksandr Lukaşenko Haberleri

Aleksandr Lukaşenko ile ilgili tüm haberler, içerikler, galeriler, testler ve videolar Onedio’da. Aleksandr Lukaşenko ile ilgili son dakika haberleri ve gelişmelerini, yeni içerikleri de bu sayfa üzerinden takip edebilirsiniz.

Popüler İçerikler

NSA, 122 Devlet ve Hükümet Başkanını Dinlemiş
ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) 122 devlet ve hükümet başkanı hakkında bilgi topladığına ilişkin yeni bir belgenin ortaya çıktığı iddia edildi. Alman Spiegel dergisinin NSA eski sistem analisti Edward Snowden'ın sızdırdığı belgelere dayandırdığı haberde, 2009 yılının mayıs ayına ait olan listede NSA tarafından bilgi toplanılan dönemin 122 devlet ve hükümet başkanlarının isimleri yer aldığı belirtildi. LİSTEDE ESAD DA VAR Haberde, devlet ve hükümet başkanlarının isimlerin listede alfabetik şekilde sıralandığı ve ilk sırada Malezya eski Başbakanı Abdullah Bedevi'nin bulunduğu belirtildi. Örnek olarak 11 ismin açıklandığı listede, söz konusu dönemde ülkelerinde devlet veya hükümet başkanlığı yapan eski Somali Devlet Başkanı Abdullahi Yusuf, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Peru eski Devlet Başkan Alan Garcia, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Guatemala eski Devlet Başkanı Alvaro Colom, Kolombiya eski Devlet Başkanı Alvaro Uribe, Mali eski Devlet Başkanı Amadou Toumani Toure, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve son sırada Ukrayna eski Başbakanı Yulia Timoşenko yer alıyor. Özel olarak oluşturulan bilgi bankasında söz konusu devlet ve hükümet başkanlarıyla ilgili verilerin kaydedildiği, Almanya Başbakanı Merkel hakkında da 300'den fazla verinin yer aldığı belirtilen haberde, Snowden'in belgelerinde bilgilerin “Marina” adlı bilgi bankasında gösterildiği ifade edildi. SAVCILIK İNCELEME BAŞLATTI NSA'in Almanya'daki casusluk faaliyetlerinden dolayı inceleme başlatan ve bu konuda soruşturma açılıp açılmayacağını gelecek günlerde karar verecek olan Federal Savcılık için de bu belgelerin önemli olabileceği vurgulandı. ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden'ın geçen yılın ortalarında basına sızdırdığı belgelerle NSA'in dünya genelindeki dinleme faaliyetleri ortaya çıkmıştı. Snowden'ın ifşa ettiği belgelerde NSA'in Alman vatandaşlarını ve siyasetçilerini dinlediği iddia edilmişti. NSA'in Almanya Başbakanı Angela Merkel'i de dinlediği ortaya çıkmıştı. Almanya, bunun üzerine müttefiki olan ABD'ye 'karşılıklı casusluğu yasaklayan' bir anlaşma imzalamayı önerdi ancak ABD şimdiye kadar bu konuda olumlu cevap vermedi. Alman Meclisi de NSA'nın dinleme faaliyetlerine ilişkin bir araştırma komisyonu kurma kararı aldı. Nisan ayı ortalarında çalışmalara başlayacak olan araştırma komisyonunun ABD ve İngiltere istihbaratlarının Almanya'da yürüttüğü casusluk faaliyetlerini araştıracak. A.A
Minsk’te Ukrayna Zirvesi: Anlaşma Metninde Uzlaşıldı
Normandiya Dörtlüsü görüşmesinde, 10 ya da 10'dan fazla maddeden oluştuğu belirtilen anlaşma metninde uzlaşıldı. Metin Donbass temsilcilerini de kapsayan Ukrayna Temas Grubu'nun onayına sunuldu. Merkel ve Hollande'ın 48 saat içinde ateş öngören anlaşmanın imzalanmasının ardından basın toplantısı düzenleyeceği gelen son bilgiler arasında.Belarus'un başkenti Minsk, Rusya, Almanya, Fransa ve Ukrayna liderlerinin katılımıyla Normandiya Dörtlüsü görüşmesine ev sahipliği yapıyor.
Ülke Tarihinin En Büyük Protesto Gösterisi Yapıldı: Belarus'tan Çarpıcı Kareler 📷
Belarus'ta cumhurbaşkanlığı seçimini 26 yıldır iktidarda olan Aleksandr Lukaşenko'nun kazanmasının ardından ülke genelinde başlayan protestolar 8'inci günü geride bıraktı. 'Avrupa'nın son diktatörü' olarak nitelendirilen Lukaşenko'nun yüzde 80,1, en yakın rakibi Svetlana Tikhanovskaya'nın ise yüzde 10,12 oy aldığı duyurulmuştu. Muhalefet hile karıştırıldığını savunduğu seçimlerin yenilenmesini talep ediyor. Dün başkent Minsk'teki gösterilere 200 bin kişi katıldı. Bu protestonun ülke tarihindeki kalabalık eylem olduğu belirtiliyor.
Belarus Lideri Lukaşenko'dan Protestoculara Otomatik Silahla Gözdağı
Belarus'ta 26 yıldır iktidarda olan Aleksandr Lukaşenko'nun istifasını isteyen muhalifler başkent Minsk'te yine protesto gösterisi düzenledi. Muhalefete göre eyleme 250 binden fazla gösterici katıldı. Bazı göstericilerin, polis kordonu ile kapatılan Başkanlık Sarayı'na doğru da yürüyüşe geçtiği bildiriliyor.Protestoların sürdüğü anlarda Lukaşenko ise üzerinde çelik yelek ve elinde otomatik silah ile saraya gelerek göstericilere gözdağı verdi.
Belarus'taki Protestolarda 713 Kişi Gözaltına Alındı
MİNSK (AA) – Belarus’ta cumhurbaşkanı seçim sonuçlarını protesto etmeye yönelik ülke genelinde yapılan izinsiz gösterilerde dün 713 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.Belarus İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Olga Çemodanova yaptığı açıklamada, ülke genelinde pazar günü 25 ayrı yerde izinsiz gösteri düzenlendiğini belirtti. Önceki haftaya göre protestolara daha az göstericinin katıldığını kaydeden Çemodanova, farklı radikal gruplara mensup protestocuların saldırganlığını arttırdığına dikkati çekti.Başkent Minsk’teki bazı protestocuların polise taş ve sopalarla saldırdığını vurgulayan Çemodanova, diğer protestocuların ise şehir içindeki bazı yollarda araç trafiğini durdurduğunu, altyapıya zarar verdiğini ve barikatlar kurduğunu aktardı.Güvenlik güçlerinin önlem almak için özel araçlar kullandığını kaydeden Çemodanova, polisin göstericilerin en aktif katılımcılarını gözaltına aldığını dile getirdi. Ülke genelindeki protestolara 11 bin civarında kişinin katıldığını belirten Çemodanova, 'Dün yapılan gösterilerde yasaları ihlal eden 713 kişi gözaltına alındı. Mahkemeye çıkıncaya kadar 570 kişi gözaltında tutulmaya devam edecek.' ifadesini kullandı.Belarus'ta 9 Ağustos'ta yapılan cumhurbaşkanı seçimlerini mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun kazanmasının ardından 'seçimlere hile karıştırıldığı' iddiasıyla protestolar başlamıştı. Protestocular yeni seçimin yanı sıra ülkede anayasa değişikliği talebinde bulunuyor.
Almanya, Lukaşenko'nun Yaptırım Listesine Alınmasını İstiyor
BERLİN (AA) - Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun da yaptırım listesine alınmasını istediklerini söyledi.Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Lüksemburg'da katıldığı Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, Lukaşenko rejiminin muhaliflere şiddetle karşılık vermeye devam ettiğini belirterek 'Lukaşenko'nun kendisinin de bulunduğu yeni bir yaptırım paketi hazırlanmasını teklif ettim.' dedi.Son AB toplantısından bu yana Belarus'ta şiddetin durması konusunda olumlu bir gelişme olmadığını vurgulayan Maas ayrıca Rus muhalif Aleksey Navalnıy'ın zehirlenmesi olayının da sonuçsuz kalmaması için AB'li mevkidaşlarıyla bu durumu da görüşeceklerini söyledi.
AB, Lukaşenko'ya Yaptırım Uygulamaya Hazırlanıyor
BRÜKSEL (AA) - Avrupa Birliği (AB) yönetimi, Belarus'ta durumun düzelmemesi halinde Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun da yaptırım listesine dahil edilmesine hazır olduklarını bildirdi.AB Konseyinden yapılan açıklamada, Belarus'taki gelişmelere ilişkin karar alındığı belirtildi. Belarus'ta 9 Ağustos'ta yapılan seçimlerin özgür ve adil olmadığına yönelik AB'nin önceki açıklamalarının tekrarlandığı açıklamada, Lukaşenko'nun meşruiyetinin AB tarafından tanınmadığı hatırlatıldı.Açıklamada, Belarus halkının dış müdahale olmadan yeni bir seçimle demokratik haklarını kullanması istenerek, Belarus yönetiminden 40 kişiye seçimlere hile karıştırıldığı, muhalefete baskı ve şiddet uygulandığı gerekçesiyle yaptırım uygulandığı belirtildi.Açıklamada, 'Belarus'taki durum iyiye gitmezse AB'nin Aleksandr Lukaşenko dahil üst düzey yöneticilere ve kuruluşlara daha fazla kısıtlayıcı tedbir uygulamaya hazır olduğu' vurgulandı.Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Lüksemburg'da bu sabah başlayan AB Dış İlişkiler Konseyi toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, yaptırım listesini genişleterek Lukaşenko'yu dahil etme önerisinde bulunacağını açıklamıştı.AB, 2 Ekim'de Belarus İçişleri Bakanı Yuri Karayev'in aralarında bulunduğu 40 yöneticiye seyahat yasağı ve varlıkların dondurulmasını içeren yaptırımlar uygulamaya başlamıştı.AB, Belarus'ta yapılan ve Aleksandr Lukaşenko'nun kazandığı açıklanan seçimin sonucunu tanımıyor. Birlik, seçimlerin ardından başlayan protestolarda halka şiddet uygulandığını, muhalefetin baskı altına alındığını belirterek, gözaltına alınanların ve siyasi tutukluların serbest bırakılmasını, yönetimin muhalefetle ulusal diyalog başlatmasını istiyor.