Görüş Bildir

Metin Yurdanur Haberleri

Metin Yurdanur ile ilgili tüm haberler, içerikler, galeriler, testler ve videolar Onedio’da. Metin Yurdanur ile ilgili son dakika haberleri ve gelişmelerini, yeni içerikleri de bu sayfa üzerinden takip edebilirsiniz.

Popüler İçerikler

Gurur! Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, Dünyanın Çeşitli Ülkelerinde İsminin Verildiği Yerler
Yalnızca ülkemiz için değil tüm dünya ülkeleri için çok özel bir yere sahip olan Cumhuriyetimizim Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün adını ülkemizin her şehrinde, caddesinde, meydanında ya da parkında rastlıyoruz. Ulu önderin ismi ülkemizin dışında bir çok ülkede de bulunuyor. İşte Mustafa Kemal Atatürk'ün ismi ya da heykelinin bulunduğu o ülkeler.
Jose Marti'ye ‘Kalas’ Desteği!
Erdoğan, Havana’daki yabancı bir devlet başkanına ait tek büst olan Atatürk büstüne çiçek bıraktı. Ardından da Küba’nın ulusal kahramanı Jose Marti anıtını ziyaret etti. Aynı zamanda büyük bir ozan da olan Jose Marti’nin de Türkiye’de iki büstü var. Bunlardan biri İstanbul Esenyurt’ta, diğeri ise Ankara’da. Çankaya Belediyesi 2006’da içinde büstünün de bulunduğu Jose Marti Parkı’nı açmıştı. Parkın içindeki büst, Kasım 2013’te bazı kişilerce tahrip edilmiş ancak büstü yapan heykeltıraş Metin Yurdanur yenisi yapmıştı. İstanbul’daki Jose Marti büstü ise bakımsızlıktan dökülüyor.Esenkent Mahallesi’ndeki Havana Parkı’nda Atatürk’ünkiyle yan yana bulunan büstteki mermer plaka dökülmüş. Düşmek üzere olan büst ise çevredeki inşaatlardan alınan ince bir kalas ile desteklenerek ayakta duruyor.‘İnönü değil mi o?’Jose Marti’ye ait büstte isim yazmadığı gibi ünlü şair hakkında bir bilgi de bulunmuyor. Çevredeki vatandaşlar onu tanımıyor. Bölgede yaşayan ve torununu okula götürürken devamlı parkın önünden geçen 79 yaşındaki Fatma Güneş, “Parka hem torunumu hem de köpeğimizi gezdirmek için sık sık geliyoruz. Büstlerden biri Atatürk’e ait. Yanındaki de İsmet İnönü’ye benziyor yavrum. Jose Marti kim bilmiyorum hiç duymadım” diye konuşuyor. yani Esenyurtlular Jose Marti’yi İsmet İnönü olarak bağırlarına basmış durumda. Tek tük hatırlayanlar ise 3-4 yıl öncesine kadar ünlü şairin doğum günlerinde program düzenlendiğini yerel yetkililer ile Kübalı temsilcilerin törenlere katıldığını belirtiyor. Ancak bir süredir ziyarete gelen olmadığını anlatıyorlar.
İzindeyiz Atam! Türkiye'den ve Dünyadan Atatürk'ü Yaşatan Anıt ve Heykeller
Yaşadığımız toprakları ve aydınlık geleceğimizi borçlu olduğumuz Mustafa Kemal Atatürk'ü her gün daha çok özlem ve hasretle anıyoruz. Bizlere 'Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir.' demişti. Biz de onun yolundan giden gençler olarak, fikirlerini ve duygularını sonsuza dek yaşatacağız. O'nu sadece bizler bu denli sevip saygı duymuyoruz. Türkiye'de yer alan heykel ve anıtlarının yanı sıra, dünyada da onun adını taşıyan oldukça saygıdeğer anıtları var. Biz şimdilik bu anıtların sadece bir kısmını derleyebildik. İzindeyiz Atam!
Müjdemizi İsteriz! Çankaya'da "Su Perilerinin Dansı" Adıyla Bilinen Balerin Heykeli Yeniden Açıldı
Kuğulu Park’ın üst kısmında ‘Balerinler’ adıyla da bilinen, ‘Su Perilerinin Dansı’ heykeli vardı. Bu heykel, zamanında Melih Gökçek tarafından kaldırılmıştı. 2 yıl önce kadar başlatılan bir sosyal medya kampanyasıyla yenilenme kararıyla heykelin yenilenmesi kararı alınmıştı. Müjdemizi isteriz! O çalışmalar sonunda tamamlandı ve açılış töreni yapıldı. Hadi gelin, detaylara geçelim.
Cervantes Ölümünün 400. Yılında Ankara'da
Modern Avrupa’nın ilk romanı kabul edilen Don Kişot'un yazarı Miguel De Cervantes ölümünün 400. yılında başta İspanya başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de anılıyor. Picasso’dan Dali’ye, Devrim Erbil’den Adnan Turani’ye çok sayıda değerli sanatçının eserinin sergileneceği “Don Kişot’un İzleri/ The Traces of Don Quixote” sergisi 1 Şubat günü başkentte Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde (ÇSM) açılıyor.
Don Kişot'un Ankara Seferi
Don Kişot'un yazarı Miguel De Cervantes, ölümünün 400. yılında ülkesi İspanya başta olmak üzere tüm dünyada anılıyor. Elli ayrı dilde yapılacak 2 bin anma programının Türkiye ayağında “Don Kişot'un İzleri” sergisi var. Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde 1 Şubat'ta açılacak sergide, Picasso ve Salvador Dali'nin yanı sıra 400 sanatçının Don Kişot resimleri yer alıyor.
Metin Yurdanur Kimdir, Kaç Yaşında? Heykeltıraş Metin Yurdanur Nereli, Eğitimi Ne?
Açık Hava Heykel Müzesi ve Seyir Terasında Metin Yurdanur tarafından hazırlanan heykeller sergileniyor ve büyük ilgi görüyor. Türkiye'de ilk ve tek olan bu müzeye halk yoğun ilgi gösteriyor. Müzeye olan ilgi ile birlikte heykeltıraş Metin Yurdanur da merak konusu oldu. Peki Metin Yurdanur kimdir, kaç yaşında? Metin Yurdanur nereli, eğitimi ne? Sizler için araştırdık. İşte detaylar...