Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünya Lideri Atatürk'ün, Dünyanın Dört Bir Tarafında İsminin Verildiği 35 Yer

 > -
Abone ol

Atamızın "Yurtta Barış, Dünyada Barış" sözü sadece ülkemizde değil dünyanın dört bir tarafında yer alıyor. Onu bir kez daha saygıyla anıyoruz ve bir kez daha dünya çapında onun kadar saygı duyulan bir lider olmanın kolay olmadığını anlamış oluyoruz. Atatürk'ün isminin verildiği yerlerin sadece bu kadarıyla sınırlı olmadığını da belirtelim.

1. Place Ataturk - Vise, Belçika

Belçika'nın Vise kentine bağlı Cheratte kasabasında bulunan bu yere verilen isim, belediye başkanı Marcel Neven`in girişimi ile 2003`te verilmiş. İlk önce "Place Attatürk" olarak yanlış yazılmışken kısa süre sonra doğrusuyla değiştirilmiş.

2. Kemal Ataturk Avenue(cadde) - Dhaka, Bangladeş

Haritada bu şekilde görebilirsiniz:

3. Ataturk Avenue(cadde) - Islamabad, Pakistan

Haritada bu şekilde görebilirsiniz:

4. Atatürk Statue(heykel) - Mexico City, Meksika

Başkent Mexico City'de bulunan saat kulesi Meksika'nın bağımsızlığının 100. yıl dönümünde Türk vatandaşları tarafından hediye edilmiş. 1910 yılında yaptırılmış ve "Osmanlı Saati" olarak biliniyor. Daha sonra yapılan Atatürk Anıtı ise Le Reforma caddesinde bulunuyor.

Farklı bir açıdan..

5. Calle Mustafa Kemal Ataturk - Santo Domingo, Dominik Cumhuriyeti

Haritada o cadde:

6. Ataturk Heykeli - Be`er Sheva, İsrail

Sderot David Tuviyahu ile Ali Daivis caddelerinin kesiştiği yerde Be'er Sheva'da bulunan heykelin levhasında "Yurtta barış, dünyada barış. Mustafa Kemal Atatürk 1881-1938 Türkiye Cumhuriyet'inin kurucusu" yazısı bulunmaktadır.

7. Atatürk Anıtı - Amsterdam, Hollanda

Anıtta Hollandaca ve Türkçe olarak "Yurtta Sulh, Dünyada Sulh" yazılı.

8. Atatürk Anıtı - Wellington, Yeni Zellanda

Atatürk Anıtı başkent Wellington'ın Tarakina koyunda. Cook Boğazı'na bakan anıtın orada olma sebebiyse boğazın Gelibolu Yarımadası'na benzemesiymiş.

9. Caracas, Venezuela

Venezuela'nın başkenti Caracas'ta bulunan bir parktaki heykelin altında ''Modern Türk Devletinin kurucusu Kemal Atatürk'' yazısı bulunmaktadır.

10. Havana, Küba

Küba'da Atatürk'ten başka hiçbir yabancı devlet adamının heykeli bulunmamaktadır.

İlk Atatürk Heykelinin altında Türkçe ve İspanyolca olarak ''Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu - Yurtta Barış, Dünyada Barış '' yazıyor. 2011 yılında Küba devlet yetkililerinin isteği üzerine heykeltıraş Metin Yurdanur tarafından yapılan yeni Atatürk heykeli de başkenti Havana'nın gözde mekânlarından olan, Puerto Caddesi'ndeki bir parka konuldu.

11. Atatürk Bahçe Köyü - Oostzaan, Hollanda

12. Canberra, Avustralya

Anzac Savaş Anıtı karşısındaki Atatürk Anıtı.

Tarihte ilk defa bir savaş iki ülke arasında dostluk bağının kurulmasına neden olmuştur. Çanakkale Muharebesi'nde şehit düşen Türk ve Anzak askerlerinin anısını yaşatmak için iki ülke arasındaki görüşmeler sonucu Avustralya'da Atatürk Anıtının açılmasına karar verilmiştir.

13. Albany, Batı Avustralya

14. Statuia lui Mustafa Kemal Ataturk - Bükreş, Romanya

Romanya'daki Atatürk Meydanı. Bu meydanda bir de Atatürk Büstü bulunmaktadır.

15. Atatürkstraat - Rotterdam, Hollanda

16. Mustafa Kemal Ataturk Marg Caddesi - Yeni Delhi, Hindistan

17. Largo Mustafa Kemal Atatürk - Roma, İtalya

18. Atatürk Park - New Jersey, ABD

19. Yehud, İsrail

Mustafa Kemal Atatürk anısına yaptırılan bu anıtta da Atatürk'ün barışçıl anlayışını bir kez daha görüyoruz. "Yurtta sulh cihanda sulh" sözü ve hemen altındaki yazı: Türk Milleti ve Türkiye'yi seven İsrail Halkı sana ebediyen minnettar kalacaktır.

20. Karlovy Vary, Çek Cumhuriyeti

Atatürk 1918 senesinde o dönemde Avusturya-Macaristan imparatorluğu içinde yer alan Karlsbad''a gider. Böbrek tedavisi için Florencie isimli sanatoryumda kalır. 
Avrupa''nın en eski lüks otellerinden biri olan Hotel Pupp''un yanıbaşında bulunan Florencie mütevazi bir otel görünümündedir, ve o dönemdeki ismi "Rudolf Hof" tur. 
Ana kapı yanında bir levhada Türkiye Cumhuriyeti''nin kurucusu Kemal Atatürk’ün burada 1918 Temmuz'unda ikamet ettiğini belirten bir levha bulunmaktadır.
Daha sonra Florencie, Karlovy Vary''nin termal kentleri içinde nüfuzunun giderek artması ve kentin zengin turistlerin akınına uğraması sonucu, çevredeki tüm binalar da restore edilerek lüks bir otel kompleksine dönüştürülmüştür.

Bu metnin kaynağı burasıdır.

21. Karlovy Vary'deki o levha..

22. Kemal Atatürkstraat - Utrecht, Hollanda

O sokak..

23. Budapeşte, Macaristan

Macaristan'daki bu Atatürk isimleri Naphegy Meydanı'nda yer alıyor.

24. ABD'de bir Atatürk heykeli

Bu eserde imzası olanlar.

25. Sialkot, Pakistan

26. Üsküp, Makedonya'da Atatürk heykeli

27. Lima, Peru - "Paz En Casa, Paz En El Mundo" "Yurtta Barış, Dünya'da Barış"

28. Atatürk Sokağı, Tunus

29. Polonya'nın Wroclaw şehrinde "Liceum Profilowane nr VII, Patron: Mustafa Kemal Ataturk" adında bir okul bulunmaktadır.

30. Statue of Mustafa Kemal Atatürk - Kuşimoto, Japonya

Ertuğrul Fırkateyni Kuşimoto açıklarında 18 Eylül 1890'da tayfun sebebiyle kayalıklara çarparak batmıştı. 655 mürettabatın 589'u hayatını kaybetmişti. Ölenlerin anısına 1891'de bu kasabada bir anıt yapılmıştır ve her yıl düzenli olarak bu anıt önünde anma törenleri yapılmaktadır.
Kuşimoto kasabası Mersin ve Yakakent ile kardeş şehirdir. Kuşimoto'da 1974 yılında inşa edilen "Türk Müzesi"nde Ertuğrul Fırkateyni'nin maketi, gemideki asker ve komutanların fotoğrafları bulunmaktadır. 2010 yılında 7.5 metre civarındaki bronza Atatürk Heykeli yine Kuşimoto'ya dikilmiştir.

31. Santiago, Şili

Şili`nin başkenti Santiago`da Apoguindo Caddesi Novigod Parkı`ndaki Atatürk Anıtı. Şili`nin başkenti Santiago`da belediye, kentte yaşayan kişilerin örnek alması için bir parka, Atatürk`ün sözlerinin yer aldığı rölyefini yaptırdığı bildirildi.

O yazı: "Türkiye Cumhuriyeti`nin kurucusu, vatanının fedakar ve sadık hizmetkarı, benzeri olmayan kahraman, insanlık idealinin canlı emsali... Bütün hayatını Türk Milletine vakfetmiş, milletine kendi ruhunu, ateşini vermiştir. Hatırası milletinin ruhunu ateşli tutan sönmez bir meş'ale olarak yaşamaktadır!"

32. Ve tabi ki olmazsa olmaz ülkelerde de Atatürk'ün isminin verildiği çok sayıda yer bulunmakta. Atatürk Parkı - Bakü, Azerbaycan

33. Astana, Kazakistan

34. Atatürk Meydanı - Aşkabat, Türkmenistan

O meydanda bulunan Atatürk Heykeli

35. Atatürk Parkı - Bişkek, Kırgızistan

Bonus: Bir tane de bizden.

İzmir'den bir fotoğraf

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ibrahim-adem

ermenistan, yunanistan, arabistan dışında her yerde var nerdeyse , ilginç değil mi ?

temetnosce

Ne kadar unutturmaya çalışsalar da seni unutmayacağız ATAM. O kadar kolay değil.

trollmusun-mubarek

Çinlilerde bir atasözü vardır.Mesala çaresiz bir durumda kaldıklarında sorunu çözecek bir düşünce için kendini zorladıklarında şunu söylerler "Atatürk gibi düşün"

onrgly

İlgili *deyim Norveççedir. Norveçlilere aittir.

engin-erol3

Böyle bir deyim yoktur ne Norveççe'de ne Çince'de. Atamızı bu internetteki bilgi kirliliğine alet etmeyelim.

trollmusun-mubarek

Doğru mu bilmem ama Che Guevara tarafından söylendiği iddia edilen bir söz var "Tüm milletlerin bana hayran olmasını anlayabiliyorum ama Türkler neden bana bu kadar hayran anlayamadım zaten onların Mustafa Kemal diye bir lideri var" ve yine çantasından nutuk çıktığı söylentileri doğru mudur bilmem ama benim çok hoşuma gitmişti

eren-kilic11

kardeşim o söz doğrudur ama che guevara nın değil fidel castro nundur

ysnclkr

Bu da benden gelsin. Erasmus ile amerikaya gelen bi uni ogrencisiyim. Bugun biraz dolasmak icin disari ciktim. Washington'da hic bilmedigim bi caddede yururken bu heykel ile karsilasinca tuylerim diken diken oldu. Bi yandan cok sasirirken bi yandan cok gururlandim. Harika bi duydu Turkiye harici topraklarda Ataturk'un heykelini gormek. Elinde tuttugu kitap "Nutuk". Turkce klavyem olmadigi icin dogru duzgun yazamadim kusura bakmayin. Iste fotograflar;

Görüş Bildir