Rize'de 12 Yıl Önce Sökülen Atatürk Anıtı da Kayıp

 > -

Rize'de meydan çalışması nedeniyle yerinden sökülen Atatürk heykelinin tartışması devam ederken heykeltıraş Metin Yurdanur'un Cumhuriyet'in 75. yılı anısına yaptığı Atatürk Anıtı'nın da 2005 yılında söküldüğü ve hala kayıp olduğu öğrenildi.

Sözcü'den Hande Zeyrek'in haberine göre; Rize Valiliği'nin talebi üzerine tören alanına 1998 yılında heykeltıraş Metin Yurdanur tarafından Cumhuriyet'in 75. yılı kutlamaları için yapılan anıt, 2004-2005 arasında otopark yapımı için sökülmesinin ardından hala kayıp durumda. 

Anıtta, Atatürk ve ellerinde bayrak ve meşale taşıyan iki genç yer alıyordu.

Anıtı kimin kaldırdığı bilinmiyor

Mimarlar Odası Rize Temsilcisi Mustafa Mahmutoğlu konuyla ilgili Rize Valiliği, belediye ve ilgili kurumlarda araştırma yaptıklarını ancak kimsenin anıttan haberi olmadığını söyledi. 

Mahmutoğlu, "Anıtı kimin kaldırdığını bilmiyoruz" dedi. Yurdanur ise resmi yazıyla Rize Valiliği'ne başvurarak anıtın akıbetini soracağını söyledi.

Rize Belediyesi, önceki gün meydan yenileme çalışması gerekçesiyle Atatürk heykelini sökmüş, heykel daha sonra valilik önüne yerleştirilmişti.

Rize'de Atatürk Heykelinin Kaldırılmasına Gelen Tepkilerden Sonra Belediyeden Açıklama - onedio.com
Rize'de Atatürk Heykelinin Kaldırılmasına Gelen Tepkilerden Sonra Belediyeden Açıklama - onedio.com

Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanın'daki heykelinin kaldırılma gerekçesini "Bundan sonraki resmi törenlerimizin Rize Valiliği önünde yapılacak" sözleriyle açıklamıştı.

Heykelin taşınması, hem sosyal medyada hem de Meclis'te tartışmalara neden olmuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

15 TemmuzRize
Görüş Bildir