Görüş Bildir

Hamallar Haberleri

Hamallar ile ilgili tüm haberler, içerikler, galeriler, testler ve videolar Onedio’da. Hamallar ile ilgili son dakika haberleri ve gelişmelerini, yeni içerikleri de bu sayfa üzerinden takip edebilirsiniz.

Popüler İçerikler

Hamallar Sopalarla Suriyelileri Kovaladı
Şanlıurfa'da, Sebze Hali'nde çalışan hamallar daha düşük ücrete çalışarak işsiz kalmalarına neden olduğunu iddia ettikleri Suriyeli hamalları sopalarla kovaladı. Halde yaşanan gerginlik, polisin hamalları engellemesiyle sona erdi. Şanlıurfa’da, Sebze Hali'nde çalışan hamallar daha düşük ücrete çalışarak işsiz kalmalarına neden olduğunu iddia ettikleri Suriyeli hamalları sopalarla kovaladı. Halde yaşanan gerginlik, polisin hamalları engellemesiyle sona erdi. Olay, öğle saatlerinde Paşabağı Mahallesi'nde bulunan Sebze Hali'nde meydana geldi. İddiaya göre, bir gün önce ucuz çalışma konusunda tartışan Türk vatandaşlar ile Suriyeli hamallar arasında aynı gerekçeyle tartışma çıktı. Kısa sürede büyüyen tartışmanın gerginliğe dönüşmesi üzerine bir grup hamal, ellerine aldıkları sopalar ile Suriyelileri kovalamaya başladı. Kovalamacayı gören esnafının durumu bildirmesi üzerine çok sayıda polis ekibi, zırhlı araçlarla hale sevk edildi. Hale gelen polis, elinde sopa ile işyerlerinde Suriyeli hamal arayan vatandaşları engelledi. Polisin, önlediği gerginliğin ardından ellerindeki sopalar alınan grup bu kez tepkisini dile getirmek için Valiliğe yürümek istedi. Polis, bu girişimi de engelledi ve aralarında temsilci seçmeleri halinde yetkililer ile temas kurmalarını sağlayacaklarının sözünü verdi. Kalabalık bunun üzerine dağılırken, polis ekipleri zırhlı araçlarla Sebze Hali ve çevresinde önlem aldı. Suriyelilerin ucuza çalıştığını ve kendilerinin eve ekmek götüremez hale geldiğini ifade eden Şanlıurfalı hamallar, 'Biz artık korkumuzda burada çalışamıyoruz. Gece çalışan arkadaşlarımızı Suriyeliler tehdit edip işlerini düşük ücretle ellerinden alıyor. Ucuz çalıştıkları için evimize ekmek götüremiyoruz. Yetkililerin biran önce bu soruna çözüm bulmasını istiyoruz. Aksi takdirde burada olaylar büyür' dedi. DHA
19. Yüzyıl Osmanlı'sında Yaşamış Amerikalı Bir Kadının Ülkesiyle Kıyasladığı 23 Durum
On dokuzuncu yüzyılda Osmanlı sınırları içinde yaşayan Alman asıllı bir Amerikan misyoneri olan Benjamin Schneider Bursa’da Protestan Kilisesi kurmuştu. Onun karısı Eliza Cheney Abbott Schneider ise kocasının faaliyetlerine yardımcı olmak için kadınların arasındaydı. Bu kadın, Amerika’daki Alman Proteston Kilisesi’ne hitaben kaleme aldığı mektuplarda devrin Osmanlı toplumu ile Amerikalıları kıyaslamış.Belirtmek gerekir ki bazı kıyaslamalar, sürekli temas halinde olduğu Bursa Hristiyan toplumundaki gözlemleri sonucu ortaya çıkmış şeyler. Kıyaslamaların tamamı için kaynak linkine tıklayabilirsiniz.
Meşhur Heykellerin Ardındaki Muhtemelen Bilmediğiniz 9 İnanılmaz Gizem
Heykellerini nasıl yaptığı sorulduğunda meşhur Fransız heykeltıraş Auguste Rodin, büyük sanatçı Michelangelo'nun şu sözünü alıntılıyordu: 'Çok kolay. Mermerdeki fazlalıkları atıyorum geriye heykel kalıyor.' Tabii Michelangelo gibi bir deha için gerçek başyapıtlar dahi son derece kolay olabilir. Bizim gibi her bir eserin ardındaki gizemi ve onların hikâyelerini merak eden sıradan ölümlüler için ise durum pek öyle değil.İşte biz de bu merakımızdan ötürü bu galerimizde bazı muhteşem yapıtların ardındaki sırları ve öyküleri sizinle paylaşmak istiyoruz...
Unutulan Bir Meslek: Osmanlı'nın Emektar İşçileri ''Hamallar''
Hamallık, günümüzden bakıldığında garip gelse de belki de 50 yıl öncesine kadar kendine has bir meslekti. Bugün bazen hakaret olarak bile kullanılan bu kelime, bir zamanlar itibar edilen normal bir işti. 19. yüzyılın ortalarından itibaren Osmanlı'nın dünya ticaretine açılmasıyla birlikte, hamallar en çok gümrüklerde iş buluyorlardı.